[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 17. september 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
september 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Maakond

Hiiumaal elava saarlase loometöö kirev pusle
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 16. veebruar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Maalikunstnik Hando Henno (36) maalinäitus on veebruari lõpuni külastajatele vaatamiseks üleval Kuressaare kultuurikeskuse saalis.

Selle nägemine tuletas meelde poole aasta taguse kohtumise kunstnikuga Kuressaare õunakohvikute päeval, kus minule võõras noor mees maalis Eesti lipuvärvides meremaali.

See pooleliolev töö meeldis nii, et palusin temalt kontakti, et kunagi temast ja tema maalikunstist lugu kirjutada. Enne uut õunakohvikute päeva saab see mõte seega teoks.

Hando on sünnilt kuressaarlane, lõpetanud siin keskkooli ja pärast veel ametikooli IT erialal. 2002. aastal pärast ameti omandamist algas nooruki elu pealinnas, kus ta töötas mõned aastad infotehnoloogia sektoris.

Kuna ta on saarlane ja lapsepõlve ning hariduse saanud suurel saarel, tundsin loomulikult huvi ka tema siinsete mälestuste vastu. „Noorpõlvemälestusi seoses Saaremaaga on mul väga palju. Teismelisena meeldis mulle suvehommikutel jalgrattaga Mändjala randa sõita ja lihtsalt päev läbi looduses olla. Looduse ja mere lähedus on põhiline, mis mul Saaremaaga seostub – väga ilusad liivarannad ja Mändjala võluv männimets. Seetõttu on mänd ka mu lemmikpuu. Saaremaa mändidega rannaluited ja meri on need, mis on mulle kõige teravamalt meelde jäänud,” rääkis maalikunstnik Hando Henno.

Ja sellepärast ongi teil nii palju meremaale? „Jah. Mere mänglevus ja lainevaht on mind alati lummanud.” Vestluse käigus selgus, et maalimise vastu hakkas Hando huvi tundma juba päris varases lapsepõlves, kui ta tundide viisi võis joonistada.

„Minu jaoks oli/on joonistamine kui põnev värvide ja joontega avastusmäng, milles said detailidest mu parimad mänguasjad. Mäletan, et 8-aastaselt kopeerisin filigraanselt maha dinosaurusi ühest Vene värviraamatust. 12-aastaselt avastasin värvide segamise ja hajutamise põneva maailma. Nägin lastesaadet „Kas sina näed, mida mina näen?“, kus Sally kunstistuudio juhendaja demonstreeris tuhkpastelle ja palusin siis vanemaid, et nad mullegi sellised ostaksid.

14-aastaselt hakkasin tegema detailsemaid pliiatsijoonistusi. 15–16- aastaselt lisandus pastapliiats – avastasin, et sellega saab varjutada pea samamoodi kui hariliku pliiatsiga. Olin toona vaimustuses ka Prantsuse meistri Doré puugravüüridest, kuid pastell oli tollal  mu põhiline värvitehnika.”

Esimese suurema pildi teinud ta teismelisena pastelltehnikas tapeedile, aga siiani on mõõtmetelt suurim töö meremaal, mis on praegu näitusel Kuressaares.

Küsides temalt heade geenide kohta, vastas Hando: „Isapoolses suguvõsas on küll üks helilooja, aga oma vanemate sugupuus ei tea ma olevat ühtegi kunstnikku. Algklassides olin lausa kade oma klassiõe peale, et ta oskab nii hästi kuuske joonistada. Mina pusisin ja pusisin, kuid eriti välja ei tulnud.”
Mida Saaremaaga seoses veel meenutad? „Mulle väga meeldivad Kuressaare vanad klassitsistlikud hooned, hästi säilinud piiskopilinnus ja park. Need on mulle lapsepõlvest saati olnud suureks inspiratsiooniallikaks.”

Pealinnaelu versus Hiiumaa kui magnet

Tallinna etapil kasutas noormees ära Kuressaare ametikoolist saadud teadmised infotehnoloogia vallas. „Tutvuse kaudu sain monteerijana tööle ühte arvuteid tootvasse firmasse. See oli mulle täiesti uus maailm täis põnevaid väljakutseid. Ühtlasi periood, kus ma väga ei joonistanud ega maalinud, kuna olin pühendunud arvutite tootmisele ja parandamisele.”

Umbes seitse aastat tagasi läks Hando oma perega elama Hiiumaale. Peres on kaks teismeikka jõudnud poega.

“Mõlemad tegelevad kergejõustikuga, mängivad viiulit, laulavad poistekooris ning on hästi esinenud Hiiumaa laste malevõistlustel. Noorem hakkas õppima klaverit. Hea joonistamisoskusega abikaasa on objektiivse kriitikuna olnud nõuandjaks paljude tööde valmimise juures.”

Mis leiva lauale toob, ega ometi maalidest saa peret toita? „Galerii 24.com kaudu turustan lisaks maalidele ka raamatuid, lauamänge, muusikat ja muud omaloomingut. Kui see kõik kokku panna, saab elatud. Vaikselt püüan müügimahtusid laiendada, sellepärast ma korraldangi juunis Tallinnas esimese Eesti lauamängude messi (9. juunil T1 kaubanduskeskuses Ülemistel – toim).”

Raamatute ja lauamängude müük toimub digitaalselt. „Mahukamad lauamängud saab ise välja printida, kuigi messil esitlen ka kümmet uut trükitud mängu. Mahukas, saja luuletusega illustreeritud luulekogu on aga saadaval pdf-failina. Olen aru saanud, et tänapäeva kiire elutempoga ühiskonnas on mõistlik turundada loomingut eelkõige digitaalsel kujul.

Mulle väga meeldib kirjutada ulmeromaane, „Sõrmuste isanda” autor Tolkien on mu suur eeskuju, kes lõi oma võimsa kõikehaarava fantaasiamaailma. Analoogseid muinasjutumaailmu olen kujutanud mitmetes ulmenovellides. Humoorikat kogu pere lauamängu „Saladuste maailm”, mis fantaasiavõtmes me igapäevaelu parodeerib, demonstreerisin Kuressaares näituse avamisel.”
Hando looming on aukartustäratavalt mitmekülgne ja mahukas. Saja luuletusega luulekogu, neli põnevikku (sh üks laste), neli lauamängu, arvutimuusikat...

Selle kohta ütles looja tagasihoidlikult, et loomeprotsess ongi oma olemuselt sarnane. Ja et paljud ehk ei katseta erinevaid asju ja tehnikaid, tema on aga väga uudishimulik ja tahab iga uut asja proovida. Samas, mida rohkem proovib, seda enam hakkab meeldima. Nii ongi mitmekülgsus talle järjest enam meeldima hakanud.

Tegevusi jagub Handol kodus ja kodust väljaspool. „Olen mitu aastat korraldanud lastele male-, lauamängu- ja arvutimuusikaringe, lastele need väga meeldivad. Arvutimuusikaringis näitan, kuidas ise muusikat kirjutada. Muusika meeldis mulle varasest lapsepõlvest. Ema mängib klaverit ja pani mind ja mu õe laulma. Mäletan, et 11-aastaselt oli vaja koolis luuletus kirjutada, kuid mina tegin sellele ka viisi ja nii sündis laul, mille ema noodikirja pani. Esitasin selle, oma esimese laulu Kuressaare väikeses kirikus.

2005. aastal oli mu elus periood, kus kirjutasin ühe arvutiprogrammi abil palju orelimuusikat. Arvutiprogramm nimelt võimaldab kirjutada muusikat graafilisel kujul – mida pikem joon, seda pikem noot, mida kõrgemal asub, seda kõrgem heli.

Andsin välja ka ühe orelimuusika CD, mis mängis ka viimase näituse avamisel. Minu suureks eeskujuks on Saksa orelivirtuoos Johann Sebastian Bach.“
Millised on lähemad plaanid seoses näitustega? „Saaremaa kohta ei oska praegu öelda, Hiiumaa kultuurikeskuses tuleb mais, Tartus 2020. Ega ma väga aktiivne näituste algatajana ole olnud. Kuid aeg-ajalt pean ikkagi korraldama, see motiveerib rohkem maalima.

Kindlasti tahan Saaremaal lähematel aastatel veel üht-teist teha, võib-olla graafikanäituse, kuna siiani ei ole ma teinud ühtki puhtalt graafikaga näitust.
Aastate jooksul on koju kogunenud umbes 2200-st seni eksponeerimata tööst koosnev kollektsioon, kus on erineva suuruse ja tehnikaga töid, mis on nummerdatud ja katalogiseeritud.”

Mida soovid veel lugejatele öelda? „Olen tegelenud ka laste ja täiskasvanute õpetamisega kunsti alal, juhendanud joonistamist ja õpetanud erinevaid maalimistehnikaid. Hämmastav on näha, kuidas inimesed, kes ei ole varem pintslit kättegi võtnud, saavutavad esimese tunni järel märgatava arengu.
Kunagi pole hilja alustada: julgustan kõiki, kes pole veel proovinud – võtke pliiats kätte ja laske fantaasial lennata. Kui algus tundub raske, siis leidke juhendaja. See on põnev maailm, mida avastada.”

Täna loetuimad
Eesti Energia ähvardab kalakasvanduse vooluta jätta (20)
Avatud Torni tänava ristmikul muutus peatee suund (11)
Liivakotid hoidsid vaekoja kuivana (14)
Mis juhtus?
Reisijad ei mahu hommikul linnaliini bussi (11)
JUHTKIRI - Kaua oodatud ristmik (18)
Saaregurmee tootesari võitis mahetoidu konkursi (2)
Kuri kloun ja hull teadlane
Laulupeo ideekontseptsiooni võidutöö on „Teel“
KG-s tuletati meelde käitumist tulekahju korral
Peaminister Jüri Ratas lubas igapäevast lennuühendust  (4)
Seosed minu südamega
Ansambel Viis viib laulud Leetu
Maanteeamet kuulutas välja lennuliini uue hanke (11)
Kuidas me kestame
Nädala loetavuse top 5
Eesti Energia ähvardab kalakasvanduse vooluta jätta (20)
Avatud Torni tänava ristmikul muutus peatee suund (11)
Sügistorm tegi saarlaste elu ebamugavaks (7)
Liivakotid hoidsid vaekoja kuivana (14)
Mis juhtus?
Kommentaarid
Avatud Torni tänava ristmikul muutus peatee suund (11)
Peaminister Jüri Ratas lubas igapäevast lennuühendust  (4)
Maanteeamet kuulutas välja lennuliini uue hanke (11)
Liivakotid hoidsid vaekoja kuivana (14)
Eesti Energia ähvardab kalakasvanduse vooluta jätta (20)
Vald tellib Kuressaare Soojuse turuväärtuse hindamise (25)
Õunakohvikud olid tormile vaatamata avatud (2)
Reisijad ei mahu hommikul linnaliini bussi (11)
Vastuoluline Elmar Ilp 100 (36)
JUHTKIRI - Kaua oodatud ristmik (18)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud