Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 24. juuli 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Maakond

Meie 100: Fotograafid teevad lehe ilusaks
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 01. juuni 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

1995. aastal, kui Benno Aavasalu pani Meie Maas fotograafiameti maha, sai tema mantlipärijaks Irina Mägi. Ametlikult oli Irina tööl 1996. aasta algusest 2013-ni (k.a). Seega 17 aastat elu väheste vabade nädalavahetustega.

Selline ongi paljude leheinimeste elu, sest suuremad üritused toimuvad enamasti nädalavahetustel.

Irina, kas sa mäletad nii kauge aja taha, millest või kellest tuli sul Meie Maa lehte esimene foto teha? „On meeles. See oli maja Kauba 5. Seisin juuksuritöökoja Kihar ees ja ootasin, millal päike varjub, sest see maja oli valge ja pildi kvaliteet tulnuks ereda päikesega kehv. Paar tundi olin tõesti paigal ja siis sain pildi tehtud. Tookord tuli ju mustvalge film ilmutada. Ilona  (Ilona Sääsk, peatoimetaja – toim) vaatas pildi üle ja ütles, et kohe on aru saada, et professionaali tehtud. Olin kohmetunud, mulle tunnustused väga ei istu,” meenutas Irina.

Ta oli pärast keskkooli lõpetamist õppinud pildistamist Tallinna 2. tehnikakoolis. Aastase õppeajaga sai ainult algteadmised, ülejäänu on tulnud omandada praktika ja täiendkoolitustega. Irina esimene töökoht oli teeninduskombinaadis Saare fotograafina.

„Veidi aega töötasin veel ka fotoateljees, mis asus Tallina tn 7, see hoone hävis tules. Kahe töökoha aega oli kaks-kolm aastat.”

Kui auväärseid persoone on tulnud sul pildistada? „Tol ajal oli väga suur sündmus, kui president Lennart Meri Saaremaale tuli. Tänapäeval käib kuulsusi üsna sageli, uudsus on kadunud. Kuid Meri pildistamine on vägagi meeles. Olin pabinas, ma ei teagi, miks. Kas kartsin turvamehi või...? Noorusest see ei olnud, mul oli siis juba kaks last. Peaminister Tiit Vähi ja mitmed teised on käinud meie raekojast läbi. Algaastatel olid sellised visiidid maakonnas suursündmused. Ikka tuli siis rohkem mõelda, kus pead olema, et persoonid ja sündmused paremini kaadrisse saada, ka valguse arvestamine ja muu.”

Millal sa ilmutamisest pääsesid? „Ega õieti mäletagi. Paar aastat vahest ilmutasin ise, siis tuli aeg, kui mustvalgeid filme sai lasta ilmutada Karli Fotos, seal tehti ka pildid valmis. Minu ülesanne oli käia pildistamas ja kaadrid ära märkida, milliseid pilte lehe jaoks tahan. Seejärel jõudis kätte värviline digiajastu.”

Kuidas sul vabakutselisena läheb, kas tellitakse või tuleb ise otsida? „Üldiselt tellitakse. Kui on selline sündmus, mis võib Eesti pressile huvi pakkuda, olen vastavate inimestega kontakti võtnud ja küsinud, kas see sündmus neid huvitab. Paraku on huvi kohalike sündmuste vastu varasemaga võrreldes oluliselt vähenenud, nüüd võetakse ainult suurekaliibrilisi üritusi ja persoone. Neil ei olevat üle-eestilist lugejas- ja vaatajaskonda. Minu kuldne reegel on aga, et ise ma ennast kusagile pakkuma ei lähe. Niipalju tuleb siiski pildistada, et asi ära ei ununeks. Fotograafia on valgusega joonistamine-maalimine, seda ei tohi ära unustada.”

Valmar ja Meriliis

Valmar ja Meriliis tutvusid teineteisega Kuressaare ametikoolis kunstilise kujunduse oskusi õppides. Ajalehele pilte tehes on Meriliis asendanud Valmarit tema äraolekul ja vastupidi.

„Minu pildistamine on suures osas seotud siinse ametikooliga, alustasin 2001. aastal õppimist kunstilise kujundamise erialal. Siis sai ka pildistamisega alustatud, kuna fotograafia oli õppekava osa. Varem olen isa kõrvalt jälginud piltide ilmutamist. Ilmselt sellest see huvi tekkis, et saatsin Kuressaare ametikooli avalduse,” rääkis Ida-Virumaal Püssis sündinud Valmar Voolaid.
Kooli lõpuaktusel oli Andi Roost teinud talle tööpakkumise Karli Fotosse, vanade piltide töötlejaks. „Aasta hiljem hakkasin ka pildistama. Andi juures töötasin kolm aastat. 2006. aasta detsembris tegi Meie Maa tööpakkumise tulla kunstiliseks kujundajaks, asendasin siis ka Irinat. Kui Irina töölt lahkus, sain täiskohaga fotograafiks.”

Nüüd on Valmar uuesti koolipingis. Samal ajal on ta ametikoolis õpetaja, annab tulevastele disaineritele edasi oma kogemusi ja uusi teadmisi. „Õpetan arvutis tegema erinevaid graafilisi kujundusi – logod, kaardid, flaierid, reklaamid...”
Milliseid muutusi on fotondus sinu ajal läbi teinud? „Kui hakkasin pildistamisteenust osutama, alustasin filmikaameratega. Digikaamerad said laiema leviku alles 2004. Aastal. Sellel on palju plusse, näiteks lõpmata arv kaadreid. Olen üldiselt iseõppija.”

Valmari puhul ei saa üle ega ümber kahest asjast – ta on laineid löönud pulmapiltnikuna ja tõi Meie Maasse drooniga pildistamise. „See, et olen saanud mandril pildistamas käia, on puhtalt turunduse tulemus. Sotsiaalmeedial on suur, üle-eestiline ja laiemgi jälgijaskond. Kui olen kellelegi oma töödega silma jäänud, võetakse ühendust.”

Olen näinud ühte tema tehtud võrratut pildialbumit eelmise aasta teisest poolest, see tekitas küsimuse, kas tõesti need ilmamuutused mahtusid ühe päeva mõne tunni sisse? „See oli kahtlemata äge ka pildistaja jaoks – päikesetõus ja tumedad äikesepilved samal ajal. See on olnud mu elus üks huvitavamaid pildistamisi. Juba seetõttu, et hommikul viiest sõitsime Sõrve sääre tippu, kus toimus registreerimine. Ühel pool poolsaart olid sünkjad pilved ja teisel pool päikesetõus. Kihvt hetk, need pulmapildid on ühtaegu ka looduspildid. See kõik toimus kahe-kolme tunni jooksul, seda looduse vaatemängu on raske sõnades kirjeldada. Nii muutlikud valgusolud, mis saavad ühel hommikul olla, tuli kiiresti jäädvustada. See oli täielik vedamine.”

Kui varem pildistati peamiselt registreerimisel, siis 2006-ndast hakkas pulmapiltniku sõnul levima tunde kestev ilupiltide fotosessioon enne registreerimist. Ta on pruutpaaride ilusamat päeva jäädvustanud enam kui kahesajas pulmas, aastas 15–20 pulma, lisaks muud suursündmused.
Droonid fotonduses, kas uusim võimalus? „Droon on fotograafias loomulik jätk, sest on hinna poolest juba taskukohane. Droonil on oma koht – kõrgelt ja kaugelt vaated. Olen drooniga teinud isegi pulmapilte.

Tahan lisada, et Meie Maas töötamine võimaldas palju liikuda, erinevate sündmuste, olukordade ja inimestega kokku puutuda, see on väga suur pluss mis tahes tööle. Aeg Meie Maas on olnud igati kasulik.”

Meriliis on Meie Maas ametlik fotograaf olnud pisut üle poole aasta. „Minu fotohuvi tekkis juba enne ametikooli, pildistasin hobuseid ja ratsavõistlusi. Tegin vahepeal muid asju, läksin uuesti kooli jne. Eelmisel aastal tekkis ühel hetkel arusaamine, et asendan Valmarit mõnel nädalal Meie Maas juba rohkem päevi, kui ta ise selleks mahti saab. Kui ta otsustas uuesti kooli minna, oli see loogiline jätk siia tööle tulla,” lausus Meriliis Metsamäe.

„Ametlikult olen tööl eelmise aasta novembrist. Minu jaoks on selle töö võlu ringiliikumine ja osa saamine ägedatest elamustest. Maru vahva on ju sattuda presidenti pildistama, igaüks ei saa. Alles hiljuti käisime Sirliga (Tooming – toim) Muhus, kus sattusime vanade talukohtadega täidetud külavaheteele – täielik tupik, edasi ei läinud ühtegi teed. Imeilus külake, kuhu ma poleks muidu iialgi sattunud. See amet aga võimaldab seda kõike näha ning samas ka saare eluga paremini kursis olla.”

Täna loetuimad
Tagant otsasõit Ringteel (26)
Tsiklisõitjad kogunevad Karujärvele (12)
Tehumardi elanikud on hädas hingematva teetolmuga (8)
Maakonnas on avatud 25 talu (6)
Ettevõtja Boris Lehtjärv: tuleb elada nii nagu oskame
Karja kihelkonna kohvikud (1)
Muhu volikogu suureneb (4)
Kalmistupüha Vilsandil (1)
JUHTKIRI - Kiirus, vaid kiirus (3)
Konrad Mägi maalimispaik Kuressaares sai stendi (1)
Mustjala festival kustutas Saaremaal kontserdijanu (1)
Transpordiamet tellis suursaartele lisalennud (3)
MoNo ehk ratastel noortekeskus
Kirikuteated
Asva Viikingiküla linnusehoovis toimuvad Meistripäevad (1)
Nädala loetavuse top 5
Praam sõitis Kuivastus rambi kõveraks (NB! oluliselt täiendatud) (43)
Saaremaa vallavolikogu pöördumine Saaremaa elanike poole seoses COVID-19 vastase vaktsineerimisega (36)
Tagant otsasõit Ringteel (26)
Politsei avastas festivalil uimastitarvitajad (10)
Raskes seisus seakasvatusel üks mure taas juures (21)
Kommentaarid
Tagant otsasõit Ringteel (26)
Praam sõitis Kuivastus rambi kõveraks (NB! oluliselt täiendatud) (43)
Transpordiamet tellis suursaartele lisalennud (3)
Tsiklisõitjad kogunevad Karujärvele (12)
Algasid kauaoodatud Saaremaa ooperipäevad (14)
Tehumardi elanikud on hädas hingematva teetolmuga (8)
Maakonnas on avatud 25 talu (6)
Sõrve sääre elanikud saavad tasuta autoga sõita (4)
Konrad Mägi maalimispaik Kuressaares sai stendi (1)
Saaremaa vallavolikogu pöördumine Saaremaa elanike poole seoses COVID-19 vastase vaktsineerimisega (36)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud