[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 30. mai 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
mai 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Eluratas

Meenutusi kooliõpetajast Hilja Noogist
Autor: MM
Reede, 25. oktoober 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Hilja Nook oli sõja-aastate koolilaps. 1948. aastal lõpetas ta Kuressaare keskkooli XI klassi. Kuna õpetajatest oli pärast sõda puudus, siis alustas ta kohe pärast keskkooli, 17-aastasena, 1. septembril 1948 pedagoogitööd Kihelkonna 7-klassilises koolis.

Seal ei olnud tal raske, kuna Kihelkonnal oli tema lapsepõlvekodu ja sealses koolis oli ta õppinud esimesed kuus kooliaastat. Kuna Hilja kõrval töötasid vanemad ja kogenenumad kolleegid, oli tal lihtsam pedagoogitööga kohaneda.

Esimestel tööaastatel õpetas ta I–II liitklassidele matemaatikat, III–V klassidele vene keelt ja ajalugu ning V, VI ja VII klassile eesti keelt. Üsna pea sai ta ka oma esimese klassi, ta sai olla V klassi klassijuhataja.

Õpingud kaugõppes

1949. a suvel läks Hilja edasi õppima Tallinna õpetajate instituudi kaugõppeosakonda eesti keelt ja kirjandust. 1952. a lõpetas ta kooli ja temast sai diplomeeritud V–VII klassi eesti keele ja kirjanduse õpetaja. Talle tehti ettepanek asuda 1. septembrist 1953 tööle Võhma kooli direktorina. Seal töötas Hilja Nook neli aastat, siis pidi ta perekondlikel põhjustel kolima linna. Algul töötas ta tolleaegses Kingissepa 1. keskkoolis algklassiõpetajana ja paralleelselt eesti keele õpetajana tööstuskoolis.

Kui endises gümnaasiumihoones Pikal tänaval avati linna 8-klassiline kool, algas sealsete seinte vahel tema 18 aastat kestnud töö eesti keele ja kirjanduse õpetajana.

1978. aastal alustas Hilja Nook õppetööd Nooruse tänaval uhiuues ilusas suures Kingissepa II keskkoolis (praegune Kuressaare gümnaasium), mis oli kerkinud lagedale Roomassaare karjamaale. Kooli direktoriks sai tema endine õpilane Kusti Kokk Kihelkonna koolist.

Seal alustasid kooliteed ka Hilja Noogi nooremad lapsed, tütar Leelo VII klassis ja poeg Kajar IV klassis.

Töö klassijuhatajana

Esimesel tööaastal II keskkoolis sai Hilja Nook juhatada IVa klassi, kus õppis 33 õpilast (16 tüdrukut, 17 poissi). IVb klassi juhataja oli õpetaja Reinart, IVc klassis õpetaja Jaanimägi ja IVd klassis õpetaja Tenn. Klassijuhatajate omavahelised suhted olid üksteist arvestavad ja abistavad, oldi väljas ühise eesmärgi nimel – kujundada õpilastest ühtehoidvad aktiivsed klassikollektiivid. See ka õnnestus.

Koolitöö oli uudne ja huvitav. Õpetajatel oli võimalus tunde anda hoopis uuel tasemel, sest klasse varustati nii grammofoni, magnetofoni kui ka diaprojektoriga, klassis olid olemas ka kõik vajalikud õppevahendid ja -materjalid.

Tol ajal oli põhiliseks klassiväliseks tööks pioneeritöö. Õpetajatele ei olnud see mingi kindla poliitilise maailmavaate kujundamise organisatsioon, nad püüdsid lastele anda iseseisvust otsustamisel, juhtimis- ja esinemisoskust, sisendada neisse heatahtlikkust, ausust, sõbralikkust, teistega arvestamist. Pioneeritööd suunas kooli vanempioneerijuht Sirje Ess, kes oli tubli ja nõudlik, organiseeris palju toredaid üritusi.

Detsembri lõpus olid suured ühised peod. Nääripeod (jõulupidusid sel ajal pidada ei tohtinud) nõudsid suuri ettevalmistusi, tavaliselt õppisime näärinäidendi. Aulas oli klasside ühine nääripidu ettekannete ja näärivanaga. Iga klass sai näärivanalt kingikoti, mille viisime oma klassi ja seal sai iga õpilane oma paki kätte. Nooremates klassides olid tavaliselt maiustustepakid, aga hiljem (VI, VII) juba loosiga tehtud kingipakid kokkulepitud summa ulatuses.

Väga oodatud olid klassiõhtud, eelnevalt tuli ette valmistada isetegevusnumbrid, viktoriinid jm huvitavat. Olid ühismängud, väga meeldisid nooremates klassides silmadepilgutusmäng, toolide valss, õige paarilise leidmine, paadimäng.

Sügiseti oldi tavaliselt mitu päeva kolhoosi kartulipõllul. Seal nägi õpilaste tööharjumusi: kes korjas väga usinasti kartuleid, kes hiilis tööst kõrvale. Sügisel ja kevadel käisime pargis lehti riisumas.

Toimusid klassidevahelise isetegevuse ülevaatused, õpilased said palju esinemiskogemusi. Meid kroonisid ka võidud rajooni sõnalise isetegevuse ülevaatusel. Eriti väärikas oli sõnaline-muusikaline lavastus Juhan Smuuli loomingust, millega saime rajooni ülevaatusel I koha. Edu oli ka rajooni ja vabariiklikel kirjandite võistlusel.

Õpetaja rõõmud

Hilja nautis kogu oma töö juures õpilastega seda, et taheti teha, tuldi kaasa, tehti oma ettepanekuid, oldi huvitatud tulemustest. Samasugune oli ka koostöö õpetajatega. Ei mäleta ta mingit teravat konflikti. Koostöö samade klassikollektiividega lähendas neid väga, ühised edusammud rõõmustasid. Ta laskis õpilastel kirjutada kaheksanda koolikevade mõtteid enne kooli lõpetamist. Need rõõmustasid teda. Oli mõtteid nii värssides kui proosas. Nii tahtis Hilja osa neist ka siin kirja panna.Me kaheksas kevad koolimajja astub,

kleit pidulik, tal lillesülem käes.

Me läheme tal ärevana vastu,

ta meie eksameid ja lõpuaktust näeb.


Ta juhatab meid siia-sinnapoole.

Oh, küll on palju erinevaid teid!

On palju tehnikume, teisi koole,

kõik ootamas on hoolsaid õppureid.


On kevad, kaunid lilled on tal süles,

kuid meile väike nukrus hinge poeb.

Kas leiame me üksteist ikka üles?

Kas püsib alles koolisõprus soe?

Gerta Nurk


Ja siis… Hoian koos lilledega peos oma elu esimest lõputunnistust. Koos sellega saan õiguse asuda rajama vundamenti oma tulevikule. Siht minu silme ees on sirge. Oh, suudaksin ma selle ainult lõpuni käia! Komistamata ja kõrvalepõigeteta. Pean toimima arukalt ja läbimõeldult, sest tagasiteed ei ole ja seda teed uuesti otsast alustada ei saa.

Tiina Saar


Jääda või mitte jääda? See on küsimus. Oma koolis olen õppinud viis aastat. Ta on mulle palju andnud. Sellise kooli au tasus kaitsta ja edaspidigi tahan seda teha.

Milles siis küsimus?

Jääda, jääda, muidugi jääda!

Ilmar Raag


Viimased tööaastad

1983. aasta 1. septembril alustas Hilja Nook uute klassidega ja sai klassijuhatajaks IVb klassile. Kõik algas otsast peale. Ta oli andnud eelmisele lennule oma parima ja see oli kandnud vilja. Niisiis alustas ta sama entusiasmiga.

Ta töötas nendega natuke üle kahe aasta, siis tundis, et aeg on pensionile minna, kuna tööaastaid oli kogunenud piisavalt (38 aastat õpetajana) ja vanuse piir pensionile minekuks oli käes. Hilja tahtis lahkuda koolist oma saavutuste kõrghetkel, mitte jääda puhkama loorberitele.

IVb-st oli saanud VIb. Klassis oli palju toredaid õpilasi. Ta otsustas nad üle anda noorematele. Südames jäi küll kripeldama, et ta jättis need head lapsed poolele teele maha.

Hilja Noogi pensionile saatmine kooli poolt 1985. aasta septembris oli pidulik ja südamlik. Aulasse oli kogunenud suur osa koolist. Direktor Kusti Kokk saatis teda läbi õpilaste spaleeri saali. Laulsid õpilaste ja õpetajate ansamblid, esinesid etlejad, küll üksikult, küll massdeklamatsioonidega. Hilja oli tänulik kooli juhtkonnale, kolleegidele ja õpilasperele, kes selle päeva talle nii meeldejäävaks tegid.

Hilja Nook on kõikidele oma endistele õpilastele ja kolleegidele meelde jäänud täpse, konkreetse ja range õpetajana. Ta andis oma aineid suure pühendumisega ja tema käe all on õpilased saanud teadmisi kogu eluks. Tema õpilased püüdsid olla usinad õppurid, et mitte sattuda halbade õpilaste sekka. Õpilased meenutavad teda autundega, sest on saanud temalt palju tarkusi, mida on elus vaja läinud.

Artikkel põhineb 2010/11. õppeaastal koostatud uurimistööle “Kuressaare gümnaasiumi endine õpetaja Hilja Nook”, koostajad Getter Must ja Renate Aavik (Xa klass), juhendajad Vilma Kuiger ja Sirje Kereme.


Täna loetuimad
Tiiu Aro: Edward Laane tunnustamiseks on teisi võimalusi
1. juunist on Saaremaal Kaarma, Kärla ja Lümanda kogukond
Koroonakriis sünnitas mõtte seeni kasvatama hakata
Ruhnu on hädas autode arvu suurenemisega
Vandaalid laamendasid ja virutasid jooksu lipu
Leisi Noored soovib Melsase majas avada noortekeskuse
Olerex paigaldab Kuressaare tankla katusele päikesepaneelid
Nädala loetavuse top 5
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (3)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (51)
Kurb kuulda ja lugeda (20)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (17)
Saun läks ehitusveast põlema (10)
Kommentaarid
Saun läks ehitusveast põlema (10)
Reformierakond kesklinna liikluseks sulgemise eelnõu tagasi ei võta (63)
Ave Kirppis otsib uut omanikku (16)
Kesklinnas lubatakse parkida kaks tundi (10)
Vallavanem Mikk Tuisk – põhimõtetega mees  (26)
Holostovi Kinnisvarahaldus peab maksma Sarbussi kütusevõla  (10)
Politsei eest põgenenud juht sai 20 päeva aresti ja jäi autota (9)
Diabeedi vastu magusamaksuga (3)
Volikogu valis Saaremaa uueks vallavanemaks Mikk Tuisu (25)
Nelipüha on ristikiriku sünnipäev (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud