[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 14. juuli 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Maakond

Kohaliku toidu pidupäevad
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 22. juuli 2017.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Elise ja Marie Raud maitsmas toitu ja rääkimas oma õpiringis osalemisest. FOTO: Vilma Rauniste

Teise päeva hommikul pani ilmataat Vaivere seltsimaja õuel toimunud ürituse “Talust taldrikuni” kaubapakkujad, õpiringide korraldajad ja külastajad proovile.

Mitu tundi kestnud sadu ja jahedus ei suutnud aga osalejaid heidutada ja kõik, mis oli plaanitud, sai tehtud. Kui Vaiverre jõudsin, juhtusin esimesena kokku trummi põristava naisega. Veidi vestelnud, tundsime üksteist ära – olime mõned aastad tagasi kohtunud Kuressaares OTT loomisüritusel. See trumminaine on Sirkka Pintmann, Eesti ja Saaremaa OTT ema. Just teda oli mul plaanis intervjueerida seoses “umbrohupulbritega”.

“Nendest õpitubadest võttis osa üsna palju inimesi. Esimese tegin koos mesinik Aimariga (Aimar Lauge – toim). Mina näitasin kuidas smuutit teha ja selles nõgesepulbrit kasutada, tema rääkis mesindusjuttu. Õpitoa mõte oli pigem tutvustamises, kuidas igapäevaselt pulbrit toidule lisada. Nõgesel on väga suur mineraalide sisaldus, aga korraga ei söö ära 100 g pulbrit. Seda on võimalik lisada paljudesse toitudesse, et tervisele olulised ained igapäevaselt toidust kätte saada,” rääkis Sirkka.

Teine küsimus oli, et kuidas OTT-il läheb. “OTT on elujõuline. Eestis on juba 17 OTT-i, sel kevadel lisandus suisa kolm. See ei ole mingi “kloon” maailmast, vaid leidsime oma viisi. Algul tegime Tallinnas talukauba vahendust, see väga hästi ei läinud. Prantsusmaal olles kogesin, et see peab olema tootjate ja tarbijate solidaarne kokkulepe, ilma vahendajateta. Nii on hind tarbijale kõige mõistlikum ja tekib ka tootjatel kindel ring tarbijaid, kellele mõeldes toota saab. See mind väga paelus. Uskusin, et seda saab teha, ehkki algul oli palju vastuseisu, et see pole eestlaste puhul võimalik. Aga on võimalik.”

“Täna istuvad siin laudade taga need inimesed, kes saavad aru, et mida me sööme ja miks. Ma olen kindlalt veendunud, et inimene saab olla terve, rõõmus ja töökas siis, kui ta sööb korralikku toitu. Meie siin Eestis peame hea seisma selle eest, et vähemalt koolides ja lasteaedades oleks kohalik puhas toit. Olen selle idee ja veendumuse üks edasiviijaist. Soovin, et Meie Maa leiaks omad võimalused, kuidas sellele kaasa aidata. Sest meil on võimalusi ja inimesi, kes oskavad ja tahavad kasvatada head ja puhast toitu,” rääkis meile kõigile tuntud Emil Rutiku, kes juba aastaid on kohaliku ja puhta toidu fänn.

“Oleme Sirkkaga ühe küla plikad-poisid ja olen ka üks OTT liikumise taganttõukaja. Karen, kes ka siinset üritust korraldab, on otsapidi ka OTT korraldaja, mis on andnud tõuke päris paljudeks otsesuheteks kasvataja ja tarbija vahel.

Oluline on mõista, mis tähendab tänapäeval usaldus. Me ei suuda enam aru saada kuidas, kus, mismoodi on üks või teine saadus toodetud ja kas on ikka puhas. Et toidu headuses kindel olla, peab teadma inimest! Sõna “kohalik” on see, miks ma siia sattusin.”

Ja Emil jutustaski loo, kuidas ta aastaid tagasi ehitas oma hoovi suure pitsaahju. Inimesed sõid ja kiitsid. Sellele üritusele tuli ta näitama, kuidas korraldada pop-up pitsarestorani, kasutades tegemiseks võimalikult palju kohalikku materjali. Mõlemal päeval oli toormevaru otsa saanud ja osa huvilisi maitsvatest pitsast ilma. Ka Saaremaa toidugurud olid kiitnud.

“Põhimõtte juurde veel tagasi minnes, toidu ostmise otsuse määrab ju enamasti mugavus ja pakend. Hea tarbija, hetkel, kui teed otsuse osta Poola toodet, läheb sinu raha Poola majanduse heaks. Iga sent, mille teed Eesti tooteid ostes, on kuld, mis jääb siia ja meie olukorda parandama. Valida ei tuleks mitte odavama ja kallima vahel, vaid et me näeksime enda ümber inimesi, tootjaid. See on oluline ja mõtlemise küsimus. Nii toimitakse Rootsis ja Soomes, see on neile iseenesest mõistetav.”

Veidi veel töötubadest. Märgviltimise töötoa korraldaja Aili Peel, kuidas läks? “Neid oli pidevalt, kümme-viisteist kindlasti. Inimesed olid ära minnes õnnelikud, sest avastasid enda jaoks uue asja. Vaata neid hallile taustale tehtud punaseid moone.”

Aili oligi vestlemas selle autori Birgit Laleickega, kes tuli Saksamaalt Eestisse elama ja on nüüd mitmed suved veetnud Pärsamal. “Mu ema oli eestlane ja mina ka. 12 aastat olen siin olnud, enne seda olin kahel korral kolme aasta kaupa Tallinnas saksa keele õpetaja. Iga talv elasime Saksamaal ja suved Eestis,” rääkis Pärsamal Rukkilille turismitalu pidav Laleicke. “Mulle see viltimine väga meeldis, on huvitav tehnika. See oli esimene kord, kus sellist käsitööd tegin.”

Osalejatel oli arvamusi palju ja need olid üdini positiivsed

Maria Kaljuste: „Mulle meeldis see, et oma rahvast oli palju. Mulle meeldis see, et oma rahvas ostab oma kaupa ja tunneb kohalike asjade vastu huvi. Minul on ju oma tootmise koha pealt ääretult oluline, et Eesti inimesed õpiksid minu õunaäädikat tarbima, ja ma olen selle üle väga õnnelik, et kohalike kaupluste müüjad ütlevad, et minu õunaäädikas on välja tõrjunud Saksamaa ja Läti äädika. Vaat seda pean ma maaelu edendamiseks. Ja täna olid siin oma inimesed, kellel oli natuke rohkem aega maitsta ja ka lobiseda... Ja kui nad tahavad kunagi hakata kingitusi valima, siis siin said nad proovida.”

„Väga positiivne, mulle väga meeldis, kuidas Eesti väiketootjad tulevad kokku ja arutavad asju. Eile (üleeile – toim.) kuulsin foorumil väga palju mõtteid, kuidas teha teistmoodi ja paremini. Käis läbi ka mõte, et kutsuda üritusele ka suurtootjate esindajad ja küsida neilt, miks nad ei tee väikestega piisavalt koostööd. Meeldis ka see, et olenemata vihmasest ilmast tuli palju inimesi kohale ja väga meeldis Kuressaares toimunud pop-up laat. Ma ei oleks uskunud, et niipalju inimesi seda külastab,” lausus Kaidar Kivistik. Tema Murito meeskonna liige Katarina Keerd lisas, et tegu on väga hea ja mõnusa üritusega. „Hoopis teistmoodi üritus, mõnus ja palju huvitavaid võimalusi. Isetehtud kaunikene.”

Ranso talu perenaine Heli Sall: „Aivar Kallas on super üritusejuht, ta ütlemised on nii tabavad, ta valdab absoluutselt kõiki. See on suur töö, mida ta teeb.”
Viiekäigulisel õhtusöögil istus mu vastas talunik Tiiu Raud oma kahe pojatütrega. Väike, 6-aastane tüdruk oli kui lakmuspaber toidu tervislikkuse hindamiseks, süües absoluutselt tipitumalt tühjaks ettetoodud viis taldrikut erinevate suupistete ja roogadega, mille valmistas restoran Mais. Tõsi mis tõsi – kohalik puhas ja kergelt seeditav kraam ei tekitanud mingit ülesöömise tunnet. Mõlemad tüdrukud olid ürituse asjalised juba hommikust saati.

„Ma tegin õpitoas endale kaelakee ja tassi. Ma ei oska seletada, kuidas tassile need kaunistused sain panna. Aga mulle meeldis see tuba väga, kus sai ilusaid asju osta ja teha. Aga nüüd on asjad sealt ära viidud,” rääkis väike Marie Raud. „Toit maitses väga. Ema teeb mulle hommikul pannkooke või vahvleid jäätisega. Nämma! Mulle meeldivad ka makaronid.” Mariest aasta-paar vanem õde jõudis lauda alles neljanda roa pakkumise järel, aga temagi oli väga elevil rääkima, et tegi endale vitraažist kaelakee ja kaunistas kausi. „Käisin veel ka ratsutamas. Päris suur hobune oli, sain kapata ja päris galoppi teha. Mulle väga ratsutamine meeldib, tahaks küll ratsaspordiga tegelema hakata,” rääkis Elise Raud.

Tüdrukutega jutud aetud, oli rõõm kohata ka õpitoa juhendajat. „Elan siin lähedal Kärdu külas, kus on minu suvekodu ja mu töötuba. Tegime siin vitraaži, klaasmosaiiki ja liivatrükitehnikat. Olen klaasikunstiharrastaja. Aga ameti poolest olen õppinud klaasipuhujaks, kaks aastat õppinud seda Olustvere teenindus- ja maamajanduskoolis. Olen klaasiusku. Siin saime teha ainult külma klaasi, ehk liivatrükitehnikat,” rääkis kunstnik Helen Maasik.

Õhtul üheksa künnisel said kõhud täis ja Aivar Kallaselt ürituse lõpusõnad. „Alustasime väikese värinaga juba mitu kuud tagasi, et kas meil Kuressaare väikene taluturg korda läheb. Kuid pärast kahte tundi Selveri vastas parklas olemist olime veendunud, et üritus, mille pärast me hirmsasti pabistasime, läks korda. Mandri müüjad jõudsid kohale, oma inimesed tulid ostma, ainult üks asi läks vähe viltu – mõnel sai kaup otsa.

Täname kõiki – talupidajaid, kes oma tooteid müüma tulid ja inimesi, kes talukraami ostma tulid. Oli mõnus, sai süüa, sai juua, sai maitsta – see oligi selle kiire laada ülesanne. Eilsel kui tänasel päeval on olnud kohaliku toidu suur pidupäev.”

Täna loetuimad
Valla sotsiaaltöötajat tapmisega ähvardanud naist ootab vangistus (1)
Purjus noormees põrutas autoga läbi aia (3)
Inimene jäi Kuressaares langenud puu alla
Abivallavanem Jüri Linde: kesklinna sulgemine on ettevõtjatele kasulik (2)
Ettevõtja annetas Orissaare muusikakoolile klaveri
Saaremaal viiakse läbi kaevude joogivee uuring
Turismi- ja turundusteenistuse juhatajaks saab Helina Andruškevitšus (1)
Koalitsioonierakonnad arutavad kesklinna liikluskorraldust
Nädala loetavuse top 5
Hannes Sepp: hooaeg tuleb atraktiivne (21)
Ehtne Saaremaa vallutas Kuressaare kesklinna (5)
Henri Pihel võitis Kihelkonna rahvaralli
JUHTKIRI - Ehtne melu kesklinnas (4)
Valla sotsiaaltöötajat tapmisega ähvardanud naist ootab vangistus (1)
Kommentaarid
Abivallavanem Jüri Linde: kesklinna sulgemine on ettevõtjatele kasulik (2)
Valla sotsiaaltöötajat tapmisega ähvardanud naist ootab vangistus (1)
Hannes Sepp: hooaeg tuleb atraktiivne (21)
Purjus noormees põrutas autoga läbi aia (3)
Turismi- ja turundusteenistuse juhatajaks saab Helina Andruškevitšus (1)
Ehtne Saaremaa vallutas Kuressaare kesklinna (5)
Maakonna bussiliiklus viiakse üle suvisele sõiduplaanile (3)
Ruumipuuduses Ouman saab tootmispinda juurde (12)
Kolmandasse sambasse säästmine on väljakutse inimloomusele (6)
Alates 15. juulist võib väliüritustel osaleda kuni 2000 inimest  (7)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud