[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 07. juuni 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuni 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Intervjuu

Nõid Sirkka: tarokaardid tõid mu Muhusse (1)
Autor: Vilma Rauniste
Laupäev, 25. mai 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Tunnen Sirkka Pintmanni 2000. aasta teise kümnendi algusest, kui temaga Saaremaa OTT-i asutamisel kohtusin. Sirkka on Eesti OTT-i asutaja ja käivitaja. Tänaseks on ta aidanud ellu kutsuda 19 OTT-i, et kohalikku ja puhast talutoitu eelistavatel inimestel oleks seda võimalik saada otse tootjalt.

Järgnevatel aastatel oligi ridamisi kohtumisi seoses talutoiduga seotud erinevate üritustega, mille üheks vormiks oli „Talust taldrikuni”. 2017. a juuli teises pooles oli see Vaivere seltsimaja õues, kus tulijaid võttis vastu eriline trummipõrin erilise trummi ja erilise naisega. Sirkka oli omandanud šamaanitrummi saladused.

Piduliku mitmekäigulise õhtusöögi kestel otsis ta trummiga üles soovijate tervise kitsaskohad. Tol juulikuisel õhtul teadvustasin Sirkka enda jaoks kui hea ja andeka haldja. Hea haldjas on nüüdseks arenenud südamlikuks ja abivalmis nõiaks, kellel on muljetavaldav elutee.

Alustame usutlust kõige värskematest muutustest tema elus.

Mis ajast sai sinust muhulane, õigemini – millal sidusid oma elu kauni Muhumaaga?

Tulin Muhusse selle aasta 21. märtsil. See oli kevadine pööripäev, minu jaoks nõiana väga tähenduslik päev – eriline täiskuuaeg ja kuu Neitsis, mis oli mulle hästi transformatiivne aeg elumuutuse tegemiseks.

Töötad Liival ilusas kollases majas, mille ukse kõrval on silt „Sirkka nõiapood”. Kas nõiana tegutsemine saigi saarele kolimise põhjuseks?

Jah. Sellest ajast on avatud ka nõiapood, mille kaubavalik muudkui täieneb. Inimesed käivad minu juures ka kaardipanekut soovimas ja neljapäeviti vahendan sellist kehatehnikat nagu Accsess Bars. See on selline kehatehnika, kus puudutan kliendi pea peal olevaid punkte, see aitab vabastada ta kinnijäänud mõttemustreist, et hakata uuesti oma elu looma ja parandama.

Kas see tehnika aitab ka neuroloogiliste haiguste puhul, näiteks Parkinsoni põdejatel haiguse arengut pärssida?

Võib aidata. Aga siin on oluline, et inimene töötaks ise mõttega kaasa oma uue elu loomisel. Mina aitan vanad mõttemallid ära lõhkuda, et ta suudaks ise uued mustrid ehitada. Selliste haiguste puhul on aga see häda, et inimene ei suuda enamasti uut elu rajada ja siis pole ka mõtet mõnel juhul vanu lammutada.

Milliste probleemidega inimesi saad selle meetodi abil aidata?

Kõige targem on tulla neil, kellel on vaja oma elu muuta. Siis saan kaartidega suundi vaadata ja selle tehnikaga muutust toetada.

Millal sa tundsid, et sul on nõiaanded ehk ebatavaliselt hea intuitsioon?

Tundsin seda päris väikselt, juba viie-kuueaastaselt. Mu vanemad ei olnud sellisest asjast teadlikud ja minu intuitsioonivõimet naeruvääristati. Öeldi, et sa ei tunne ega näe midagi, et sul on lihtsalt hea fantaasia. Õppisin siis seda varjama.

Elasin oma huvialasid ja tegemisi varjates päris pikalt. Olen üsna kaua tegelenud kaartide, ruunide, kristallide ja erinevate energiavahendajatega. Viimased kümme aastat ja pisut enamgi sellest salaja, siis, kui kõik muud tööd olid tehtud. Tundsin ennast seetõttu vahel isegi süüdi, et raiskan aega oma mingite tobeduste peale.

Kirjelda, mida hakkasid allakümnesena tundma ja nägema.

Ma olin küllaltki endassesüvenenud laps, sest ma nägin olendeid ja seda, kuidas minu käitumine või mõtted mõjutasid kohe ümbritsevat. Minu jaoks oli see loomulik. Samuti nägin ma inimeste aurasid. Kõik inimesed olid värvilistes sõõrides. Kui kellelgi oli halb või kui keegi oli haige, siis ma nägin seda kohe inimest ümbritsevas värviringis. Seal võisid olla augud või tumedad alad. Nägin, kui keegi oli vihane, aga püüdis seda varjata. Värvide järgi nägin kurbust.

Teiseks mõjutasid mind väga teiste inimeste tunded, need kandusid mulle otse üle. Kui keegi oli kurb või endaga puntras, tundsin seda enda tundena. Mul on lapsest saati ka veidraid omadusi, mille suhtes olen ka nüüd läinud täielikku lubamisse. Ma olen nimelt naisena väga edev.

Juba väiksena armastasin ennast vanadesse pitskardinatesse mähkida ja tundsin ennast niimoodi väga ilusana. Mul olid pildid endast kui kuningannast. Nägin unes tihti ka tuleriita, kus üksi surma ootasin ja tundsin hirmu ning kurbust, et need, keda usaldasin, on mulle selja keeranud. Edevus minu puhul oli samuti mu ema poolt põlatud.

Nüüd aga luban endale ilusaid vintage-kleite ja naudin nende kandmist. Mul on tõesti ükskõik, et mõned inimesed mind imelikult vaatavad, palju keerulisem oli aastaid tavaliselt riides käia. Minu lemmikdisainerite kleidid on nõiapoe kleiditoas ka müügil.

Mis oli ajendiks, et oma nõiavõime avalikustasid?

Kui mu emaga juhtus õnnetus, mille tagajärjel jäi ta 64-aastaselt päevapealt lamavaks haigeks, toimus minus mingi väga suur muutus. Istusin nädal aega üksi, siit kaugel Atlandi ookeani ääres ja mõtlesin elu üle järele. Sain aru, et iga päeva tuleb elada iseendale. Kui sa aga pead vastu võtma elu nõiana, siis see on päris raske. Seda väga paljudel teha ei tule – kes saab elada aednikuna, kes hobusekasvatajana, kes keraamikuna... Aga mina pidin ennast vastu võtma nõiana. See oli väga hirmutav ja raske, aga ma tegin seda ja olen selle üle väga õnnelik. Mulle tuli muutuse ajaks appi ka haigus, mis mind teistest inimestest eraldas. Läbi tervenemise õppisin selgeks tarokaartide saladused.

Kuidas üldsus suhtus, kui end nõiana teatavaks tegid?

Mu elust läks siis ära palju inimesi, kes ei saanud aru, mis ma tegin. Samas tuli mu ellu kümme korda rohkem inimesi, kes ütlesid, et ma inspireerin neid sellega, et elan iseendale. Rikkam olen ka selle poolest, et mul on nüüd nõiapood, nõiakool ja nõialood.

Räägi nõiapoest ja seal pakutavast.

Kokkuvõtlikult öeldes on siin valdavalt kohalik talukaup, kuid ka meretaguseid tervisetooteid ja enda valmistatud väetooteid. Lisaks muidugi maagiatooteid, mida kasutan oma igapäevarituaalides. Nõiaelu on väga rituaalne. Minu pood võtab kokku minu tegevused. Selleks on aastaid olnud tervislik talutoit, ja nüüd ka see nõiavärk. Muhu inimesed on hinnanud seda ka kui head kingikauplust, sest siin on teistsuguseid asju. Kui on vaja kuskile minna, leitakse kingitus tihti siit.

Poes on ka kohalike keraamikute ja kunstnike töid, meievahelise tunde loomiseks, kuna mina toetan neid ja nemad mind. Armastan ka vahvat kunsti, nagu näiteks Kädi Risti tehtud digimaalid, kus metsloomad on armastavas koosluses näiteks kiskja jänesega või rebasel orav pea peal... Need on nii ürgsed ja mõtlemapanevad tööd. Metsateema on mulle ka väga tähtis. Samuti on poes Orissaare noore kunstniku Hanna Lopato vahvad pildid nõidadest.

Nõiakool ja nõialood – mis neis peitub?

Nõiakooliga alustasin juba talvel Nautse-Mihkli talus. Tegime taimeravi õpitubasid. Kevade poole oli algselt plaanis ka muud, nüüd on aga selgunud, et suvi tuleb väga kiire. Nõiapood ja OTT tuleb toimima saada. Nõiakoolis jagan enda teekonda, protsesse, mida olen sellel teel läbinud iseenda vastuvõtmiseks. See on rituaal, mida teen iga päev.

Inimestele, kellele kaarte panen, ei tee ma seda ennustusena, et läheb nii või naa, mina nimetan oma kaardiladumist taro-diagnostikaks – peegeldan inimese hetkesituatsiooni kaartide kaudu. Mul on anne näha olukorrast väljumise strateegiat, kui midagi on väga kehvasti. Algul oli endalgi raske uskuda, aga see töötab. Ebakindluse momendid on üle elatud. Paljud kliendid on oma elu saanud kardinaalselt paremuse poole pöörata. Nad on jäänud mu fänniks.

Peatselt hakkan tegema ka grupiüritusi, kus saame koos veeta paar päeva ja teha need protsessid läbi, mis on vajalikud, et uue strateegiaga edasi minna.
Olen Facebookis erinevaid lühilugusid kirjutanud juba aastaid. Kui see nõiaks hakkamise aeg oli, kerisin oma elulinti tagasi ja nägin, et olen kuus aastat kirjutanud, kirjutanud juba raamatu jagu lugusid. Ka vanad lood lähevad blogisse, edaspidi hakkan neid jagama kindlast kohast. Kirjutan ka luuletusi. Kui mul on sügavad protsessid ja arusaamised, siis sünnib alati luuletus.

Paar suve tagasi oli sul „Talust taldrikuni” üritusel kaasas šamaanitrumm, mille abil ütlesid inimestele nende tervise nõrgad kohad. Milline on su suhe trummiga praegu?

Trummidiagnostika on ka üks võimalustest inimesi aidata. Trumm on rohkem keha üldise olukorra ja tervisehädade hindamiseks ja leidmiseks. Kuid trummiga ei ole ma viimasel aastal tööd teinud. Oli selline lugu, et eelmisel aastal juhtus ühel päeval minuga kaks asja.

Mulle kingiti tarokaardid, millega nüüd iga päev töötan. Need kaardid on toonud mind Muhusse ja aidanud nõiapoe kokku panna. Aga samal päeval kadus ära mu trummi sau.

Algul käisin ja otsisin seda, siis aga mõistsin, et see on märk, et trumm tahab jääda praegu tagaplaanile. Ja hakkasin kaartidega usinasti tööle.

Kulus mitu kuud, kui kaardid päriselt rääkima hakkasid. Oma haiguse perioodil aina ladusin ja üha enam sain aru, et mul tuligi minna sellesse nii sügavalt sisse, et jätta trumm hetkel kõrvale. Sest üks asi on kaarte tähenduste järgi tõlgendada, teine asi aga näha selle juures elumustrite kombinatsioone ja väljumisstrateegiat.

Kui kaua trumm veel puhkust saab?

Eelmisel nädalal toodi mulle kingituseks trummisau. Sau on maagiline ese, see tuleb pühitseda, siis on mu esimene tööriist tagasi ja töökorras.

Kunas sul tekkis huvi šamaanitrummi vastu ja mil viisil selle endale said?

Šamaanitrummi “isu” tekkis mul 16-aastaselt, kuid ma teadsin juba siis, et see ei tule mu juurde niipea. Algul see ainult lummas mind. Vaistlikult teadsin, et ma ei kutsu teda enda juurde varem, kui saan aru ja mõistan täielikult, mida šamaanitrumm teeb. Kord nägin ühel üritusel šamaanikoja esinaist Urve Kaaristut trummimas. Siis jõudis mulle kohale, mis trummi töö tegelikult on.

Mulle avati see maailm ja see tuli minu juurde koos trummiga. Urve küsis ürituse lõpus, et kas tahan endale ka trummi teha, et nad hakkavad nädalavahetusel trumme tegema. See oli pakkumine, kus jah-otsus sündis kohe. Tegin endale trummi, see oli 2017. aasta juunis.

Millest ja millal üldse šamanismi vastu huvi tundma hakkasid?

Šamanism on mind paelunud kogu aeg. Läksin Tartusse usuteadust õppima, kaua ma seda küll ei õppinud, ehkki tundsin võrdlevate usunditeaduste vastu suurt huvi.

Šamanismi juures on eriti äge see, et see on olnud eri paigus inimeste juures, kes omavahel kokku ei puutu, aga ometi on nende kogemused väga sarnased. Šamanism on suhe loodusega, olla lugupidav kõige elava vastu. Nii nagu pead lugu iseendast, pead lugu valk- ja fütoolenditest kuni kiviolenditeni välja. Kõik on elav. Ka minu trumm.

Kas nõial kliente jagub?

Tegelikult on neid enamgi, kui jõuan vastu võtta, olen pidanud ka ära ütlema. Tegelikult on aga nii, et nõidade ja tervendajate poole pöörduvad enamasti inimesed, kes on ise sarnases protsessis nagu konkreetne nõid või tervendaja on ise olnud. Kui ma oma energiat veel hästi juhtida ei osanud, tuldi ka selliste probleemidega, millest ma midagi ei teadnud.

Näiteks mehed, kes tahtsid naisele armuloitsu peale panna, et teda kinni hoida. Suunasin nad edasi nende juurde, kes selliseid teemasid muugivad. Ma tunnen kohe ära, kui tuleb inimene, keda ma aidata saan. Nad on alati samas protsessis, kus mina – seotud iseenda vastuvõtmise ehk transformatsiooniga.

Ütlesid vestluse algul, et avalikustasid nõiaks olemise pärast oma emaga juhtunud õnnetust, mil mõistsid, et tuleb elada iseendale. Mulle tundub, et oled varasemast aga veelgi enam tegelenud just teiste aitamisega.

Inimestel on eluülesanded. Mõne ülesanne on teistele kannatusi valmistada, teisel jälle aidata. Kõik on selleks, et me hingedena areneksime. Need on meie endi valikud juba enne käesoleva elu algust. Minul on tõesti abistamine refleks, ega ma eriti ei mõtle, kui seda teen. Kui kellelgi on raske, valus või keeruline, siis mul lihtsalt süda tunneb seda ja kui ma saan, siis aitan.

Vahel aga inimesed otsivad tähelepanu või kaastunnet ja sellegi tunnen ma kohe ära. Sellisel juhul jätan end olukorda sekkumata, aga ikka armastusega. Varem mul läks natuke segamini ka, siis mind võidi ka ära kasutada, aga need ajad näivad olevat seljataha jäämas. Sest minu kontakt iseendaga kasvab iga päev.

Kerime nüüd su elulinti mõned aastad tagasi. Nõges, naat ja veel mõned maagilised umbrohud – milline lugu sul peitub nende sõnade taga?

Nõges, naat ja teised rohepulbrid tulid mu ellu koos ideega ühelt tuttavalt, kellega osalesime 2017. aasta talvel “Ajujahi” saates. Panime end kirja 2016. aasta oktoobris, kui pulbrite tegemine oli ainult mõtte tasandil. See sai alguse sellest, kui olime Harjumaa OTT-i eelkäija – Maakaup.ee-ga – lõpetanud ja püüdsime talukauba promomisega pealinnas edasi tegeleda. Märkasime, et iga tellimisega soovivad inimesed saada meie poolt välja pakutud nõgest.

Sellest tekkis mõte uurida, kuidas saada nõgest aastaringseks tarbimiseks. Hakkasime suhtlema toidu- ja fermentatsiooni arenduskeskusega, et uurida nõgese, maltsa, naadi ja kurgirohu toimet organismile. Kui saime nõgese laboratoorsed uurimistulemused, selgus, et nõges ületab mitmete toimeainete poolest isegi spirulinat (merevetikat).

Kuidas “Ajujaht“ kulges?

“Ajujahi” tee kulges selliselt, et konkursile esitatud 309 äriideest jõudsime esmalt saja sisse ja siis 30 parema hulka. Järgnes kolmekuuline arenguprogramm. Meie kaubamärk oli Nõid ja me saavutasime viienda koha.
Koostöö jäi aga pärast saadet katki, sest meil olid edasistest arengutest erinevad arusaamad. See on ka normaalne, sest „Ajujaht“ on väga intensiivne ja suunatud pigem eesmärgi täitmistele programmi sees. Samas tegutseme mõlemad oma valitud suunal endiselt.

Kaubamärk Nõid kuulub aga mulle ja hõlmab juba nüüd ja tulevikus palju suuremat tootevalikut kui lihtsalt rohepulbrid.

Milliseid väega taimede tooteid praegu valmistad?

Valmistan endiselt nõgesepulbrit, aga lisaks ka erinevaid teesegusid. Ma ei lähtu teede valmistamisel ravimtaimede raamatute retseptidest, vaid omaenda intuitsioonist.

Taimede vägi peitub nende evolutsioonilises kogemuses paiksete olenditena ellu jääda. Taimed ei kasva selleks, et meid ravida või toita, neil on omad põhjused olemas olla. Tunnen taimerahva vastu suurt lugupidamist. Igal liigil ja isegi isendil on oma unikaalne informatsioon, mis räägib oludega kohanemisest. Võibolla selle loomuliku austuse tõttu, mida tunnen, avavad taimed mulle ka oma saladusi.

Kas sul on selles töös ka abilisi?

On. Kaidar on võlur. Kui hakkasime nõiapoodi tegema, tundsin, et toimime koos nii hästi. Kui minul oli idee valmis ja Kaidar tuli Taist tagasi, panime poe nelja päevaga püsti. Ta on meister ideid materialiseerima. Kaidaril on sügav intuitsioon, oleme väga head partnerid.

Sinu koostööpartneri Kaidari käest kuulsingi, et reedel, mil plaanisin Muhu Liivale sõitu, oled Tallinnas seoses tütre üritusega. Räägi lastest, millega nemad tegelevad?

Ma jätan võibolla väga üksiku inimese mulje, aga tegelikult olen olnud kaks korda abielus toredate meestega ja saanud kokku viis last – neli poega ja tütre. Minu lapsed pole kännust ses mõttes kaugele kukkunud, et kõik on väga tundlikud inimesed. Esimesed kaks poega (22- ja 20-aastane) on muusikud, vanem poeg trummar ja tema noorem vend bluusikitarrist.

Mõlemad on juba noorena elanud välismaal ja end iseseisvalt täiendanud. Minu kolmas poeg on praegu 19-aastane, lõpetab Tallinna 32. keskkooli teatriklassi, aga töötab samal ajal modellina.

Tema tallab Euroopa moe-Mekade lavalaudu, tal on eksklusiivleping moehiiu Pradaga. Sel suvel aga saab teda tihti kohata ka siin, Liival, minu nõiapoes, sest ta tuleb mulle kohe appi, kui lõpueksamid on läbi.

Mul on veel ka 14-aastane poeg, kes armastab räppida ja on praegu oma noore empaadi protsessidega üsna ärevas staadiumis. Kaardid näitavad, et see on tema tee, mis aitab tal hingesügavust võtta.

Minu tütar Säde on nõid. Ta on 7-aastane ja nagu minagi, teadnud oma nõiastaatust algusest peale.

Tema saab, erinevalt minust, suureks, ilma et peaks seda varjama. Ta on väga tundlik, kuid samal ajal tugev ja enesekindel.

Ma olen õpetanud talle loitse, mida ta tihti kasutab ja oma väge tundma õpib.

Täna loetuimad
Vanalinna kool remonditakse koos staadioni rekonstrueerimisega (17)
Saarlase magistritöö pälvis tunnustuse (2)
Saaremaa vald soovib Muhuga ühtset alkoholipoliitikat ajada (4)
Saaremaa spordistipendiumi sai Johannes Treiel
Nädala loetavuse top 5
Saaremaal pole võimalik enam kunagi nii soodsalt puhata (23)
Kesklinna sulgemine lõpetab einetakso teenuse (57)
Pöide kandi rahvas pole uute pakendikonteineritega rahul (12)
Vasakpööre ja möödasõit lõppesid avariiga (15)
Reformierakond andis kesklinna liikluse sulgemise osas järele (39)
Kommentaarid
100 spaapaketti koroonaviiruse eesliini meditsiinitöötajatele kingituseks  (9)
Saaremaal pole võimalik enam kunagi nii soodsalt puhata (23)
Spetsialist soovitab hakke peletada nende endi hädakisaga (22)
Haigla audit valmib kõige enne jaanipäevaks (4)
Vanalinna kool remonditakse koos staadioni rekonstrueerimisega (17)
Kommentaar - Kas jalakäijad ummistavad Kuressaare kesklinna? (34)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (208)
Saaremaa vald soovib Muhuga ühtset alkoholipoliitikat ajada (4)
Reformierakond andis kesklinna liikluse sulgemise osas järele (39)
Isad saavad üle kolme kuu taas sünnitusest osa (2)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud