Viikingid said eile kauaoodatud võidu
Autor: Gunnar Usin
Esmaspäev, 23. september 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

FC Kuressaare pidas eile pärastlõunal kodumurul Premium liigasse püsimajäämise nimel üliolulise kohtumise Maardu linnameeskonnaga ja võitis tulemusega 1:0. Võiduvärava lõi 78. minutil penaltist Märten Pajunurm.

Heidame pilgu ka läinud teisipäeval Tallinnas toimunud mängule, kus Kalevi keskstaadioni kunstmuruväljakul kohtuti kohaliku JK Kaleviga. Ka see mäng oli väga oluline just selles mõttes, et Kalev asus turniiritabelis just Kuressaare ees – punkte oli neil meeskondadel võrdselt, kuid omavaheliste mängude võrdluses oli Kuressaarel üks võit Kalevi kahe vastu, samas Kalevil oli üks mäng vähem peetud ja üldine väravate vahe oli ka pisut parem just pealinna klubil.

Seega rahuldas Saaremaa klubi võit või äärmisel juhul viik. Samas FC Kuressaare viimaste mängude tulemused olid kõike muud kui head, et mitte öelda viletsad – nimelt oldi liigas kaotatud 10 mängu järjest ja võidurõõmu ei oldud maitstud koguni 16 mängu järjest.

Paremini ei läinud ka seekord. Juba 9. minutil jäädi kaotusseisu, kui kaitsjad ei suutnud vajalikul tasemel koostööd teha. Poolaja viimasel minutil viigistas Märten Pajunurm Sander Lahe suurepärase karistuslöögi järel, kirjutab fckuressaare.ee.

Olgugi, et vaheajale mindi 1:1 viigiseisul, lõid kalevlased võiduvärava 67. minutil. “Mõlemad väravad tulid meie oma vigadest,” tõdes FC Kuressaare üks liidritest Sander Laht klubi kodulehe vahendusel.

“Meil oli mängus ka helgeid hetki, kuid neid oli ikkagi vähe. Oleme pettunud, sest ootasime palju paremat. Tahtmine on, aga millegipärast ei tule mäng niimoodi välja nagu hooaja alguses. Mingi detail jääb puudu ja peame selle üles leidma.”

Selg vastu seina

Võiks öelda nii, et enne kodust mängu Maarduga oli viikingitel selg vastu seina. Kaotus tähendanuks suure tõenäosusega liigast väljakukkumist. Viik jätnuks veel ukse lahti, kuid paremad võimalused siiski Maardule, sest neile jäänuks punkt vähem, kuid üks kohtumine oli neil ka vähem peetud. Ja mis kõige tähtsam, Maardu oli võitnud eelnevalt omavahelistes mängudes Kuressaaret kahel korral, Kuressaare Maardut ühel korral ja viik tähendanuks hooaja lõpus võrdsete punktide juures jällegi eelist Maardule.

Seega tuli võita. Samas viimane võit tuli liigas 24. mail. “Kuna hooaja lõpp läheneb, siis on Kuressaare ja Maardu vahelise kohtumise kaal väga suur ning kui emmal-kummal meeskonnal antud kohtumine ka võita õnnestub, on nad teinud tugeva avalduse vähemalt üleminekumängudele pääsemiseks,” saime enne kohtumist lugeda ka Eesti Jalgpalliliidu kodulehelt.

Pajunurm kerkis kangelaseks

FC Kuressaare oli mänguks hästi häälestunud, haaras initsiatiivi ja surus Maardu kaitsesse. Kuid väravavõimalused olid visad tekkima ja võiks öelda nii, et esimesel poolajal neid õieti ei olnudki.

Teisel poolajal jätkasid viikingid sealt, kus esimesel pooleli jäi. Kuid poolaja keskel mäng võrdsustus ja Maardu oli mitmel korral standardolukordadega Kuressaare värava all ohtlik. Kuid ega ka neil häid võimalusi ei tekkinud.
70-ndate minutite alguses teenis FC Kuressaare nurgalöögi, saadi viiekasti joonel peaga ohtlikult löögile, kuid pall lendas napilt üle värava. Oli see mängijate väsimuse tõttu või miskil muul põhjusel, aga mäng muutus lahtisemaks.

78. minutil murdis vastaste karistusala joonele mõned minutid varem vahetusest sekkunud Alex Kelder ja Maardu kaitse kukutas ta seal maha. Kas määruste rikkumine oli 16-kastis või sellest väljas? Kõik vaatasid väljakukohtuniku Siim Rinkeni poole. Mida ta näitab? Ja Rinken näitas penaltipunktile! Kuid kes läheb lööma? Palli hakkas toimetama FC Kuressaare kaitsemängija Märten Pajunurm.

Pall oli paigas, Pajunurm alustas hoojooksu, tribüünid olid vaiksed, kõik ootasid, mis saab, mõni pani isegi silmad kinni, sest ei julgenud vaadatagi, väravavaht lendas vasakusse kuid Märten Pajunurm lõi kindlalt alla paremasse nurka – 1:0.
Värava tähistamiseks jooksis Pajunurm tribüüni sellesse ossa, kus oli viikingite fännisektor, teised kollastes särkides mängijad tema kannul.

Ja tribüün ei hoidnud end ka tagasi, mängu kangelane Pajunurm võeti ühisesse embusse ja suure rõõmukisa saatel lasti õhku sinikollaseid tossupilvi.
Kuid mäng ei olnud veel läbi. Maardu haaras initsiatiivi või oli see nii, et Kuressaare loovutas selle ja viimased kümme minutit olid Kuressaare poolehoidjatele üsnagi närvesöövad.

Vaadati kella ja oodati kohtuniku päästvat lõpuvilet. Kuna Maardu tormas kõigi jõududega rünnakule, tekkisid kaitses augud ja Kuressaarel oli hiilgav võimalus edu suurendada, kui mindi kolmekesi ühe kaitsja vastu, kuid see olukord suudeti siiski ära puterdada. Kuid kohtunik Rinken lasi seejärel kuuldavale lõpuvile ja mängijate-fännide rõõmutants võis alata. Kurb oli see, et löödud maardulased ei andnud peale seda vastastele kättki, tagusid buutsaninaga väljakupiirdeid ja suundusid mahlaka venekeelse vandumise saatel oma riietusruumi.

“Kui me suudame Maardu vastu taga nullis hoida, siis ees lööme midagi kindlasti ära,” ütles Pajunurm enne mängu ja täpselt nii ka läks, kuid kas ta teadis ka seda, et võiduvärava lööjaks on just tema ise ...

Kalašnikovs: olen mänguga rahul

“Loomulikult olen rahul nii mängu kui tulemusega,” ei suutnud ka suure psühholoogilise pinge alla sattunud FC Kuressaare peatreener Dmitrijs Kalašnikovs oma rõõmu Meie Maale antud lühiintervjuus varjata.

“Suutsime rünnata, vallata palli vastaste poolel ja lüüa värava. Jah, sealtpeale lasime ka vastastel initsiatiivi enda kätte haarata, kuid võit on võit. See kauaoodatud võit on meile ka psühholoogiliselt väga tähtis just järgmisi mänge silmas pidades,” lisas Kalašnikovs.

Hooaeg lõpeb 9. novembril ja FC Kuressaarel jääb mängida veel kuus kohtumist. Kodus mängitakse 5. oktoobril kell 13 Viljandi JK Tulevikuga, 27. oktoobril kell 13 Nõmme Kalju FC-ga ja 9. novembril kell 13 JK Narva Transiga.
Võõrsilmängud: 29. septembril kell 19 Tartu JK Tammekaga, 19. oktoobril kell 13 Tallinna FCI Levadiaga Floraga, 3. novembril kell 15 Tallinna FC Floraga.
Ülehomme kell 17 ristatakse aga esmalt mõõgad JK Narva Transiga, et võtta mõõtu Tipneri karikavõistluste 1/16 finaalis. Karikamängud on alati huvitavad, sest seal kohtumine viiki jääda ei saa.

Kuna viikingitel on Narvaga vaja kohtuda ka Premium liiga viimases voorus, siis meenutame, kuidas on need meeskonnad tänavu eelnevalt mänginud: 9. märts Narva – Kuressaare 0:0, 29. juuni Kuressaare – Narva 1:1, 28. augustil Narva – Kuressaare 4:2.