[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 25. oktoober 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
oktoober 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Eluratas

Narvas sajab vihma kak s vedra
Autor: Maria Peep
Reede, 27. aprill 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Narva kolledž ja raekoda. Foto: Kaja Toikka

Soome Eesti Instituut ja Soome Peterburi Instituut korraldasid soome keele õpetajate, tõlkide ja tõlkijate seminari. Korraldamise koht – Narva, mis on tänavu moes. Presidentki kavatseb Narvat külastada.

Osavõtjaid oli nimekirja järgi 52, neist 16 Peterburist, loengupidajaid üheksa, pluss sõnavõtud. Nii huvitavaid ja sisukaid loenguid saab harva kuulata.
Olen ühe korra Narvas enne ka ekskursioonil käinud, aga Ida-Virumaa on mulle sellegipoolest üsna tundmatu maa. Sellepärast oli sõit väga huvitav: Rakvere, Sonda, Kiviõli, Püssi, Kohtla-Järve, Jõhvi, Sillamäe, Narva. Kuna buss pööras nende linnade bussijaama sisse, siis sai linna keskusest mingi pildi.

Sillamäe keskuses ei käidud, aga ma olen olnud kümmekond aastat tagasi Sillamäel kaks nädalat soome keelt õpetamas, kui laev Vironia seisis Sillamäe sadamas. Soome keel oli mõeldud laeva teenindavale personalile: perenaisele, kokkadele, ettekandjatele, koristajatele, aga vabatahtlikult võtsid sellest osa ka tüürimehed. (Üks neist läkski pärast Soome laevale tööle.)

Mina elasin laevas, st soome keele õpetamine, söömine ja magamine toimus laevas. Tore oli, ainus paha asi: staatiline elekter oli väga tugev; mina sain iga ukse käepidemest nii tugevaid elektrilööke, et eelistasin ukse juurde ootama jääda, kuni keegi tuleb ja avab. Sillamäe linnas käisime tookord ka, isegi ekskursioon tehti.

Noorsõdurid rivistatud üles, kõik pidid ütlema oma nime ja kust pärit. Püssi poiss esitlenud ennast niiviisi: „Olen Pauk ja tulen Püssist.“ Mina käisin ka Püssis, kui perenaise asetäitjat käidi laeva toomas. Tema rääkiski selle toreda esitlusloo.
 
Huvitavad loengud

Narva on puhas heakorrastatud linn. Igatahes hea mulje jättis. Ma ei tea, kas siin on alati nii puhas olnud või oli see sel puhul, et 20. aprillil saabusid siia peaminister Jüri Ratas ja Jana Toom. Me nägime neid Narva kolledžis, mõni kiirem jõudis isegi pildi peale klõpsata.

Sissejuhatuses esitles Miska Rantanen (Helsingin Sanomate kultuuritoimetaja ja humorist) oma raamatut „Kalsarikänni“, mis on tema käsitlus maailmakultuurist ja soomlase õpetus, kuidas elada. Näiteks jaanipeo programm: 18.00 – kohvi serveerimine, 18.30 – pileti ostmine, 20.30 – lõke süttib. Vorst on müügil kogu õhtu.

Või 100 põhjust olla üksinda: abikaasa on kodus, abikaasa on väljas, abikaasat ei olegi; kass on, kassi ei ole.

Väga toreda loengu pidas Olga Milovidova (õpetaja, soome filoloog ja tõlkija Peterburist) „Kalevala“ teemal: kuidas eepose abil soome keelt õpetada. Esimesed sõnad olnud: ilma, tuuli, meri, sõtka (vart, part), muna, maa, taivas, aurinko (päike), kuu.

Saime Olgaga tuttavaks, käisime koguni koos suursaatkonna pidulikul õhtusöögil kolledži restoranis.

Olime Saaremaalt kahekesi. Teine saarlane on Erja, Helsingi ülikooli õppejõud, suulise tõlkimise spetsialist, kellel on Saaremaal Pidulas suvila. Erja rääkis tõlgi ettevalmistamisest ja ette valmistamata jätmisest, vigadest ja raskustest nii vaimukalt, et ma unustasin märkmeid teha. Lihtsalt istusin, nautisin ja naersin. Vaimukamat loengut ei ole ma kümnel viimasel aastal kuulnud! Mõned väljavõtted:
Tema armastab teda, tema teda ei armasta. Kes keda? Tuleks kasutada sõnu „mees“, „naine“.

Eestlase ja soomlase jaoks igapäevane sõna, aga katsu somaallasele tõlkida, mis on saunalaval kasutatav leilimüts.

Sulane käis naabritel külas. Peremees küsis, mis lehes uudist. Jaapani laevad on Koerus. Kuidas laevad sinna said, seal pole ju merdki? Kust jaapanlased teavad, et seal merd pole? (Laevad olid Koreas.)

Mida kindral ütles? Kas jätan vandesõnad ütlemata? Ta ei öelnud midagi.
Võõra keele interferents võib tekitada suurt segadust, idioomid ei olegi tõlgitavad. Kui sa räägid aktsendiga – see ehk ei olegi paha. Sa oled ju kõigest eestlane – sulle antakse armu.

Elasime kesklinnas

Majutatud olime Ingeri hotelli. Hotell asub kesklinnas, ühe kilomeetri kaugusel Narva linnusest ja 17. sajandi bastionidest ning poolteise kilomeetri kaugusel bussijaamast; piltlikult kiviviske kaugusel Narva kolledžist. Selle poolekilomeetrise jalutuskäigu sisse kolledžist hotellini mahtus mitu vaatamisväärsust:

Kohvik Muna – huvitav, kes sellise põneva nime välja mõtles?
Raekoda, seal olevat olnud nõukogude ajal pioneeridemaja. Raekoja ja hruštšovka vahele kavatsetakse rajada Stockholmi väljak.
Hotellid King (Kuningas) aastast 1681 ja hotell Centre, mis oli 50 m kaugusel Ingerist.

Minu toanaaber oli Maarika. Maailm on täis huvitavaid juhuslikke kokkusattumusi. Maarika oli kunagi ammusel ajal minu tütretütre klassijuhataja. Mina organiseerisin tema klassile kahepäevase Saaremaa-ekskursiooni ja muretsesin öömaja Aste internaati.

Seminari töökeeleks oli Narvas soome keel. Me sattusime nii hoogu, et rääkisime hotellitoas ka omavahel soome keelt.

Narva lüüsid

Narva muuseum korraldab eriekskursioone Kreenholmi saarele vaatama Narva jõe koskede suurejoonelist vete mängu seoses veehoidla tammi lüüside avamisega suurvee ajal. Lüüside avamine tõstab kiiresti veetaset ning tekitab kiire vooluga hoovusi ja keeriseid. Narva linn ei tea kunagi, millal Ivangorodis lüüsid avatakse, sest lüüside kontrollseadmeid juhitakse Venemaa-poolselt kaldalt. Lüüsid avatakse hoiatamata ja ujumisrand jääb vee alla.

Kahjuks meil ekskursiooni plaanis ei olnud, kuna lüüside avamine ei olnud ette teada. Ekskursioon oleks võtnud poolteist tundi – kellegi loeng oleks pidanud ära jääma. Aga kui inimene ainult selleks tuligi Peterburist Narva, et see loeng pidada! Jõe äärest mingist kohast sai mingil moel piiluda. Aga see pole see!
Alljärgnevalt mõned anekdoodid, mis põhinevad eesti-vene kaksikkeelel.
Liikluspolitseinik pani autojuhi puhuma: alkomeetri näit oli 0,5. Tehti protokoll: kerges joobes. Pärast selgus, et liiklusinspektor oli kirjutanud, et kerges jopes. Kerges jopes sõita ei ole keelatud.

Teine politseinik oli koostanud protokolli: sõitis vale tuulega (st sõitis vale tulega, punase või kollasega).

Meeslugeja küsis raamatukogust raamatut „Loputa veega“ (Lope de Vega) .
Töölissööklas klaasi all oli silt: Salat kraabi pulkadega (krabipulkadega).
Ma ei ole kuri. Mõ ne kurim! (Me ei suitseta.)

Saarlase näitus kunstigaleriis

Narva muuseumi kunstigalerii avati 21. aprillil 1991 endises magasiaidas Vestervalli 21, mis on üks vähestest teises maailmasõjas säilinud Narva vanalinna hoonetest. See on 18. sajandi lõpul ehitatud aidahoone, mis ehitati ümber polgu kasarmuks. Teise maailmasõja ajal hoone hävis. Hiljem see taastati ning maja kasutati Baltijetsi tehase õppehoonena.

Mina käisin koos Narva muuseumi giidi Kajaga kunstigaleriis vaatamas meie Aste poisi Ivar Kaasiku isikunäitust, mis avati seal märtsi algul. Näitusel „Narva pommitamine“ pole lihtsalt lahingumaalid Narva kaitsmisest ja hävitamisest. Oma töödes näitab kunstnik oma igatsusi, lootusetust ja hirme. Tööd on veidi raskemeelsed ja melanhoolsed, suur osa abstraktsed.

Kaja tegi kõigile soovijaile jalgsiekskursiooni kesklinnas ja bastionidel.

Täna loetuimad
Vargus (7)
Üleminek talveajale (20)
Saaremaale lisandus üks koroonahaige  (23)
Algas kohus kolm inimest surma saatnud roolijoodiku üle (20)
Raivo Aeg: on aeg lubada Eesti üüriturule paindlikkust (7)
MoMari pakub teistmoodi maitseid (1)
Ettevõtjad saavad küsida erakorralist toetust  (12)
Ettevõtjad näevad valla ettekirjutustes kiusu ajamist  (9)
Egle Beek – tugevama vaimse tervise nimel (6)
JUHTKIRI - Kollased kaardid (10)
Siia saab!  (3)
Tarbeklaasi uus säramine
Kodukakk, kellest ei saanud kana
Hea uni on tugeva tervise alus
Mis toimub meist idamal?
Nädala loetavuse top 5
Muhus põrkasid kolm autot kokku (16)
Vargus (7)
Tiina Luksist saab Kärla teenuskeskuse juhataja (16)
Alkoholikaubandusest Kuressaares (4)
Üleminek talveajale (20)
Kommentaarid
Eesti vanim ajakirjanik Ants Tasa jäi pensionile (12)
Algas kohus kolm inimest surma saatnud roolijoodiku üle (20)
Üleminek talveajale (20)
Vald plaanib lähiaastail 15 kilomeetrit kergliiklusteid (20)
Ettevõtjad näevad valla ettekirjutustes kiusu ajamist  (9)
Saaremaale lisandus üks koroonahaige  (23)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (121)
Saaremaa rannakaitse jääb kaitseliitlaste tagada (19)
Tiina Luksist saab Kärla teenuskeskuse juhataja (16)
Ettevõtjad saavad küsida erakorralist toetust  (12)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud