[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 14. juuli 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Intervjuu

Poetess Nete Tiitsaar: armastus päästab maailma
Autor: Sigrid Osa
Laupäev, 12. jaanuar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Poetess Nete Tiitsaar andis möödunud aastal välja oma esimese luulekogu, koostab praegu teist, kirjutab laule ja käib aktiivselt oma loomingut esitlemas. Lahutuse üle elanud kahe väikese lapse ema otsustas oma elus kannapöörde teha ja vahetada keskkonnaameti spetsialisti eriala kirjutamise vastu.

Kes sa oled ja kust sa tuled?

Olen Nete. Mütoloogilises mõttes võiks öelda, et olen Kreekast, sest sealses mütoloogias tähendab Nete loomingu muusat. Tegelikult tulen ma Saaremaa metsast. Olen hingelt looduslaps ja jahinaine. Tunnistan, et olen alati olnud veidi rahutu hingega, kes tahab heas mõttes põleda ja teha asju kirega, mõelda, et ma suudan ise midagi siin maailmas ära teha. Hetkel ei teagi päris täpselt, mis saab, aga see on kindel, et see, mis peab.

Oled kerkinud kui seen pärast vihma ei tea kust. Meedia räägib sinust. Kuidas see nii läks?

Endalegi üllatuseks. Ma ei oleks elu sees uskunud, et mul võiks selline elu olla. Olen lapsest saadik sahtlisse kirjutanud. Esimene luuletus, mida ma mäletan, on keskkoolist, kui ma istusin kirjanduse tunnis ja vaatasin õue. Vihma sadas, talvine aeg oli, puud olid raagus ja seal peal olid vihmapiisad. Kirjutasin read: „Vihmast puu oma tundeid nagu loopis täis värvituid marju või pisaraid hoopis.“

Sest saati hakkasin kirjutama pikemaid luuletusi. Siis vaibus asi ära. Nüüd tõid tormise elu tuuled selle jälle välja. Mõni lähedane ütles küll alguses, et olen täiesti hulluks läinud, mis toimub!? Ma ei tea. Mul tuli selline elupööre ja võibolla, et isegi uus armastus, aga sellega on segased lood, nagu ikka.

Ma olin lastega kodus ja mul oli valida, kas lähen oma vanasse kohta tagasi või mitte. Tundsin, et ma ei taha seda enam teha, et ma tahan muutust. Nägin kõrvalt seda maailma, et inimesed ei ole tegelikult õnnelikud. Mõtlesin, et ma suudan ju ise midagi ära teha, see ei ole võimatu. Hakkasin seda endale sisendama. Lugesin ka raamatuid ja hakkasin tegema seda, mis mu seest tuleb. See oligi kirjutamine.

Ja edasi?

Võtsin selle, mis mul kirjutatud oli, ja saatsin paari kirjastusse, et saab, mis saab. Rahva Raamat kahe päeva pärast kirjutas, et see on nii ilus ja teeme raamatu. „Ööraamat“ tuli välja möödunud aasta oktoobris. Ma arvan, et see, mida ma teen väljaspool seda raamatut, aitab ka raamatu elule kaasa.

Kui sul on sõnum, siis peab seda levitama. Mul on väga hea meel, et mulle anti see võimalus. Pärast seda raamatut hakkasid asjad juhtuma. Kui lööd ühe ukse kinni, siis avaneb uus. Ma ei oleks seal, kus ma olen, kui oleksin läinud vana rada pidi. Ma usun, et see, mis ma praegu teen, viibki mind sinna, kus ma pean olema. Kõik tuli nagu välk selgest taevast, nii et elukorraldus ei ole jõudnud järele, aga küll see ka jõuab minuni.

Kus sa varem töötasid?

Keskkonnaametis olin maahoolduse spetsialist. Olen ülikoolis õppinud loodusteadusi. Mulle hakkas tunduma, et olen raamides. Et ma ei saa inimestele anda seda, mida tegelikult peaks andma, sest on reeglid. Isegi kui me mõlemad saame aru, et need on vahel tobedad. Seal on väga palju asju, millega ma ei taha oma ülejäänud elu sisustada.

Oled üksikema ja sul on kaks last. Ka võiksid jagada oma lugu?

Selline muutus on tegelikult üliraske, kui minevik tirib ja tulevik tõmbab. Kui sul on selline süda, et sa ei taha kellelegi haiget teha, tahad armastada ja sul on veel lapsed – see on hullumaja ja väga raske. Tulla töölt ära ja alustada uut rida.

Kirjutamine on emotsionaalselt raske, sest ma pean kõik need emotsioonid läbi elama. Kui keegi küsib praegu minu käest armastuse kohta, siis ma oskan kirjutada armastusest, aga sellest on raske rääkida. Ma tunnen, et kui inimesed ei suuda koos harmoonias olla, ei suuda teisele inimesele pakkuda seda, mis ta väärt on, tunned end nagu vangis ja sa ei ole õnnelik, siis tuleb südant kuulata. Anda hingamisruumi ja lasta olla, sest viha ja ärategemine viibki teineteisest aina kaugemale.

Praegu olen armunud, aga samas süda on lukus. Tunnen, et olen ühe inimesega lihtsalt hingesugulane. Ma panen selle oma loomingusse. „Mul on salasuhe. Armastan sind kaugelt.“ See on poeedi armastus, pole midagi teha. See on teistmoodi, ma pole seda varem sellisel tasandil kogenud.

Kõik juhtus ka välgukiirusel, et pole jõudnud isegi mõelda, mis see nüüd oli. Ma olen tänulik nende õppetundide eest, aga nüüd pean keskenduma endale ja lastele, sest eesti naine saab kõigega lõpuks hakkama.

Mis on armastus?

Armastus on sisetunne ja mitte keegi ei saa sulle öelda, et see on õige või vale. Vabadus, mitte omamine. Kui armastada, siis ka inimese vigu. Aktsepteerida. Kirjutasin kunagi „Mulle meeldib hellitada su valusat kohta!“. Täpselt nii ongi. Armasta nagu poeet, et südame hääl peaks viisi ka riimumata sõnade vahel.

Milline on kõige ilusam tagasiside, mida lugejatelt saanud oled?

Üks lugeja kirjutas mulle, et mu luule paneb ta elama. See on nii irooniline. Mina suren, aga lugejad elavad. Või tuleb väga palju kirju, kus mind tänatakse, et nad on minult saanud inspiratsiooni julgeda teha muutusi oma elus.

Millises peres oled kasvanud?

Mul on üks õde ja kaks poolvenda. Veetsin väga palju aega oma lapsepõlves vanaema ja vanaisaga.

Kus sa kirjutad?

Käin väga palju kirjutamas meie maakohas Abulas – ilma selleta ei saa. Noorel kirjaneitsil on vaja oma salakohta, kus ta saab omaette mööda seinu ronida. Nutta ja naerda. Looming nii sünnibki. Nutmine ei ole nõrkus. „Pisarad on kui pärlid. Neil on sära, hinda ja tugevust.“

Olen leidnud endale omase stiili – lühikesi mitmemõttelisi tekstide näol. Kuigi kirjutan pikki tekste ja laule, aga uusi võimalusi tuleb kogu aeg, mida sõnadega veel teha. Tuleb endasse uskuda ja nagu mu sõber mulle pidevalt meelde tuletab: kütta!

Kas saab olla kirjanik ja sellest ära elada?

Oleneb. Raamatust kindlasti ära ei ela. Põhiline töö hakkab pihta, kui raamat on välja antud. Vahel keegi ei saa aru, miks ma käin, teen ja suhtlen inimestega, aga see aktiivsus ja oma sõnumi levitamine on üks osa tööst.

Kui usud sellesse, mida teed, ilmuvad su ümber inimesed ja uued võimalused. See kõik on millegi algus, et jõuaksingi oma unistuste töö ja tegemisteni. Keegi pole öelnud, et see tee on kerge, aga see loobki inimhinge sügavust, kui leiad jõu raskused väeks pöörata.

Kas sul on kuues meel?

Ma näen unes palju. Nõia teema on mulle südamelähedane, kuna ma olen maal ja metsas elanud. Olen lapsest saati uskunud. See käib ürgse olemusega kaasas. Ma ei ütle, et olen nõid, aga näen ette asju, mis puudutavad rohkem mu enda elu ja lähedasi. Maal elades ikka keedan nõiateesid ja tantsin lõkke ümber. Usun metsajumalatesse ja haldjatesse.

See uus elu toob sind ju metsast välja?

Mõnikord on seda ka vaja. Siis on jälle koht, kuhu tagasi tulla. Võib juhtuda, et pean mingiks ajaks ka ära kolima, aga ma hakkan siin metsas võimalikult palju ikkagi käima.

Millest unistad?

Ma tahan lõpuks teha oma elus ära midagi sellist, et olen tõeliselt rahul. Tahan, et inimesed oleksid mu ümber õnnelikud ja empaatilised. Üritan leida harmooniat ja armastust. Mu kõige suurem unistus on praegu, et saaksin oma tegevuse või andega teha midagi sellist ära, et ma saan ise hakkama. Et inimesed leiaksid enda sees rahu, et elada oma elu ja mitte rääkida asjadest, mida nad ei tea.

Kadedus on üks imelik asi. Õnneks on mu ümber inimesed, kellega on hea energiavahetus ja sellisteks tobedusteks aega ei jagugi. Tuleb edasi minna ja teha oma asja, siis ei pane neid jutte tähelegi. Ole rikas – sinu tähendus!

Mida sa ei salli?

Liiga tegemist. Ma pigem olen ebapopulaarne kui populaarne selle pärast, kes ma tegelikult ei ole.

Kelleks sa väiksena saada tahtsid?

Kirjutasin oma gümnaasiumi lõpuraamatusse, et tahan saada kirjanikuks kõige muu kõrval.

On sul veel hobisid?

Võtan pidevalt ette midagi uut ja esialgu pea võimatut. See aitab enesearengule väga palju kaasa. Kunagi käisin rohkem jahil. Olen käinud näiteringis. Hakkasin laulma ja praegu õpin kitarri.

Milline oleks su ideaalne elu?

Selline elu, et kõike, mida teed, teed ikka kirega! Kuna mul on metsaga eriline side, siis see, kus saaksin kõik oma söögi metsast ja oma aiast, aga elul on komme olla mitte ideaalne ja praegu ma ei saa seda niimoodi korraldada, nii et tuleb harjuda sellega, mis on. Aga metsaelu ei kao minust kuhugi. Ma kavatsen sinna põgeneda nii tihti kui võimalik.

Käisid luulet lugemas Alen Veziko ja Margus Vaheri kontsertidel. Kuidas see nii läks ja millise kogemuse see sulle andis?

Margus tuli Kuressaarde esinema ja ütles, et tule loe oma luuletusi. Nii see alguse sai. Ma olen saanud rohkem julgust, esinemiskogemusi ja tunda seda, kuidas elu hakkab muutuma, kui lubad tal seda teha. Mul on nii hea meel, et mu ümber on nii andekad ja südamlikud inimesed, kes üksteist toetavad. See on suurim rikkus!

Kas inimesed peaksid unistama?

Unistamine ei ole magamine õhulossis, vaid une äratamine ellu! Julgust peab olema unistada. Isegi, kui läheb mõni asi metsa, siis võid nurga taga nutta, aga lähed oma unistuse rada südame järgi edasi. Nagu kirjutasin luuletuses

„ (J)ulgus südamest“. See on julgus elu armastada ja usaldada.

Mulle on palju ette heidetud, et elan kuskil õhulossides, aga no näed… Samas tulevad inimesed kuskilt kõrvalt ja ütlevad, et mulle meeldib, kuidas sa mõtled – sa teed ilusat asja ja lähme teeme midagi uut.

Kui sa unistad, siis asjad juhtuvadki. Sul on kogu aeg roheline tuli ees. Kui on punane tuli ees, siis ära tee. See ei tähenda, et peaksid kohe loobuma, kui sisetunne ei ole õige. Kui hinges on punane tuli, siis ära mine.

Oled öelnud, et oled enda suurim vaenlane. Milles see seisneb?

Olen tundeinimene. Ma ei suuda raha pärast asju teha. See on mu kõige suurem viga mõne arust. Kui mõni asi läheb untsu, süüdistan pidevalt ikka iseennast. Endale tuleb rohkem pai teha. Tuleb andestada nii endale kui ka teistele. See on suurim edasiviiv jõud.

Kas sulle on kunagi serenaadi lauldud?

Otseselt ei ole. Akna all keegi kunagi nalja pärast võibolla on laulnud. Ootan põnevusega...

Kas inimesed julgevad sinu arvates oma tõelist palet näidata?

Loodan, et see on uus trend. Kirjutasin ükspäev, et ilu saladus on selles, et võta mask eest ära. Inimeseks olemise hetked aitavad näha sügavust.

Kas su luule on alati romantiline?

Tahaks loota. Isegi kui ma kirjutan halbadest asjadest, tülidest, lahkuminekust – minu meelest võivad ka need olla väga kirglikud. Kui on armastus, siis on absoluutselt kõik asjad kirglikud. See võiks nii olla. Räägin armastusest ja suhetest. Kuidagi on nii kujunenud. Kogen ju läbi asju, mida teisedki inimesed ja see, mis hingest tuleb, läheb ka korda. Armastuse keeles...

Avalikkuse ees luuletamist on võrreldud enda paljaks koorimisega. Nõudis see sult suurt julgust?

Algul oli luulet raske avaldada küll. Küsisin isegi nõu nende kohta, mis olid otsekoheselt kirglikud. Et füüsilisest lähedusest kirjutada nii julgelt. Aga see hirm hakkas kaduma. Tuleb julgeda olla ise. Nii paljudele inimestele läheb see korda ja kellelgi on seda vaja. Kõigile ei saagi meeldida ja mingis mõttes kuri ühiskond on meil nii või naa. Tahaksin leida üles seda head. Ja see on imeline, kui sinu seest tulevad sõnad suudavad midagi muuta. Võimas!

Maailmas on ärevad ajad. Palju on räägitud sellest, et inimesed on vihased. Kas sul on enda või oma laste tuleviku pärast hirm?

On. Viisin ükspäev lapsed lasteaeda ja mulle tuleb meelde mõte, et mul on hirm seoses armastusega. Ülemõtlemine käib kas või näiteks ahistamisega seoses... Et ma peangi kunagi oma poistele kohtingu jaoks panema suhtelepingu taskusse!?

Kuhu on kadunud elu ilu? Kas peab iga asja kartma? Sündmustest me üldse ei räägi, mis ümberringi toimuvad. Kuritegevus on nii või teisiti õudne. Aga ka lihtsad asjad tehakse nii keeruliseks. Ühiskond on kuri. Vaesed on inimesed, kellel ei ole empaatiat.

Kas sinu luule võiks maailma paremaks muuta?

Just. Kui tahad maailma muuta, siis pead seda tegema läbi enda. Ole endast alati iga päev parem versioon ja õpi paitama oma vigu. Sa oled inimene, see on imeilus, aga ära ole õel teiste inimeste vastu, sa ei tea kunagi, mida nemad üle elavad. Ma ei tea, kas inimestel on igav või ei leia nad muid jututeemasid anonüümse kommentaatorina arvuti taga, aga mul on nendest inimestest lihtsalt kahju. Ela ja lase teistel ka seda teha! Ma saan iga päev kirju, mis tõestavad, et mu looming aitab teisi inimesi. See on imeline tunne ja teeb südame nii soojaks.

Kas ka sinu juurde tulevad vahel kehvad mõtted ja kuidas neist lahti ütled?

Loomulikult. Ma olen inimene. Kirjutan endast välja. Ma ei taha tunda halbu tundeid ja peab leidma selle usu endas, kuidas pöörata see valu jõuks.

Kas sul on rutiin, kuidas oma päeva alustad?

Lapsed lasteaeda ja hetkel olen veel iseenda perenaine. Annan iga päev endast kõik, et saaksin oma elu ka stabiilsemaks. Saan pakkumisi erinevates projektides ja viin ise oma ideid ellu, nii see uus algus välja näebki. Raske, aga hiljem oled võimsam kui kunagi varem. Väike rutiiniigatsus on küll, aga ma usun, et see, kes ma olen praegu, aitab mul leida selle, mida otsin. Elu üritab küll mulle kannatlikkust õpetada, aga ma alati naeran, et millal ta loobub?

Kas andsid endale uusaastalubaduse?

Ma ei ole uusaastalubaduste andja, kui ma neid täita ei suuda. Ma ei anna lubadusi, aga sean sihte. Selle aasta siht on olla parem armastaja, parem ema, parem inimene – aga mitte täiuslik, sest seda ei ole olemas ja see olekski väga igav. Olla see, kes olen, aga iga päev natuke parem.

Kes ta on?

NETE TIITSAAR
Sündinud: 1. märtsil 1989
Sünnikoht: Kingissepa
Lapsed: Hadrian (3a) ja Tristan (2a)
Haridus: TLÜ loodusteaduste bakalaureus ja Kuressaare ametikoolis väikeettevõtlus
Töökogemus: tervise-
amet, keskkonnaamet
Lemmikraamat: Mul on alati ütlus, et kui kellelegi külla lähed, vaata raamaturiiulisse. See on hea märk, kui inimene loeb. Lemmikuid on palju, aga arvestades praegusi elutuuli, siis ehk Nekrassov, „Mees ja naine“. Ma ikkagi tahan lõpuks teada, mis asi see armastus on.

Teised temast
Sõbranna Triinu Mäll:
Nete on väga tugev ja enesekindel naine. Mässaja ja nõiduslik! Kui ta on otsustanud oma elu pahupidi pöörata, siis ta seda ka teeb. Sihikindlalt unistustele lähemale. Soovin Netele palju tarkust ja jõudu.
Sõber Margus Vaher:
Nete on õrn ja tugev samaaegselt. Tema naiselik maagia elus kulgedes ja luuleridades on tabav, väekas ja puudutab. Tal on julgust ja tarkust tegeleda sellega, mis teda kõnetab ning täidab. Selline inimene mõjub alati ka ennast ümbritsevatele hingedele inspireerivalt, toniseerivalt ja mõjub nagu pehme pai.
Sõbranna Jane Prostang
Nete on tuld täis. Tema südikus on nakatav ja temast kiirgab usku. Ta sammub oma rada kindlalt ja jõudsalt. Ta on tundlik ja tundeline, tajub end ümbritsevat sügavamalt kui paljud teised. Põnev on näha, kuidas tunnetest saavad read ja nende sügavus on tihti hämmastav. Peab olema kogenud sarnaseid tundeid, et täielikult mõista, või pooltki. Ilus, särav ja JULGE!

Täna loetuimad
Valla sotsiaaltöötajat tapmisega ähvardanud naist ootab vangistus
Inimene jäi Kuressaares langenud puu alla
Purjus noormees põrutas autoga läbi aia
Abivallavanem Jüri Linde: kesklinna sulgemine on ettevõtjatele kasulik
Ettevõtja annetas Orissaare muusikakoolile klaveri
Koalitsioonierakonnad arutavad kesklinna liikluskorraldust
Saaremaal viiakse läbi kaevude joogivee uuring
Turismi- ja turundusteenistuse juhatajaks saab Helina Andruškevitšus
Nädala loetavuse top 5
Hannes Sepp: hooaeg tuleb atraktiivne (20)
Ehtne Saaremaa vallutas Kuressaare kesklinna (5)
Henri Pihel võitis Kihelkonna rahvaralli
JUHTKIRI - Ehtne melu kesklinnas (4)
Kuidas kohtuda teispoolsuses?
Kommentaarid
Ehtne Saaremaa vallutas Kuressaare kesklinna (5)
Maakonna bussiliiklus viiakse üle suvisele sõiduplaanile (3)
Hannes Sepp: hooaeg tuleb atraktiivne (20)
Ruumipuuduses Ouman saab tootmispinda juurde (12)
Kolmandasse sambasse säästmine on väljakutse inimloomusele (6)
Alates 15. juulist võib väliüritustel osaleda kuni 2000 inimest  (7)
Tänavusel Mototoobril võib olla poole vähem osalejaid (16)
Muhus toimus ahelkokkupõrge (18)
Torm tõi voolukatkestusi (4)
Brasiillased osalevad Ruhnu looduse- ja viiulilaagris (15)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud