Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 21. aprill 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
aprill 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Maakond

Vaimulik Tiina Ool: laul „Püha öö” peaks kõlama ainult kirikutes!
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 22. detsember 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Riik algab usust, kui usk on olemas, siis on aja küsimus, millal see saab vaimuliku mõõtme. Nii on kirjutanud Otepää gümnaasiumi riigikaitseõpetaja Marko Tiirmaa.

Tänases jõululehes on usutletavaks vaimulik Tiina Ool, kes on maakonnas ametilt üks nooremaid. Peapiiskop Andres Põder ordineeris Tiina Oolu EELK preestriks 19. veebruaril 2012. a Tallinna piiskoplikus toomkirikus. Otsuse aluseks oli õpetaja Anti Toplaane vastav taotlus ja Kuressaare koguduse nõukogu otsus 2011. a juunist. Abiõpetaja ametis on Tiina olnud ligi seitse aastat.

Kuna jõulud on eelkõige Jeesuslapse sündimise püha, küsis Meie Maa Tiina Oolult oma tee leidmise ja praeguse laiahaardelise teenimistöö kohta.
„Olen pärit õigeusklikust perekonnast. Mind ristiti, kui olin kahekuune, ristiisa on õigeusu kiriku preester Innokenti Hiet. Olen selle üle väga uhke ja tänulik ka õigeusu kirikule. Ilmselt siis Jumal juhatas mind selle tee juurde,” rääkis abiõpetaja Tiina Ool.

Aga miks siis luteri kirik? „Põhiline põhjus oli selles, et kui suur vabaduselaine tõi inimesed kiriku juurde, juhatas kiriku pühapäevakooli Riina Tamsalu. Mul oli siis kolm väikest „laulva revolutsiooni last“, soovisin väga nendega seal osaleda, eelkõige puudega tütre pärast,” põhjendas ta.

Seejärel tekkis meil arutelu, kuidas on kõige õigem sellise puudega inimesi nimetada, kas nad on vaimupuudega, erivajadustega, intellektipuudega või... „Rakveres hiljaaegu toimunud konverentsil „Intellektipuudega inimesed kogukonnas” pakkus peapiiskop välja mõiste „südamepuhtad või puhta südamega inimesed“. Kui me kirikus tihti ütleme „Isa, Poeg ja Püha Vaim, kõneleme inimese ihust, hingest ja vaimust, siis vaimupuuet neil küll ei ole, nende südamed on tõesti puhtad. Ametlikes dokumentides kasutatakse sõna „intellektipuue”. Minu suur eesõigus on teenida intellektipuudega inimesi. Seda tööd olen oma lapse kaudu teinud palju varem, kui vaimulikuks sain, kogukonnas Usk ja Valgus.”

Tiina lisas, et see on üks osa ülemaailmsest oikumeenilisest liikumisest. „Siinne kogukond on koos käinud 15 aastat. Mul oli eelmisel aastal harukordne võimalus osa võtta Usu ja Valguse peaassambleest, kus riikide vaimulikud koos olid.”

Tegelikult algas Tiina tee vaimuliku elu juurde 1997. aastal, kui ta pärast leerikooli ja konfirmatsiooni sidus end koguduse vabatahtlikega. Abistas leeritöös, laste- ja noortetöös ning jumalateenistuste läbiviimisel. Preestriks kuulutamiseni kulus veel aastaid praktiseerimist ja õppimist. 2010. aastal, pärast pastoraalseminari lõpetamist järgnes usuteaduse instituut. „Kokku kulus mul õpingutele koos magistriõppega kaheksa aastat. Siis sain oma kodukoha kirikus abiõpetajaks,” nentis Tiina.

Oled öelnud, et puiklesid hulk aega vaimuliku ametisse saamisele vastu, arvates, et see amet on ainult meestele. „See vastuvoolu ujumine kestis tõesti paar aastat, kuni jõudsin arusaamisele, et see ongi minu kutsumus ja ilmselt eelkõige Jumala soov. See töö on olnud mulle õnnistuseks,” ütles Eesti vaimupuudega inimestega tehtava töö eesotsas olev Tiina Ool.

Laiaulatuslik töö noortega

Liigutava loo noortega tehtavast tööst rääkis Tiina soomlanna kohta. „Pensioniikka jõudnud vaimulik soomlanna Kirsti-Maija Paananen tegi Tallinnas lastekodu- ja intellektipuudega lastega väga suurt tööd. Tema ristis neid ja otsis kõigile Soomest ristivanemad, et igaühel oleks üks lähedane inimene, kes ei ole seotud töölepinguga.”

Nüüdseks, kui Tiina on soomlannalt teatepulga üle võtnud ja ise seda tööd veab, on need lapsed lastekodust välja kasvanud, saanud 30-aastaseks ja kuuluvad Kaarli koguduse ristilaste ringi, kuid on siiamaani sidemeis oma ristivanematega.
„Eelmisel nädalal oli meil tore jõulupidu Tallinnas Kaarli kirikus. Käin ka Lääne-Eesti ja Tallinna lähiümbruse hooldekodudes – Vääna-Viti hooldekodus, Kohila lähedal Kati kodus, Tallinna paaris sotsiaalkorteris... Kohtun ka lastekodulastega ja olen neile kristlikke tunde pidanud. Kaarli kirikus on kord kuus noortetund, seal on mulle abiks Saime Sellak-Martinson.

Hea abiline on ka Kaido Soom Tartus. Aga abilisi oleks veelgi vaja, et teha natuke rohkem, kui ainult oma koguduse piirkonnas. Kolm-neli kohta võiks lisaks olla. See on ütlemata rõõmus töö, ma ei tea, kas keegi veel on nii palju kallistusi saanud. Või kui koguduse õnnistamise järel tõstab terve kogudus käed ja õnnistab omakorda mind. Ma saan neist ju kümneid kordi rohkem tagasi, kui saan neile anda,” rääkis vaimulik selle töö vajalikkusest, eriti intellektipuudega noortele, kes õpivad ju kogemuste kaudu.

„Aga elutempo kohta tahan küll öelda, et kiiruse saadab meile saatan. Ma ei taha tema nime küll suhu võtta, aga tema töö siin maailmas ongi ajada inimesed kiirustama. Maailma loomisest saati on meile aeg antud ja päevad on ikka ühepikkused. Mida me teeme, kas tormamegi kogu elu ringi või leiame aja ka vaikuseks? Selles osas on palju õppida eakatelt inimestelt.”

Tiina käib teenimas ka Lääne-Saare hooldekodus, haigla õendus-hooldusosakonnas ja linna päevakeskuses. Vaimulikel endil on seetõttu jõuluaeg kiireim aeg aastas.

Jõuluööks koju

Esmalt õppis Tiina ehitusinseneriks ja sellega seoses on tal rääkida uskumatu juhtum. Ikka põhjusel, et saada jõuluks koju. „Tahtsin jõulude ajal alati kodus olla. Isegi TPI arvestuste perioodil pidin koju saama. Sain viimase bussiga tulema, kuid järgmisel hommikul pidin olema koolis. Seega koju ainult jõuluööks. Aasta oli 1984, olin oktoobris abiellunud.

Buss sõitis Virtsu, kus kõik võtsid oma kompsud ja läksid praamile. Saaremaa buss oli Kuivastus vastas, enne tuli aga piirivalvele passi näidata. Minul, õnnetukesel, oli aga käekott passiga jäänud Tallinna bussi, piletiostu tõttu oli rahakott siiski mantli taskus, kuid ühtegi pildiga dokumenti selles ei olnud. Oli vaid abiellumise puhul saadud tõend kingade ostmiseks, millel oli mu nimi ja kinganumber – pitsati ja allkirjaga tõend. Püüdsin selle tõendiga piirivalvest läbi murda, aga see võttis palju aega. Küsiti, kes on mu sugulased ja helistati mu emale, õele ja abikaasale, igaühele kolm korda, et olla kindel mu isikus.

Kui piirivalvest läbi sain, oli buss läinud. Aga ma tahtsin jõuluööks koju. Õnneks oli tulemas viimane praam, millel oli kolm autot, kaks neist ei sõitnud Kingisseppa, kolmas oli sõjaväe villis kõrge sõjaväelasega. Palusin, et kas saan küüti. Lubati. Mäletan, et rippusin kartusest polkovniku küljes, et teda mitte silmist kaotada, muidu jäängi jõuluööks Kuivastu sadamasse. Pagunitega mehele löödi kulpi ja mul oli uhke tunne tema käevangus putkast lahkuda.

Täpselt kell 12 ööseks jõudsime minu värava taha ja sõjaväelane soovis vene keeles mulle häid jõule. Sain ikkagi jõuluöö kodus olla! Ja hommikul viiese bussiga tagasi kooli. See jõuluaeg on mulle eriliselt meelde jäänud. Tänapäeval ei saada sellest enam aru, arvatakse, et see on mingi haige unenägu.”

Tiina tõi võrdluse inseneri- ehk täppisteaduse ja usu vahel. „Usul ja matemaatikal on sarnasust. Matemaatikas on aksioomid, mida peab uskuma, et nii see on. Usuga on nii, et sa kas usud või ei usu. Usuinimeste jaoks on usutunnistus nagu aksioomid, mida ei pea tõestama. Usuaksioomide kaudu saame tõestada aga ka kõike muud oma elus.”

Tiina jõulusõnumid tavainimese ja vaimulikuna

„Tuleks mõelda, millised on kõige olulisemad asjad, võtta eeskuju kas või oma lapsepõlve jõuludest. Jõulude ajal on eriti oluline kokkusaamine ja koos olemine. Kui mõtlen oma lapsepõlve jõuludest, siis meil peeti alati jõulusid ilma paksude kardinateta. Elasime vaeselt ja paksude kardinate jaoks polnudki raha, kõik teadsid, et peres on kirikuinimesed. See oli nii loomulik, et minu ema käib kirikus laulmas ja meil on igal aastal kodus jõulupuu, istume ja laulame selle ümber.

Inimestel oli siis ju ka jõulude ajal vaja tööl olla, kuid jõuti kirikusse jõuluteenistusele, olid jõulutoidud ja väikesed kingitused kuuse all.
Mu vanaema, andku talle head hingamist, ütles ikka, et, kallis laps, kui sa laulupeol ei jaksa tervet aega olla, siis mine lõpuks, kui lauldakse „Mu isamaa on minu arm” ja kui sa kirikus ei jõua ega taha tervet teenistust istuda, siis mine, kui lauldakse „Püha ööd”. „Püha öö” peaks kõlama minu arvates küll ainult kirikutes, see on nii püha laul.

Mäletan oma esimest jõuluõhtu teenistust, kui „Püha öö” esimest salmi laulda ei saanud, sest klomp oli kurgus. See on midagi väga ilusat ja hingepuudutavat. Ilusaid hetki on kirikus nii palju, olen ääretult tänulik, et saan siin teenida.”

Lõpuks vahva lugu laste hiljutisest jõulupeost, kus kingsepp Martin tahtis jõululaps Jeesusele kinkida ilusad saapad. „Tegime proovi ja laps, kes pidi saapad endale saama, oli saabastega minema jalutanud. Kui etendus jõudis kohani, et saapad Jõululapsele üle anda, ütles Martin, et siin on minu meistritöö jõululapsele, ja avas tühja kingakarbi... Sosistasin meeleheitlikult: „Amanda, saapad siia!” Täiskasvanud said apsaka üle lõbusalt naerda, kuid lapsed mängisid lustlikult

Täna loetuimad
Traktor põrkas autoga kokku
Mini-Rimi saab värskema ilme
Advokaadid ei näe võimalust õpetajate koondamiseks
Abipolitseinik Näncy Reinart uusi olukordi ei pelga
Päästjad kustutasid lõkkest alanud põlenguid
Selgusid koolide parimad IT-tundijad
Esimene üle-eestiline energiaühistu on loodud (3)
Kuressaare ametikoolile laekus rekordarv avaldusi
Õpilaste toitlustamisele kulub 2300 eurot kuus
Ametikooli sõiduautotehnik teooriatestis parim
Keskkonnasäästlikkus on osa Rail Balticust
JUHTKIRI - Eksamiärevusest sai rõõm
Muuseumid lähevad suvele lootusrikkalt vastu
Pooled politsei väljakutsed põhjustas alkohol
Abituriendid otsustasid riigieksami kasuks
Nädala loetavuse top 5
Algavad Aia tänava ehitustööd (8)
Algab puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine (8)
Salmel põles kõrvalhoone
Rallikolmik vallutab maailma ralliradasid (2)
Vallavalitsus ootab tagasisidet suviste prügikonteinerite paigaldamiseks (15)
Kommentaarid
Esimene üle-eestiline energiaühistu on loodud (3)
Harry Raudvere asutab Põliseestlaste Rahvaerakonda (203)
Algavad Aia tänava ehitustööd (8)
JUHTKIRI - Saaremaa Võrkpalliklubi peab jääma! (6)
Teeme Ära talgupäev uues vormis  (4)
Algab puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine (8)
Valitsus kinnitas Mullutu-Loode kaitseala uued eeskirjad (3)
Vallavalitsus ootab tagasisidet suviste prügikonteinerite paigaldamiseks (15)
Ametikooli Tervisenädala tegevused on avatud kõigile huvilistele (3)
Kultuuri-ja spordiosakonna juhatajaks 11 tahtjat (6)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud