[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 22. september 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
august 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Maakond

Mees, kelle elu on olnud ooper
Autor: Ivar Eensoo
Laupäev, 04. august 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Ivo ja Luule Kuusk on mõlemad muusikud ja abielu on neid liitnud nii harmooniliseks paariks, et üks lõpetab teise lauseid. Foto: Ivar Eensoo

Suurejoonelised ooperipäevad on läbi saanud, kuid ma soovin teid hoida edasi ooperi lainel ja toon teieni loo mehest, kelle enamik elupäevi on olnud ooper. Muusika- ja teatriinimesed teavad teda väga hästi, kuid kui paljud meist teavad, et see mees on 35 aastat olnud suvesaarlane?!

Kohtume härraga Orissaare poe juures, ikka selleks, et ma ei peaks talu otsimisega vaeva nägema. Nii arvas härra. Kohtutud, võtan autoga talle sappa ja jõuame maestro koju. Kohe pean mainima, et suhelda parimas eas inimestega on alati huvitav. Eriti huvitav on seda teha aga kunsti- ja teatriinimestega, sest ei saa salata, kui inimene on pea terve elu olnud teatrilaval, siis teatud teatraalsus kandub ka ellu ja eluga kaasa. Tajud seda kehahoiakus, žestides, miimikas, kõnes. Ei ole ju ka ime, sest teater ja muusika on olnud elu ja töö. Elutöö.

Kuigi fotod siin lehel juba reedavad, kellest jutt, püüan asja natukene ikkagi huvitavaks teha ja küsin, kas teate, millega tegeles see mees enne, kui elu ta muusika juurde tõi? Mina ei teadnud.

Noore mehena omas ta esimest spordijärku ujumises. See oli ajal, kui liblikujumine muutus delfiinujumiseks. Ajal, mil Eesti koondis koosnes Tallinna tüdrukutest ja Tartu poistest, kui sai käidud mööda Nõukogude Liitu võistlustel. See mees võitis kahel korral Tallinnas Noorte Hääle ujumise meistrivõistlused. Ujumisega tehti aga lõpparve päeva pealt, kui läks Tartu ehitustehnikumi ja kohe tuli ka muusikakool.

Ivo Kuusk, meie esitenor

Jõudes Ivo koju, teeme esmalt tutvust taluga. Ta räägib viljapuudest, kui ammu nad istutatud on, näitab, kus on maa piirid, kui palju tuleb niita, tutvustab rehemaja, räägib plaanidest, mis olnud, mis tehtud, mis teha veel võiks. Samal ajal pakub Ivo võluv abikaasa Luule kohvi ja torti. Muide, ka Luule on muusikainimene, lõpetanud Tallinna konservatooriumi koorijuhtimise erialaklassi.

Nii kena on kohtuda abielupaariga, kes on kokku kasvanud. Üksteise juttu jätkatakse mängleva kergusega poole sõna pealt. Kui üks ei mäleta, siis teine mäletab ja täiendab ning vastupidi. See on südantsoojendav, kuidas üksteist kutsutakse isaks ja emaks.

Istume lauda ja ees on kena intervjuu. Pean tunnistama ka seda, et saares ongi elu nii imeline (teadlikult kasutan hetkel just seda väljendit, et mitte end koguaeg korrata), sest siin on ju kõik ja kogu aeg kena!

Sellise inimese puhul ei saa ju kindlasti minna mööda tema muusika- ja teatrikarjäärist.

Kõigepealt uurin Saaremaa ooperipäevade kohta. Loomulikult on Ivo neist ka ise osa võtnud, näiteks kui rahvusooper tõi Kuressaares lavale näiteks Giuseppe Verdi „Nabucco“.

Samuti on lossis on esinetud küll ja küll. Ka teisi on vaatamas käidud. See aasta küll paraku etendusi vaatama ei mindud, sest oli asju, mis vajasid Ivo sõnul täpsust ja Tallinnas käimist. Abikaasa täiendab, et see oleks olnud ka väsitav, sest Ivol olla jalgadega häda, seal pikalt olla, koperda üles ja alla, pealegi sõita sinna ja koju tagasi, läheks terve päev. „Pealegi on kohalik popsi vaim sisse tulnud, ei viitsigi enam kuhugi minna,“ keerab Ivo asja naljaks.

Muljetavaldav muusikuelu

Muusikuelu sai alguse Tartu muusikakoolis. Edasi tuli loomulikult Tallinnas konservatoorium, mille Ivo lõpetas 1976. aastal Viktor Gurjevi klassis. Hulk aega sai lauldud Vanemuise kooris, seal tuli ka esimene sooloosa. Edasi tuli kaks aastat Tallinnas RAM-is.

„See oli Gustav Ernesaks, kui oli meeskoori solistide võistlus, võttis käest kinni, et tule laula ette. Aitab. Teise maja otsa minek! Meeskoor oli siin otsas ja Estonia oli seal. Sinna lähed laulma, ütles Ernesaks ja võetigi.“

Ja nii see läks. „Võlufööt“ kadunud Georg Otsaga. Ivo loetleb edasi etendusi, pakub, et osi on saanud tehtud kuuekümne ringis ja arvab, et lihtsam oleks vastata, kui konkreetselt küsida „Kas seda osa tegid?“. Olid ooperid, olid operetid.

Etendusi dubleeriti koos kadunud Hendrik Krummiga. Peale Hendriku lahkumist jäi kõik Ivo kanda.

„Mõnel aastal oli mul Estonias hooajal üle kaheksakümne etenduse. Operetist hakkasin välja tõmbuma, sest lihtsalt ei jõudnud enam. Hingele olid ikka ooperid. Väga palju kasutati mind suurvormides. Korra tekkis isegi mõte, et lõpetada Estonias olemine ja olla filharmoonias suurvormide solist. Selline koht oli olemas.“

Uurin, kui palju on Ivos olnud tunnet, et tahab laval olla. Saan vastuseks, et laval ei pea olema iga hinge eest lihtsalt selleks, et olla. Ju see tõsi on, sest tunne on elus tähtis ja kui endal seda õiget tunnet ei ole, tajub seda ju ka publik. Õnneks jagus Ivol tunnet kauaks.

Teatrielu juurde kuuluvad intriigid, mille on loonud muidugi need, kes ise teatris ei ole olnud.

„Üldiselt ütlen, et ega kiusu ja grillimist ja niisugust asja selle teatrites olemise ajal ei ole ma kogenud. Kui ma nüüd natuke endale moosi peale määrin, olin tõesti nii väärt vend, et ei olnud vaja hambaid külge ajada. Ma tegin ära ka kõik. Mingit pirtsakust ei olnud, et see jäi tegemata või teine, vastupidi, teine kord oli hoopis iha teha midagi raskemat.“

Küsimusele, kas peale teatrikarjääri lõppu ei ole vajadust olnud mõnda kontserti teha, saan kiirelt vastuse: „Mina ei laula nii hästi kui Margarita!“ Ivo on veendunud, et Margarita Voites on mida edasi seda parem. Tõelise džentelmenina jagab ta edasi vaid kiidusõnu. Margrita on olnud partner, kellest Ivo peab ääretult lugu, lükkab ümber kõik jutud tema upsakusest ja skandaalsusest.

Kiidetakse jumalast antud häält. Kiidusõnu saab ka Urve Tauts, kes olla sama kaliibriga laulja kui Margarita Voites. Kiidetakse erakordset hääleulatust, stabiilsust, hääle sügavust ja rikkust. Kiidusõnu jagub ka kadunud Annika Tõnurile. „Ehtne primadonna!“

Paralleelselt teatriga algas ka pedagoogi töö. Esmalt Tartu muusikakoolis, kus tal oli palju õpilasi. Ivo enda õpetaja läks pensionile ja jättis klassi Ivole. Seal olid tema õpilasteks näiteks armastatud lauljad, abielupaar Sirje ja Väino Puura. Tallinnas andis Ivo alguses ooperiklassis tunde, varsti pakuti laulupedagoogi kohta konservatooriumis, kus hiljem Ivo oli ka kateedri juhtaja.

Kõik oli pilla-palla

Ivo mälu veab natuke alt ja kohe ei meenu, kes kõik tal õpilased on olnud, neid olla olnud ikka palju. Näiteks Riina Airenne ja Uku Joller. Aga meile piisab ju täiesti Ain Angerist ja Aare Saalist, mõlemad Saaremaa poisid ja suure nimega lauljad.

Saaremaale tuldi 1983. aastal. Ivol siin juuri ei ole, küll aga kaasal. Luule vanaisa on sündinud Pärsamal. Kuuskesid oli ja on siin kandis palju. Noore mehena läks vanaisa suurele maale tööd otsima, jõudes välja Võrumaale. Seal võttis naiseks Liisa, kellega oli seitse last. Nii ongi Luule jõudnud just kui ringiga koju tagasi.

„Maja oli seisnud kümme aastat tühjana. Kõik oli pilla-palla. Kõik nurgatagused olid midagi täis, nõgesed paistsid aknast sisse. Väikesed aknad, ei teagi palju ruute oli, pime,“ kirjeldab abikaasa algset olukorda.

Originaalist on praegu veel säilinud põrandad ja laed, need muidugi värvitud. Kuulen, kus olid uksed, kus enam uksi ei ole. Kus oli varem pliit, kuidas reheahi tehti ümber kaminaks, alustas poeg, lõpetas isa Ivo. Tööd on tehtud kõvasti. Imestan, kuidas Ivol teatriinimesena kõik sellised oskused, et ise teha. „Olen ehitustehnikumis õppinud! Telliskivitehases olin praktikal.“ Selle olulise asja olin mina pika intervjuu jooksul juba unustanud, et rumala küsimuse oskasin esitada.

Luule oli alati varem saarel kohal – nii kui kool lõppes ja uuesti oli vaja tööle minna alles 1. septembriks. Siin sain mina nalja visata, et muidugi, naine tegi selleks ajaks kõik korda, kui härra saabus! Ka Ivo sai olla pikemalt.
Konservatooriumi lõpu- ja sisseastumiseksamid lõppesid alati selleks ajaks, kui teatris suvepuhkus algas. Teatris on puhkus aga pikem, 1,5 kuud.

Omal ajal käis Ivo palju meres ujumas, meri ju kohe üsna lähedal. Oli ka oma paat, millega sai kalal käidud. Nüüd saab kala healt naabrimehelt, kes merel käib ja kala lausa ära suitsutab.

Loomulikult on varasemalt tehtud ka põllumaad. Küla pealt on aidatud maa ära künda. „Mul oli üksteist vagu kartuleid, kapsad, oad, kurgid, kõik mis vähegi maha panna oli ja andis, kõik oli,“ loetleb Luule ja lisab et nii see elu käis, käsi peseb kätt.

Omal ajal oli lehmad otse nende värava taga. Kuuskede kaevust said loomad juua. Nemad aga vastu piima.

Külalisi on alati palju käinud. „Kas või möödaminnes. Paljusi ei ole enam muidugi olemas,“ jääb Ivo mõtlikuks.

Teades, et Katrin Karismal ju ka suvekodu saares, uurin, kas Kati ka vahel külas käib. „Muidugi käib!“ vastab Ivo rõõmsalt. Edasi kuulen lugu, mida ma jälle ei teadnud: Ivo ja Luule poeg on abielus Hendrik Krummi ja Katrin Karisma tütrega. Ivo viskab taas nalja: „Ei tea kas Hendrik oleks me pojal lubanud oma tütart kosida tol ajal...“

Oli olnud tehnikumide vaheline suur koor, mille Kuuskede perepoeg Mart laulis. Sinna tuli laulma ka üks konservatooriumi tudeng Mari. Kaua ei olevat aega läinud, kui Mari viis poisi oma koju. Siis enam Hendrikut ei olnud. Nüüd on abielus oldud juba kakskümmend neli aastat.

Küsimusele, kas päris Saaremaale pole soovitud jääda, kurdavad ema ja isa Kuusk, et maja ei pea kahjuks sooja. „Eks poiss kunagi vaatab, see jääb ju nii kui nii talle.“

Õnneks on tänavune suvi pakkunud palju sooja ja neil kahel inimesel on palju südame- ja hingesoojust. Minagi jään meenutama seda külaskäiku pikalt ja väga sooja tundega. Oli kena!

Täna loetuimad
Võistleja sõitis peatunud autole otsa (3)
Veehind maal järgmisest aastast kallineb (14)
Võhma raamatukogu sulgemise plaan ei läinud läbi
Saaremaa duatlon pakkus pingelist heitlust
Orissaare TV 10 Olümpiastarti parim
800 m seeriajooksu võitsid Tanel Taur ja Karina Jaunmutkane
15. Heategevuslik Teatejooks avab Euroopa spordinädala
Nädala loetavuse top 5
Peod ja kogunemised tuleks ära jätta (26)
Madis Kallasest sai ministeeriumiametnik (26)
Võistleja sõitis peatunud autole otsa (3)
Kohus mõistis mehe oma isa raha omastamises süüdi, naise aga õigeks (1)
Veehind maal järgmisest aastast kallineb (14)
Kommentaarid
Jehoova tunnistajad – kes me oleme (12)
Veehind maal järgmisest aastast kallineb (14)
Sügistööd toovad külateedele reostusi (27)
Mees ähvardas naise ja lapsed autoga alla ajada (16)
Viie keskuse tänavavalgustustööd on käimas  (5)
Võistleja sõitis peatunud autole otsa (3)
Rootslased registreerusid Saaremaa velotuurile (2)
Külmik müriseb tuulikust rohkem? (22)
Omniva ei osanud olukorda selgitada (16)
Peod ja kogunemised tuleks ära jätta (26)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud