Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Reede, 18. juuni 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
juuni 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Maakond

Virkade naiste nobedad näpud loovad ilu
Autor: Vilma Rauniste
Neljapäev, 18. aprill 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Möödunud pühapäeval jõudis Kalamajas lõpule järjekordne arendav koolitussari käsitööhuvilistele naistele, mille korraldas käsitööselts Kadakmari üheteistkümnele virgale ja õpihimulisele naisele.

„Käimas on käsitöölistele mõeldud tootearenduskoolitus, mis algas septembris 2018 ja täna, 14. aprillil on viimane õppepäev. Aga läheme maikuus veel Tallinna kahepäevasele ekskursioonile, käime Telliskivi loomelinnakus, tutvume erinevate väiketootjatega, käime Eesti kunstiakadeemias ja veel mõnel pool,” rääkis Kadakmarja projektijuht Mareli Rannap.

„See praegune koolitussari on käsitööseltsil juba kuues suurem koolitus. Eelnevalt on olnud kaks korda rahvarõivaste valmistamise, nahaparkimise, kasukate õmblemise ja kangakudumise koolitus. Tootearenduskoolituse mõte tuli sellest, et eelmisel õppeaastal (2017–2018) oli kangakudujate koolitus, kus üheksa kuu jooksul saadi selgeks 40 erinevat tehnikat ja tekkis probleem, kuidas nüüd neid omandatud oskusi toodeteks teha. See koolitus oligi tegelikult kangakudujate soovist ajendatud.”

Kõik 11 õppijat on tekstiilipõhised – õmblejad, tikkijad, kangakudujad. Kuna Mareli on olnud kõigi koolitussarjade projektikirjutaja ja vastutav selle elluviimise eest, mõelnud ta esmalt rahale, kuna nii mahukad ja kaua kestvad projektid ei ole odavad.

„Mõtlesin, et kust saaks selliseks koolituseks, mille eesmärk on tekitada uusi väikeettevõtjaid, raha küsida. Mikrokäsitööettevõtjaid ja ka käsitöötooteid võiks olla ju rohkem ja erinevaid. 2018. aasta alguses tuli mõte pöörduda Saarte Koostöökogu ja Sulvi Munga poole, kes vahendavad LEADER-programmi kaudu PRIA raha. Öeldi, et neil on selline meede just tulemas ja selleteemaline projekt sobib hästi.

Kirjutasingi projekti, et tuleks juurde uusi väikeettevõtjaid, et inimesed oleksid iseendale tööandjad ja saaksid raha teenida. Saime 10 000 eurot LEADER-programmist PRIA kaudu. Aastaga on tehtud väga ilusaid tooteid, loodame neist paljudele saada peale ka Saaremaa Ehtsa toote märgi.”

Koolitussarjas õpitust

Kahepäevased koolitused toimusid ühel nädalavahetusel kord kuus. Käsitöömeistrist projektijuhi kogemuste põhjal on selline variant väga mõttekas, kuna koolitajad tulevad Tallinnast, Tartust või mujalt, mistõttu pole üheks päevaks majanduslikult mõttekas koolitama tulla. „Teiseks ka see, et naised saavad kaks päeva pühenduda ja keskenduda õpitavale ja oma toodete arendamisele.”

Seejärel loetles Mareli, milles usinad õppijad on saanud juba teadmisi ja oskusi avardada. Käsitöömeister Maire Forsel Leisist rääkis toodete hinnakujundusest. Tartu kõrgema kunstikooli õppejõu Imbi Kruuvi teema oli värvusõpetus, tehti värvidega proovitöid kompositsioonide loomiseks. Tema andnud ka mõtteid kohalikust materjalist suveniiride tegemiseks.

Kolm koolitusnädalavahetust oli Tallinna reklaamibüroo Identity juhilt Ionel Leharilt, kes rääkis turustamisest, turundusest ja milliseid tooteid valmistada – kallimaid või odavamaid ning mis on käsitöö- ja disaintoote erinevused.

„Ionel Lehari käis siin koolitamas kolm korda, temalt saadi hästi palju teadmisi ja ideid. Inimesed julgesid siis juba oma tooteid näidata, õpetaja ise oli ka hästi positiivne. Nüüd, viimasel kahel nädalavahetusel, on siin olnud tekstiilikunstnik Merle Suurkask Tallinnast, kes on nii käsitööõpetaja kui praktik. Tänaseks koolituseks pidi iga kursuslane oma toodetest kolm fotot saatma, et neid analüüsida ja tegijaile vajadusel soovitusi anda,” tegi Mareli kokkuvõtliku ülevaate kaheksandat kuud kestvast käsitööliste tootearenduse koolitusprogrammist.

Õpilaste muljeid

Kristiina Virveste oli üks üheteistkümnest käsitööhuvilisest, kes koolitusprogrammiga liitus, et saada veelgi paremaks. „See koolitussari on avardanud tootearenduse erinevaid vaatenurki oma ala spetsialistide vaatevinklist. Oleme saanud päris mahukalt värvusõpetust, disainimist, hinnakujundamist ja nüüd toodete eksponeerimist ja presenteerimist inimese poolt, kes ise tooteid loob ja turustab. See on hästi praktiline koolitus,” tunnustas Kristiina, et selline hea asi teoks sai.

Kristiina töövaldkonda kuuluvad tekstiil ja õmblemine. Ta asutas oma väikeettevõtte 2017. aastal. „Firma nimi on Niidihaldja Disain. Õmblen kodutekstiile, rohkem patju, tekke, kotte ja muud.” Küsimusele, kuidas uuel väikeettevõtjal on läinud ja milline koolitus oli talle kõige vajalikum, sain vastuseks: „Tänan küsimast, õnneks on hakanud kliendid mind üles leidma. Mul on Tallinna tänaval väike töötuba, Facefooki abil on üha rohkem inimesi siit läbi astunud. Seda on kena kogeda. Merle Suurkase teema oli väga praktiline, temalt saadud oskusi ja soovitusi saab kohe rakendada. Oskus presenteerida on väga oluline. Täna on meil kursuse viimane koolituspäev.

Ionel Lehari õpetas ka seda, kuidas olemasolevat tekstiili teiste tekstiilide juures kasutada. Ta avardas seda poolt väga hästi, see oli ka hästi huvitav koolitus. Tegelikult kõik koolitused olid põnevad ja vajalikud.”

Kaire Ley Sõrvest: „Minul algas kõik sellest, kui mõni aasta tagasi rahvariidekoolitusele läksin, sest otsustasin endale teha korraliku rahvarõivakomplekti. Hakkasin neid uurima ja leidsin, et Jämaja naistel on muuseumis säilinud mitukümmend kirikuube (seelikut), aga kõik need on üksteisest erinevad ja nende värvid on väga huvitavad, ilusad ja erksad. Siis mõtlesingi, et neid on nii vähe näidatud, et võiks midagi välja mõelda ja eksponeerida.

Kui inimene ei saa endale mingil põhjusel rahvarõivaid lubada, võiks rahvuslikke mustreid ja motiive teistmoodi ära kasutada. Padi on üks sellistest sisustuselementidest, mida igaüks saab endale lubada,” rääkis Kaire oma jõudmisest rahvusliku käsitöö juurde.

„Kuna ma käisin ka kangakudumiskoolitusel, mõtlesin neid erksaid värve kuduma hakata. Olen seda ideed neli aastat oma peas heietanud ning tänaseks kudunud ja õmmelnud neli patja. See on väga põnev teema, nagu seelikutegagi, ja tohutult palju võimalusi on teha erinevaid patju.

Siinsetel koolitustel saime ka värviõpetust, kuid mul oli Jämaja värvide teema enne tuttav. Juurde sain teadmisi värvide omavahelisest sobitamisest. Tahan selle teemaga edasi tegeleda, kuigi tean, et käsitööga on end raske ära elatada. Aga eks näis.”


*  *  *

Koolitaja Merle Suurkask pajatab

Siin selle projekti juures olen olnud kahel nädalavahetusel. Oleme teinud intensiivselt tööd ja suur rõõm on kogeda, et sügisest alates on väga suur töö ära tehtud. Sellel hetkel, kui minu kord kätte jõudis, olid kõigil juba tooted laual, jäänud oli ainult viimistlemise pool – kuidas tooteid esitleda ja mõned väiksed parandused. Ideepool ja tehniline teostamine oli ära tehtud. Täna oleme programmiga lõpusirgel.

Tegelesime ka selliste meeldivate asjadega nagu hinnakalkulatsioonid ja kuidas kallist käsitööd väärikalt ja hinnale vastavalt esitleda. Sildid, pakendid, fotod, müügiväljapanekud, tootelugude

esitlus, sest emotsionaalne pool lisaks väga kvaliteetsele käsitööle on samuti väga oluline.

Olen varem ka gruppidele tootearendust õpetanud, aga need on olnud pisut erinevad. Mõned aastad tagasi õpetati mitme aasta jooksul üle Eesti paar gruppi tööga mittehõivatud inimesi välja käsitöölisteks. Aga selliseid koolitusgruppe, kes on käsitööst väga huvitatud ja seda ise juba ka teinud, ma ei tea mujal olevat. On olnud erinevaid spetsiifilisi käsitöökoolitusi, aga läbi aasta toimuvat tugevat programmi ma ei tea mujal toimuvat. Kõik koolitatavad jõudsid plaanitud koolituste abil väga heade tulemusteni.

Mina olen tegelikult praktik. Tekstiilikunstnik, kes läbi 20 aasta on ise tooteid välja mõelnud, need valmis teinud ja turundanud. Minu tekstiiltooted on brändi nime all Emma Leppermann, milles on erinevates tekstiilitehnikates sisustustekstiili ja rõivaaksessuaare. Olen osaline ühes MTÜ-s, nimelt Tallinna vanalinna Meistrite Hoovis Emma Leppermanni väikeses stuudiopoes, kus on minuga koos mitmeid teisi kunstnikke. Oma praktilisi tegemis- ja müügikogemusi ma siin koolitusel jagasingi.

Kirja pani Vilma Rauniste


Täna loetuimad
Saarlaste valge kadedus
Vald soovib kulukat kohtupidamist Pariisis
Praamipiletid on pühadeks suuresti välja müüdud
Salme Konsum avati kaks korda
Perekondlik
Abrukast saab laulusaar
Juhtumid Valjalas tõid kaks kriminaalasja
JUHTKIRI - Lasteaia hind
KALMISTUPÜHAD
Kokkupõrge kõnniteel
Orienteerumisvõistluse korraldaja on haiglas arstipraktikal
Kohvikuid-restosid nagu seeni pärast vihma
Mele Pesti esitles oma Kuressaaret
Keskkonna hoidmiseks sündisid korduvkasutatavad toidunõud
Mele Pesti – uhkelt iseseisev kosmopoliit Kuressaarest
Nädala loetavuse top 5
Keskkonnamet uurib tee ehitamise seaduslikkust (7)
Elamuskõrts Õllekoda avas uksed (13)
Elektritõukeratastel lapsed ohutusreeglitest ei hooli (5)
Veli Kraavi kohtuasja kahjusumma ületab miljonit eurot (4)
Kelm võttis käendaja nimel laenu
Kommentaarid
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (140)
Elamuskõrts Õllekoda avas uksed (13)
Päike süütas luubi abil tugitooli (12)
Valitsus lubab üritustele rohkem osalejaid (5)
Muhu ja Virtsu elanikud näevad praamiühenduses alternatiivi (8)
Juuniküüditamisest möödus esmaspäeval 80 aastat (2)
Keskkonnamet uurib tee ehitamise seaduslikkust (7)
Aprillis vaid 102 välisturisti (2)
Saaremaa maasikad on valminud ja turul (2)
JUHTKIRI - Piiritsoonis (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud