Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 25. juuli 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Maakond

Liina Tõru: läksingi valitud eriala õppima mõttega, et siia tagasi tulla
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 26. jaanuar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Eelmise aasta viimases lehenumbris oli lugu kuuest ülikooli cum laude lõpetanust, üks kahest, kes Saaremaale tagasi tuli, oli Liina Tõru. Liina loo, tema eriala- ja töökohavaliku põhjused ära kuulanud, tekkis kohe mõte temast pikem lugu kirjutada. Liina oli ettepanekuga nõus.

„Ülikooli astusin 2013. aastal, sellal ma eripedagoogikast midagi ei teadnud. Ema leidis selle eriala ja soovitas mulle, sest ta teadis, et mulle meeldib lastega tegeleda. Algul mõtlesin õpetaja- ja psühholoogiametile, õppima läksin aga eripedagoogikat. Magistriõppesse minnes tuli valida, kas tegeleda põhjalikumalt eripedagoogikaga seonduvaga või valida hoopis logopeedia-alane suund,” rääkis eelmisel suvel Tartu ülikooli lõpetanud Liina Tõru, kes töötab nüüd logopeedina Kuressaare haiglas.

„Logopeedia tundus mulle omasem ja natuke spetsiifilisem valdkond, kus saab spetsialiseeruda kommunikatsioonipuuete alal, see töö pakub ka piisavalt vaheldust. Ülikooli ajal mõtlesin rohkem tööle lastega, kuid mida aeg edasi ja mida rohkem sai valitud erialal praktiseeritud, seda rohkem tundus, et töö täiskasvanutega on samuti huvitav.

Oli teada, et Kuressaare haiglas logopeedi ei ole, kuid sellise spetsialisti palkamist kaaluti. Osalt on see tingitud logopeedide ebapiisavusest maakonnas ja ka sellest, et mõni spetsialist on parasjagu seotud omaenda pere suurenemisega. Seega võtsin haiglaga ühendust, pakkusin ennast tööle ja saingi haiglasse töökoha. Nüüd olen ligi pool aastat töötanud, alustasin augusti algul.”

Töösse sisseelamine

Sisseelamisaja kohta lausus Liina, et siiani on klientideks ülekaalukalt olnud ikkagi lapsed, osalt on see tingitud sellest, et logopeede on vähe. Praegu on Liina tööl osalise ajaga, kuna esialgu polnud täit ettekujutust logopeedi tegeliku vajaduse järele väljaspool rehabilitatsiooniteenust või/ja haridusasutust.

„Hetkel on päevakorral töökoormuse suurendamine, alates veebruarist olen nädalas kolm päeva tööl. Mu lõppeesmärk oleks ikkagi töötada täismahuga ühes kohas. Praegu olen tööl ka Kallemäe kooli rehabilitatsioonimeeskonnas. Algul käisin kohal ka Kallemäe koolis, aga nüüd tulevad lapsed teenusele üle Saaremaa kooli linnafiliaali, kus nad kindla rehabilitatsiooniplaani järgi vajalikke teenuseid saavad. Käime ka Aste koolis teenust osutamas.”

Kui lai vanuseskaala logopeediteenust kasutab? „Kõige noorem on olnud kümnekuune ja vanim kaheksakümnendates. Vanemaid inimesi, kes on insuldijärgselt haiglaravil, tuleb aidata. Tihtipeale tekib insuldi tagajärjel kõnehalvatus, täielik või mingil määral. Aitan neil kõnet taastada, niipalju kui see on võimalik. Võivad tekkida ka neelamishäired.

Keskealistest on ka häälehäiretega patsiente. Kellel on hääl päris ära või on muutunud kähedaks, siis tuleb põhjus leida ja inimesi aidata. Enamasti on need pedagoogid ja klienditeenindajad, kes häält pidevalt kasutavad. Häälehäire võib tekkida igas vanuses inimestel, kaasa arvatud lastel. Levinuimaks põhjuseks on liigne ja/või vale häälekasutus. Põhiline grupp on siiski lapsed, kellel on kõneareng hilistunud, maha jäänud või on hääldusprobleemid.”

Kas töö ja töökeskkond haiglas meeldib? „Töökollektiiv ja keskkond on väga toredad, eriti pärast uue tervisekeskuse avamist. Varem töötasin ajutises kabinetis, pisut teistest eraldi. Nüüd olen aga koos füsioterapeutide ja taastusraviarstidega kolmandal korrusel asuvates ruumides. Töö- ja olmetingimustes on suur edasiminek ja mulle väga meeldib. Seltskond on hästi tore, koostöö sujub.”

Õele tugiisikuks

„Olen ka oma õe Elli Noora tugiisik. Toetan teda ka koolitundides osalemisel või muudes olukordades, kus vaja on. Suuresti tema tõttu ma haiglas koormuse suurendamisega väga ei ole kiirustanud, soovin talle nii palju toeks olla kui võimalik.”

Millal ja kuidas avaldus, et väikesel õel on terviseprobleem? „Autismispektri häire ongi selline asi, mille põhjust ei teata, selles suhtes on see raske valdkond. Õde on praegu kaheksane. Mure tema arengu pärast tekkis umbes ajal, mis ta hakkas käima lasteaias. Tema kõne areng oli eakaaslaste omast maha jäänud.

Ema andis endast parima, et Elli saaks käia uuringutel ning saada erinevaid rehabilitatsiooniteenuseid. Kahjuks on hetkel olukord selline, et pärast seda, kui lapsele pannakse diagnoos, peab šokis lapsevanem suuresti üksinda hakkama saama sellega, et saada oma lapsele parim ravi/teraapia. Tihti on aga lapsevanemad lisaks šokile ka suures teadmatuses uue ja tihti võõra nimetusega diagnoosi osas. Siiani ei ole olnud ühtset süsteemi, kuhu lapsevanem saaks pöörduda abi ja vajalike suunamiste saamiseks.”

