Mario Paiste naudib meistriliiga finaalis esimest medalit
Autor: Aldo Maksimov
Esmaspäev, 13. mai 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Sel nädalal tehakse korvpalli OlyBet Eesti meistriliiga playoffis algust finaalseeriaga, kus tiitlikaitsja BC Kalev/Cramo hakkab mõõtu võtma Kalev/TLÜ-ga. Nende jaoks on finaal sel sajandil esmakordne.

Kui Tormi Niits vormistas lahkunud nädalal Pärnu Sadama koosseisus meistriliiga pronksi, siis Mario Paistel, meie tänase loo kangelasel, on hõbe juba kindlustatud. Ühtlasi on tegu kogenud mängumehe esimese meistriliiga medaliga üldse!

Tallinna Kalev/TLÜ on korvpalliklubi, kes mullusel hooajal lõpetas põhihooaja Eesti meistriliigas kuuendana ning langesid playoffi esimeses ringis. Tänavu on meeskond Martin Müürsepa juhendamisel aga võitnud vähemasti hõbeda.
Mario Paiste, 29-aastane saarlane (188 cm), klubi tagamängija, on playoff'is järk-järgult tõusnud võtmetegijate hulka. Viimases poolfinaalmängus TalTechi (seeria 3-0) vastu kogus Paiste ligi 20 minutiga 12 silma, tabades ka kaks kaugviset. Paiste on hinnatud kui töömees, kaitsespets, vastaste tagameeste tujurikkuja.

Playoffis on Paiste arvel siiani keskmiselt 4,1 punkti, 2,4 lauapalli ning 0,9 lauapalli. Visked väljakult 24st 11 ehk 46 %. Põhihooajal kogus Paiste 6 pt, 2,4 lp, 1,6 rs.

OlyBet meistriliiga veerandfinaalis alistas Kalev/TLÜ mõneti üllatuslikult Tartu Ülikooli mängudega 3-1 (73:78, 87:70, 83:77, 97:96). Kolmes viimases, ühtlasi ka võidumängus, tegi Paiste kaasa keskmiselt 15,6 minutit.
Poolfinaalis alistus „väiksele Kalevile“ TalTech 3-0, mängud 78:75, 94:86, 97:92. Paiste mänguaeg kasvas keskmiselt 19 minutile. Need on juba mängumehe minutid.

Finaalseeria VTB Ühisliigas veerandfinaali jõudnud BC Kalev/Cramo vastu algab neljapäeval, 16. mail. Mängitakse kolme võiduni. Eesti meister selgub hiljemalt 27. mail.

Vestlesime Mario Paistega kaks päeva tagasi, laupäeval, 11. mail.

Esiteks. Ütle, mis on Kalev/TLÜ edu võti? Objektiivselt võttes on tänavu 2.-5. kohale siiski väga tasavägine konkurents. Miks on finaalis just teie tiim?

Ma arvan, et meie edu võti seisneb selles, et me suutsime teha järeldused hooaja keskel tekkinud mõõnaperioodist ja ühtlasi suutsime muutustega kiiresti harjuda (mängijate/treenerite vahetused – toim.).

Keerulised ajad liitsid meeskonda ja kuna meil oli võrreldes meie vastastega pikem pink, siis suutsime rohkem üllatada. Kindlasti aitas kaasa ka see, et treener (peatreeneri ametis on enamuse hooajast olnud Martin Müürsepp – toim.) suutis selgitada kõigile nende rolli.

Tahtsingi teiseks küsida, et milline mõju treenerivahetusel oli?

Eks Kullamäe oli suure töö ära teinud ja Müürsepp tõi sinna lisaks oma nägemust.. Ega alguses Müürsepal kerge ülesanne ei olnud, kuna üsna pea pidi viisaprobleemide tõttu lahkuma meeskonna põhitsenter Bamba Fall.
Või siis et pigem: mille poolest erineb Müürsepa Kalev Kullamäe Kalevist ja mis meeskonna töös ja hingeelus kevadeks muutus? Peamised märksõnad?
Raskel perioodil suutis Martin säilitada rahuliku ja positiivse meele ja see kandus edasi ka mängijatesse. Kevadeks muutus päris palju - alates mängujuhi lahkumisest(Taylor Stafford) kuni uue tsentri Michael Buchannoni tulekuni, kes osutus parajaks jokkeriks.

Vaatamata paljudele muutustele on meie meeskonna sisekliima väga hea, inimestena sobime suurepäraselt.

Sinu roll on olnud kõikuv. Kuid playoffis kokkuvõttes siiski kasvav. Kuidas tajud enda rolli ja usaldust Martini poolt?

Minu roll on olnud suuresti sõltuv minu tervisest, aegajalt on kimbutanud mõningad vigastused. Austan treenerit, et ta on lasknud mul nendest rahulikult terveneda.

Meil on omavahel peatreeneriga hea klapp, tean mida ma väljakul tegema pean ja püüan neid ülesandeid võimalikult hästi täita.

Võrdle kaht seeriat, kaht vastasseisu: veerandfinaali Tartu ja poolfinaali Taltechiga. Mis olid võtmekohad, võtmesõnad, et seeriad teile tulid?

Tegelikult olid seeriad suhteliselt sarnased, nii imelik kui see ka pole. Mõlemas mängus oli põhirõhk mängida läbi korvialuse tsooni, sest seal oli meil kõva eelis.

Teadsime, et Tartu mäng käib suuresti läbi kahe leeduka, aga vaatamata sellele näitasid nad väga head mängu. Aga siiski meil oli rohkem käike ja pikem pink, mis said otsustavaks.

Taltechi puhul ma arvan, et olime juba emotsiooni üles saanud Tartu mängudest ja meid oli raske peatada – tänu enesekindlusele. Kuna Taltechil oli pikk mängupaus, siis see ka neile kasuks ei tulnud.

Selles poolfinaalseerias sai otsustavaks kindlasti ka see, et suutsime väga hästi ohjeldada Toomas Raadikut, kes tegi põhihooajal kõigile peavalu.

Mis plaanidega lähete finaalile vastu. Kaotada pole ju midagi... nagu öeldakse?
Me lähme hea emotsiooni pealt ja need mängud on juba korda läinud hooajale ainult boonuseks...

Loomulikult läheme me neid mänge võitma... meie kasuks räägib fakt, et Müürsepp pole peatreenerina playoffis ühtegi seeriat veel kaotanud...

Küsin lõpetuseks, mis medaleid sul eestikatelt varasemalt kodus on?

Karika hõbe Tarvaga. Ainult! Kuna päris mitmeid pronksiseeriaid olen pidanud medalita lõpetama, siis see hooaeg on emotsiooni mõttes heastava loomuga. Suurepärane.

Nii et medalitki polnud varasemast, meistrikatelt?

Jah, kahjuks on alati näppude vahelt ära libisenud...
Siis tuleb soovida edu viimaseks pingutuseks. Ning palju õnne kirka medali puhul!