[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 02. juuni 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuni 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Maakond

Algamas on mesinike uus aastaring
Autor: Vilma Rauniste
Neljapäev, 14. märts 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Eelmise nädala algul Aimar Laugele helistades lausus ta, et aeg talvitumise kohta midagi konkreetset öelda on pisut varane. Nädala pärast olevat pilt selgem.

Mida nüüd, nädal hiljem kostad? „Talv algas jaanuaris ja lõppes veebruaris. Mesilaste jaoks oli talv hea, lausa super. Surnud peresid on väga vähe. Arvan, et ühingu liikmetel jäävad kaod alla viie protsendi. Hukkumised on olnud muul põhjusel, kas on emaga midagi juhtunud või varroatoosi tõttu,” rääkis Saaremaa Meetootjate Ühingu juhatuse liige Aimar Lauge.

Nii et talve kraesse hukkumisi ajada ei saa. „Ei saa, pigem mesinike kraesse. Tavaliselt ennustatakse talvitumise põhjal head või halba saagiaastat. Kui põllumehed ennustavad hea talvitumise korral head taliviljasaaki, siis mesinikud nii ennustada ei saa. Meesaak oleneb kõige enam korjeaja ilmast. Eelmisel aastal oli paljudel suhteliselt halb talvitumine, aga meeaasta oli hea. Oma 25 aasta jooksul olen täheldanud, et kui kevadel nutad, siis sügisel rõõmustad ja vastupidi. Harva juhtub, et läbi aasta saab olla õnnelik. Praegu on mesinikud küll väga rõõmsad.”

Kas ja kunas mesinikud lubatud toetust saavad? „Mesinikele, kes on PRIA registris, on otsustatud anda esimest korda toetust. Mais on loendus, seejärel tuleb otsus toetuse suuruse kohta. Eesti mesinikele on jagamiseks 600 000 eurot, toetus pere kohta peaks tulema 15 euro kanti või natuke alla. Keskmiselt kulub pere kohta söödaks 20 kilo suhkrut, toetusest saaks suhkru kätte.”
Kui palju peresid sul talvitus? „Pisut üle 300. Hetkel olen üks suuremaid, kuid sada peret kavatsen ära müüa. Meie ühingu uus liige Raul Orglaan on suurelt ette võtnud – ehitab mesilamaja ja teeb müügiks peresid.”

Uusi mehi nüüd usutlemegi

Raul, minu esimene küsimus: millal ja mis põhjustel vahetasite Tallinna Saaremaa vastu ja millise eriala ohverdasite mesindusele? „Olen 14 aastat tegelenud lamekatustega, olen lamekatuse spetsialist. Töövaldkond on olnud ehitus. Saaremaale tulin aga juba 2009. aastal, põhjus oli lihtne. Põlise tallinlasena ehitasin kodu Kiisale, kuid elukeskkond tundus sealgi liiga kärarikas. Tuli otsida vaiksem koht. Kuna mu elukaaslane on Saaremaalt pärit, siis oli loomulik valik Saaremaa. Iroonia oli aga selles, et kui olime saarele kolinud, sai neljaks aastaks mu töökohaks Norra,” rääkis Raul Orglaan suurest elumuutusest.

„Juba 2011. aastal hakkasin hobi korras mesindama, hiljem isegi Norra töö kõrvalt. Pidasin mesilasi algul ämma juures Möldri külas, aga kui tekkis mõte hakata mesindusega tõsisemalt tegelema, pani see otsima sobivat kohta. Tahtsin leida sellise koha, kuhu esimest korda minnes saaks öelda „tere tulemast mitte kuhugi!”. Sellise koha otsimine kestis mitu aastat.”

Vana talukoha nimi on Susihänna ja selle järgi ka tema mesindusfirma nimi Susimesi. Rauli sõnul on vana taluhoone amortiseerunud ja omadega üsna läbi, selle taastamine oleks väga kulukas. Pikemas perspektiivis mõlgub perepea mõtteis oma kodu rajamine keset metsa, kus käib praegu mesilamaja ehitus. Raul märkis, et hunte ei ole ta seal seni kohanud, aga metsloomi olevat palju. „Inimasustust lähedal ei ole, lähima asustuseni on 1200 meetrit. See koht ongi keset metsa ja suurt loodust. Korjetaimi on aga üllatavalt rikkalikult.

Möödunud aastal sai tellitud õietolmuproovid ja tuli välja taimi, mida ei osanud oodatagi. Ümbruses on suhteliselt palju ka lageraielanke, kus teisel-kolmandal aastal hakkavad alustaimed vohama ja annavad mesilastele head korjet, kuni metsarinne kõrgemaks kasvab. Kevadel annab soodsate ilmade korral korjet vaher ja kuigi ma paju seal eriti näinud ei ole, tõi selle välja õietolmuproov.”

Mõned küsimused

Mis ajal mesindusega Hakjala kanti üle kolisite? „Kui asi hobist väljus, läksin kõigepealt Olustverre õppima. Olin Aimari praktikant, temalt sain teadmisi oluliselt juurde. Ka minu koostööpartner tekkis sama rada pidi. Mesindan koos Beeline OÜ-ga, keda esindab Lauri Leitorp. Tema elab Tallinnas ja tegeleb mesilaste kõrvalt peamiselt kliendi- ja müügitööga. Meie suurem eesmärk on perede eksport Soome, tahame selleni jõuda lähima kahe-kolme aastaga.

Temale kasvatan ka müügipered. Praegu on olukord Eestis selline, et peresid ekspordiks ei jätku, kohalikud mesinikud ostavad kõik ära ja seega peab toodangu mahtu kasvatama. Usinamad kliendid alustavad tellimustega juba septembris ning selleks aastaks olid märtsi alguseks kõik talvitunud pered juba broneeritud.”

Kas peate buckfasti või muud tõugu, kui palju on peresid? „Ainult buckfast. Algmaterjal tuleb Aimar Laugelt, tema materjali paljundamegi. Aimar on minu jaoks kolmas osapool. Siiani oli perede arv väike, eelmisel aastal läks esimest korda talvituma 60 peret, sel sügisel läheb oluliselt rohkem. Oma perede arvu tahan sügiseks viia vähemalt 120-le, koos partneriga üle 300. Lamavtarud, millega hobikorras alustasin, vahetasin korpustarude vastu. Praegu kasvatame peresid nii Farrari kui ka Langstrothi raamil.”

Millise hinnangu annate talvitumisele? „Talvitumine on olnud väga hea, ehkki talv ei ole veel läbi. Suuremal osal peredest on söödavarud väga korralikud. Aga lähinädalate ilmaprognoos näitab, et 0-kraadi ümber kõikumine jätkub. Kui tuleb mõni suurem soojalaine ja meelitab varase haude sisse, ja seejärel tuleb järsk külm, võib see nõrgematele peredele liiga teha. Siiani kahjusid praktiliselt ei ole olnud.”

Mis ajaks tahate mesilamaja käiku saada? „Kuna selle ehitamine käib PRIA noortaluniku toetuse abil, millega sai soetatud ka veidi inventari, on teine osa mesilashoone ehitamiseks. Tahan selle suve alguseks valmis saada, mee tootmiseks on ruume vaja.”

Kas mõtlete meega ka välisturule jõuda? „Esialgu pole see mõttes, sest kohalik tarbija suudab kogu toodangu ära osta. Viimased aastad ei ole meid ära hellitanud väga heade meesaakidega.”

Kas mesilaste kõrval on ka muid tegemisi? „Ei ole. Ettevõte on praegu agressiivse laienemise faasis, kogu aeg kulub mesinduse arendamisele.”
Kas otsust elukaaslase juurte juurde tulla ei kahetse? „Ei. Miks? Elukoht ei määra seda. Elav näide oli ju see, et kui Saaremaale elama asusime, läksin tööle hoopis Norrasse. Kes tahab, leiab kindlasti ka tööd. Ma pigem ei igatse Tallinna melu. Olen mõnele sõbrale naljatades öelnud, et olen kogu aeg olnud natuke metsa poole, nüüd olengi metsas. Möödunud aasta suve lõpus tulid juba mõned 90-tunnised töönädalad, kui tegelesin mesilaste ja uue inventariga. Olla keset suurt loodust ei häiri ega väsita mind üldse.”

Mesinikuamet lihtne ju ei ole, kas olete pisikeste keemialaboritega ümberkäimise nipid omandanud, et toimetada ilma valusate pisteteta? „Nõelamine on pigem ehmatus ja mesinik ise süüdi. Kui võtta kiirustades raam sõrmede vahele, saab pisike mesilane pigistamise tõttu loomulikult kurjaks. Vahel ikka juhtub, aga see ju tervise heaks!”

Jääb lisada, et Raul on Saaremaa Meetootjate Ühingu juhatuse liige ja maakonna usaldusmesinik. Saaremaal on kaks usaldusmesinikku, kes vastava kutse saanud Kutsekoja komisjonilt.

Urmas kasvatab spetskultuure

„Olen kümnele hektarile külvanud meetaimed – keerispead, valget mesikat ja aasta varem roosat ristikut. Olen tekitanud õitekonveieri, ümberringi lilled kogu aeg õitsevad. Keerispead külvan kahe-kolmenädalaste vahedega mitmes järgus – kui ühed õitsemise lõpetavad, uued alustavad,” pajatas Pähkla mesinik Urmas Lember.

„Eelmisel aastal oli õieproovis palju paju, üle 30%. Saia ja Unimäe soodes on palju pajusid. Ka paakspuu, rist- ja roosõieliste taimede ning venna tatra nektarit.”

Urmasele soovitanud mesindusega tegelema hakata Haapsalus elav noorem vend. „Temal on kümmekond peret ja ta soovitas, et see on väga hea rahustav tegevus. 2013. aastal oli lehes kuulutus, et Tõllustes on müüa kaks mesilasperet. Mõtlesin, et kui need on õhtul alles, on see minu saatus ja ostan ära. Kui tarud kraini mesilastega koju tõin, kutsusin appi Ülo Juuliku, kes ütles, et sain väga head pered. Neist see asi lahti läks. Olen olnud aktiivne õpilane, kõik mesinike kursused ja koolitused olen läbi teinud ja mesinduse raamatud läbi lugenud.”

Nüüd on tal buckfast ja tänavu talvitumas 106 peret. „Pered on 100% terved. Aimar soovitas buckfasti, olen nende ja korpustarudega väga rahul. Mesindus ongi mu elatusallikas, kui oskuslikult majandada, saab hakkama.

Kõik kopikad, mille olen saanud, olen investeerinud mesilamaja ehitusse. See on omaette vaatamisväärsus. Tuulekojad on veel panemata ja suveks tahan saada hoone kasutusloa. Tänu PRIA toetusele sain 15 000 eest osta seadmeid.” 

Täna loetuimad
Lossipargi hooldamine tekitab küsimusi
Kesklinna sulgemine lõpetab einetakso teenuse
Vald on valmis Kaluri tee nimetama Kaluri tänavaks
Malevasse soovib 108 noort
Kuressaare ametikoolis saab nüüd õppida ka kergete rõivaste rätsepaks
Maakonna meistrivõistlused maastikujooksus
Nädala loetavuse top 5
Pöide kandi rahvas pole uute pakendikonteineritega rahul (8)
Vasakpööre ja möödasõit lõppesid avariiga (6)
Tänavafestival kutsus Kuressaarde sisse sõitma (23)
Käibemaksu ei tasunud ligi 14% Saaremaa ettevõtetest  (3)
Inspektsioon: Sokujahile minnes olgu dokumendid korras
Kommentaarid
Reformierakond kesklinna liikluseks sulgemise eelnõu tagasi ei võta (78)
Pöide kandi rahvas pole uute pakendikonteineritega rahul (8)
Tänavafestival kutsus Kuressaarde sisse sõitma (23)
Koroonaosakond jätkab ravivalmisolekus (3)
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi (36)
JUHTKIRI - Kohanemine uue normaalsusega (2)
Vasakpööre ja möödasõit lõppesid avariiga (6)
Käibemaksu ei tasunud ligi 14% Saaremaa ettevõtetest  (3)
Sõrves päästeti võrku kinni jäänud hüljes (5)
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond (17)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud