Balti tiitlit ei suudetud kaitsta (1)
Autor: Gunnar Usin
Esmaspäev, 04. märts 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Saaremaa võrkpalliklubi meeskond pidi üleeile õhtul Tartus peetud Balti liiga finaalturniiri tõeliseks trilleriks kujunenud esikohakohtumises tulemusega 2:3 (25:21, 22:25, 19:25, 25:19, 17:19) Tartu Bigbank meeskonnale alla vanduma. Päev varem alistati poolfinaalis RTU/Robežsardze 3:1 (34:32, 25:19, 20:25, 25:22).

Credit24 meistriliiga tiitli kaitsmine oli nii lähedal kui spordisõbrale üldse võimalik isegi ette kujutada on, sest Saaremaa meeskond omas viiendas geimis omal pallingul koguni nelja matšpalli, neist kahel korral tuli pall rünnakuks tagasi, kuid ju siis tahtis kõigevägevam seekord Tartule võitu rohkem. Viiendat geimi peetakse loteriigeimiks eelkõige selle tõttu, et see mängitakse 15 punktini, kuid seekord tegutses Tartu otsustavatel hetkedel siiski karvavõrra kindlamalt.

Finaalturniir algas Saaremaa VK jaoks poolfinaalkohtumisega reede õhtul RTU/Robežsardze (läti keelest: Riia Tehnikaülikool/Piirivalve, toim) vastu. Saaremaa alustas üsna ebatavalise koosseisuga: Samuel Boehm, Karli Allik, Fabien Plak, Lukasz Makowski, Eddie Rivera, Harri Palmar (libero Johan Vahter). „See oli meil lätlaste eksitamiseks mõeldud taktikaline samm,“ ütles meeskonna kapten Siim Põlluäär Meie Maale vahetult peale mängu.

Maratongeim toodi koju ja RTU pandi kotti

Lätlased olid end aga hästi motiveerinud ja tegutsesid nii rünnakul kui kaitses nagu lõvid. Nii haarati kohe juhtohjad ja tablool figureerisid RTU edunumbrid 11:9, 18:16, 20:17, 22:18. Paistis, et avageim lähebki neile, kuid Saaremaa arvas teisiti. Jõuti viigini 23:23, mille järel lõi Plak veel ässa seisuks 24:23. Sealtpeale algas punkt-punkti heitlus, mis meenutas kohati „kilusõda“. Maratongeimi lõpplahendus saabus saarlaste eduseisul 33:32, kui Põlluäär läbi võrgutrossi pallinguässa lõi … „See tuli küll väga õigel ajal,“ nagu ta ise hiljem muigamisi ütles.

Teine geim kuulus üsna kindlalt Saaremaale (25:19), kolmas sama kindlalt RTU-le (25:20). Madinaks läks jälle neljandas geimis, kus lätlased haistsid võimalust mäng päästa ja selleski 10:8 juhtima asusuid. Siis suutis Saaremaa 5:1 vahespurdi teha ja 13:11 juhtima asuda. Kahepunktine vahe säilitati geimi lõpuni, kui Põlluäär seisul 24:22 Saaremaale otsustava punkti tõi.

Finaali jõudmist tumestas Rivera hüppelt saadud vigastus kolmanda geimi lõpus ja peale seda puertoriikolane enam väljakule ei tulnudki. Teda asendas Helar Jalg.

Saaremaa resultatiivseim mängija oli 16 punktiga Boehm, 12 silmaga toetas Rauno Tamme, võrdselt 10 punkti tõid Põlluäär, Palmar ja Plak.

„Plaan oligi selles, et laseme teistel ka alguses mängida ja oleme igatahes finaalis valmis ja vaadates praegu Rivera nägu, arvan, et ta lööb ka selles kaasa,“ ütles Saaremaa VK peatreener Urmas Tali peale poolfinaalkohtumist Meie Maale.

Teises reede õhtul peetud kohtumises alistas kodus mänginud Tartu Bigbank üsnagi pingevabas mängus üllatavalt kergelt Pärnu VK tulemusega 3:0 (19, 22, 21). Saarlasest Tartu diagonaalründaja Hindrek Pulk ütles Meie Maale, et oma rünnakuga jäi ta rahule, kuid servi ja bloki arvelt saab finaalis juurde panna.

Poole hooaja pealt Pärnusse siirdunud saarlasest temporündaja Siim Ennemuist tunnistas, et terve Pärnu meeskonna esitus oli lahjavõitu, kuid tunnustas Tartut, kes mängis targalt ja halvas nii Pärnu blokeerijate oodatava panuse.

Finaal oli finaalivääriline

Talil oli Rivera suhtes õigus, sest ta jooksis algkoosseisus platsile koos Harri Palmari, Mihkel Tanila, Rauno Tamme, Siim Põlluääre, Eddie Rivera, Artis Caicsi ja libero Johan Vahteriga.

Kuigi kõigi esimese nelja geimi algused olid tasavägised, kaldus paremus ühele või teisele poole geimi keskpaigas. Ja seda juhtima asunud pool enam käest ei andnud.

Esimese geimi võitis Saaremaa 25:21, kaotas teise ja kolmanda vastavalt 22:25 ja 19:25, kuid võitis neljanda 25:19. „Me ei suutnud teises ja kolmandas geimis pallingut korralikult kätte saada ja sealt need kaotused tulid,“ arvas Põlluäär peale mängu. Seega neli geimi sai mängitud ja seis oli 2:2.

Nii jäigi Balti liiga võitja saatus just viienda geimi otsustada, kuid kes võis selle alguses arvata, et see niivõrd dramaatiliseks kujuneb.

Draamat jagus kuhjaga kõigile

Algedu kuulus 3:0 Tartule. Ka edaspidi dikteeris geimi kulgu pigem kodumeeskond, kes asus juhtima 6:2, kuid Saaremaal õnnestus viigistada – 6:6. Kui pooled vahetati ja Tartu 12:7 juhtima asus, oli vähe neid, kes Saaremaa tagasitulekut ette nägi, sest Tartu oli võidust vaid kolme punkti kaugusel.

Kuid Tali vahetas Põlluääre asemele sisse Boehmi, kes suutis oma serviseeriaga saarlased 13:12 juhtima viia! Vähe sellest, pisut hiljem oli saarlastel seisul 14:13 kasutada matšpall. Tartu ründas auti ja Saaremaa fännid lasid oma rõõmuhõiskel üle saali kajada, kuid pukikohtunik nägi blokipuudet …

Seejärel servisid tartlased viigiseisudel mitmel korral võrku, kuid saarlased ei suutnud veel kolmel korral matšpalli ära realiseerida. Esmalt sai keskelt rünnata hollandlane Plak, kuid löök oli nõrk ja pall ei jäänud maha, seejärel ründas nurgast Jalg, kuid napilt küljeauti.

„Balti liiga võitja otsustas tegelikult Tartu äss seisul 17:17,“ ütles Tali hiljem. Otsustava punkti tõi Tartule saarlane Pulk, kes oli 20 punktiga Tartu parim ja valiti hiljem ka finaalturniiri MVP-ks (most valuable player – e.k. kõige väärtuslikum mängija, toim.).

Finaalis oli Põlluäär 22 punktiga Saaremaa suurim skoorija, talle assisteerisid Tamme 15, Palmar 12 ja Tanila 11 silmaga.

„Muidugi on kahju niimoodi kaotada,“ rääkis Tali peale mängu Meie Maale. „Oleks siis otsustava geimi kaotanud näiteks 6:15 või 10:15, aga 17:19, jättes kasutamata neli matšpalli … Boehmi sissetulek seisul 7:12 oli tõesti tulemuslik, kuid seisul 13:13 oleksin pidanud ehk Põlluääre tagasi vahetama,“ arutles Tali.

Pronksimängus võitis Pärnu VK tulemusega 3:0 (25:23, 27:25, 25:21) RTU/Robežsardze. „Täna oli minu mäng parem ja RTU laskis meil erinevalt Tartust mängida ka,“ sõnas Ennemuist laupäeval Tartus Meie Maale.

Kolm mängijat pälvisid parima auhinna

Finaalturniiri parimate mängijate hulka valiti ka kolm Saaremaa VK mängijat. Saarlasena pälvis parima diagonaalründaja auhinna Siim Põlluäär, poolsaarlasena (ema saarlanna) parima temporündaja auhinna koos Meelis Kivisillaga (Tartu) Harri Palmar ja parimaks sidemängijaks kuulutati Saaremaa lätlane Artis Caics.

Holostovi Kinnisvarahaldus peab maksma Sarbussi kütusevõla  (4)
Prokurör küsis toakaaslast pussitanud mehele pikka vangistust (3)