Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 28. juuli 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Intervjuu

Mihkel Tamm: Saaremaale kolimine oli üks paremaid otsuseid
Autor: Ivika Laanet-Nuut
Laupäev, 20. oktoober 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

"Igas asjas ei peaks ainult halba otsima," toonitab Mihkel. Foto: Meriliis Metsamäe

Saame Saaremaa vallavalitsuse kultuuri- ja spordiosakonna juhataja Mihkel Tammega (30) kokku ühes Kuressaare kohvikus. Sihvakas tumedapäine noormees on sõbralik ja tema olemisest peegeldub üdini positiivsust. Saame siis lähemalt tuttavaks, kes see mees on, kelle juhtida on meie valla kultuuri- ja spordielu.

Oled ametis olnud viis kuud, milline see aeg on olnud? Mis on rõõmustanud?

See aeg on olnud minu jaoks huvitav. Mis rõõmustab, on kindlasti see, et ma saan aru oma töö iseloomust. Mul on piiritletud tööaeg, mis on võrreldes mu varasema tööga erasektoris hoopis teine. On küll ka neid päevi, mil töötad kauem ja teed ka kodus tööd, aga siiski on vabadust kuidagi rohkem käes. Ka aega on märgatavalt rohkem kui pealinna kiire elutempo juures. Samas ei ole ma varem nii palju tööd teinudki kui siin, Saaremaal.

Mulle meeldib maal elamine. Meeldib see, et meil on Gretega (Grete Riim – toim) siin väga tore ja me seda koosolemist naudime. Ja muidugi ka see, et meie loomadel on siin hea elada.

Kas on midagi ka sellist, mis meele kurvaks teeb?

Töö suhtes kurvastab, et paljuski tuleb iga päev tegeleda probleemidega ja neid kipun ma siiski endaga koju kaasa võtma.

Mind teeb kurvaks, et tihtipeale otsitakse ainult negatiivsust. Ma leian, et igas asjas ei peaks halba otsima. Mõnikord tasuks mõelda ja näha ka kaugemale, mitte ainult sinna, kuhu oma jalg või kingaots ulatub.

Kas on ka nii, et kui tuleb teha ebameeldiv otsus, siis võetakse seda isiklikult, mitte vallapoolsena?

Ikka võetakse isiklikult. Me ei saa luua munitsipaalasutusi ning valla rahast kinni maksta erahuve ja -soove. Sõnum, mida ma alati ütlen meie allasutuste juhtidele, on see, et ei ole nii, et me ei taha palku tõsta. Muidugi oleks hea meel, kui kõik teeniksid rohkem, aga palgatõus tuleb maksumaksja käest. Me ei saa ju ka laenu võtta, sest järeltulevate põlvede arvelt elamine ei ole okei. Meid aitavad vaid targad investeeringud ja otsused.

Kultuuri ja sporti juhtida on vastutusrikas ülesanne. Kuidas sa ise ennast selles ametis tunned?

Ma olen piisavalt konkreetne. Mulle mulliajamine ei meeldi. Meeldib, kui on arvamused, millel on tagapõhi. Ja inimesed, kes ei virise, vaid otsivad pigem võimalusi, kuidas teha teisiti.

Kui me räägime kultuuri- ja spordiosakonnast, siis me toetame ju inimesi nende tegevustes. Mingil määral ma juhin kultuurielu siin, aga tegelikult juhin ma ju inimesi.

Ei ole ju minu otsustada, mis üritusi me teeme või kuhu vahendeid suuname. Aga me saame toetada tegijate ideid. Me oleme toetav organisatsioon.

Kui räägime Europeade’ist või kultuuripealinna tiitlile kandideerimisest, siis see on meie võimalus tuua saarele erinevaid tegevusi. Anda värvi kultuurielule ja pidada läbirääkimisi, et ettevõtjad tahaksid siin üritusi korraldada.

Mulle meeldib väga Europeade’i ja kultuuripealinna idee, sest ma näen, mida kõike me nende üritustega maakonda juurde saame. Esialgu võtab see muidugi rahalist ressurssi, aga kui laiemalt vaadata, siis see kõik tuleb hiljem tagasi. Europeade’i nädalane festival toob kokku viis tuhat inimest. Põhiline on see, et see sündmus viib meid aina rohkem Euroopa kaardile.

Nii et tasub kinni haarata nendest suurüritustest, mis kandikul ette tuuakse. Mul on väga heameel, et oleme saanud volikogu heakskiidu pürgida kultuuripealinnaks, Europeade’i korraldajaks. Kas me need üritused endale ka saame, ei tea, aga selles suunas me tööd teeme.

Milline juht sa oled? Kas oled karmikäeline või pigem leebe?

Osakonnajuhi töö on eelkõige inimestega suhtlemine. Raamatukogud, rahvamajad, juurde lisaks spordiasutused, Kärla, Orissaare spordikool. See kõik on olnud minu jaoks ka paras segadus. Kui erasektoris võtad hommikul vastu otsuse ja õhtuks on see tehtud, siis avalikus sektoris läheb veidi kauem aega. Aga see ei ole mu tööindu maha võtnud.

See ongi see, et raamatut ei saa ainult kaane järgi hinnata, nii peitub ka iga ametniku taga inimene. See on töö nagu iga teinegi. Ainult siis saad midagi muuta, kui ise selle kallal tööd teed. Keegi ei tule sulle midagi pakkuma, kui sa ise vaeva ei näe.

Kui palju alluvaid sul on? Oled sa jõudnud enamusega tuttavaks saada?
Mul on oma osakond, spordi poolel kaks inimest ja kultuuris kolm pluss hallatavad asutused. Kokku on see number ikka tunduvalt üle 50. Nii et päris pirakas arv. Paljud näod ja nimed on juba meelde jäänud. (muheleb)

Mis mulje on sulle jäänud allasutustest?

Neid on seinast seina. Meil on väga ilusaid kohti ja maju. Lääne-Saare vald tegi rahvamajad korda, Lümanda läheb remonti. Kuid ma olen alati arvanud seda, et majale ei anna elu uus fassaad või põrand, vaid sisu annavad eelkõige ikka inimesed.

Mu enda lemmik on Taritu, mis on oma olekult väga nunnu ja rahvamaja juhataja Aili Salong teeb seal väga head tööd.

Saaremaal on väga ühtehoidvad inimesed. Kui julged midagi teisiti arvata, tekib ringkaitse. Samas on see arusaadav, sest nad on pikalt koostööd teinud. Ja mina olen uus inimene, kes tuleb väljastpoolt. Aga ma ei võta seda üldse isiklikult, sest ma ei tulnud siia ju mingite isiklike eesmärkide pärast. Ma ei tulnud ennast kellelegi tõestama. Ma tean, kes ma olen ja tulin siia sellepärast, et inimesi teenindada.

Teinekord ma ütlen ehk liiga teravalt, aga minu jaoks on osa asju olnud kummalised. Aga ma ei saa võtta seisukohta, kui ei ole teinud taustatööd. Ka ei ole ma tulnud sellesse ametisse tuntust taga ajama või uusi sõpru leidma. Mul on omad sõbrad. On hea, kui ma leian uusi tuttavaid, kellega aega veeta, kuid minu jaoks on minu oma pere kõige olulisem, kellega soovin hästi läbi saada.

Saaremaa vallavalitsusest on palju inimesi ametist lahkunud. Kas vallasiseselt on midagi lahti?

Eks aeg pärast ühinemist on muidugi olnud suhteliselt keeruline, kuid otseselt ei ole vallavalitsuses küll midagi valesti. Vald on vaja tööle saada. Müts maha nende ees, kes seda teha tahavad.

Ma loodan, et meile satuvad tööle õiged inimesed, sest see töö ei ole lihtne ega meelakkumine. Probleemidega tegelemine väsitab ja on neid, kes ei tahagi sellega tegeleda.

Maakultuurimajade üks suur probleem on selles, et ei ole külastajaid.
Kahjuks on see tõesti nii. Ja see mure ei ole alati siin, vaid on ka mujal, pealinnas. See tuleneb sellest, et võib-olla ei tahetagi kohaliku kogukonnaga nii palju suhelda. Sa võid korraldada kihvti ürituse ja tuua kohale oma ala tipud, aga ikka ei jagu kaasaelajaid. Nagu ka spordis.

Kui ma ise elasin ülikooli ajal Tartus, siis oli meil Tartu Welco mängude ajal pealtvaatajaid kaks-kolmsada. Need olid sõbrad, pered, kes tulid omadele kaasa elama. Ükskõik, kas kaotati või võideti. Kõigile meeldib võita. Aga seda olulisem on toetada juhul, kui seda võitu ei tule. On ju mänguilu ja -rõõm.
Ning kui kultuuri- ja rahvamajad, Kuressaare Kultuurivara näevad vaeva, et tuua siia toredaid esinejaid, siis ega asutuste juhid too neid enda pärast, vaid ikka selleks, et pakkuda kohalikele elanikele vaheldust hallidele igavatele sügisõhtutele. Nii et ei saa öelda, et rahvamaja juht ei tee tööd. Ta ju proovib ja pingutab selle nimel, et inimestele meelelahutust pakkuda.

Muidugi on hea näpuga näidata, kui midagi valesti tehakse, aga selle asemel tule ja löö kaasa. Ka piletihinnad ei ole ju meil müstilised. Ma saan aru, et kui maksta 50 eurot pileti eest, on põhjust nuriseda, aga kaks eurot... See on valikute küsimus, mis sa teed või kus sa oled.

Võiksime ju kõik proovida võtta erinevaks päevaks erineva eesmärgi. Ühel päeval ei virise, teisel päeval ei vingu, kolmandal päeval ei üle kellelegi halvasti. Nii saame inimeste harjumusi muuta.

Läheks kontserdile, mida korraldatakse. Tasuks endale ja teistele vaid võimalus anda. Sama on ootamisega. Oodata, et midagi juhtuks ja elu paremaks läheks, seda ei juhtu, kui me ise selle nimel vaeva ei näe. Diivanil istudes ei ole midagi muud suuremaks läinud, kui ainult tagumik.

Mis on suurimad puudused kultuuris ja spordis? Millest on meil vajaka?

Tasuks hinnata seda, mida pakutakse ja mis on olemas. Meil on väga äge muusikakool ja Läänesaarte kammerorkester, rahvamajade ringid, teatritrupid.
Aga milles on mul tunne, et seda võetakse kuidagi iseenesestmõistetavalt, on loodus. Ükskõik, milline tuttav tuleb meie õuele, alati imestatakse, et oi, kui ilus on ja ma näen siin taevast, täiesti uskumatu! Inimestel on alati nii, et kes tahab linna, kes maale ja vastupidi.

Meil siin on ääretult puhas õhk ja loodus. Kuigi mulle tundub, et me elame tuleviku arvelt. Ja ma arvan, et kultuuri mõiste on pandud liiga kitsastesse raamidesse.

Kultuur olekski justkui ainult rahvatants ja näiteringid. Kui eurooplane ütleb, et loodus ja kultuur, siis eestlase jaoks on loodus kui kultuur. Meil on müstilised vaated, päikeseloojangud ja -tõusud. Ma olen palju maailmas ringi sõitnud, aga selliseid päikesetõuse kui siin, ei ole ma kusagil mujal näinud.

Me peaksime õppima hindama seda, mis on meie ümber. Mina tundsin, et minu jaoks oli siia tulemine kui mingis mõttes avanemine.

Kas sind tõi siia elukaaslane Grete?

Grete tõi mu tõesti siia. Me saime Gretega kokku Tallinnas, kus me mõlemad töötasime. Kutsusin teda oma kutsikat vaatama ja nii see läks. Pärast seda võttis ta mind Saaremaale kaasa. Oleme olnud koos 20 kuud. See on piisav aeg, et teineteise veidrustega ära harjuda. Olen tõeliselt õnnelik, et ta mu elus on.

Kas pillirookõrred on teil hobi või teine töö? (Mihkel ja Grete pälvisid pilliroost joogikõrte tootmise eest elumuutva disaini preemia – toim.)

Kuna pilliroog võtab meie nädalavahetused ja õhtud, siis selles suhtes on see meile töö, millest loodetavasti kasvab kunagi välja midagi suuremat. Kuna me oleme oma vaatelt rohelised, siis tahaksime, et inimesed mõtleksid oma tarbimisharjumuste peale.

Kas on vaja alati uusi asju või võib ka taaskasutus moodne olla? Kas asjades peitub õnn? Mulle meeldib pigem see, kui inimene suudab elada loodusega kooskõlas. Iga inimene saab seda teha, kui ta veidi endasse vaatab. Poest kilekoti võtmine, asjade maha viskamine… Väikeste harjumuste muutmine.

Kuidas ise poes käid?

Oma kotiga. Kui unustan, siis võtan paberkoti või ei võta üldse kotti.
Teine asi on väikesed kilekotid. Miks on vaja neisse panna banaane, pirne, õunu, sibulaid? Mis juhtub, kui sa neid sinna ei pane?

Mulle tundub siiski, et me liigume selles suunas.

Meie teadlikkus on kindlasti tõusnud. Osa tuttavaid tuleb mulle vastu kilekotiga ja nad ütlevad, oi, Mihkel, palun vabandust! Aga seda ei ole vaja minu ees teha. Mõtleme pigem, mida igaüks saab ise teha. Võtta kaasa oma poekoti või turukoti. Taaskasutus-ringmajandus on kindlalt tuleviku trend.

Ka tootjad võiksid mõelda, mille sisse nad pakendavad. Mõtleme, mis jalajälje me endast siia maailma jätame.

Millega Grete tegeleb?

Ta aitas käivitada Kuressaare jahisadama restorani Hafen, aga kuna me nägime, et kui me mõlemad käime täiskohaga tööl, ei suuda me oma kõrrebisnist kasvatada. Siis tegime otsuse, et ta tuleb töölt ära. See kõrreäri võtab praegu rohkem ära kui juurde annab. Aga see on tuleviku eesmärgil tehtud.

Meie eesmärk on luua ka mõni töökoht. Sest ega me ise ka kogu aeg suuda sellega tegeleda, siis jääb oma elu elamata. Eile just rääkisime, et ei mäletagi, millal see hetk oli, kui oleks kaks tundi järjest diivanil istunud. Aga mis on veel oluline, on see, et ma hoian kaks töövaldkonda lahus. Kuid ümberlülitamine tekitab alati stressi.

Et läbi ei põleks, siis üritame endaga tööd teha, ise palju lugeda ja mediteerida ehk siis endasse vaadata. Mõnikord teeme mõttetalguid. Saame nelja-, viiekesi kokku ja arutame isikulisi suundi, kuidas edasi minna. Nii aitame enda ja teiste arengule kaasa.

Teil on koerad. Miks just koerad, mitte kassid?

Tõepoolest, meil on kaks koera – korgipoiss Olaf ja yorkipreili Brandy. Üks tuli minu ja teine Gretega. Mõlemad on igal juhul Grete koerad, aga mind hoiavad ka. (naerab)

Koer on sõber, seltsiline. Nad on lihtsalt nii ägedad. Kass tuleb, et anna süüa, koeral on hea meel, kui sa talle süüa annad.

Kas sa oled ka ise tippsporti teinud?

Ütleks pigem, et noortesporti. Olen võitnud mitmeid noorte meistritiitleid. Teivashüppes Balti matši, ka mitmevõistluses. Olen esindanud Eesti koondist. Ma olen palju kokku puutunud erinevate spordialadega. Mulle meeldib sport ja olen spordifänn. Ma ei leia end tihti teleka ees tugitoolisporti tegemas, aga elan kaasa, olenemata spordialast, igale alale. On muidugi, mis kõnetavad rohkem, teised vähem. Samas, minu jaoks, kui noor ennast liigutab, ei ole vahet, mis sporti ta teeb. Tähtis on, et ta seda teeb.

Mulle endale meeldivad sportmängud ja discgolf. Viimane ilmselt seepärast, et seal on ka loodus. Lisaks sellele käisin ma Kaari Sillamaa kaunite kunstide koolis.

Oled ka mälumänguhuviline?

Tallinnas käisime sõpruskonnaga, vähemalt 25 võistkonda olid kohal igal teisipäeval.

Siit siis aga küsimus sulle: kes olid need kaks ühe ja sama nimega eesti kirjanikku, kellest üks suri, teine sündis samal aastal?

(Mõtleb... rahulikult). Tahaks öelda miskipärast Liiv, aga...

(Õige vastus on Lydia Koidula Michelson ja Friedebert Tuglas Michelson.)

Kas sa oled õppinud ajakirjandust?

Mulle meeldib kirjutada. Blogipidamine on see, mida vahel rohkem, vahel vähem teen, ja praegu oleks just huvitav kirjutada viimaste aastate muutustest. Aga ajakirjanikuna ma ennast ei näe. Võib- olla sellepärast, et mulle ei meeldi nii palju teiste eludes surkida. Kuid mul on hea meel, et neid meil on.

Mis sa arvad, kui kaua pead sa siin elama, et saarlaseks saada?

Ma arvan, et mind ei hakata kunagi saarlaseks kutsuma. Kui sa siit pärit ei ole, siis sa saarlaseks ei saa. Ei ole vahet, kui mitu aastat sa siin oled elanud. Samas ma olen siin ainult heade eesmärkidega.

Kuidas sinu arvates saaks Saaremaa atraktiivsust talvel tõsta?

Ühtset vastust mul sellele küsimusele ei ole.

Sul on kaksikvend.

Tema töötab reklaami alal ja me suhtleme väga tihedalt. Nagu öeldakse kaksikute puhul, et parim sõber on sünnist saadik kaasas, isegi kui vahel tülitsed. Ja nii see on. Tal on väike tütar, aastane Ronja. Seega olen onu. Seniks, kuni endal lapsi pole, on Ronja just see, kelle kasvamisele ja arengule kõvasti kaasa elan. Mul on ka noorem õde, Elina, kes töötab sisearhitektina.

Kuidas sinu pere vaatas sellele, et saarele kolisid?

Ega me jätnud kellelegi väga tõlgendamisruumi. Ütlesime, et nüüd läheme ja kõik. Saaremaale kolimine oli üks kõige paremaid otsuseid.

Täna loetuimad
Eelmüügist ostetud bussipilet tekitas tüli  (6)
Vald palkas ettevõtjaga vaidluses advokaadibüroo (6)
Raadiot kruttinud juht põhjustas autode kokkupõrke (5)
Jalgrattur pääses napilt auto alla jäämisest (3)
Hertta disainibutiik avas Kauba tänavas uksed (1)
Motoringraja asukoht ei ole veel kindel (10)
Reeder vangerdab praamidega (4)
Haiglas algas laste vaktsineerimine
JUHTKIRI - Õigus ja kaitse (lisatud valla täpsustus) (2)
Astes avati tantsujuht Valve Tederi auks mälestuspink
Valik ilma üleskutseteta
Rütmi- ja improlaager kulmineerub kontserdiga
Ainulaadne ajastut koondav autobiograafia
Tiidrek Nurme võidutses Viljandis hooaja tippmargiga
Ruhnu saab sügisel spordiplatsi
Nädala loetavuse top 5
Eelmüügist ostetud bussipilet tekitas tüli  (6)
Vald palkas ettevõtjaga vaidluses advokaadibüroo (6)
Tõll peaks olema liinil taas augusti keskel (13)
Hanno Pevkur: Ivar Alt kinnitab jätkamist (11)
Haigla kutsub kasutama korralikku varustust (4)
Kommentaarid
Motoringraja asukoht ei ole veel kindel (10)
Reeder vangerdab praamidega (4)
Eelmüügist ostetud bussipilet tekitas tüli  (6)
Raadiot kruttinud juht põhjustas autode kokkupõrke (5)
Vald palkas ettevõtjaga vaidluses advokaadibüroo (6)
Hanno Pevkur: Ivar Alt kinnitab jätkamist (11)
Vennad Haamerid said mälestustahvli (2)
Jalgrattur pääses napilt auto alla jäämisest (3)
JUHTKIRI - Õigus ja kaitse (lisatud valla täpsustus) (2)
Vald tippklubide toetust suurendama ei torma (6)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud