Lätist kindel võit ja napp kaotus
Autor: Gunnar Usin
Esmaspäev, 14. jaanuar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Nädalavahetusel pidas Saaremaa võrkpalliklubi (edaspidi Saaremaa VK) Lätis Credit24 meistriliigas kaks kohtumist tabeli lõpuossa kuuluva VK Jelgava Biolarsi ja teist kohta hoidnud RTU/Robežsardze vastu.

Kui laupäeval võeti Jelgavas kindel 3:0 (16, 15, 14) võit, siis eile õhtupoolikul pidi Saaremaa klubi Riias 2:3 (-22, 26, -15, 23, -8) kaotusega leppima.
Nii Jelgavas kui Riias toetasid Saaremaa meeskonda tribüünidelt umbes 30 tulihingelist fänni, kes tagusid kaasatoodud trumme ja puhusid pasunaid. Lätlastel oli Jelgavas vastu panna vaid kaks trummi ja ega kohalikke pealtvaatajaidki saarlastest palju rohkem saalis ei viibinud.

Vaatamata sellele, et Saaremaa VK peatreener Urmas Tali tegi Jelgava vastu ohtralt vahetusi, ei olnud lätlastel saarlaste vastu mingit võimalust.
Saaremaa VK pidi Lätis keskblokeerijate osakonnas läbi ajama üksnes Harri Palmari ja Taavi Preiga, kuna Siim Ennemuist on põlvevigastusega jätkuvalt väljas ja Mihkel Tanila vaevles kodus kõrge palaviku küüsis.

Lõpuks kujunes nii, et Palmar oli Jelgavas 11 punktiga Saaremaa meeskonna resultatiivseim ja ka Prei sähvatused (eriti teises geimis) ei jäänud Saaremaa fänniseltskonnale märkamata.

„Prei pärast meil ükski asi tegemata ei jää,“ ütles Urmas Tali vahetult peale mängu Meie Maale. „Ainus probleem on ehk see, et mäng läheb vahel tema jaoks selles liigas liiga kiireks,“ lisas Tali.

Esimeses ja teises geimis tekkis üsnagi huvitav olukord, sest Urmas Tali mängitas väljakul erinevaid mehi, kuid mängu iseloom ja tulemus jäid muutumatuks.

Saaremaa alustas põhimeestega – Rauno Tamme ja Eddie Rivera nurkades, Siim Põlluäär diagonaalründes, tõstjaks Artis Caics, sulustamas Harri Palmar ja Taavi Prei, liberoks Johan Vahter. Tablool vahetusid Saaremaa edunumbrid 2:0, 8:4, 11:6, 16:10, 22:11. Avageim Saaremaale 25:16.

Teises geimis tuli Põlluääre asemele Samuel Boehm ja Caicsi asemele Lukasz
Makowski. Seisul 20:12 Saaremaale tuli Tamme asemel väljakule ka Helar Jalg. Ka see geim kuulus kindlalt Saaremaale tulemusega 25:15.

Toom tegi Kollot

Kolmandas geimis tuli Boehmi asemele tagasi Põlluäär ja Caics asendas samamoodi Makowskit. Eddie Rivera asemel aga alustas Mart Toom. Kolmanda geimi saatuse otsustas just Toomi vägev serviseeria, kes sai servida 11 korda järjest ja tegi oma seeria jooksul koguni kuus ässa! Mäletatavasti suutis Itaalias mängiv Eesti koondislane Kristo Kollo viimati Tartus Läti vastu teha 15 servi järjest, sealhulgas kolm järjestikust ässa …

„Ma ei olnud väga üllatunud, et Urmas mulle sedavõrd palju mänguaega andis ja seda saada on mul muidugi ülimalt hea meel,“ ütles Toom Meie Maale. „Paneksin koolipoisi skaalal täna endale hindeks nelja, sest alati saab paremini ja arenemisruumiks tuleb ka midagi jätta,“ jäi Toom pigem tagasihoidlikuks.
„Väga raske on öelda, mis elemendis me täna vastasele alla jäime,“ andis Tali pärast mängu mõista, et ta jäi oma hoolealustega üldjoontes rahule.

„Meie hädad algavad tegelikult koosseisust ehk sellest, et mitmed põhimehed on erinevatel põhjustel puudu,“ kurtis Jelgava Biolarsi peatreener Jurijs Deveikus Meie Maale.

„Kui tänasest mängust rääkida, siis eelkõige meie puudulik pallingu vastuvõtt ei lubanud Saaremaaga sammu pidada, rääkimata võrdsest mängust. Õnnitlen teid ilusa mängu puhul ja Eesti karikavõidu puhul ka tagantjärele,“ lisas Deveikus viisakalt.

Riias sai saatuslikuks servi vastuvõtt

Mäng RTU vastu algas Taavi Prei nelja järjestikuse pallinguga, mille hulka mahtus ka üks äss. Seepeale lätlased kosusid, ja jõudsid esimest korda viigini seisul 14:14. Seejärel mindi koduseinte toel 18:15 juhtima, kuid Saaremaa tuli järele – 19:19. Paraku kuulus geimi lõpp Riiale – 25:22 ja 1:0.

Teine geim kulges vahelduva eduga, kuid geimi lõpus suutis Riia jällegi 23:20 edu sisse mängida. Saaremaa jõudis punkti kaugusele ja seisul 23:24 lõi Rauno Tamme ässa. Sealt sai Saaremaa jõudu juurde ja lõpuks võeti üliraske 28:26 geimivõit.

Kolmandas geimis lõi Riia väga tugevat servi ja juhtis teisele tehnilisele vaheajale minnes juba 16:10. Seda geimi enam päästa ei õnnestunud. 25:15 ja 2:1 Riiale.

Neljanda geimi algus ei tõetanud ka midagi head – RTU asus 7:4 juhtima, kuid seisult 14:14 suutis Saaremaa ise õnnestunult rünnata ja haaras 24:18 eduseisu. Paistis, et geim on kodus, kuid Riia võttis viis punkti järjest ja seis oli ühtäkki 24:23. Seejärel suutis Saaremaa vastaste servi korralikult kätte saada ja otsustava punkti kätte saada – 25:23 ja 2:2.

Viiendat geimi dikteeris algusest lõpuni Riia, kes mängis ka blokis väga korralikult. Nii suutis Saaremaa võita vaid kaheksa punkti ja hooaja neljas kaotus oli tõsiasi.

Teine koht tabelis siiski võeti

„Meil oli täna üldiselt kehv päev, ei olnud ühte ega teist,“ oli Tali pärast mängu murelik. „Tunnustan vastaste head mängu, nad lõid meie vastu 16 ässa ja kokkuvõttes peame ka ühe punkti üle õnnelikud olema,“ lisas Tali.

Saaremaa servi vastuvõtu protsent oli 37, resultatiivseimad olid seekord nurgaründajad Rauno Tamme ja Eddie Rivera, kes tõid oma meeskonnale vastavalt 15 ja 14 silma.

„Me võitsime tänu oma paremale servile,“ teadis RTU peatreener, legendaarne Raimonds Vilde ilma protokolli nägematagi võidu peamist põhjust.

„Põhikoosseis on meil õnneks terve ja ega mul nende asemele võrdväärset vahetust poleks täna panna olnudki, kuna pingil istusid vaid noored,“ lisas Vilde.
Vaatamata kaotusele möödus Saaremaa ühe punktiga turniiritabelis RTU-st. Tõsi küll, Riial on omavahelises võrdluses üks mäng vähem peetud.

Väga oluline mäng peeti eile õhtul Pärnus kohaliku võrkpalliklubi ja tabeli liidri Tartu Bigbanki vahel, mille võitis Pärnu tulemusega 3:1. Nii jääb Saaremaa hetkel Tartust maha viie punktiga.