[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 22. september 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
september 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Maakond

Päevakeskuse suur pere pidas 19. sünnipäeva (6)
Autor: Vilma Rauniste
Kolmapäev, 31. jaanuar 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Päevakeskuse juhataja Ene Vahter (vasakul) ja tegevusjuhendaja Janne Mets Anne Treilt vastu võtmas sünnipäevakinki. Teda aitab selles õde Esta Ots. FOTO: Valmar Voolaid

Kuressaare päevakeskus oli esmaspäeva keskpäeval inimestest tulvil. Kuhu oli võimalik toole juurde panna, sinna olid need pandud. Vaatamata sellele polnud paarkümmend minutit enne ürituse algust ainsatki vaba kohta. Nii rahvarohket pidu pole ammu olnud.

Juhataja Ene Vahter avas ürituse pika ja päevakohase luuletusega ja südamesse minevate soovidega kõigile kohaletulnuile, millest siin vaid mõned read: „Kallid naised ja mehed, sõbrad ja kolleegid! 27. jaanuaril sai meie päevakeskus 19-aastaseks. Kaunid õrnad põllulilled nopin kingiks teile ma, et ei kustuks teie sära, et seda jätkuks veel ja veel! Palju õnne sünnipäevaks – päevakeskus, külalised ja meie kõik!”

Abivallavanem Kairit Lindmäe avaldas lootust, et suure ja rahakama valla toel saab päevakeskuse perele pakkuda avaramaid võimalusi pidutsemiseks. „Suur tänu nendele inimestele, kes selle maja ellu kutsusid. Olen käinud Eesti erinevates paikades, aga sellist oma maja nagu meil siin, pole ma mujal näinud. Sellele majale annate teie sisu. Palju jaksu teile!”

Lindmäel oli veel üks väga oluline toiming teha: tänada ja tunnustada üht ülimalt suure töö ära teinud naist tema hiljutise 70. sünnipäeva puhul, kes on Saaremaa eri piirkondade ajaloo jäädvustamisel teinud ära tohutu töö. See naine on Anne Trei, kes tunnustuse ja lillede vastuvõtmise järel tegi oma raamatute näol hinnalise ja pühendusega kingituse päevakeskusele.


 
Anne Trei: „Esimene raamat oli mul „Pildikesi Karja kihelkonnast”, teine „Pildikesi Püha kihelkonnast”, kolmas „Pildikesi Kaarma kihelkonnast” II ja III osa, I osa on läbi müüdud. Järgmised olid kaks raamatut Valjala kihelkonnast ja viimane Kihelkonna kihelkonnast. Palun, siin need on teile kingiks ja lugemiseks.”

Lilli Maripuul oli rääkida oi kui palju

Kuna Lilli on hariduselt ajaloolane, siis esmalt avaldas ta tänu Annele tehtud ülimahuka töö eest. Lilli teab, mida tähendab ajaloolise raamatu kirjutamine, aga nii paljude... „Meil on ühised huvid, huvi ajaloo vastu, olen ülikoolis seda õppinud. Ja olen palju aastaid olnud suure ettevõtte, piima- ja lihatööstuse kaadriinspektor, suhelnud paljude inimestega ja pidanud ettevõtte kroonikat. Mul on aimu, mida see töö tähendab. Ükskord Rae keskuses sirvisin ma tema raamatuid ja mõtlesin siis, milline kohutav töömaht on selle taga – muinasajast kuni käesoleva ajani on tal kõik läbi uuritud. Siis möödus üks venelanna, haritud naine, kes ütles, et sellele naisele tuleb püstitada ausammas. Nüüd on linnavalitsus Annele vähemalt tänu avaldanud, teeme talle suure aplausi,” oli Lilli Maripuu sõnum. „Andku jumal sulle tervist ja tervist meile kõigile! Mina olen praegu haiglaravil, kuid taevaisa abiga saab kõik korda.

Aga veel tahan ma rääkida päevakeskusest. 19 aastat tagasi oli Saaremaa ja Kuressaare päevakeskus esimene, kes oma maja mõtte peale tuli. Selle mõtte algatajatest ja kaasalööjatest saab üks tuleval aastal 90-aastaseks – Kalev Lind. Kõik need aastad on eakatega toimetanud Helga Nurmekann. Ja ka Maimu Veller, olgu tal mere kohal hea hõljuda ja meie tänaseid tegemisi näha!”
Seejärel meenutas Lilli päevakeskuse juhte, tegusat dr Peterselli, bürokraatlikku ja vähe suhtlevat Koitu. „Siis tuli siia väga tubli Tiia Tammsalu, Viljandi suure õmblusvabriku direktor, kes kohe esimesel nädalal tuli meie juurde ja küsis, mis mured meil on. Hakkame koostööd tegema. Meie koostöö tõesti sujus. Mõelge, need ruumid siin on ta kõik lasknud ümber ehitada – mööbel, terrass... Siis hakkasid aga puhuma õeluse tuuled ja Tiia oli sunnitud lahkuma. Tema järel oli pr Sarjas. Mina sel ajal siin ei olnud, kasvatasin Tallinnas oma lapselapsi. Jumal tänatud, et ma neist intriigidest ei tea. Ja nüüd on meil uus juhataja Ene Vahter ja tegevusjuhendaja Janne Mets – no need inimesed on küll õigel tööl. Olen 40 aastat personaliga töötanud, oskan hinnata. Aplaus neile!”

Veel jagus Lillil kiidusõnu köögi-Kaiele, juuksur Galjale ja paljudele teistele. „Siin töötavad paljud ringid, üks neist, Eluratas, algusest peale ja ikka veel. Minu hinge palsam on aga võrratu käsitööring, kelle tegemistest tahan kirjutada põhjaliku artikli. Aga ühe murekoha tahan ka välja tuua – puuetega inimeste jaoks on siin väga vähe ruumi. Saaremaa uus vallavalitsus peaks leidma neile tegevusteks avarama ruumi. Soovin teile kõigile tugevat tervist!”

Helga sõnavõtt vajaks mitut lehekülge

Pea kakskümmend aastat pensionäride elu huvitavamaks teinud Helga Nurmekann andis detailse ülevaate pea kahel kümnendil tehtust. Võib liialduseta öelda, et tema organiseeritud ekskursioonide tõttu on väga paljud eakad saanud uute teadmiste ja muljete võrra avarama maailmapildi, mis on rahulolu ja õnnelik olemise üks olulisi tahke. Helga sõnavõtu põhisõnum oli aga selles, et elutöö teinud inimesi tuleb austada, mida näitaks, et kui kas või kord aastas oleks eakatel ja puuetega inimestel võimalik kasutada kultuurimaja saali.

Sõnavõttude vooru lõpetas Leida Undrest, üks päevakeskuse tööle sisu andjatest selle algaastail. „Täna 19 aastat tagasi olin mina see, kes avas selle maja. Muidugi oli suure töö tegija Kalev Lind, kelleta ei oleks ilusat muru ega seda ilusat põrandat... Sest kavandatud oli kivipõrand. Nüüd tahan ma küsida, kes olid avapeol? Tõstke käsi. Näete nüüd, kui hõredaks on jäänud need read, kes sel ajal tegutsesid. Mina pikemalt ei räägi, sest Helga pajatas kõigest väga põhjalikult. Lisan vaid, et ka minu käest on linna peal väga paljud küsinud, et miks te ei tee enam kultuurimajas pidusid, nemad tahaksid ka tantsida. See on tõepoolest pensionäride suur soov – pidada aastas üks-kaks pidu avaras saalis,” pani Leida jutuajamisele punkti.

Seejärel vabastati tantsupõrand kõlarijuhtmetest, et anda sõna maja treeningrühmadele. Neiks olid Reelika Adamsoni kõhutantsijad, Külli Teinberki rivitantsijad, Õie-Laurielle Väli võimlemis- ja tantsugrupp ning Ene Vahteri enda treenitavaid mitmes vanuses lapsi Gymnastica võimlemisklubist
Lizarthe.

Seejärel saabus aeg linnavalitsuse poolt kingitud tortidega maiustamiseks ja jalakeerutamiseks. Oli ilus pidu.

*  *  *
Muljeid päevakeskusest ja selle sipelgatest

Jah, nii see on, et kui on eluaastaid üle 80, naudid Looja poolt kingitud eluaastaid. Kõige tähtsam on liikumine, ei tohi jääda koju nelja seina vahele konutama. Kuressaares on lahendus lihtne – meil on päevakeskus, kuhu sisened koputamata. Sind oodatakse. Seal saab ka odavalt lõunatada. Toitude valik on suur, road maitsvad ja teenindus sõbralik. Ning toimub erinevaid kultuurilisi üritusi.

29. jaanuaril sõitsin bussiga päevakeskusesse, et enne peo algust lõunatada. Olin lausa jahmunud – kell alles 12.15 ja rahvas juba saalis ootamas peo algust (kell 13). Ainult mõned vabad toolid olid veel. See on kinnitus, et sellesse majja tullakse rõõmuga, õhkkond on sõbralik ja koduselt soe.

Mis mind sünnipäevapeol üllatas ja mida täiega nautisin? Paljutki. Uskumatu oli see, et haiglaravil olev Lilli Maripuu oli saanud arstilt linnaloa, sest ta tundis, et tal on kohustus meenutada pensionäride ühenduse tegemisi, milles ta ise on olnud kaastegev aastast 2006. Ta sai sellega suurepäraselt hakkama. Imetlus – tõeliselt tubli saare naine!

Teisena tõstaksin esile Helga Nurmekannu, kes kõik need aastad on oma vabast tahtest väsimatult suunanud pensionäride tegemisi. Temalt oli tore kokkuvõte tehtust ja ülevaade eelolevatest tegemistest. Imetlemata ei saa jätta praegust päevakeskuse juhatajat Ene Vahterit, kes väga oskuslikult on osanud päevakeskuse elu ja tegemisi korraldada.

Kontserdil oli kõige kandvam osa päevakeskuse liikumisringi kolmel naisrühmal, kes esitasid kõhutantse, rivitantse ja rahvalikumaid tantse. Ime, kui nooruslikud nad välja nägid, saledad ja iga tantsu jaoks sobivad ja kaunid riided. Tore oli näha praeguse kultuuriministri Indrek Saare ema tantsimas kõhutantse, ise nii sarmikas ja nooruslik.

Esinemisi jälgides meenus mulle üks elutarkus: on tore, et noorusega kaasnev väline ilu läheb vananedes sisemiseks iluks. Mulle tundus, et liikumisrühmade naised on säilitanud nii välise kui sisemise ilu. Olen sageli rõhutanud, et tantsul on eriline osa inimese sisemaailma kujundamisel.

Järjekordselt oli meeldiv veenduda, et on veel nii palju eakaid härrasid, kellele meeldib tantsida. Kahjuks minu tantsud on tantsitud, sest minu ustav sõber kepp veenab mind selles.

See oli tore meenutuste päev. Ka minu mõtted läksid tagasi aastasse 1996, kui algas selle maja ehitus, mis kestis kaks aastat. Ja maja avapidu 27. jaanuaril 1999. Mulle tundub, et päevakeskuses saavad kokku hingelt noored vanurid, sellepärast ongi sinna mõnus minna.

Edu päevakeskusele! Uute kohtumisteni!

Ellen Õnnis

Täna loetuimad
Võistleja sõitis peatunud autole otsa
Veehind maal järgmisest aastast kallineb
Võhma raamatukogu sulgemise plaan ei läinud läbi
Orissaare TV 10 Olümpiastarti parim
15. Heategevuslik Teatejooks avab Euroopa spordinädala
Saaremaa duatlon pakkus pingelist heitlust
800 m seeriajooksu võitsid Tanel Taur ja Karina Jaunmutkane
Nädala loetavuse top 5
Peod ja kogunemised tuleks ära jätta (21)
Madis Kallasest sai ministeeriumiametnik (26)
Kohus mõistis mehe oma isa raha omastamises süüdi, naise aga õigeks (1)
Minu esimesest tööpäevast on möödas 70 aastat
Saaremaa I malefestivalil võidutses Daniel Fridman (3)
Kommentaarid
Hiiu elukunstnikud avalikkuse ette (1)
Kirjakast: Eks meil need olümpiamõtted ... (1)
Kütuseveokil tuli kaks ratast alt ära (5)
Eriolukord langetas praamireisijate arvu 91 protsenti (4)
Stilistiõpilased otsisid särgil vanasõnu kandvaid mehi (3)
Kuressaares avati Würthi ja W.EG. Eesti uued keskused  (9)
Presidentide kohtumist varjutas Leedu riigipea puudumine (11)
Diabeedi vastu magusamaksuga (4)
GoBusi soovib tööle veerandsada saarlast (4)
Lätist tuldi koju kahe võiduga (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud