Niits ja Tarvas murdsid tiitlikaitsja Ventspilsi
Autor: Aldo Maksimov
Esmaspäev, 16. detsember 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Paf Eesti-Läti korvpalliliigas peeti reedel kohtumine, milles Rakvere Tarvas alistas tiitlikaitsja BK Ventspilsi 87:78. Tegu on tõenäoliselt koduse korvpallihooaja seni suurima üllatustulemusega!

Meie, nagu ka mitmed teised spordiväljaanded, tegime juttu selle mängu ühe kangelase, saarlase Tormi Niitsuga.

Rakvere Tarvas, mille üheks põhitegijaks on sel hooajal ka Tormi Niits (21 a) keeras lätlastest tiitlikaitsja külili teise poolajaga, mis võideti skooriga 43:30. Ventspilsi sunniti tegema koguni 20 pallikaotust. Võideti suhteliselt kindlalt, olgu et Läti suurklubi tabas oluliselt paremini (49 vs 42 %).

Sel õhtul 16 punkti visanud ja 6 lauapalli haaranud saarlane ei leia, et oleks väljakul imesid tehtud. “Ei ütleks, et me nüüd mingi unelmate mängu suutsime kokku panna, kindlasti oleme võimelised palju paremini mängima. Pigem suutsime suuri langusi vältida ja stabiilsed olla.”

Niits lausus mängujärgselt portaalile Korvpall.ee: “Kogu oma energia sai platsile jäetud, aga vastu tuli ka megakõva emotsioon! Terve meeskond oli ülimalt rahul sellise võiduga, aga seda pole aega tähistama hakata, töö läheb kohe edasi ja järgmine reede on väga oluline mäng Tartuga.

Selline publik, nagu Rakveres on, teeb ikka meeleolu eriti heaks väljakul. Vahet pole, kellega mängime, sest nad on alati väga valjud!”, tunnustas mängumees Rakvere rahvast.

Ajaloolise võidu kohta ütles Niits: “Alguses said nad suhteliselt hästi enda mängu käima, kuid vanameister Saage meistriklass hoidis meid mängus. Eks me andsime endast kõik ja tahtsime vastasest rohkem. Mängisime kaitses hästi ja nende visked ei läinud. Neljandal veerandil saime vahe kümne peale ja suutsime lõpuni välja nende korvidele vastuse leida. Näitasime kindlat mängu lõpuni välja:”

“Lisaks vanameister Saagele (19 pt) tegi Tommy Hamiljton (210 cm) väga hea mängu (24 pt, 8 lp) ja Ventspilsi pikad olid temaga suures hädas. Lisaks tabas ta täna veel hästi ka kolmest.”

*        *        *
Vestlesime Tormiga rahulikumas miljöös laupäeva õhtul.

Sageli on nii, VEFi ja Ventspilsis vastu, et meie meeskonnad on mängus ca 35 minutit ja siis antakse mäng ikkagi ära. Nüüd erandlikult läks teisiti. Miks?

Eks endalgi on palju kogemusi selliste mängudega, et tugevate vastu annad lõpu ära, aga seekord suutsime mitte paanikasse minna ja rahulikult oma mängu edasi mängida. Mitte hakata viimasel viiel minutil midagi välja mõtlema. Võidukrampi ka lõpus ei tulnud.

Nii et mängisite nö oma mängu kuni lõpuni?

Täpselt nii. See oli tiimivõit.

Mida pärast võitu räägiti, mõeldi?

Kui aus olla siis ega me väga sellest võidust täpsemalt ei rääkinud. Kõik lihtsalt nautisid hetke ja väga detailidesse me ei laskunud.

Selle mängu arutelu seisab alles ees järgmistes trennides. Tähtis on ilmselt see positiivne, mida me edasiseks suudame siit kaasa võtta.

Veidemani lahkumine ja selle mõjud. Mis jälje see jättis ja kuidas sellest suudate üle olla /saada?

Isiklikult on väga kahju, et Veideman lahkus kuna temalt oli väga palju õppida. Veidemani lahkumine jättis meeskonda suure augu, sest tema oli ikkagi mees, kes võttis visked enda peale kui asi hapuks kiskus.

Samas, eks nii meie kui ka kõik Eesti korvpallifännid said aru sellest, et kui tal tuleb hea pakkumine, siis ta läheb.

Korvpall on meeskonna mäng ja Veideka lahkumisega saavad võimaluse need, kes muidu nii suuri minuteid ei saanud. See on jällegi tulevikku vaadates väga hea lahendus. Eks nüüd ole mitmel nooremal mehel tõestamise koht.

Märksõnu su enda mängust, vormist ja etteastetest sel hooajal. Mis on teistmoodi?

Enda mänguga võib rahule jääda, aga mitte täielikult. Need eesmärgid, mis hooaja alguses sai püstitatud, ei ole ma veel täitnud, nii et tööd tuleb veel kõvasti teha.

Olen selline mängija, kes jääb harva rahule enda mänguga kuna leian alati asju, mida oleks saanud paremini teha. Samas selline suhtumine motiveerib mind rohkem pingutama.

Usaldus ja mänguaeg on kindlasti üks asi, mille läbi ka numbrid on jõudalt kasvanud. Mida ise veel näed, tajud?

Siiani on mulle kõik võimalused antud, et teha hea hooaeg. Treeneri usaldus, pidevalt kasvav enesekindlus ja ülimalt ühtehoidev ja toetav meeskond – need on olemas. Nüüd tuleb lihtsalt ise mees olla ja nendest võimalustest kinni haarata.

Kõige rohkem on nähtavaks saanud edus nö süüdi Orissaare Spordi kogukond eesotsas Mati Rüütli ja Raul Koppeliga, nad tegid suvega minust “jälle” korvpalluri ja aitasid uue klubi leida. Olen neile ääretult tänulik!

Olles tabelis 5.-6. kohal, on Tarva eesmärk justkui ilmselge - hoida playoffi kohta, mis samas ilma abijõuta (Veidemani asemel, või eesliini) tundub raske ülesanne?

Meie tabeliseis võiks olla veel parem, kui oleksime suutnud kaks ühepunktilist kaotust võiduks keerata, aga eks selline on korvpall ja tuleb olla ka praeguse olukorraga rahul.

Meie meeskonnas on palju nooruse hullust, teistpidi ka väga-väga palju kogemust ning ma tõesti usun, et seda playoff-kohta on vägagi võimalik hoida ka ilma Veidemanita.

Lähme kõiki mänge võitma, sest muidu ei oleks mõtet seda mängu mängida.

Rakvere Tarvas kohtub PAF Eesti-Läti ühisliigas sel nädalal, reedel kodus Tartu Ülikooliga. Tegu on väga tähtsa kohtumisega tabeli seisukohast. Ning veel enne aasta lõppu, reedel, 27. detsembril võõrustatakse teist Läti grandi Riia VEFi. Seejärel on üle kahe nädala pausi uute mängudeni.

Tormi Niits numbrites 2019/2020
Kõnealuses mängus BK Ventspilsi vastu sai Niits (21 a-198 cm) kirja pealt 32 minutiga 16 pt, 6 lp ja 2 rs, lisaks 1 vl ja 1 pk. Tema kahepunktivisked 3/3, kolmesed 4/1, vabavisked kiiduväärselt 8/7.
Tema hooaja keskmised on nüüd: keskmiselt 28,5 min, 9,0 pt, 6,1 lp, 1,3 rs, 0,9 vl. Kahesed 52 %, kolmesed 23 %, vv 67 %.
Punktiliselt oli reedene Ventspilsi mäng Niitsu hooaja parim etteaste. Loodetavasti-usutavasti see nii ei jää.