[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 16. juuni 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuni 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Maakond

Kogukondlik elu Kihelkonnal õitseb (5)
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 12. jaanuar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kihelkonna piirkonda jätkub uute perede tulek ja kodu rajamine. Aasta tagasi kirjutas Meie Maa Eveli ja Taavi-Tanel Aidast, kes soovisid suurlinna eelised ja puudused vahetada maaelu idülli vastu, seekord palume oma maale elama asumise põhjustest ja muljetest rääkida perekondadel Heinamil, Kukel ja Kruusikul.

„Tulime Saaremaale Kihelkonnale oma kahe lapsega elama üle nelja aasta tagasi. Vahetasime elukohta, sest soov oli elada maakodus, kus oleks rohkem ruumi nii endale ja lastele ning oleksid sobivamad tingimused tegelemaks oma hobidega, näiteks puutööga ning samaaegselt oleks nii privaatsust kui kogukonnatunnet.

Mind hakkas Tallinnas elades aina enam häirima, et paljud maakodud lagunevad, sealhulgas meie endi esivanemate kodud. Samas enamik noori, nagu ka meie, elasime linnas ja olime ostnud endale korteri pikaajalise laenukohustusega. Nendest, tihti ajaloota ja hingeta korteritest või äärelinna uuselurajooni majadest ei kipu aga kuidagi päris kodu tekkima, jäädes pigem lihtsalt elukohaks ja vaheetapiks millegi parema otsinguil.

Soovisime sellest rattast maha saada ja nii-öelda vastuvoolu ujudes müüsime oma kinnisvara Tallinnas maha ja tulime Kihelkonnale, et minu vanavanemate koht korda teha ja sellest oma perele kodu kujundada. Lisaks kodule oleme saanud aktiivse kogukondliku elu ja palju uusi sõpru ning tuttavaid,“ räägib Raimo Heinam.

Raimo abikaasa Katrin Heinam lisab: „Põlise tallinlasena olen rahul, et tegime tookord sellise otsuse. Maaelu on meie jaoks kujunenud hoopis millekski muuks, kui oskasime oodata. See on väga mitmekülgne, tegus ja uute sõprade rohke. Nendega koos on tore korraldada kogukondlikke üritusi ja vedada piirkonda arendavaid projekte.

Mulle meeldib, et Kihelkonna piirkond on pikkade traditsioonidega, kultuuri ja sporti hindav ning ühtehoidev kogukond, kus jätkuvalt on palju koos olemise ja tegemise võimalusi – ühised suured jaanituled, talgud, spordiüritused, matkad, peod, huviringid, tiheda kavaga rahvamaja ja palju muud. See kõik ühendab erinevaid põlvkondi ja lapsed saavad juba väikesest peale lasteaias ja koolis sellest osa. See kujundab neile tugeva identiteedi, mida suures linnas kasvades ei pruugi tekkida.”

Vestlus jätkus Kihel-konna kultuurihällis

Kihelkonna vallas sündinud ja tuule tiibadesse saanud Liise Kukk on pärast aastatepikkust äraolemist palju rikkama kogemustepagasiga kodukohas tagasi ning toonud kaasa üdini tallinlase, abikaasa Kalle.

„Otsisime kodu rajamiseks kohta, sealhulgas Kuressaares, kuni leidsime sobiva talukoha Kihelkonna aleviku külje alla. On loomulik, et soovime kaasa aidata kohaliku elu arengule. Pidevalt tuleb mõtteid ja ideid, tahame ju, et Kihelkonna elu läheks ikka edasi. Kuigi suurem osa sündmustest ja üritustest leiab aset alevikus, siis tegelikult on Kihelkonna piirkonnana palju suurem,“ rääkis Liise. 
Ringiga jõudis Liise tagasi ka oma esimesse kooli – ta sai tööpakkumise Kihelkonna kooli tollaselt direktorilt. „Olen hariduselt klassiõpetaja, kuid ei olnud seni veel koolis töötanud, küll aga aastaid lastega tegelenud. Praegu olen aastase lapsega kodus.”

“Mina tulin Liisega kaasa, väikest Akslit meil siis veel ei olnud. Olen Tallinnast pärit ja kogu elu linnas elanud. Tahtsin tulla väikesesse kohta, suure linna elu sai minu jaoks lihtsalt otsa. Selge, et see pidi olema Saaremaal, siin on mulle alati meeldinud. Aasta tagasi kolisime oma kätega ehitatud majja,“ lisas Liise abikaasa Kalle Kukk.

Kuressaare elukoha Kihelkonna vastu vahetanud pereema Diela Kruusik on maaelust väga võlutud, ehkki Kuressaare on armas roheline väikelinn, mis suurlinnastressi ei tekita.

„Juhuse tahtel saime siia korteri. Enne seda puudus meil Kihelkonnaga igasugune kokkupuude. Alguses ikka kartsime ka, et ei tea, mis koht see on, äkki on liiga vaikne, sest eluaeg oleme linnas elanud. Üllatuseks on siin väga tugev kogukond, kus toimub väga palju. Kuressaares elasime oma vaikset elu ja ajasime oma asja. Kihelkonna inimesed kaasasid meid kohe piirkonna tegemistesse, toimetamist on siin palju rohkem kui Kuressaares. Oleme väga rahul,” rääkis Diela.

Piirkonna arengut on vaja tagant lükata!

Liise jätkas: „Üks asi on meelelahutuslik pool, aga teisalt, eriti suurvalla tingimustes, kus ääremaad on jäetud rohkem omaette, tuleb ka kogukonna poolt üldisemat piirkonna arengut tagant lükata. Näiteks tähendab see, et tuleb leida viise, kuidas inimesi siin hoida ja siia elama meelitada. Püüame ka seda rida ajada.”

Kalle tõi siinjuures esile kaugtöö olulisuse. „Arvan, et kaugtöö on kasvav trend, mis maale elama asumist võimaldab. Tänu sellele saan põhitöö tegemise kõrvalt oma seni kogutud teadmiste ja oskustega aktiivselt kaasa lüüa kohalikus elus. Ja mitte üksnes Kihelkonna asja ajades, vaid Saaremaa asja tervikuna.
Õppinud olen majandust, töökogemus hõlmab riigi rahandust ja energeetikat.

Energeetika valdkonnas olen saanud panustada Kuressaare Soojuse nõukogus, samuti soovin kaasa aidata valla energeetika arengukava tegemisel. Lisaks pean õigeks koostada ka Kihelkonna piirkondlik arengukava. See omakorda tõi ka minu mõtted haridusteema juurde, sest arengu mõttes on haridusel ja haridusasutusel väikeses kogukonnas keskne koht. Mulle endale meeldib tegeleda pikemaaegse perspektiivi arendamisega, mõelda, kus me tahame olla 10 ja 20 aasta pärast.”

Haridusteemaliste aruteludega on juba alustatud. „Leidsime, et tegutseda tuleb siis, kui on hästi. Kui on halvasti, siis on juba hilja. Esimene kohtumine läks hästi, inimesed hindavad kodulähedase lasteaia ja kooli olemasolu,” sõnas Liise.

Jutujärg veel kord Dielale, kes on praegu samuti väikese lapsega kodus. „Siin on väga armas ja mõnus väike lasteaed. Hommikupoolikutel käib Harald lasteaias. Liitrühm on lapse arengule väga hea. Võrreldes Kuressaares oldud ajaga, ei pea siin kartma, et teel lasteaeda tõmbab laps ootamatult minu käeotsast lahti ja võib sattuda auto ette. Maal saame loodust jälgides rahulikult minna. Sügisel valiti mind hoolekogu esimeheks, see on minu jaoks täiesti uus asi. Seetõttu on väga hea, et mul on nii palju abilisi,” rääkis Diela, kes oli hiljuti toimunud traditsioonilise advendikohviku eestvedaja.

Heategevuslikuadvendikohvikuga on palju korda saadetud

„Heategevuslikus advendikohvikus kogusime seekord raha kelgu- ja suusamäe ehitamiseks. Annetuskast on veel veebruarikuuni kohalikus kaupluses. Seejärel kutsume inimesed kokku ja talgute korras teeme nii palju kui võimalik. Kõik, kes tahavad käe külge panna, saavad tulla ja ehitada,“ selgitas Diela.

Hiljuti viidi lapsevanemate seas läbi küsitlus, et teada saada nende soove ja mõtteid seoses lasteaia ja kooliga. “Seda selleks, et teha kõike veel paremini, et inimesed tahaksid siia elama tulla. Arutasime vana aasta lõpus mehega ja leidsime, et siia elama tulek oli parim otsus. Soovitan julgelt seda ka teistele. Meid võeti siin nii hästi vastu, oli tunne, et olime väga oodatud,” rääkis Diela, kelle perel sai detsembris aasta elust Kihelkonnal.

Advendikohvik on hea näide sellest, kuidas väikeses kohas tegutsevad eri põlvkonnad koos – esinejad lasteaialastest vanaemadeni. Liise kiitis tegusaid memmede tantsurühma liikmeid, kes seekord tantsimise asemel hoopis pilli mängisid, olles spetsiaalselt ära õppinud ksülofoni- ja kellademängu.

Märgiti, nagu ühest suust, et talgukorras saab kohapeal palju ära teha, ei pea näpuga näitama, kelle kohustus miski formaalselt on. Kui on midagi vaja teha, tullakse kokku ja tehakse ära – võsaraiumisest spordiürituste korraldamiseni. Vabatahtlik koostöö on väikeses kogukonnas loomulik.


Tegutsemisvõimalused Kihelkonnal
Kihelkonnal on palju võimalusi huvitegevuseks täiskasvanutele: loovusring, memmede tantsurühm Rukkilill, naistantsurühm Tõllu Tütred, paar kuud tagasi asutati segarahvatantsurühm Lustakad. Liise sõnul on segatantsurühm tema jaoks piirkonna elujõulisuse näitaja. Imbi Kolga juhendamisel tegutseb laulukoor, käiakse esinemas isegi välismaal. Rahvamaja teisel korrusel tegutseb ka Kihelkonna noortekeskus Konna Pind. 
Sportimisvõimalused on väga mitmekülgsed. Kooli juures on asine spordisaal, kus peamiselt toimuvad pallimängutrennid, talvel on avatud suusarajad, muul ajal on kasutada staadion ja pallimänguplatsid. Rahvamaja allkorrusel olevat jõusaali kiidavad kõik, kes seda on näinud. Imestatakse, et ühes väikeses kohas on loodud selline treenimisvõimalus. Naised saavad kohaliku juhendaja käe all võimelda kaks korda nädalas. Kes soovib, sel on võimalus mängida koroonat, lauatennist või muid mänge.


Täna loetuimad
Kogunenud vihmavesi ujutas üle Vaekoja pubi saalid (9)
Perekondlik
Pangaautomaat väljastas rebenenud rahatähed (3)
Elisa levi segas antenn
Kõik maitseb hästi, ainult sült on kahtlane
Kuressaare hambapolikliinikut hakkab juhtima Kaja Leskinen (8)
Vald plaanib kultuuritöötajate palgatõusu 2020. aastaks (1)
Ristiku lasteaia aed on nüüd turvalisem
MTÜ Vaba tahab Jõiste supelranna hooldamisest loobuda
Aasta täis rõõmu ja naeru
Paberleht vajab küljendajaid
Sõnad loevad, sõnad viivad tegudeni (2)
Kudjapel mälestati juuniküüditamise ohvreid (1)
Mölder tiksus regivärsi elektroonilise muusikaga risti
Piiri metsas avatakse loodusrada
Nädala loetavuse top 5
Kuressaare ametikoolis on tänavu neli uut eriala (2)
Vald kavatseb linna rajada uue parkla  (27)
Jalgrattur põrkas kokku kitsega (4)
Kogunenud vihmavesi ujutas üle Vaekoja pubi saalid (9)
Lossi tänaval varises kokku kivimüür  (8)
Kommentaarid
Kuressaare hambapolikliinikut hakkab juhtima Kaja Leskinen (8)
Pangaautomaat väljastas rebenenud rahatähed (3)
„Eesti poisid, tulge üle!“ (18)
Kogunenud vihmavesi ujutas üle Vaekoja pubi saalid (9)
Selgeks grupijuhiks registreerus 87 autojuhti (6)
Sõnad loevad, sõnad viivad tegudeni (2)
Muinsuskaitseamet: varisenud kiviaed tuleb taastada (8)
Vald plaanib kultuuritöötajate palgatõusu 2020. aastaks (1)
Kudjapel mälestati juuniküüditamise ohvreid (1)
Saaremaa maasikakasvataja elavdas turu majandust (21)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud