Võrkpallijumal oli seekord tartlane
Autor: Gunnar Usin
Teisipäev, 31. detsember 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Läinud pühapäeval Tallinnas Saku suurhallis mängitud Aadu Luukase karikavõistluste finaalis etendasid Saaremaa võrkpalliklubi ja Tartu Bigbank ca 1500 pealtvaataja ees tõelise põneviku, kus tiitlikaitsja Saaremaa pidi Tartu 3:2 (23:25, 17:25, 25:21, 26:24, 21:19) paremust tunnistama.

Pärast kohtumist tunnistasid mitmed halli habemega võrkpallisõbrad allakirjutanule, et nii tasavägist ja närvesöövat kohtumist nad ei mäletagi. Nimelt oli Saaremaa ja Tartu meeskonnal kahepeale kokku kasutada koguni 10 matšpalli!

Aga mida räägiti enne mängu? Oli ju Saaremaa võitnud Eesti karika viimasel kahel aastal järjest – mullu saadi Kuressaares toimunud finaalis 3:2 jagu Pärnu võrkpalliklubist ja tunamullu Tartus lõppes mäng sellesama Bigbanki vastu jällegi tulemusega 3:2. Käimasoleval hooajal on Saaremaa ja Bigbank kohtunud Credit24 meistriliiga raames kahel korral – oktoobris võitis Saaremaa kodusaalis tulemusega 3:2 ja novembris Tartus 3:1…

„Need kohtumised olid nii koosseisude kui muus mõttes erinevad ja hetkel ei tähenda need tulemused suurt mitte midagi. Karikafinaalis määrab kõik üks mäng ja hetkel parem meeskond võidab. Meil on varasemate tiitlitega võrreldes uus meeskond ja uus olukord ja nii seda võtamegi,“ ütles Saaremaa VK peatreener Urmas Tali kaks päeva enne mängu volley.ee vahendusel.

Kodukamaral on võimalik võita kolm karikat – Credit24 meistriliiga, Eesti meistrivõistluste ja Eesti karikavõistluste oma. Ja tähtsuse järjekorda peetakse enamjaolt ka just selliseks. Samas oli just viimati peetud „suure kolme“ karikafinaalis, nimelt Credit24 meistriliiga finaalis kevadel Tartus vastamisi jällegi just Saaremaa ja Tartu meeskond ning siis jäid 3:2 peale taaralinlased.

Paljulubav algus

Kuna Saaremaa põhikoosseisu kuuluv keskblokeerija Beau Graham pidi finaalipäeval viibima Austraalia koondise juures, siis tuli algkoosseisus tema asemel väljakule Harri Palmar. Tema kõrval võtsid kohad sisse Reto Giger, Daniel Maciel, Keith Pupart, Javier Jimenez, Henri Treial, ning liberod Alari Saar ja Johan Vahter.

Esimese geimi keskosas oli Tartu võidelnud välja edunumbrid 13:10. Seisul 15:14 Tartule algas Jimeneze neljast ässast koosnev seeria, mis viis Saaremaa 18:15 juhtima. Hiljem järgnes veel Treiali äss seisuks 20:16 Saaremaale. Javieri ässad pöörasid avageimi pea peale ja just tema blokist auti löödud pall tõi Saaremaale võidu tulemusega 25:23.

Teises geimis tuli Saaremaal enam-vähem kõik välja, Tartul seevastu mitte midagi. Seisult 11:11 mindi oma teed – saarlaste 3:0 vahespurdi lõpetas Treiali järjekordne äss. Tablool vaheldusid Saaremaa edunumbrid 16:12, 20:14, 24:16 ja geimpalli lõi Tartu libero Rait Rikbergi tagumiku alla kinni heas hoos olnud Treial. 2:0. Ehk tartlased on nüüd murtud, võis optimistlikumate Saaremaa toetajate rõõmsatelt nägudelt välja lugeda juba „noort võitu“.

Saaremaale pandi vastu Saaremaa

Kolmandas geimis saatis Tartu treener platsile 19-aastase keskblokeerija Alex Saaremaa, kes pani võimsa bloki seisuks 6:2. Just Saaremaa oli see, kes Tartu edu 8:3 peale kasvatas. Tartu juhtis varsti juba 12:4. Tali vahetas Gigeri asemel sisse Artis Caicsi ja Macieli asemel Markus Uuskari. Vahe vähenes, kuid mitte otsustavalt ja tänu Palmari pikale servile võitis Tartu geimi 25:21.

Neljandas geimis tulid Maciel ja Giger tagasi. Mindi punkt-punktis – 4:4, 8:8, 14:14, 18:18, 22:22. Pupart servis ässa – 23:22, millele järgnes veel teinegi hea palling, kuid Tartu mängis ennastsalgavalt kaitses ja 23:23. Seisul 24:23 oli Saaremaal kasutada esimene matšpall, kuid Tartu võttis kolm punkti järjest ja nii mindi otsustavasse vaatusesse.

Tõeline lõpupõnevik

Viies geim pakkus tõenäoliselt ka kõige nõudlikumale vollesõbrale mängu täie raha eest. Saaremaa haaras algedu – juhiti 4:2, 5:3, 6:4. Kuid seejärel tegi Tartu 5:1 vahespurdi ja asus omakorda 9:7 juhtima. Kui Tartu juhtis 14:11 ja omas kolme järjestikust matšpalli, oli saalis vähe neid, kes arvasid, et Saaremaa võtab järjest kolm punkti ja seab viigi jalule.

Aga ometi nii läks – 14:14! Vähe sellest – seisudel 15:14 ja 16:15 oli omakorda Saaremaal kasutada kaks matšpalli, mis jäid paraku jällegi realiseerimata. Tartul oli hiljem veel neli matšpalli ja väristasid nemadki – kaks korda eksiti servil. Kuid seisul 20:19 suutis Tartu hiidlane Stefan Kaibald nende seitsmenda matšpalli Saaremaa meeskonna ja nende rohkearvulise fännidearmee kurvastuseks maha lüüa – 21:19. Eesti karikas anti üle Tartule, kes oli olnud 0:2 kaotusseisus.

„Olime kohati liiga enesekindlad ja kolmandas geimis tulid sisse ka lohakusmomendid,“ ütles Tali vahetult pärast mängu Meie Maale.

„Tartu lahendas üks-üks olukorrad enda kasuks ära, meie seda ei suutnud. Samas ei tähenda see kaotus minu jaoks nüüd maailma lõppu,“ andis Tali mõista, et kaks karikat on veel saadaval.

Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (10)