Kodumäng Tartu vastu päädis magusa võiduga (1)
Autor: Gunnar Usin
Esmaspäev, 07. oktoober 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Üleeile pakkusid mullused Credit24 Meistriliiga finalistid Saaremaa võrkpalliklubi ja Tartu Bigbank 700-pealisele publikule tõelise trilleri, millest võitjana väljus kodus mänginud Saaremaa tulemusega 3:2 (25:12, 16:25, 24:26, 25:21, 15:13).

Nagu enamus lugejaid tõenäoliselt juba teab, oli see kohtumine Saaremaa meeskonnale teine liigamäng (esimeses alistati läinud kolmapäeval Tallinnas sealne Taltech 3:1), aga Tartu jaoks oli tegemist esimese võistlusmänguga.

Erinevus seisnes ka selles, et kui Saaremaa sai kasutada austraallasest keskblokeerijat Beau Grahamit, siis Tartu oma diagonaalründajast rünnakumootorit Curtis Stocktonit ei saanud, kuna viimane pidi aitama Austraalia koondist maailma karikamängudel Jaapanis.

Kes teab, kas oli asi Stocktoni puudumises või sõiduväsimuses või veel milleski muus, aga Tartu ei saanud esimeses geimis mitte kuidagi oma rünnakut üles võetud. Saaremaa meeskond oli mänguks selgelt paremini valmis, kasutas Tartu saamatuse ja uimasuse loomulikult ära, tõi kaitses pallid üles ja tablool võis märgata kodumeeskonna edunumbreid 6:2, 11:4, 13:5.

Kui Saaremaa keskblokeerija Henri Treial tegi esimese tempo rünnakust seisuks 21:9, oli esimese geimi saatus otsustatud. Seisul 23:12 servis sel hooajal Tartu poolel mängiv saarlane Mihkel Tanila (eelnevalt Saaremaa VK-s selle sünnist saati mänginud keskblokeerija) napilt auti (24:12) ja geimi lõpetas Saaremaa kuubalasest võõrleegionäri Javier Jimenezi ässpalling – Tartu tehti maatasa tulemusega 25:12.

“Kui Tartu istus esimeses geimis veel bussis, siis teises geimis läksime meie miskipärast bussi istuma,” lasi Saaremaa VK peatreener Urmas Tali mängujärgses usutluses Meie Maale kuuldavale tabavaid metafoore.
Tõepoolest, teises geimis hakkas Tartul ühtäkki kõik laabuma nii rünnakul kui ka kaitses. Kas selline ümbersündimine oli Saaremaa meeste jaoks ootamatu või mis seal täpsemalt juhtus, on ajakirjanikul keeruline öelda, aga fakt on see, et Tartu revanšeeris avageimi kaotuse samasuguse kindlusega – tulemuseks 25:18. Geimpalli vormistas Tanila meisterlik blokk ...

Alates kolmandast geimist läks mänguks

Kui parafraseerida Urmas Tali sõnu, siis kolmandaks geimiks olid mõlemad meeskonnad lõpuks “bussist väljakule” tulnud ja publik sai näha kõrgetasemelist võrkpalli Eesti parimate mängijate esituses.

Kui seisult 3:4 (Tanila äss otsapiirile) tegi Saaremaa 5:1 vahespurdi ja läks Grahami ässa toel esimesele tehnilisele vaheajale seisul 8:5, siis järgnes Tartu 6:3 vahespurt ja seisult 11:11 algas punkt-punkti mäng.

Alles seisult 22:22 sai Tartu kahega ette ja omas kahte geimpalli, kuid eksis mõlemal korral rünnakul ja lubas Saaremaa mängu tagasi, kuid kodumeeskond ei suutnud seda ära kasutada.

Seisul 24:25 lõi Saaremaa brasiillasest diagonaalründaja Daniel Maciel vastaste blokki ja nii avastati end ühtäkki kaotuseisust 1:2.

Saaremaa näitas sisu

Neljandas geimis haaras Saaremaa algedu 5:2 ja Tartut hoiti terve geimi vältel 3-5 punkti kaugusel. Geimi vormistas lõpuks Treial, kes lõi geimpalli blokist auti.
Viiendas geimis omas Saaremaa üksnes geimi alguses kahepunktilist edu (4:2), kuid edaspidi kuni seisuni 12:12 püsis mõlema poole edu minimaalsena. Tartu oli edus seisudel 6:5, 9:8 ja 12:11.

Kuid just seisul 11:12 võttis Saaremaa kolm punkti järjest ja omas seisul 14:12 kahte matšpalli. Teisel matšpallil pani kohtumisele punkti Jimenez – just tema käed olid Tartu rünnakul võrgu kohal ees ja magus blokipunkt pani saali rõkkama.

Üleplatsimeheks kerkis 25 punktiga Daniel Maciel. Saaremaa suurenad skoorijad oli veel Graham (14 p), Rauno Tamme (12 p), Henri Treial ja Javier Jimenez (mõl 10 p.) Saaremaa servi vastuvõtt oli 46% (Tartul 47%), rünnak 53% (Tartul 36%), blokke 3 (Tartul 9), ässasid 5 (Tartul 6).

Nagu lugeja võib toodud statistikast järeldada, oli võidu võtmeks Saaremaa parem rünnak.

“Jah, mängu pilt oli enam-vähem talutav,” alustas Tali talle omasel kriitisel moel ja jätkas: “Kahju oli kolmandast geimist, kus nii rünnaku- kui vastuvõtu näitajad meil paremad olid, aga ikka kaotasime selle, ja just rünnakuga võimegi tänase mängu kontekstis üldiselt rahule jääda,” leidis ka Saaremaa loots.

Teisi tulemusi Eesti ja Läti volleklubisid ühendavas Balti liigas: Tallinna Selver – Jekabpilsi Luši 3:2, Jelgava Biolars – Riia Tehnikaülikool 3:1.

Kool sai elektri ja vee tõttu vallalt märgukirju (15)