Viikingid tegid Pärnule tuule alla
Autor: Gunnar Usin
Esmaspäev, 18. november 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Laupäeval Pärnu rannastaadionil toimunud Premium liiga esimeses üleminekumängus kohaliku JK Vapruse ja FC Kuressaare vahel ladusid saarlased 4:1 võiduga võimsa vundamendi, et eeloleval laupäeval kodusel kunstmurul liigasse püsimajäämine ära kindlustada.

Jah, nii see paraku on, et amatöörmängijatest koosnev FC Kuressaare meeskond peab ka sel hooajal esmajoones liigasse püsimajäämise eest võitlema, kuna medalite jaotamine tuleb proffide pärusmaaks jätta.

Kui eelmisel aastal oli üleminekumängudes vastaseks FC Elva, keda võideti kahes kohtumises järjepannu tulemusega 1:0, siis tänavu hoopis teisest puust Pärnu JK Vaprus, kellel oli Premium liigas mängimise kogemus olemas, paljudel meestel koguni mitme hooaja jagu.

“Mängiksime Elvaga meeleldi kümme korda veel ja tulemus oleks suuresti ette teada, aga Pärnu Vaprus saab meile märksa kõvem pähkel puremiseks olema,” ütles hooaja algul ka FC Kuressaare peatreeneri ülesandeid täitnud Jan Važinski Meie Maale veel oktoobri algul Kuressaares peetud Viljandi Tuleviku mängu ajal. Mäletatavasti võitis FC Kuressaare sellegi mängu tulemusega 4:1. Ainuüksi seetõttu tundub 4:1 võit võõral väljakul Pärnu üle veelgi väärtuslikum olevat.
Algus polnud kiita

Vaprus alustas vägagi uljalt, tõstis kaitse üles ja juba kolmandal minutil pääses Pärnu mängija Tõnis Vihmoja Kuressaare kaitseliini taha jooksu, kuid meie kaitsjad jõudsid teda napilt takistama. Järgnesid Vapruse nurgalöögid, millest üks oli ohtlikum kui teine.

Läbijooksust sündis ka kohtumise avavärav. Nüüd pääses jooksu Kristen Saarts, kes sai kaitsjate ees teatava edumaa, kuid enne 16-kasti joonele jõudmist jõudsid kaitsjad Saartsile kandadele. Pärnu ründaja elu tegi lihtsamaks aga Kuressaare puurivahi Magnus Karofeldi tegutsemine, kes ei suutnud otsusele jõuda, kas joosta pallile lõpuni vastu või jääda karistusalasse. Seda nägi Saarts, kes ei hakanud kaugelt peale lööma, vaid mängis Karofeldist mööda ja lõi tühja väravasse – 1:0 Pärnule.

“Mind ausalt öeldes üllatas, et Pärnu suutis alguses initsiatiivi enda kätte võtta,” ütles kollaste kaartide tõttu mängus mitteosalenud Elari Valmas eile Meie Maale, kes lätlasest peatreeneri Dmitrijs Kalašnikovsi mängujoonise järgi nii eelnevates mängudes kui eelseisvas korduskohtumises Pärnuga tagumise poolkaitsjana tegutseb.

“Võib-olla oli asi pinnases, aga meie algus oli üllatavalt kehva tõesti. Õnneks tuli penalti, mis andis meeskonnale usu tagasi.”

Penalti andis usu, teine värav enesekindluse

Väljakukohtunik Joonas Jaanovits julges tõepoolest rohkem kui 300-pealise publiku, kellest enamus olid mõistagi Vapruse poolehoidjad, ees Pärnu väravasse penalti määrata. Aga ega tal erilist valikut ei olnud ka, sest Sander Lahe mahatõmbamine oli rohkem kui ilmne.

Lööma läks saarlaste kapten Märten Pajunurm, kes korra on sel hooajal penaltilöögil eksinud, kuid seekord mitte. Lühike hoojooks ja tugev löök vasaku jalaga lööja poolt vaadates vasakusse alla nurka ei jätnud Pärnu väravavahile erilisi võimalusi, olgugi, et viimane löögi suuna ära aimas, kuid hüppega veidi hilines.

Sellised “riietusruumiväravad” on alati valusad ja ilmselt tundsid seda ka pärnakad.

Vahel tundub isegi pisut banaalsevõitu sedasorti ütlemine, et “jalgpallis on kaks poolaega”, aga nii selles mängus just oligi ja teisel poolajal tulid viikingid väljakule teise, hoopis värskema hingamisega.

Esimese poolaja keskpaiku vahetasid hiljem mängu parimaks tunnistatud Sander Laht ja Silver Alex Kelder omavahel positsioonid. Nii hakkas Kuressaare rünnakul kasutama vasakut äärt, kus mängis Laht. 51. minutil andis ta sealt terava söödu karistusalasse, kus viiekasti joonel oli jaol Märten Opp, kes hüppe pealt peaga palli väravasse suunas.

“Eduseis 2:1 andis meile enesekindluse, mis kestis mängu lõpuni ja arvan, et meie füüsiline ettevalmistus oli ka parem, mis just teise poolaja teisel poolel silma hakkas,” arvas Valmas.

Komissarov ja Seeman vormistasid tulemuse

Pärnakad ei suutnud ühtäkki saarlaste pakutud tempoga kaasa minna ja selle kasutasid viikingid kohe ära. Esmalt lõi Nikita Komissarov 65. minutil parema jalaga 16-kasti joonelt lööja poolt paremasse alla nurka seisuks 3:1. Kolm minutit hiljem oli saarlastel kasutada nurgalöök, mis lendas maha põrgates läbi meestesumma, kuid viiekasti nurgas valvas Sander Seeman, kes sai segamatult palli lati alla kõmmutada – 4:1 oli tõsiasi ja pärnakad olid murtud.

Kas ka lõplikult, annab vastuse eeloleval laupäeval kell 13 Kuressaare kunntmuruväljakul toimuv korduskohtumine. Pärnus toimunud mängu lõppskoor 4:1 tähendab aga seda, et kordusmängus peab Pärnu Vaprus Premium liigasse tõusmiseks lööma vähemalt neli väravat.

Laht oli mängu parim

Kuressaare talisman tegi jälle seda, mida temalt oodati, kirjutab soccernet.ee. Üliolulisel hetkel teenitud penalti, veel kaks väravasöötu Opile ja Komissarovile ja Kuressaare võtmemängijas polnud küsimustki.

“Julgen arvata, et pileti Premium liigasse saame siis, kui ise avavärava ära lööme,” ütles Valmas Meie Maale. “Umbkaitset kindlasti ei tule, seisu hoidma ei hakka ja läheme kodupubliku ees mängima võidu peale. Loomulikult tuleb meil kaitses mängida väga kompaktselt, et vastastel ei tekiks kaitseliini vahelt sööduruumi,” lisas Valmas.

Kui hästi avavärava löömine välja tuleb, on muidugi iseasi, sest Kuressaare oli just skoorimises Premium liiga kõige kehvem meeskond.

Seega lisame mee hulka pisut pipart ka ja olgu lugejale ära toodud kõikide sel aastal Premium liigas mänginud klubimeeskondade väravalöömise pingerida ehk mitu väravat suudeti lüüa 36 mänguga: Tallinna FC Flora – 110, Tallinna FCI Levadia – 98, Nõmme Kalju FC – 79, Paide linnameeskond – 78, Tartu JK Tammeka ja JK Narva Trans – 57, Viljandi JK Tulevik – 35, Maardu linnameeskond – 30, JK Tallinna Kalev – 29, FC Kuressaare – 24 väravat.

FC Kuressaare mängis selles mälestusväärses kohtumises järgmises koosseisus: Magnus Karofeld (väravas), Mairo Miil, Märten Pajunurm, Ranon Kriisa, Rasmus Saar, Sander Seeman, Oliver Rass (84. Rauno Tutk), Märten Opp, Silver Alex Kelder, Nikita Komissarov (90+1. Mario Stern), Sander Laht.

*  *  *

Sander Laht: tehtud pole veel midagi

“Kehva alguse tingis see, et oleme viimastel nädalatel treeninud kunstmurul ja pehme muru peale tulla oli jube raske,” ütles FC Kuressaare parim mängija Sander Laht mängujärgses intevjuus jalgpall.ee vahendusel.

“Esimesed 30 minutit tahtsime ka kõrgelt peale minna, aga tõmbasime kummi tühjaks sellega,” hindas Laht tekkinud olukorda tagantjärele.

“Kui anda Pärnule ruumi ja aega, siis nad oskavad väga hästi mängida. Seega kahe mängu kokkuvõttes pole tehtud veel kindlasti mitte midagi.

“Läheme teises mängus lahingut andma, sest nägime, et suudame saarlastega võrdselt mängida,” andis tormihoiatuse ka Vapruse peatreener Taavi Midenbritt.