[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Laupäev, 14. detsember 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
detsember 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Eluratas

Ligi neli aastakümmet lahkujate puhkepaiga heaks (3)
Autor: Vilma Rauniste
Reede, 20. september 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Selline aukartustäratav aastate hulk on Sirje Tambul kogunenud kodukandi kalmistul heakorda luues ja hoides. Vene õigeusu Kavandi kalmistu väljanägemisse on ta panustanud 38 tööaastat.

Enne seda oli Sirje kaubandustöötaja – müüja Edu kaupluses ja hiljem Tagavere ning Randküla kaupluses.

„Kalmistuvahiks sattusin seetõttu, et Ljuba Verlin ei tahtnud enam olla. Minu abikaasa Arno oli sellest töökojas kuulnud, et see koht jääb vabaks. Mu kolmas laps oli siis aasta ja kolme kuune, ja kalmistu kodu lähedal, nii seda tööd tegema hakkasin,” ütles Sirje Tambu.

„Kuna peres oli kasvamas kolm last – Tõnis, Marju ja Maret – , oli plussiks see, et laste kõrvalt oli kalmistutööd võimalik ise planeerida. Kõige suuremaks saavutuseks pean korraliku tööriistakuuri saamist. Tahtsin uut kuuri, sain selle 2006. aastal. Vallavanem oli siis Raimu Aardam. Puud võeti Jaani metsast, poeg Tõnis saagis need laudadeks ja Arno ehitas kuuri valmis. Vallavanem käis seda siin vaatamas ja ütles, et sellise ilusa tööriistakuuri peavad saama valla kõik kalmistud.”

Seejärel oli võetud mõõtmed ja ka teistele kalmistutele ehitati ilus tööriistakuur. Sirje lausus rõõmsalt, et Orissaare piirkonna kõigil neljal kalmistul on nüüd täpselt ühesugused kuurid.

Kavandi kalmistu tegemiste juurde naastes tuleb kindlasti rõhutada seda tööd, mida kalmistuvaht, moodsama sõnaga heakorratöötaja on teinud rapikuks kasvanud kalmistuosal. „See oli tõesti suur töö. Talvel muudmoodi teha ei saanud, kui võtsin sae ja kirvega võsa maha. Ka kõrgeks ja jämedaks kasvanud sirelihekk tuli eemaldada. Seda tegin põhiliselt talvel, kui muid välistöid oli vähem.”

Käsitsitööd oli palju

„Muru niitsin algul käsivikatiga. Puujuurikate vahel niites läks vikat kiiresti nüriks, pidevalt tuli luisk ja käi abiks võtta. Aga kui muruniitja ja trimmeri muretsesin, läks niitmine palju kergemaks. Kui niiduk üles ütles, läksin vallavanem Vello Runthali jutule, et kas ei saaks uut muruniidukit? Valla poolt ongi praegune muruniiduk. Isiklik trimmer on siiani vastu pidanud.”

Sirje, kas sinuga on töökoha teemal tõepoolest ühendust võetud? „Ma tõesti ei tea, mis mind töökohaga seoses ees ootab. Vallast helistas mulle suvel Raul Koppel, et mind on võetud Saaremaa haljastustööliseks. Küsisin temalt, mis mu töökorralduses siis muutub ja kas juriidiline pool on ka ikka korras? Sain vastuseks, et hetkel ei muutu midagi, juriidilise poolega aga tegeldakse. Ma ei saa aga aru, miks kalmistuvahi nimi enam ei kõlba.”

Sirjele meeldib, et tööaja saab ise valida, kas minna tööle hommikul viiest või õhtupoolikul, peaasi, et töö tehtud saaks. „Olen küll hommikul viiest tööle läinud ja kalmistul Liiaga kohtunud, tema tuleb ka nii vara haudu korrastama. Aga sellest on suur heameel, et nii palju noori käib oma vanavanemate haudu korrastamas, ja kui hoolsalt nad teevad! Seda on rõõm vaadata. Ega ma kõiki tunnegi, kes käivad, tunnen Tamarat, kes käib tihti lilli istutamas ja hooldamas. Olen ka välismaalasi meie kalmistul näinud.

Eriti ilus ja küünaldesäras on kalmistu hingedepäeval ja jõuluõhtul, õhtupimeduses on siis veel palju inimesi omaste haudadel. Ka kirikuteenistuste järel on kalmistul enam rahvast.”

*  *  *

Teised Sirjest

Aino Kaunis: Sirje on väga kohusetundlik. Meie kalmistu ei ole kunagi nii korras olnud, kui see nüüd on. Kogu see tagumine osa, pärast kirikuõpetaja lugemiskohta, oli varem umbes, nüüd on nii korda tehtud, võsa on maha võetud ja trimmerdatud. Seda pole temalt keegi nõudnud, ta on omal initsiatiivil kõike seda teinud.

Suve läbi on ta paigas. Niipalju, kui mina olen kalmistul käinud, ja ma käin väga sageli, on ta ikka siin. Veeämbrid ja kastekannud kaevu juures on vett täis. See kõik on nii südantsoojendav. Tekib tunne, et tal nagu polekski midagi muud teha.

Suvel, hästi kuumade ilmade ajal läks ta hommikul neljast juba trimmerdama – kalmistul peab olema nagu koduõue muru. Tuttavate haudadel kastis ta kuumaperioodidel lilli. Sirje on asendamatu sellel töökohal. Ma ei tea, mis meie kalmistust saab, kui teda ei lasta enam seda tööd teha.

Räägin veel ühe loo, mida Sirjel on teha tulnud. Üks hooldekodus elutee lõpetanud naine maeti Kavandi kalmistule, sest ta oli Randkülast pärit. Tema poeg saatis kulleriga ema hauale mälestuskivi. Ilusa kivi, aga ju siis poeg ei saanud ise kohale tulla. Sirje läks „pakki” kalmistule vastu võtma ja organiseeris ka kivi paikapanemise.

Elna Rand: Sirje on hästi töökas. Juba kevadel, nii kui lumi sulama hakkab, hakkab ta koristama tuulemurruga maha kukkunud oksi ja tärkavat võsa. Ta on mitu aastakümmet kalmistut hooldanud ja ikka hästi.

Kevaditi, kui kalmistul käimine hoogustub, on Sirje alati kohal, reha või luud käes. Ta hoolitseb ka mandril elavate tuttavate omaste haudade eest. Alles hiljuti tuli temaga jutuks kuumadel ilmadel kastmise vajadus. Kui mõni mandril elav inimene Sirjele helistab ja kurdab, et mis nüüd küll lilledest on saanud, rahustab ta neid, et kõik on korras, lilled on kastetud. Oma perega võttis ta aia ääres oleva vana sireliheki maha. Tal on täielik ülevaade olukorrast, ta on väga lahke ja abivalmis.

Me ei kujuta ette, kui teda seal enam toimetamas ei ole. On kuulda, et kalmistute hooldamisel kavatsetakse muudatus teha – mingi brigaad moodustada, kes kõiki Saaremaa kalmistuid hooldama hakkab. Sirjele omast pühendumist ja hoolimist siis küll enam loota pole. Ei saagi olla.

*  *  *

Kommentaarid:

Raul Koppel, Orissaare teenuskeskuse juhataja asendaja: „Minu teada üle-saaremaalist kalmistute korrastamise brigaadi küll ei tehta, vajadusel siis piirkondlik. Praeguse seisuga ei ole küll plaanis sellist muudatust teha. Kui inimesed korralikult oma tööd teevad, siis mingit ohtu tööst ilma jääda ei ole. Kui ülevalt poolt mingeid juhtimise ümberkorraldusi plaanitakse, seda ma ei oska kommenteerida, selles küsimuses tuleb pöörduda valla haldusjuhi poole.”

Ainer Tiitson, Saaremaa Halduse juhataja: „Tean, et vallal on plaan järgmisel aastal tuua kõik kalmistud (v.a Kudjape kalmistu) Saaremaa Halduse alla. Volikogu arutab neid küsimusi septembri ja oktoobri jooksul. Kui volikogu on otsuse teinud ja kui kalmistud tulevad järgmisest aastast Saaremaa Halduse alla, siis loomulikult vaatame üle ka senise töökorralduse, et jõuda arusaamiseni, milline on parim ja mõistlikum viis kalmistuid hooldada – kas jääb praegune süsteem või tuleb midagi uut.

Saan aru, et kuulujutud on liikumas ja ollakse mures. Praegu Saaremaa Halduse all olevas Kaarma piirkonnas on teistsugune süsteem, kus nelja kalmistu peale on üks kalmistuvaht, mujal piirkondades aga igal kalmistul eraldi vaht. Tõenäoliselt seesama erinevus tekitabki ennatlikke järeldusi ja kuulujutte, mis hakkavad oma elu elama. Kordan veel kord – täna ei ole sellist otsust, milline töökorraldus kalmistutel tulevikus olema saab.

Vajalik on kaaluda mõlema töökorralduse plusse ja miinuseid ning alles seejärel otsustada, kas midagi muuta või jääb praegune töökorraldus kehtima ka tulevikus. Kuna Orissaare piirkonna kalmistud minu juhitavasse haldusalasse veel ei kuulu, siis ei saa ma muud hetkel öelda. Kui tulevikus midagi muutub, siis kõigepealt räägime kalmistu-inimestega.”


Täna loetuimad
Perekondlik
Vald hakkab kevadest parkimist kontrollima (20)
Teelt välja sõitnud autos sai naine viga
Thule Koja alternatiivkuusk paigaldati kooskõlastuseta (6)
Laoküla rahvas on alates oktoobrist hädas joogiveega
Hoolekogu nõuab aru kõnnitee kohta (5)
Aaro ja Liisa Nursi: saare peal on mõnus elada
Pakiautomaadid on jõulude eel üle koormatud
SÜG-i õpilane võitis rahvusvahelisel olümpiaadil pronksi
Lastevanemate päkapikkude dilemma
Kes ei tahaks hea välja näha
Lasteaialastele tutvustati muusikapisikuid
JUHTKIRI - Parim kingitus
Milliste ettepanekutega läheb riik vastu eelarveläbirääkimistele linnade ja valdade liiduga
Nädala loetavuse top 5
Saaremaa Halduse haldusjuhiks sai Silvester Hamann  (8)
Valla lastekaitsespetsialist suundub teisele tööle (15)
Noortaluniku toetust said kuus Saaremaa ettevõtet (6)
Rehe tänava saunamaja vahetas omanikku
Purjus mees sõitis autoga katusele  (8)
Kommentaarid
Vald hakkab kevadest parkimist kontrollima (20)
Hoolekogu nõuab aru kõnnitee kohta (5)
Tartusse bussiga edaspidi Tallinna kaudu? (60)
Thule Koja alternatiivkuusk paigaldati kooskõlastuseta (6)
Tuuli Pärtel: uskugem Saaremaa helgesse tulevikku (21)
JUHTKIRI - Ääremaastumise nüansid (24)
Valla lastekaitsespetsialist suundub teisele tööle (15)
Noortaluniku toetust said kuus Saaremaa ettevõtet (6)
Kuressaarele anti üle Euroopa spordilinn 2020 tiitel (7)
JUHTKIRI - Turvatunne on tähtis (1)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud