[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 19. märts 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
märts 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Maakond

Uuest kehakinnituskohast, kuid mitte ainult
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 14. juuli 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Üks mõnus suvine kehakinnituskoht on nüüdsest tänu Kersti ettevõtlikkusele maakonnas juures. Lauas istub naabrinaine Elna kahe lapselapsega – Karine Tuuna ja Sandra Voroniga. FOTO: Vilma Rauniste

Läinud nädala keskel hilinemisega Pidulasse jõudnud, oli heaks närvimaandajaks sinnasõidupõhjus ise – Kersti Vaga uus teenus teelistele kohvi ja söögipoolise pakkumiseks. Märkamatuks ei jäänud uhiuus valgete pitsidega kaunistatud kiosk ja puidumeistri käe alt värskelt välja tulnud vahva purre.

Uus ja tore koht Pidula mõisa vastas on nüüd teelistele heaks kehakinnituse võimaluseks loodud. Avalöök tehti nädalavahetusel Avatud kohvikute päeval. „Meil on praegu sissetöötamise aeg, vaatame, kuidas kohvikutepäeval läheb. On kurb, kui siit sõidab suvel mööda palju inimesi, kuid midagi pole neile pakkuda – jalgratturitele, või miks mitte ka autoturistidele, kasvõi head kohvi ergutuseks.

Lähemad söögikohad on Ranna villa Küdemas ja Loona mõis Kihelkonna külje all,” rääkis värske teenusepakkuja Kersti Vaga, tragi ja ettevõtlik igal alal, sh ka piirkonna külade ühistegevuse entusiastlik edendaja.

Kersti burgerikiosk on avatud kolmapäevast laupäevani kümnest kaheksani, lisaks hamburgerile pakutakse head aromaatset kohvi ja perenaise maitsvaid küpsetisi. Samuti jahutavat jäätist ja naaberküla noormeeste poolt tehtud erinevaid kasemahlu – rabarberi, mohiito, inge (ingveri ja pohlaga), astel (astelpajumarjaga) ja ehedat kasemahla.

„Igal päeval küpsetan erineva koogi. Soolasest pakume heeringa või muu kalaga võileibu ja kui õnnestub rannast räime saada, siis ka panniräime. Et ratastel liikujad saaksid veidi puhata ja keha kinnitada ning head kohvi nautida. Eelmisel pühapäeval sõitsidki siit mööda noored inimesed, kes tahtsid head kohvi saada. Mulle endale maitseb hea kohv, miks mitte seda siis ka teistele pakkuda.”

Mõte teelisi kostitada tekkis Kerstil juba ammu, kui üle tee olevas Pidula mõisas Vesa suveti toimetas ja Kersti teda ürituste jaoks söögitegemises aitas.

„Kui Vesa väsis ja mina linnas töid koomale hakkasin tõmbama, oli mõte küps hakata siin midagi pakkuma. Mõtete setitamise aega oli pikalt. Siin on tore koht, kus rahvas liigub ja miks mitte ka oma aiasaadusi pakkuda. Mul on juba küüslauk valmis ja suveelanikel on võimalus pakkuda marju, mida ei jõuta ise ära tarvitada. Kui kalameestel hästi näkkab, on siin võimalik realiseerida ka ülejäävaid kalavarusid. Tihtipeale tulevad külainimesed siia, et arutavad mureasju ja mida saaks paremini teha.”

Noor abiline

„Mul on siin tubli abiline, kohalik gümnaasiumis õppiv noormees, kes koolivaheajal mind aitab. Toimetab kioskis, tegeleb klientidega, valmistab kohvi ja peseb ka nõud. Ta saab siin üsna mitmekülgse praktika. Kuna paar-kolm päeva olen linnas tööl, küpsetan eelmisel õhtul koogi(d) valmis.”

Huvi tundmisele ilusa kioski ja purdevalmistaja vastu, rääkis Kersti, et purde valmistas tema abikaasa, oskuslik puutöömees Andi, tema kätetööd on külaväljakul ja mujalgi. Purde mõtte peale oli tulnud aga Sulev Vahtra, kes abikaasa Margetiga Muhust neil külas käis. „Sulev andis idee, et söögikohta minek peaks olema eriline ja soovitas purret. Kioski valmistas aga Marek Vits, kuna soovisin ka erilist kioskit. Istusin tema prouaga mitu õhtut koos ja nuputasime, milline see võiks välja näha. Nii meil see valge pitsi ja kuldse katusekeraga kiosk teoks sai.

Seega, tere tulemast Pidulasse ja ka neile, kes mööda sõidavad. Püüame teile alati pakkuda head-paremat.”

Suvenaaber lastelastega maiustamas

Kersti lausus, et tema suvine naabrinaine Elna Narvast käib siin igal suvel puhkamas. Sel hetkel oli ta oma kahe lapselapsega jäätisega maiustamas. Õpetajaametit pidav naine rääkis, et tema lapselaps oli juba eelmisel suvel Pagaripoistel abiks olnud. Kersti loodab, et järgmisel suvel on poiss Pidulas temal abiks.

„Üle-eelmisel suvel mängis Jan Joonas Pidula mõisa trepil külalistele saksofoni ja pani kausi trepiesisele. See näitab, et tal ka ettevõtlusnupp nokib. Sel aastal lõpetas ta muusikakooli,” sõnas Kersti.

Saaremaa juurtega Jan Joonas on Elna 14-aastane lapselaps, kes on juba ka hea koogimeister – oli võitnud Alari Kivisaare pagarisaates parima pagari tiitli. Ta on kõik suved veetnud Pidulas esivanemate Aida talus.

Kuna Kerstile on omane suur tegutsemistahe, kasutab ta seda omadust erinevate ürituste korraldamiseks, mistõttu on tema verivärske teenus loogiline jätk ja lisaboonus tema elustiilile. Eelmisel suvel korraldas ta näiteks laagri maalihuvilistele soomlastele. „Nad maalisid meie õues ja Pidula mõisa alal eelmise aasta augustis, ka siis valmistasin neile iga päev lõunasöögi. Neile väga meeldis siin, loodetavasti tulevad nad järgmisel suvel uuesti maalilaagri. Eelmisel reedel käisid nad siin hamburgerit söömas, tegin neile ka supi.”

Ettevõtlik naine loodab, et Pidula burgerikioski juures peatujatest puudust ei tule. Pidulast sõidab läbi igasügisene rattaralli, toimuvad autoralli kiiruskatsed, jahimeeste jahialad on ümberringi, lähedal asuval Karujärvel toimub üritusi nii talvel kui suvel.

„Karujärvel toimub igal aastal vägev suusamaraton, kuhu siit on ainult neli kilomeetrit. Nüüd on seal ka diskgolfivõimalus. Aivar ja Monika Kallased Kihelkonnalt organiseerivad Karujärvel toredaid üritusi, uisutamisvõistlusi ja muid. Ei saa öelda, et maal on igav, üritusi, kus saab kaasa lüüa, jagub. Hiljuti oli Vikil tore keskkonnaalane üritus. Pigem jääb aega väheks. Sooviks, et interneti- ja telefoniühenduse levi oleks maakohtades parem. Ja perel peab olema auto, et saaks liikuma. Need on kõige olulisemad asjad.”

*  *  *
Kohvikutepäev õnnestus

Kohvikutepäevaks plaanis Kersti küpsetada erinevaid kooke, magusaid ja soolaseid, pohla-toorjuustukoogi, rabarberikoogi jm. „Kuna eelmisel kohvikupäeval kogesin, et nisujahuvaba kook peab ka olema, sest alati on inimesi, kes küsivad nisujahuvabu tooteid. Kindlasti teeme ka soolast pirukat singi, seente või muuga,” sõnas Kersti mõni päev enne kohvikutepäeva.

Nüüd on see möödas, et küsida, kuidas õnnestus? „Läks töiselt. Rahvast oli hommikust õhtu seitsmeni. Vahel oli isegi järjekord ja me ei jõudnud kõiki nii kiiresti teenindada, kui tahtnuks. Tuntud inimestest käis siin Katrin Karisma ja mitmeid Tallinna prouasid. Minult nõuti ka külalisteraamatut, et kiitusi kirjutada.

Seda mul veel polnud ja kirjutati seetõttu A 4 lehele. Nüüd pean külalisteraamatu soetama. Külalisi käis siit läbi ikka palju, ka Muhust tuli inimesi.

See on väga tore ettevõtmine, kuid vastuvõtjale samas ka väga suur töö. Eelmisel õhtul hakkasin küpsetama, mul oli pakkuda kuut liiki küpsetisi. Koogita ei jäänud keegi. Hamburgerile lisaks suitsulõhed ja -lestad. Noormees, kes mul siin abiks on, oli väga toimekas ja ta närv pidas sellele pingele vastu, seda oli hea kogeda.”

*  *  *
Mõni küsimus suvenaabrist saarlasele Elna Juusele

Elna, mida te ütlete Kersti kohta?
Ainult head, Kersti on väga aktiivne. Mulle väga meeldib, et ta järgib oma ema ja isa ka heakorra suhtes, kõik on siin nii ilus ja korras. Ka tema kadunud ema armastas väga lilli.
Olen Kerstiga koos mänginud ja hiljem mängisid suviti siin minu lapsed koos Kersti lastega. Kersti on oma vanematelt pärinud väga head omadused, tema lastetuba on olnud suurepärane. Maakohas peab keegi olema ettevõtlik, muidu ei edene maal midagi.

Kui pikalt saate igal suvel siin olla?
Kuna olen õpetaja, tulen kohe, kui suvepuhkus algab ja olen siin niikaua, kui vähegi võimalik. Mõned päevad enne kooli algust sõidan tagasi Narva. Minul on iga-aastane välismaareis siin, mina mujale ei taha. Siin on vaikus ja rahu, täielik puhkus. Olen Aida talus 35 suve veetnud, olnud suviti siin oma kahe tütre või nelja lapselapsega.

Nüüd pole teil vaja ise kohvigi teha, vaid kümmekond sammu ja hea kohv olemas, kas on nii?
Nii on. Kui ise siin ei ela, ega siis söögitegemine kõige lihtsam olegi. Väga tore, et Kersti sellise ettevõtlusega alustas. Lapselapsed tahavad ju väga jäätist saada, nüüd ei pea sellepärast enam kuhugi sõitma. Minule küll väga meeldib. Rahvast ka liigub, loodan, et üha rohkem jõuab siia.

Millise aine õpetaja olete?
Olen Ida-Virumaa kutsehariduskeskuses eesti keele õpetaja nii eesti kui vene lastele, seda juba väga palju aastaid.

Täna loetuimad
Harry Raudvere: seljatasin kohtus Eesti riigi
Kaljuste viib ultramoodsad tooted musta toidu messile
Posti pikali sõitnud auto juht lahkus sündmuskohalt
Kohal on juuksuripraktikandid Prantsusmaalt
Paja, katla ja poti koalitsioon (1)
„Tuuline rand” ja tegelikkus. Jaen Teär 165
Vald jätkab töösuhet Tagavere seltsimaja perenaisega
Varese sadamast leiti inimsäilmed
Mihkli talumuuseumi juhiks konkureerib 17 kandidaati
Kallemäe kooli filiaal täiendas muusikariistade kogu
Eesti Post taastab Ruhnus postisaadetiste tembeldamise
Südamekuu asemel tuleb tervisepäev
Jääpurjetajad jälle medalitel
JUHTKIRI - Baashariduse kaitseks
Viikingite kaotuse otsustas penalti
Nädala loetavuse top 5
Jalakäija pritsimine võib võtta juhiloa (21)
Leisis selgitati parimaid ujujaid ja ujumisperesid
Maakonna käsitööpäeval käis üle saja külalise
Haigla plaanib tipptooted tuleva aasta eelarvesse
Saaremaa firma sai Kuldmuna-konkursil Möttemuna (1)
Kommentaarid
Paja, katla ja poti koalitsioon (1)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (99)
Praamireisijate prügisortimisvõimalus taastatakse (2)
Meie igapäevast natsiviha (29)
Edukontori juht vaidlustas rahata jätmise (22)
Saaremaa firma sai Kuldmuna-konkursil Möttemuna (1)
Jalakäija pritsimine võib võtta juhiloa (21)
Politsei karistas väidetavat koerte tulistajat rahatrahviga  (317)
Koolivorm – uhkus või tüütus?  (141)
Peagi ilmub Saaremaa rannasõnastik (6)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud