[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 31. oktoober 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
august 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Maakond

Kenast mulgist veel kenamaks saarlaseks
Autor: Ivar Eensoo
Laupäev, 21. juuli 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Paavli talu. FOTO: Ivar Eensoo

Sõites läbi Leisi Metsküla poole mõtlen, kas loo kangelane ka rallit harrastab. Sain vastuseks, et ilma tähtsa põhjuseta küll mitte. Kui oleks vajadus pedaali põhja vajutada, siis pigem ikka sirgel teel.

Teades, et mind ootab ees koht, mis saanud kena kodu tiitli, ei uurinud ma kohale jõudmiseks otseseid juhiseid. Kuidagi loomulikust intelligentsist peatun õige värava ees.

Heameelega edasi ma ei kirjutaks, vaid jagaks teiega vähemalt kümmet pilti, need vist mahuks siia lehele küll. See mida näen ja kogen – võimas! Kuid lehes on teised kombed ja tavad, asume jutu juurde.

Kodu saamise lugu

Tiina Olesk, kolme lapse ema ja nelja lapselapse vanaema, oli tubli ja tegus juba Viljandimaal.

„Seal oli meil naisteklubi Mari, kus korra kuus koos käisime. Oli päris tore, erinevaid ettevõtmisi… Kuid jah, oli tunne, et tahaks nagu saarele. Esmalt käisime Abrukal,“ meenutas naine.

Õnneks läks nii, et Abrukal kohta ei leitud. Sinna ja tagasi oleks päris keeruline olnud saada. Saaremaal käidi ikka külas. Koht, kus peatuda ja pakid maha panna, ringi käia, lihtsalt olla ja jälle minna, oli klassivenna vanaema kodu. Ühel päeval sai Tiina klassivennalt pakkumise, kas ta talu ära osta ei tahaks. Kuna soomlastele või niisama müüa ei tahetud, langes see jumala kingitus Tiinale sülle. Tiina küll küsis klassivennalt „Ega sa koputada pole saanud?!“, aga ostis ära.

Nüüd on saarel olemise aega täis saamas kakskümmend aastat.

Kodu

Jalutan mööda hoovi ringi – perenaine lahkelt näitab ja tutvustab, mina naudin. On, mida nautida. Pärast vaatan albumeid, kus fotoseeria talu korrastamisest ja ehitustöödest, alguspäevadest alates. Nähtu annab kinnitust ja usku, et igast vanast majast on võimalik saada üks imeline asi. Muidugi peab olema vaid head maitset ja tublisid töökäsi. Leisi valla 2010 Kena Kodu tiitel on läinud küll väga õigesse kohta!

Tööd ja vaeva on olnud usinasti.
„Alguses oli ikka natukene teistmoodi väljanägemisega. Majad on paigas, taastatud on vana ehedus. Ainus, mis on päris uus maja, on pragune külalistemaja, kus varem asus laut. Kuid ega seegi päris uus ole, vanad palgid sai toodud Orissaarest.“

Jutu käigus tõdeme mõlemad, et nõukaaegne eterniit oli üks tänuväärne asi. Tänu sellele on meie vanad majad säilinud, on mida korda teha ja millele uuesti rookatused peale panna. Rookatus ehib Paavli talus nii rehemaja kui ka kõiki teisi kõrvalhooneid.

„Katused sai ikka täie lauluga uued tehtud. Vanal rool oli küll peal eterniit, kui roovitused olid läbi ikkagi. Ait sai üles tõstetud, uus vundament tehtud. Rehemaja on osaliselt soojustatud seest poolt, et väliselt säiliks algupärane,“ rääkis naine talu restaureerimisest.

Tähelepanu tõmbavad kolm sauna. Kõige suurem on vana saun, mis ei ole vist küll olnud kunagi suitsusaun, ehitatud kohe korstnaga. Saun, mis mind üllatab oma väljanägemise ja sobivusega talukompleski, on kilesaun.

„Eks ta ole selline kiire. Tahad kähku saada, ei pea mitu tundi vaeva nägema. Naks-naks-naks ja ongi soe ja saab nautima minna. Ja lustiline, mis on ka tähtis. Emotsiooni ja meeleolu mõttes on tehtud ka paatsaun, millel tuled ja viled küljes. Saabumas on ka uus tünnisaun.“

Kokkuvõtteks mainib Tiina, et ega see talu korrastamne nüüd nii suur vaev ka olnud. Pigem ikka rõõm ja enda jaoks. Eks need asjad nii käi, õhtul veeretad kivi ühte kohta, hommikul teise ja lõpuks asi paigas. Paigas on ka taimed. Suur ümberistutaja ei ole Tiina olnud. Mida rohkem torkida, seda kiduramad nad ju on. „Las saavad kohe kasvuhoo sisse,“ arvab Tiina.

„Nüüd on rohkem selline aeg, kus sa saad seda nautida, mis sa kunagi oled teinud.“

Tubli saarlane

Kui üks tubli mulk tahab saada tubliks saarlaseks, peab ta topelt tubli olema. Seda Tiina ka kindlasti on! Kui selle kohta temalt uurin, jääb Tiina tagasihoidlikuks ja ei pea seda üldse oluliseks.

„Külaseltsi hakkasime tegema, kuna meil paljudel olid ühevanused lapsed. Sellest see lugu alguse saigi, et aidata oma lastel siin elu toredamaks teha. Ja turvalisemaks. Kõik need mänguväljakud. Neid ühevanuseid noori oli ikka kusagil kahekümne ringis, kes mängisid võrku, käisid mere ääres ning seal erinevaid mänge ja asju välja mõtlesid. See oli nagu see esimene tõuge üldse,“ jutustas Tiina.

Alguses nii suurelt üldse ei mõeldud. Hiljem, kui hakkasid rahataotlused, oli vaja, et oleks selts ja juhatus. Tiina on täiesti veendunud, et selts on ju kõigest üks vahend, kõik on ju tehtud selleks, et külal oleks hea.

Metsküla selts on oma tegemistega kindlasti üks silmapaistvamaid ja aktiivsemaid. Külas valitseb üksmeel. Talgutel on täiesti tavaline, et 124 püsielanikust osaleb ikka 70 inimest kindlasti.

„Meil on hästi läinud! Meil on tore küla ja toredad inimesed. Kui me midagi teeme, siis nad tulevad kaasa, keegi ei virise, ei ütle ega näita näpuga, et mis te nüüd tegite ja mis jama see nüüd on. Annavad nõu, et kui nii ei ole, et aga teeks niimoodi või teistmoodi. Selline üksmeel on, siis on lihtne ka teha neid üritusi. Kui ikka vähegi keegi saab, siis ta talgutele tuleb. Pärast teeme suppi, ajame juttu ja peame plaani uuteks tegudeks,“ kirjeldas perenaine.

Tänu toredatele inimestele on Tiinal olnud kerge siia sulanduda. Ta ei ole kunagi tundnud, et teda ei ole tahetud omaks võtta. Tema sõnul on saarlased sellised, kellega tuleb sõbraks saada, ei tohi olla pealetükkiv. Neil on omad kombed, omad arusaamad.

Seda, et Tiina omaks on võetud, kinnitab kindlasti ka see, et ta on kuulunud kahte viimasesse Leisi vallavolikokku. Viimasel perioodil olles volikogu esimees.
„Ma ei ole tegelikult poliitiku tüüpi. Aga see oli üks tore õppetund ja kogemus, mis tegi rikkamaks. Parimad õppetunnid ongi need, mis sa omal nahal tunda saad. Teiste häda ja viletsus ei õpeta nii palju. Kui ikka oma näpud on pihta saanud, siis on kohe tunda, et valus on,“ tõdes naine.
Tiina tahaks, et kõik ikka hästi ja loogiliselt, läbirääkimistega, otse ja omade vahel saaks selgeks räägitud, mitte susserdades. See annab talle arvamuse, et temas ei ole nii paju poliitilist ambitsiooni.

Naudib elu

Perel on kolm koera. Iiri, Inglise ja Gordoni setter. Omal ajal on saadud ka kogemus koertenäitustega ja pesakondki saadud. Näitustel käimine Tiinale eriti ei istunud. Meeldib kui koerad saavad vabalt, ilma kaelarihmata ja näituse pingelise olukorrata ringi joosta

Nii on pererahva rõõmuks kodus ka kassid, ühel neil parasjagu kolm armast pisikest, kes meie kõrval mängisid.

Uurin, kas suuremaid loomi ei soovita?
„Ei, praegu ilmselt mitte. See paneb väga kinni. Kui sul ikka lehm on, siis ei saa sa nii kangesti ringi trallitada. Kuna lapsed on suured ja majapidamine on enamasti vinks-vonks, oleme abikaasaga pühendanud ennast natukene maailma vaatamisele ja avastamisele. Suurem elutöö on ju tehtud,“ selgitas Tiina.

Kohapeal on väga vahva sõpruskond. Igal ajal võib üksteisele külla minna, ilma et keegi pahandaks. Näiteks kui ise ei viitsi sauna kütta, lähed naabri juurde, kui ise teed süüa, kutsud teised sööma. Mehed käivad koos karoonat mängimas.
„Saavad seal kokku ja saavad omi meeste asju arutada. See on tegelikult väga vajalik. Naised veel leiavad lihtsamalt üksteise juurde tee, mehed on ju kinnisemad. Kui sa tunned, et see on sinu koht, siis on lihtsam muid muresid ja ebameeldivaid asju mööda lasta ja sa ei lase ennast nii häirida. Tänapäeval on see ümbrus ju ikka nii kuri ja närviline.“

Nii nagu Tiinal on heameel, et elusaatus on toonud ta siia, tunnen ka mina rõõmu, et meil on selline kena inimene ja tunnen rõõmu sellest kohtumisest. Aitäh!

Täna loetuimad
UUS! Traagilisele liiklusõnnetusele eelnes joomaperiood  (15)
Valla majandus- ja haldusosakonna juhataja lahkub töölt (15)
Vald lükkab uue valgusti soetamise kogukonna kaela (18)
Perekondlik (3)
Juss Lindmäe: teen kõike kire ja põlemisega (3)
Aina Tomson hindab oma tööd ja inimesi
Kihelkonna kapsel sisaldas tornikuuli saamislugu
Valjala alevikku künniseid ei tule (5)
Kahest tervisele kasulikust taimest
Riigigümnaasiumi hoone sai nurgakivi (9)
Otseülekanne Kuressaarest avab näituse
Pseudoprobleemid takistavad riigi põhiseadusliku põhikohustuse täitmist (4)
Naine langes Facebookis libakuulutuse ohvriks (2)
Lõhkumata ühiskonda, kirikut ja üksteist (2)
Kuressaare linnusest valmis pronksist makett
Nädala loetavuse top 5
UUS! Traagilisele liiklusõnnetusele eelnes joomaperiood  (15)
Parkimiskohtade põud sundis elektroonikapoe kesklinnast lahkuma (27)
Valla majandus- ja haldusosakonna juhataja lahkub töölt (15)
Kristlikud matused paganlike kommetega  (6)
Valla sotsiaaltöö peaspetsialistiks saab Karoliina Roomets (16)
Kommentaarid
UUS! Traagilisele liiklusõnnetusele eelnes joomaperiood  (15)
Vald lükkab uue valgusti soetamise kogukonna kaela (18)
Valla majandus- ja haldusosakonna juhataja lahkub töölt (15)
Naine langes Facebookis libakuulutuse ohvriks (2)
Riigigümnaasiumi hoone sai nurgakivi (9)
Valjala alevikku künniseid ei tule (5)
Põllumeeste niigi nirus konkurentsiolukorras lubatud riigituge ei tule (18)
Saarlaste ja hiidlaste lemmikauto on Škoda  (13)
JUHTKIRI - Kobame pimeduses (2)
Valla sotsiaaltöö peaspetsialistiks saab Karoliina Roomets (16)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud