Tammemaa ja Eesti nuhtlesid Lätit
Autor: Gunnar Usin
Teisipäev, 08. jaanuar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Eesti võrkpalli rahvusmeeskond ei andnud üleeile Tartu ülikooli spordihoones toimunud Euroopa meistrivõistluste valiksarja kohtumises Lätile mingit võimalust. Saarlane Timo Tammemaa tegi väga kvaliteetse mängu, lüües seitsmest tõstest maha koguni kuus.

Eesti koondis oli pääsu finaalturniirile kindlustanud juba enne kohtumist Lätiga, kuid kes see ikka soovib arvuka kodupubliku ees poole jõuga mängida. Nii olid kõik välismaal mängivad mehed (välja arvatud Soomes palliv Andrus Raadik) koondist toetama tulnud ja mingit hinnaalandust Avo Keele juhendatavale Lätile ei tehtud. Ametliku protokolli järgi jälgis seda mängu koguni 2300 pealtvaatajat.

Eesti alustas koosseisus Kert Toobal, Kristo Kollo, Robert Täht, Oliver Venno, Ardo Kreek, Timo Tammemaa ja libero Rait Rikberg. Peatreener Gheorghe Cretu sai juba avageimis teha mitmeid vahetusi ja mänguaega jagada. Esimese vaatuse võitis Eesti 25:20 ja teise 25:11.

Kolmas geim algas samas taktis esimese kahe. Kert Toobali blokipunkti järel oli kodumeeskond 13:9 eduseisus, ent Läti jõudis 17:17 viigini ning läks siis omakorda ette 18:17. Robert Täht seadis jalule 18:18 viigi ja punkt-punktis mindi kuni geimi lõpuni. Eesti suutis Kreegi serviässast saada 24:21 eduseisul esimese matšpalli, mille Kreek järgmise serviässaga ka realiseeris. Geim 25:21 ning kogu mäng 3:0 (25:20, 25:11, 25:21) Eestile!

Tammemaale jagus ka telemeeste tunnustust

Eesti edukaim oli üleeile Robert Täht 15 punktiga. Harvaesineva serviseeriaga hiilgas teises geimis Itaalias klubivõrkpalli mängiv Kristo Kollo, kes alustas servimist Eesti eduseisult 11:9 ja lõpetas seisul 23:9! Sellise seeriaga, kuhu mahtus ka mitu ässpallingut, oli Läti ka mentaalselt murtud. Kollo kontosse kanti mängu lõpuks 11 punkti.

Tammemaa alustas algkoosseisus ja sai eriti teises geimis mitmeid tõsteid esimesse temposse, lüües need suurepärase protsendiga (86%) maha. Sellist protsenti ei olnud mängu lõpuprotokollis mitte kellelgi ette näidata.

“Timo efektiivsusnäitaja on pluss kuue peal ja võrkpallikeeles on see maailmaklassi näitaja,” tunnustasid Kanal 12 reporterid Sten Esna ja Karl-Mihkel Eller saarlase esitust. Teise geimi lõpuosas, kui seis oli 21:9 Eesti kasuks, soovis rumeenlasest peatreener Gheorghe Cretu anda mänguaega ka teistele sulustajatele ja nii tuli saarlast asendama Mart Naaber. Hiljem asendas Naaberit Henri Treial.

Hümnide ajal olid koondisega koos üles rivistunud ka saarlasest nurgaründaja Kevin Saar (mängib Šveitsis) ja Saaremaa võrkpalliklubi koosseisus saarlaste südameid võitnud nurgaründaja Rauno Tamme, kuid mängu Cretu neid veel ei saatnud.

Eesti vastuvõtt oli 48%, rünnak 52%, blokiga saadi 12 ja serviga 13 punkti (eksiti kuuel pallingul). Läti edukaim oli 15 punktiga Reinis Pekmans. Läti vastuvõtt oli 34%, rünnak 44%, blokiga saadi 5 ja serviga samuti 5 punkti.

Lätlased ei taha koondisse tulla

Cretul polnud meeskonna kohta ühtegi halba sõna öelda. “Kui sa saad koos töötada selliste mängijate ja abilistega ning kui Eestisse tulles tuled kui koju, siis lähebki hästi. Mehed olid täna tublid ja Rainer (Vassiljev – toim) ja Mirko (Fasini – toim) tegid nendega laagri ajal head tööd. Mul polnud täna suurt kahtlust, kes selle kohtumise võidab, mehed mängivad tugevates klubides ja on heas vormis,” sõnas peatreener volley.ee vahendusel.

Läti meeskonna peatreener Avo Keel pidi eri põhjustel läbi saama mitme põhimeheta, mis nende mängule tugeva pitseri vajutas. “Muidugi oleksin tahtnud neid mänge pidada parimas võimalikus koosseisus ja täisjõududega. Aga vägisi ma kedagi koondisse tuua ei saa, see on igaühe oma valik,” viitas Keel mitme mängija eemalejäämisele mitte tervislikel põhjustel, vaid omal valikul.

“Selline see seis on. Kui alati ei taheta oma riigi eest väljas olla, eks siis tuleb võtta need, kes oskavad vähem, aga tahavad rohkem,” lisas Keel volley.ee vahendusel.

Eesti lõpetas valikturniiri B-alagrupi võitjana, kogudes 12 punkti. Iisraelil on 3 punkti ja Lätil on punktiarve avamata, kuid omavaheline mäng veel ees, see annab ka Lätile võimaluse alagrupis teine koht saavutada.

Kogunenud vihmavesi ujutas üle Vaekoja pubi saalid (9)