Liina sõnul on autismihäirega inimestele omased sotsiaalsed ja suhtlemise eripärad, see, kuidas mingites olukordades reageeritakse ja käitutakse. Pere jaoks Elli käitumine enam üllatusi ei valmistavat. „Võõrastele võib-olla mõni moment tundub mittetavapärane. Need olukorrad tekivad siis, kui tema jaoks on uued ja harjumatud olukorrad või kui midagi saab liiga palju. Elli on juba aastaid saanud kõrvalabi ja teraapiaid, temaga on väga palju tegeletud. Mida vanemaks ta saab, seda enam oskab ta oma käitumist kontrollida, kogemust, enesekontrolli- ja analüüsivõimet on juurde tulnud. Omavanuste seltskonnas teda vaadates ja temaga rääkides ei saagi aru, et ta teistest kuidagi erineks, see ilmneb ainult teatud olukordades.

Nagu eespool mainisin, olen talle tugiisikuks mitmetes erinevates olukordades, nii koolis kui kodus. Kodutööde tegemisel abistamine on üks osa sellest. Töövihikud on tehtud nii keeruliseks, et andekas laps saab ehk abita hakkama, iga laps aga ei saa. Tuleb leida moodus, kuidas seda arusaadavaks teha, kas osadeks lahti võtta ja teistmoodi esitada, et ülesanne oleks arusaadav. Mul endal on töövihikuid vaadates olnud olukordi, et ei saagi aru, mida nad selle või teise ülesande lahendamiseks tahavad. Matemaatilist tehet võin osata, aga toodud sõnastusest ei pruugi alati täpselt aru saada,” tõi Liina põhjuse, millest suurtes klassikomplektides võib tekkida õpiraskus.

Kas õel on erilisi andeid ilmsiks tulnud? „Inglise keel. Inglise keel hakkas talle väga kergesti külge, ta võib vabalt inglise keeles suhelda. Koolis ju veel inglise keelt õppekavas ei ole, aga ta on vaadanud-kuulanud ingliskeelseid multikaid ja videosid. Kui inglise keelt kõnelevad inimesed meile külla satuvad, suudab ta nendega vabalt suhelda. Elli oskab ka inglise keeles kirjutada, kuigi kirjapilt ja hääldus on ju väga erinevad.

Kahjuks ei ole mõeldud hariduslike erivajadustega lapsi arvestavate huvitegevuste arendamisele. Nende laste hulgas on väga huvitavaid tegelasi, kelles avalduvaid andeid oleks vaja teadlikult arendada. Need lapsed ei pruugi hakkama saada tavapärase tempo ja seltskonnaga, aga individuaalsel lähenemisel saaks arendada nendes seda külge, mille saaks muuta nende tugevuseks ja trumbiks edasises elus ja toimetulekus.”

Raske autismiga inimene vajab palju abi

„Paraku on üsna palju raske autismiga inimesi, kes vajavad 24/7 järelevalvet. Nad ei saa endaga hakkama ja vajavad mingil määral abi kõigis toimingutes. Elli on aga rõõmsameelne, iseseisev, nutikas ja tohutult siiras tüdruk oma väikeste eripäradega, nagu me kõik,” võttis Liina kokku oma väikese õe seisukorra. See peaks andma julgust otsida ja saada abi ka neis peredes, kus probleemid on raskemad.

Liina bakalaureuse- ja magistriõppe eri suunad on talle abiks mitte ainult õe toetamisel, vaid logopeedina töötades paljudele, kes sellist abi vajavad.

Täna loetuimad
Tagant otsasõit Ringteel (26)
Tsiklisõitjad kogunevad Karujärvele (13)
Tehumardi elanikud on hädas hingematva teetolmuga (9)
Maakonnas on avatud 25 talu (9)
Ettevõtja Boris Lehtjärv: tuleb elada nii nagu oskame
Karja kihelkonna kohvikud (1)
Muhu volikogu suureneb (4)
Mustjala festival kustutas Saaremaal kontserdijanu (1)
Kalmistupüha Vilsandil (1)
JUHTKIRI - Kiirus, vaid kiirus (3)
Konrad Mägi maalimispaik Kuressaares sai stendi (1)
Transpordiamet tellis suursaartele lisalennud (5)
MoNo ehk ratastel noortekeskus
Asva Viikingiküla linnusehoovis toimuvad Meistripäevad (1)
Kirikuteated
Nädala loetavuse top 5
Praam sõitis Kuivastus rambi kõveraks (NB! oluliselt täiendatud) (44)
Tagant otsasõit Ringteel (26)
Saaremaa vallavolikogu pöördumine Saaremaa elanike poole seoses COVID-19 vastase vaktsineerimisega (36)
Politsei avastas festivalil uimastitarvitajad (10)
Raskes seisus seakasvatusel üks mure taas juures (21)
Kommentaarid
Maakonnas on avatud 25 talu (9)
Tehumardi elanikud on hädas hingematva teetolmuga (9)
Praam sõitis Kuivastus rambi kõveraks (NB! oluliselt täiendatud) (44)
UUS! Ooperipäevade külastajad peaksid hakkama mandrilt varem tulema (4)
Algasid kauaoodatud Saaremaa ooperipäevad (16)
Tsiklisõitjad kogunevad Karujärvele (13)
Transpordiamet tellis suursaartele lisalennud (5)
Tagant otsasõit Ringteel (26)
Sõrve sääre elanikud saavad tasuta autoga sõita (4)
Konrad Mägi maalimispaik Kuressaares sai stendi (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud