[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 12. juuli 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Maakond

Muusikat täis pere elust kolmekuningapäeva valguses
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 05. jaanuar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Muusik Tiina Sünteril ja tema lastel läheb Saaremaal seitsmes aasta. Sellesse aega on mahtunud armastust, usku, lootust, valu ja rõõmu. Nagu inimeludes ikka.

Tiina seos Saaremaaga on seotud abikaasa Aleksandriga (rahva südames Sass – toim), kes igatses pärast mandril oldud õpingu- ja tööaastaid tagasi oma kodukohta, kus kõrvu paitab merekohin.

Käesoleva aasta 26. jaanuaril saab viis aastat, kui armastatud pärimusmuusikul oli aeg minna... Palju mõtteid ja unistusi jäi teoks tegemata. Neid viivad nüüd ellu abikaasa Tiina ja nende kolm last, jätkates muusikaga, mida pereisa väga armastas.

Tiina kohtumine oma tulevasega oli seotud Sassi sooviga ise lõõtspill valmis teha. See oli ajal, kui mõlemad õppisid Tartus. „Kui mina õppisin muusikaakadeemias, õppis Sass Tartus semiootikat. Ööbisin siis oma ema sõbranna korteris, kus aeg-ajalt ööbis ka tema poeg, kes on akordionite ja lõõtspillide meister. Sass käis seal oma pilli ehitamas, seal kohtusimegi.

Meie tutvumisel 1998. aastal ütles ta kohe, et arvesta sellega, et kunagi kolime Saaremaale, sest metsakohin ei ole merekohin, mets ei asenda merd. Mandril ei tundnud Sass end tõesti väga koduselt.” Tartus kolisid Sass ja Tiina kokku, seal sündisid ka nende kaks tütart.

„Lõõtsa korpuse sisu pani ta ise kokku. Kui ta lõõtsaga esinemas käis, käisin alati teda kuulamas. Algul tegi ta projektina regirokkbändi, aga Tartus uute muusikutega kohtudes tegid nad Oorti. Sassi õhutusel läks ka Toomas Jõks, üks Oorti liikmetest, Viljandisse pärimusmuusikat õppima.” Nüüd on temagi läinud, loodetavasti on sõbrad koos ja musitseerivad.

Raske haigusega võideldes lõi Sass pereansambli ja anti välja plaat “Alguse valguses”. Pereansamblis oli igaühel laulu kõrval oma pill: Sassil kitarr, Tiinal klaver, Hiie-Helenal metallofon, Liisa-Katariinal ja Olev Mattiasel parmupillid, vanim oli sellal kümnene ja noorim kuuene.

Tiina muusikaakadeemia lõpetamise järel kutsuti Sass Viljani kultuuriakadeemiasse rahvamuusika osakonna juhatajaks. Viljandisse koliti 2004. aastal ja Saaremaale 2012. aastal.

Tiina muusikuteest

Tiina sündis muusikute perre. „Minu muusikahuvi sai alguse vanematekodust. Ema on muusikakoolis õpetaja ja annab siiani solfedžotunde, isa on klaveri- ja orelimängija ja õpetaja, tema õpetas ka mind klaverit mängima. Igal pühapäeval mängib ta Paide kirikus orelit. Kogu meie pere on muusikaga seotud. Õde on Rootsis viiuliõpetaja ja ka vend lõpetas muusikakooli, kuid töötab arstina,” meenutas Tiina oma muusikutee algust.

„Tahtsin käia isa jälgedes ja tegeleda kõige sellega, millega isa tegeleb. Nii on see ka välja kukkunud. Õpin ja õpetan klaverit ning mängin Saaremaa kirikutes orelit.”

Paide muusikakoolile, kus õpetajateks olid ka Tiina vanemad, järgnesid õpingud Tallinna Georg Otsa nim muusikakoolis ja seejärel Eesti muusikaakadeemias klaveri erialal. Teise pillina on klaveri kõrval olnud klarnet. Muusikaõpingutest Paides on Tiinal meenutada lugu ka saksofoniga. „1990-ndate algul oli etapp, kui tüdrukutel oli väga popp mängida saksofoni, ka mina püüdsin popp olla. Olin sellal lisaks klaverile kahel aastal õppinud klarnetit, kui mulle ulatati saksofon, ja öeldi: „Palun, seda sa ju soovisid.” Kui siis saksofoni proovisin, tundsin, et klarnet meeldib mulle ikkagi enam ja jätkasin klarneti õppimist. Sealt edasi läksin Tallinna Otsa-kooli, kus õppisin mõned aastad klaverit ja lisapillina klarnetit, ning seejärel Tartusse, Eesti muusikaakadeemiasse. Olen Tartu filiaali esimese lennu lõpetaja.”

Tiina on töötanud erinevates Eesti paikades – Heino Elleri nim muusikakoolis, Tartu I muusikakoolis, lisaks klaveritundidele andnud muusikalootunde Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis ning solfedžotunde Suure-Jaani huvikoolis. Olnud Eesti Kultuurkapitali Viljandimaa ekspertgrupi liige ja grupi esimees.

Saaremaale elama asudes on Tiina olnud õpetaja Orissaare muusikakoolis ja Tornimäe põhikoolis ning lasteaias. Tornimäel on tema juhendada ka naisansambel. „Kuna juba väiksena tahtsin isa jälgedes käia, siis mängin orelit Pöide, Karja ja Jaani kirikus. Kui Gustav Kutsar Orissaares on, siis ka seal. Vahel mõned asjad ja ajad kattuvad, aga püüan ikka aidata.”

Tublid ja mitmekülgsed lapsed

Tiina ja Sassi lapsed astuvad vanemate jälgedes. Vanim tütar Hiie-Helena (16) tahtnud juba Viljandimaal muusikakooli minna. Kuna elati 25 km Viljandist eemal, otsustati sellega oodata aasta või kaks, et tütar julgeks ise bussiga hilja õhtul koju sõita. „Kuna siis tuli Saaremaale kolimine ja Orissaares on kõik õppimised lähestikku, alustas Hiie-Helena kolmandas klassis ka muusikakoolis õppimisega. Seda koos õe Liisa-Katariinaga (14). Mõlemad ühes klaveriklassis.”

Kui tüdrukud olid kolm aastat muusikat õppinud, olid nad emale kurtnud, et kõikide teiste erialade lapsed saavad klaverit juurde õppida, nemad klaveri kõrvalt aga muid pille ei saa. „Uurisime ja leidsime lahenduse: Hiie-Helena õpib nüüd lisapillina viiulit ja Liisa-Katariina võttis õpetaja Anne Kannu juures laulu eriala. Olev Mattias (12) läks muusikakooli, kui käis teises klassis ning hakkas õppima klarnetit ja teise pillina Marti Nõu õpetamisel kitarri.”

Kevadel lõpetavad tüdrukud muusikakoolis seitsmenda klassi ja Olev neljanda klassi. Aasta kujuneb neile eksamiterikkaks. Tavakoolis läheb lastel samuti hästi, kõik on nelja-viielised.

Kõigil kolmel on veel muid huvialasid. Hiie-Helena on huvitatud erinevatest tantsu- ja aeroobikatrennidest, mida Orissaares pakutakse. Liisa-Katariinale meeldib teha sõbrannadele vahvaid meike. Olev on kuus aastat tegelenud maadlusega ja sellest aastast kergejõustikuga, et proovida ka midagi muud. Tiina kui ema ja pedagoogi seisukoht on, et poisid ja noormehed peavad treenima minimaalselt kaks korda nädalas, nii treenituse kui enda väljaelamise mõttes.

Kodu ja jõulude püha aeg

Kodu renoveerimisega on tubli naine ja nutikad lapsed jõudnud eesmärgile. Pereisale selleks aega ei antud. „Oleme jõudnud maja soojustada ja korda teha. Maja on värvitud. Kolm suve tagasi tahtsid lapsed ise maja värvida. Muretsesin pintslid ja värvid, nemad ajasid kokku oma sõbrad ja sõbrannad. Ühe sõbranna ema helistas mulle, et kas sa ise ka tead, et piirkonna lapsed on kokku kutsutud ja hakkavad maja värvima. Ütlesin, et tean ikka, pangu aga vastavad riided selga. Lõpuks oli kümme last siin värvimas ja Sassi pisut vanemad vennalapsed teipisid hoolega aknaid, et värv klaasidele ei satuks. See oli täielikult laste algatatud ettevõtmine.”

Lapsed aitavad emal ka muru niita ja võsa lõigata. Põllupidamist ja sellega kaasas käivat rohimist perel ei ole. Kasvuhoones saab kõige vajalikuma kasvatatud. „Mereäärne elu pakub lastele palju võimalusi. Vanem tütar armastab looduses trenni teha, joosta, kõndida ja ujuda. Meres suplemine meeldib kõigile, tegevusi jätkub.”

Millised on teie pere jõulud? Jõuluaeg kestab ju kolmekuningapäevani. Ja milline on sinu sõnum inimestele? „Elame Sassi õdedega lähestikku, oleme jõule koos tähistanud. Saame kõik kokku Sassi õdede kodus Hindu talus, kuhu tulevad ka Sassi mandril elavad vennad oma peredega. Jõuluvana on jätnud meile oma kostüümi ning lapsed saavad ise jõuluvana mängida ja pakke jagada. Meid saab kokku suur-suur ühine pere – Sassi ema ja viis õde-venda, kuues tuleb aastavahetuseks. Lapselapsi on 13. Ühise laua taha saab 20–25 inimest. Sassi ema küpsetab alati kringli, ta teeb aastatele vaatamata kõike veel väga hästi. Mina teen muud magusat ja teised soolast.

Mul on kaks mõtet. Esiteks – märka, kes ja mis on su ümber, ja kui suudad aidata või suunata, siis aita. Aga kui on rasked ajad, siis julge unistada. Mind aitasid lapsed. Kui lapsed on nii väikesed, et juba järgmisel hommikul öeldakse, et mul on seda ja toda vaja, see ei lase langeda sügavasse masendusse. Aitasid ka Sassi lähedased ja sõbrad. Kogu aeg toimetades märkad ühel päeval, et ei olegi enam nii hull. Nende mõtete järgimine on mulle kasuks tulnud ja seda soovin ka kõigile.”


Täna loetuimad
UUS! Muhus toimus ahelkokkupõrge (13)
Tasuta bussid viivad Saaremaa avatud taludesse (4)
Tänavusel Mototoobril võib olla poole vähem osalejaid (7)
Brasiillased osalevad Ruhnu looduse- ja viiulilaagris (13)
Suusataja läbis rullidel Saare- ja Muhumaa (2)
Kuressaare Soojus sai KIKilt lokaalkütte jaoks ligi 160 000 eurot (4)
Saaremaa vald ja Elering sõlmivad koostööprotokolli
Nädala loetavuse top 5
Auto põrutas Tallinna tänaval läbi aia  (20)
Selgusid Kaunis Kodu konkursi maakonna parimad (1)
MTÜ Saarte Kalandus sai uue juhatuse (16)
Ettevõtjad nõuavad kesklinna liikluse sulgemise kohest lõpetamist (38)
Liikluse sulgemine kesklinnas võidakse ümber vaadata (41)
Kommentaarid
Ettevõtjad nõuavad kesklinna liikluse sulgemise kohest lõpetamist (38)
Tänavusel Mototoobril võib olla poole vähem osalejaid (7)
MTÜ Saarte Kalandus sai uue juhatuse (16)
Brasiillased osalevad Ruhnu looduse- ja viiulilaagris (13)
Kessus katsetatakse uudset digilahendust (7)
UUS! Muhus toimus ahelkokkupõrge (13)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (237)
Suusataja läbis rullidel Saare- ja Muhumaa (2)
Harry Raudvere ärritas volikogu käitumine  (16)
Kuressaare Soojus sai KIKilt lokaalkütte jaoks ligi 160 000 eurot (4)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud