Võitluslik viik Tartu Tammekaga
Autor: Gunnar Usin
Teisipäev, 18. juuni 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

FC Kuressaare võttis läinud laupäeva õhtul kodusel linnastaadionil vastu Tartu JK Tammeka, jäi kaotusseisu 0:1, kuid suutis tänu meeskonna liidri Sander Lahe löödud penaltile mängu siiski viigisadamasse tüürida.

Olgugi et mängu algusaeg oli suhteliselt hiline (kl 19), siis ilm oli suviselt soe ja mis ehk kõige tähtsam – tribüünidel oli Tartu poolehoidjatega kokku pea 300 pealtvaatajat.

Kohe mängu alguses oli kuulda Kuressaare fännide võitlushüüdusid ja viisijuppe, mida saatis trummipõrin. Nii nagu üks jalgpallimäng peakski olema.
Vaatamata fännide ergutusele ei suutnud unisena näivad viikingid kuidagi oma mängu käima saada. Seevastu Tartu mehed olid mänguks palju paremini valmis, tegid üleväljapressingut ja esimese pooltunni möödudes olid harvad need juhused, kui pall Tammeka väljakupoolele üldse jõudis.

Kui Kuressaare puurivaht Magnus Karofeld palli kätte sai, siis ta seda lühikese sööduga mängu panna ei saanud, sest vastased olid kõik sööduliinid kinni pannud.

Nii oli Karofeld sunnitud pika palli ette mängima, kuid ka keskväli oli Tammeka käes, kes reeglina ka õhuvõitlused enda kasuks pööras.

Täpselt sama lugu oli ka kaitsjatega. Kuna Tartu käis väga kõrgelt peale, siis kaitsjad ei suutnud taga omavahel söötu lükatagi, vaid olid samuti sunnitud pikki palle ette saatma, need langesid Tammeka keskväljameeste või kaitsjate saagiks. Ja selline pidev ilma pallita mäng lööb eelkõige psühholoogiliselt.

Sellise totaalse pressingu tulemusena tekkisid viikingite kaitsesse augud, vastaste äärekaitsjad tõusid kõrgele üles ja ühes sellistest olukordadest tuligi ääre pealt Kuressaare 16-kasti tsenderdus, mille Tartu tipuründaja Sten Reinkort peaga külmavereliselt ära lõi – 0:1 oli tõsiasi.

Alles poolaja lõpu eel, suutis ka Kuressaare palli hoidma hakata, kuid midagi ohtlikku nad vastaste värava all korda saata ei suutnud.

Üks pealelöök esimese poolaja jooksul siiski tehti, kuid see lendas kõrgelt üle värava. Lõpuks kõlas päästev poolajavile ja Kuressaare pidi õnne tänama, et kaotusseis suurem ei olnud.

Teisel poolajal mängupilt pisut muutus ja pall hakkas üha sagedamini ka Tammeka poolele sattuma, kuid päris pidama ei suutnud Kuressaare seda sinna siiski jätta.

Vahetusmees Lipp teenis penalti

Laias laastus võiks öelda nii, et mängu päästis Jan Važinski, kes oskas õigel ajal õige mehe väljakule saata. Üsna ebatavalisel ajal, 52. minutil tegi Važinski vahetuse – Karl Ivar Maar tuli tipuründest ära ja teda asendas Otto-Robet Lipp. Vahetusmees jõudis väljakul olla vaevalt viis minutit, kui Tammeka kaitse ta koos palliga karistusalas maha niitis. Penalti!

11 meetri karistuslööki läks realiseerima Sander Laht, kuid Tartu väravavaht Karl Johan Pechter suutis selle tõrjuda. Pall põrkus õnnelikult Lahe jala peale tagasi, kes teist korda enam ei eksinud – 1:1. Kuressaare fännid lasid seepeale õhku suure kollase suitsupilve, mis tükk aega Karofeldi ees suitsukatet tegi.
Kohe pärast viigiväravat oli Tartu värava all teinegi penaltiolukord.

Vahetult lipukohtuniku nina all toimunud määrusterikkumise peale tõstis viimane lipu üles, kuid väljakukohtunikuna tegutsenud Juri Frischer otsustas seda miskipärast ignoreerida.

Ka mängu lõpus oli just Tartu üritavamaks pooleks, kuid Kuressaare suutis kaitses ära seista ja viigipunkt maitses selles mängus pigem nagu võidupunkt.
“See, et Tartu oli enne vooru algust tabeli viimane, ei peegelda selle meeskonna tegelikku potentsiaali,” ütles FC Kuressaare peatreener Jan Važinski Meie Maale.

“Olen rahul tulemusega, mängupildiga eriti mitte. Aga see, et suutsime teisel poolajal kaotusseisust välja tulla, penalti teenida ja selle ka ära lüüa, näitab, et mehed võitlevad lõpuni ja selle üle on mul hea meel,” lisas Važinski.
Järgmise mängu peab FC Kuressaare homme Paides sealse linnameeskonna vastu.