Pärnu murdis saarlaste südamed
Autor: Gunnar Usin
Esmaspäev, 25. märts 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa võrkpalliklubi (edaspidi Saaremaa VK) kaotas eile õhtul peetud Eesti meistrivõistluste poolfinaalseeria kolmandas kohtumises Pärnu VK-le tulemusega 1:3 ja kogu seeria “kuivalt” 0:3.

Tuleb tunnistada, et ajakirjanikul on seekord isegi keeruline sõnades edasi anda seda, mis Kuressaare spordikeskuse suures saalis läinud neljapäeval toimus. Seal oli kõike – mitmekesiseid serve, võimsaid rünnakuid, ennastsalgavat panustamist kaitsetöös, mille tulemusel serveeriti publikust tulvil täismajale pikki pallivahetusi. Oli rõõmu ja kurbust, lootust ja pettumust, inimlikke eksimusi kohtunike poolt, uskumatult palju närvikõdi, mida pakkusid, uskuge või mitte, koguni 15 matšpalli!

Isegi paljunäinud treener Urmas Tali ütles pärast Eesti meistrivõistluste poolfinaalseeria teist kohtumist Saaremaa VK ja Pärnu VK vahel Meie Maale, et sellist pikka ja ühtaegu dramaatilist mängu ta oma karjääri jooksul ei mäletagi.

Neli kaotust järjest

Saaremaa VK fännid olid eelmise hooaja “jackpotti” arvestades võitudega ehk äragi hellitatud. Saaremaa võitis ju mullusel debüüthooajal järjest Eesti karika, Balti liiga karika ja Eesti meistrivõistluste võitjakarika, millele lisandus käimasoleval hooajal Eesti karikavõidu kaitsmine. Suurte lootustega mindi tänavu Tartusse ka Balti liiga finaalturniirile. Võit oli sealgi väga lähedal, kui Tartu vastu jäi realiseerimata viis matšpalli ...

Peale poolfinaalseeria esimest kohtumist Pärnus, kus Saaremaa VK-l tuli tiitlikaitsjana 1:3 kaotusega leppida, võis eeldada, et Saaremaal antakse tõsisem lahing. Võis ju eeldada, et koduse kaotuse puhul on selg vastu seina, sest kolme võiduni peetavas poolfinaalseerias on üliraske ka võrdsete heitluses 0:2 seisust välja tulla. Ja ometi see kolmas järjestikune kaotus tuli ja tasub meenutada, kuidas see juhtus.

Võitis see, kes kaotusseisu jäi

Pealtnäha paradoksaalne vahepealkiri võtab tegelikult kokku selle, mis toimus neljas geimis viiest. Saaremaa juhtis nii esimeses kui viiendas geimis turvalise vahega, omas vastavalt mitmeid geim- ja matšpalle, kuid pidi ometi neis geimides kaotusega leppima. Täpselt vastupidi oli teises ja neljandas geimis, kus juhtohjad olid Pärnu käes, kuid võidu võttis Saaremaa.

Esimeses geimis oli tunda, et Saaremaa on võrreldes Pärnu mänguga (jäädi 0:8 kaotusseisu) omad järeldused teinud, samuti oli näha, et mehed on ka psühholoogiliselt korralikult end eelseisvaks kohtumiseks üles häälestanud.

Nii haarati kohe initsiatiiv, mil esimesele tehnilisele vaheajale mindi 8:7 ja teisel koguni 16:11 eduseisul. Kui Mihkel Tanila lõi esimesest tempost 18:14, oli kõik veel hästi. Siis tabas meeskonda mõõnaaeg, kus Pärnu sai seisult 19:15 viis punkti järjest ja läks ise 20:15 juhtima. Kuid Saaremaa tuli sellest välja ja Siim Põlluääre blokk viis kodumeeskonna 24:22 juhtima. Kes oskas arvata, et Saaremaa enam punkte juurde ei saagi, aga ometi nii just juhtus, kus ühes olukorras lõi Põlluäär trossi ja teistel juhtudel oli Pärnu blokk tasemel – avageim Pärnule 26:24.

Teises geimis läks Pärnu kohe juhtima – tablool olid seisud 2:0, 7:4, 11:7, 16:14, 20:18. Saaremaa võitles välja viigiseisu 21:21, misjärel mängiti kohtumise üks atraktiivseimaid punkte – Saaremaa ründas ja Pärnu tõi kaitses korduvalt üles lootusetuna tunduvaid palle, kuid punkt tuli lõpuks ikkagi Saaremaale, kes läks 22:21 esimest korda selles geimis juhtima. Edu käest enam ei antud ja geimivõit tuli numbritega 25:22.

Kolmas geim oli algusest peale Pärnu geim, kes juhtis 9:4, 12:7, 18:14. Kuigi Saaremaa tuli järele ja võitles välja viigiseisu 22:22, kukkusid “mängumeeste” punktid ikkagi pärnakatele – võit neile 25:23.

Maratongeim seitsme matšpalliga

Neljas geim algas suhteliselt sarnaselt kolmandaga, sest Saaremaa jäi 5:9 kaotusseisu. Palling oli hästi käes, kuid hädas oldi jäl legi Pärnu blokiga. Saaremaa ei olnud aga alla andnud. Pallingujoonel hiilgas mullu Pärnu eest mänginud Harri Palmar, kes lõi kolm “ässa” järjest. Teisedki toetasid korralikult ja saarlaste 10:2 vahespurt tõi tabloole ühtäkki kodumeeskonna 15:11 edunumbrid. Pärnu tuli aga eeskätt nende brasiillasest diagonaalründaja Neves Atu Chizoba ründelöökide toel järele ja omas seisul 24:23 esimest matšpalli. Kuid Saaremaa ei andnud mängu käest.

Pärnul oli selles ülipingelises geimis vaheldumisi Saaremaa geimpallidega veel kuus matšpalli seisudel 27:26, 28:27, 29:28, 32:31, 33:32 ja 34:33, kuid Saaremaa suutis need kõik tõrjuda ja lõpuks geimivõidu publiku marulisel toel tulemusega 37:35 enda kasuks kallutada. Geimide seis oli 2:2 ja Saaremaal üliemotsionaalne taganttulija eelis.

Errare humanum est

Saaremaa haaraski otsustavas geimis kiire algedu, mis on viiendas lühikeses geimis määrava tähtsusega.

Pooled vahetati seisul 8:6 Saaremaale ja Eddie Rivera blokist juhiti juba 12:8. Vähe oli neid, kes arvasid, et võit võib veel ära minna. Pärnu tuli küll lähemale, kuid seisul 14:12 omas Saaremaa kahte matšpalli!
Rahvas tõusis saalis püsti, kuid ei saanud enam istumagi, sest Pärnul õnnestus mäng viigistada ja triller jätkus.

Esmalt teenis Pärnu kaheksanda matšpalli seisul 16:15, kuid Saaremaa suutis eeskätt austraallasest diagonaalründaja Samuel Boehmi toel mängus püsida. Seejärel oli Saaremaal kasutada veel neli matšpalli järjest: kolmas matšpall oli seisul 17:16, neljas 18:17, viies 18:17 ja kuues 20:19.

Väga oluline hetk oli viienda matšpalli ajal seisul 18:17, kui Boehm servis palli igati reeglitepäraselt Pärnu väljakupiiridesse, aga joonekohtunik arvas teisiti ja tõstis audi märgiks lipu. Enamus publikust oli hämmingus, sest pall oli selgelt sees, isegi mitte piiril ja Saaremaa mängijad vaatasid ootusärevalt pukikohtuniku poole, et tema joonekohtuniku otsuse ümber lükkaks, aga seda otsust ei tulnud ja mäng pidi jätkuma.

Ometi oli hiljem ka video pealt näha, et Boehmi palling ilmselgelt seespall oli, kuid tagantjärele jääb nentida vaid vana ladinakeelset tõetera – “errare humanum est” ehk “eksimine on inimlik”.

Lõpuks kallutas Pärnu peamiselt brasiillase Chizoba toel (tõi oma meeskonnale üleplatsimehena 46 punkti) mängu enda kasuks.
Otsustav punkt tuli blokist Pärnu üheksandal matšpallil, mis fikseeris viienda geimi lõppseisuks 22:20. Saaremaa parimad skoorijad olid Rivera 27, Boehm 20 ja Tanila 13 punktiga.

“Meie mängus oli täna kõigil pisut ebakindlust ja ka psühholoogiliselt on meestel kindlasti raske peale kahte järjestikust kaotust mängida,” rääkis nukra näoga Tali peale mängu Meie Maale.

“Boehm ja Jalg tõid meeste eneseusu uuesti tagasi, kuid valeaudi määramine matšpallil – ma ei saa aru, kas me mängime Kuressaares või Jekabpilsis,” ei jäänud ka Tali kohtunike tegutsemisega rahule.

Eile jätkus mängu kolmeks geimiks

Kolmandale mängule tuli Saaremaa hea emotsiooniga ja võitis esimese geimi 25:22. Ka teises geimis juhiti18:16, kuid siis läks Pärnu oma teed ja tagasi enam ei vaadatudki. Teine ja kolmas geim Pärnule vastavalt 26:24 ja 25:21.

Neljandas geimis saarlastest Pärnule enam vastast ei olnud – toimus vaid lõpptulemuse vormistamine. Geim Pärnule 25:15 ja kogu mäng 3:1.
“Seeria kaotus oli pisiasjades kinni, nagu näiteks see, et me ei saanud esimest mängu kodus pidada,” ütles Tali Meie Maale.

“Me jäime rünnakuga hätta ja sellist liidrit, nagu Pärnul Atu, meil ka võtta ei olnud.”

Leisi teenuskeskust hakkab juhtima Tuuli Pärtel  (3)
Leisi saab maikuust uue apteekri (1)
Aasta Õpetaja konkursile esitati Saaremaalt 19 kandidaati
Kogukond ei soovi Üüdibele taastuvenergia jaama (3)
Salapärane annetaja kinkis elustamislaua soetamiseks 10 000 eurot (1)
GoBus võitis maakonna bussiliinide hanke (3)
Poisikesed tegid kadastikus lõket
Volikogu eestseisus ei toetanud pikka rendivabastust (8)
Nöges – vägi, mis toob kogukonna kokku  (1)
Vald toetab TalTechi 50 000 euroga
Orissaare lasteaed unistab uutest õueatraktsioonidest
15 aastat NKK Pihtla jaoskonda
Enese arendamine on oluline igas eluetapis
Valitsusvastutust kandma hakkav kolmikliit seisaks kõigi Eesti inimeste eest (5)
Jüriööl süüdati Saaremaal 61 tõrvikut (1)
Purjus juht sõitis autoga teeviida puruks (4)