[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 18. veebruar 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
veebruar 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829
Eluratas

Salava toimekad aastad 2003–2019
Autor: Urve Vakker
Reede, 08. veebruar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa Merekultuuri Seltsil Salava on kombeks teha jaanuari lõpus kokkuvõtteid tehtust ja siis sihte seada uueks aastaringiks. Ka sel aastal on töökoosolek peetud ning siinjuures teeks väikese kokkuvõtte.

2003. a jaanuaris kogunes paarkümmend tänaseni aktiivset salavalast Lümandas, et otsustada, kuidas ja kas edasi. Oli tekkinud väike seisakuperiood. Haruseltsi etteotsa valiti siinkirjutaja ja nüüdseks on seljataga kuusteist hooaega.

Kuna oleme oma tegevused-toimetamised registreerinud, kirja pannud ja arhiveerinud, siis siinkohal väike ülevaade tehtust.

Selle aja jooksul on toimunud 226 üritust 2747 Salava liikme osaluskorraga ja külalistena osa võetud meie üritustest 1577 osaluskorraga (kui üks inimene osaleb nt kümnest üritusest seitsmel korral, siis see annab aastas seitse osaluskorda).

Kõige ürituste- ja osavõturohkemad olid aastad 20062011, mil igal aastal toimus 1620 üritust ja osaluskordi aastas kogunes üle kahesaja. Pärast seda on meil stabiilselt toimunud 1214 üritust ja keskmiselt 150 osalemist aasta jooksul.

Kesksemateks tegevusteks selle aja jooksul on olnud ekskursioonid/matkad (ka kõige populaarsemad); Estonia mälestusõhtud; mereliste tähtpäevade, juubelite ja juubilaride tähistamised/üritused; kohtumised erinevate merega seotud inimestega, osaletud oma võistkonnaga piirkonna mälumängudel jpm. Hooaeg lõpeb tavaliselt uue- ja vana-aastapeoga, kord Kihelkonnal, kord Lümanda kandis. Eelmise aasta lõpupäevadel saime kokku Kipi Koovi matkakeskuses, oli tore ja toimekas aastat kokku võttev üritus.

Matkad ja ekskursioonid kõige osavõturohkemad

2018. a suvel külastasime Viirelaidu. Ligi kolmkümmend inimest sai päeva veeta sellel maalilisel väikesaarel, kuulda Viirelaiuga seotud inimeste ja saare saatusest läbi aegade. Kohe meenub Kõinastu laiu külastus, kus edasi-tagasitee oli ainult läbi mere (suured sarvloomad olid oma aedadega maateed hõivanud). Paarikilomeetrine põlvini vees sumamine tundus kohati lõputu tegevusena. Õnneks oli ilus juulilõpuilm ja merepõhi liivane. Nüüd on, mida meenutada.

Viimastel aastatel oleme külastanud Hiiumaad, Pärnu kanti, käinud kolm korda erinevatel Tagamõisa matkaradadel, imetlenud mereilu Sõrves, Kübassaares ja Vilsandil. Salavaga oleme sattunud Salava saarele ja Eeriksaarde. Kõik need reisid ja matkad on avardanud silmaringi ning andnud emotsioone osalejatele.

Talgud ja õppepäevad

Vahel oleme muigega öelnud, et oleme kui väiksed timurlased. 2013. aastast alates oleme igal kevadel leidnud tööd ja abistamist vajavaid inimesi. Meie seltsi liikmete töökad käed on abiks olnud mereääre ja karjamaade korrastamisel, lappinud küttepuid, korrastanud Papissaare sadamat, raiunud kadakaid ja korrastanud Loonal metssigade töngermaad. Oleme andnud oma tööpanuse ja alati on rõõm tehtust nii tegijate kui saajate poolel.

Et liikmeskond vananeb, ei ole mingi uudis. Kadri Kullapere, Monica Kallase jt eestvõttel algatati Kihelkonnal noorte õppepäevad meretarkustest. Osalenud on Kihelkonna ja Lümanda õpilased. On korraldatud paadisõite, mereohutuspäevi ja näidatud ekskursioonidel erinevaid sadamaid ja merelisi paiku Lääne-Saaremaal.

Meeldejääv oli Nasva kalurikülaga tutvumine. Hillar Lipp viis meid merele ja külastasime õpilastega kohalikku võrgutehast. Õpilastele on antud edasi teadmisi, et elame mereriigis ning et kogu merega seotud kultuur ja tegevus on sajanditega talletunud meie kaasaega pärandatud „veimevakka”. Merd peab austama, natuke kartma ja tundma õppima, siis tunneme tast rõõmu igal aastaajal ja igal sammul.

Saaremaa aasta mereline tegu

Aastalõpu kulminatsiooniks on seltsis 2008. a alates Saaremaa aasta merelise teo väljakuulutamine. Kui 2008. a esmakordselt tegime oma esindusega väljasõidu Salme rahvamajja, ei osanud isegi arvata, et igal aastal tegija väljakuulutamised saavad olema emotsionaalsed, äärmiselt eriilmelised ja huvitavad üritused.

Salme viikingilaeva lugu nagu kukkus ise sülle. Igal aastal aga nii lihtsalt pole läinud, kuid et merelisi tegijaid/tegutsejaid on olnud palju, pole ka probleeme olnud selle kõige väärilisema ja huvitavama sündmuse leidmisega. Siinkohal mõned värvikamad.

On olnud kaks rahvusvahelise mastaabiga üritust: 2013 The Tall Ships Races Kuressaare ja 2016 Saaremaa Merispordi Seltsi poolt korraldatud Zoom8 MM Kuressaares. STA Estonia Eesti Noorte Purjeõppeseltsi eestvedajad Madis Rallmann ja Margus Zahharov tõid suure merelaevastiku Kuressaare reidile ja hulga noori mereinimesi linna üritustele. Zoom8 MM-il osales ka seitse saarlast ja see oli esimene kord Eesti ajaloos, kui mõne spordiala maailmameister kroonitakse Saaremaal.

2010. a Saaremaa Laevakompaniid uute praamide pärast kiites ei osanud arvata, et nende aeg jääb suhteliselt lühikeseks. Aerurammu korraldajad Laimjalas, vabatahtlikud merepäästjad, Vilsandi päästejaama „päästjad”, paadi/laevaehitajad, Sõrve tuletorni avajad, merepäevade korraldajad jpt – nende taga on olnud väga tegusad ja pühendunud inimesed. Oleme uhked, et saame välja anda sellist tiitlit nagu aasta mereline tegu Saare maakonnas. 2018. a lõpus tegime seda juba üheteistkümnendat korda.

Väärikaid juubeleid on olnud palju

Igal aastal oleme uurinud merega seotud juubeleid ja juubilare. Mõnega oleme erinevate ürituste näol mitmed juubelid ära pidanud. Alati on ära märgitud meie kohalikud merekirjanikud August Mälk, Aadu Hint ja Albert Uustulnd. Nüüd on lisandunud Lembit Uustulnd, vennad Tuulikud ja teised, kelle loomingu ja tegevusega tutvuda ja kelle tähtpäevi tähistada.

Laevaehitajaid on siinkandis palju: Ado Vammus (2019 – 150. sünniaastapäev), perekond Sepp, Peeter Himmist, Hohenseed, värvikas Mangius Kihelkonnalt, veel Kiilid, Vakröömid ja mitmed teised. Vilsandi on „mereriigi mereriik” alustades Jaen Teärist, tema poegadest ja kõigist ligi kolmekümnest kaptenist ja meresõitjast läbi sajandi. Peeter All ja Andreas Westerbuch olid kõvad ärimehed, tuukrid ja reederid.

Artur Toom ja tema tegevus ning „linnuriik” väärib alati meeldetuletamist ja tähistamist. Vendade Tiiduste jälgedes oli äärmiselt huvitav käia, siin olid sugulased ja üritusest said osa ka meie suure seltsi liikmed. Lisaks on Saaremaal igal aastal mõni objekt või ehitis, mille valmimisest on möödunud ümmargune number. Samuti Jaagarahu, Papissaare ja Veere sadam, tuletornid jpm.

Oleme jõudnud 2018. aastasse

Möödunud aastal oli Salaval 13 eripalgelist üritust. Osalejaid oli keskeltläbi 15–20. Üldse on seltsil liikmeid 42. Kõikidel hooaegadel oleme välja andnud aktivisti tänukirju. Sel korral olid tänukirjalised perekonnad Kullapere, Kallas ja Kauber; Helje Vaher, Malle Silts, Eevi Mai Vilukas, Anni Suurna, Kalju Eerik, Urve Vakker, Lea Vammus ja Leili Laanekivi. Kõik nad osalevad aktiivselt ka n-ö suure seltsi paljudel üritustel.

Eelmisel hooajal võib veel lisada eespool kirjeldatud üritustele näiteks Estonia 24 Karalas, ajaloo jututoad Loonal. 19.-20. septembril tähistasid kõik merekultuurlased Saaremaa suure meresõitja F. G. von Bellingshauseni juubelit ja loodame, et Antarktika avastamise 200. aastapäevaks suudame üheskoos ka uue merelise mälestusmärgi valmis saada. Lahetaguselt pärit meremehele, tema meresõitudele ja Antarktikale pühendatud stend rändab praegu maakonna koolides ja on üks tähis mälestuste pikas reas.

Eriti meeldejäävad on olnud suure seltsi korraldatud välisreisid Kroonlinna ja Bornholmile. Hästi ettevalmistatud reiside korralduse taga on hingega töötavad Astrid ja Rein Sepp.

2018. aasta oli juubeliaasta Eesti Vabariigile, admiral Bellingshausenile ja 2019. a on juubeliaastaks Saaremaa merekultuurlastele. Täitub ju Saaremaa Merekultuuri Seltsi loomisest sügisel 25. aastaring. Meie oleme kaks aastat nooremad ja püüame ikka ühtset jalga astuda merekultuuri radadel kõndimisel.


Täna loetuimad
Pulmapidu päädis kolmekordse luumurruga (10)
Seksuaalne orientatsioon ei ole erivajadus (7)
Saarlaselt peteti välja üle 14 000 euro (12)
Saaremaa muusik läheb Viljandisse tööle (2)
Ruhnust leiti haruldane sajanditevanune metallnõu (2)
Kihelkonna rahvamaja toolid pannakse müüki (3)
Auriga katuse auramine ajas kohale hulga päästjaid  (2)
Keegi põletas Piila kalmistu käimla maha (7)
Hooldekodus süttis sülearvuti aku (3)
Muratsi sadamasse plaanitakse mängu- ja tervisekompleksi (15)
Maakonna tervisedendaja on Kuressaare haigla (4)
Silm silma vastu ehk “Kiskja” (1)
Naiskodukaitsjad aitavad laulupeol suppi keeta (2)
Jääpurjetajad tõid Rootsist neli medalit (1)
Lühidalt
Nädala loetavuse top 5
Pulmapidu päädis kolmekordse luumurruga (10)
Seksuaalne orientatsioon ei ole erivajadus (7)
Saarlaselt peteti välja üle 14 000 euro (12)
Saaremaa muusik läheb Viljandisse tööle (2)
Eesti pensionärid on vaeseimad, ent võrdseimad (22)
Kommentaarid
Saarlaselt peteti välja üle 14 000 euro (12)
Muratsi sadamasse plaanitakse mängu- ja tervisekompleksi (15)
Naiskodukaitsjad aitavad laulupeol suppi keeta (2)
Auriga katuse auramine ajas kohale hulga päästjaid  (2)
Saaremaa muusik läheb Viljandisse tööle (2)
Pulmapidu päädis kolmekordse luumurruga (10)
Hooldekodus süttis sülearvuti aku (3)
Keegi põletas Piila kalmistu käimla maha (7)
Seksuaalne orientatsioon ei ole erivajadus (7)
Ruhnust leiti haruldane sajanditevanune metallnõu (2)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud