Autor: Gunnar Usin
Esmaspäev, 16. aprill 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

ÜLEEILE KURESSAARES: Tomaš Halanda (esiplaanil) tõi mängu otsustava punkti. Tema kõrval libero Johan Vahter. FOTO: Gunnar Usin

Saaremaa võrkpalliklubi alistas üleeile õhtupoolikul kodusaalis Eesti võrkpallimeistrivõistluste poolfinaalseeria kolmandas kohtumises tulemusega 3:2 (-20, -20, 19, 23, 13) tiitlikaitsja Tallinna Selveri, mis avas saarlastele finaaliukse.

Saaremaa VK võrkpallurid pakkusid üleeile oma poolehoidjatele närvikõdi nii-öelda kogu raha eest, sest mängiti ära maksimaalsed viis geimi, sealjuures kahes viimases võideti pealinna konkurente minimaalse võimaliku vahega. Jällegi tõeline triller.

Nii nagu Eesti karikavõistluste finaalis Tartuga ja nii nagu Balti liiga finaalis Pärnuga. Nüüd siis Eesti meistrivõistluste poolfinaalis Tallinnaga. Kõik tulemusega 3:2. Kas tegemist on sportliku õnnega või ongi Saaremaa nii kõva sats, et fännid võivadki alati viienda geimi peale loota?

Lugejale meenutuseks niipalju, et nende meeskondade esimese kohtumise võitis Saaremaa VK kodus tulemusega 3:0 (22, 19, 23) ja teise Tallinnas 3:1 (13, 21, -17, 21). Seega oli Selveril enne kolmandat kohtumist selg vastu seina, sest Saaremaa vajas finaalipääsuks vaid ühte võitu.

Algus oli unine

Saaremaa ei saanud esimeses geimis kuidagi oma rünnakut käima. “Tänane mäng oli nii, nagu eestlastega ikka, algul ei saa vedama, pärast ei saa pidama,” ütles Saaremaa VK loots Urmas Tali naljatamisi pärast mängu Meie Maale.
See-eest suutis Selver esimeses geimis rünnakul paremini hakkama saada ja haaras 20:15 edu, mida Saaremaal enam tagasi teha ei õnnestunuki.

Teises geimis oli Saaremaa hädas pallingu vastuvõtuga, mis ei lubanud jällegi rünnakut üles võtta. Geimi algus oli väga tasavägine – tablool vaheldused viigiseisud 1:1, 2:2, 3:3, 4:4, 5:5, 6:6, kuid esimesele tehnilisele vaheajale mindi siiski Selveri 8:6 eduseisul. Geimi keskel ja lõpuosas suutis Selver vahe neljale punktile kasvatada, mis jäi pikaks ajaks püsima – 13:9, 14:10, 15:11, 16:12, 18:14, 19:15, 21:17.

Tegin kahe esimese geimi lõpuosas enda märkmete põhjal väga huvitava statistilise tähelepaneku. Alates seisust 17:21 kulges nii esimene kui teine täpselt ühtemoodi, kusjuures isegi punktitoojad olid mõnes olukorras samad. Nimelt seisult 17:21 kulges mõlema geimi lõpp alljärgnevalt: 17:22, 18:22, 18:23 (mõlemal korral käis pallimas slovakk Matej Hukel ja servis võrku), 19:23, 19:24, 20:24, 20:25!

Kolmandas geimis ärgati üles

Nurgaründaja Rauno Tamme viis Saaremaa juhtima 1:0, kusjuures Selver ei pääsenud terve kolmanda geimi jooksul kordagi juhtima. Pealinlased jõudsid viimast korda viigini seisul 3:3, misjärel keskblokeerija Mihkel Tanila esimesest tempost üsnagi emotsionaalse punkti Selveri poolele maha lajatas. Kohe järgnes nurgaründaja Tomaš Halanda blokist 5:3 ja Tanila äss viis pisut hiljem Saaremaa juba 7:3 juhtima. Halanda löögist mindi seisul 8:4 esimesele tehnilisele vaheajale.

Kui teisest geimist mängu tulnud diagonaalründajast rahva lemmik Hindrek Pulk tegi 9:5, Tamme 12:9 ja 13:10 ja kui Saaremaa sidemängija Alexander Tusch tegi teisest puutest seisuks 17:11, siis tundus, et geimivõit on vormistamise asi. Aga Selver polnud veel alla andnud – südika kaitsemängu ja paari õnnestunud pallingu järel oli Saaremaa eduseis kahanenud kahepunktiliseks – 21:19. Seepeale võttis Tali aja maha, misjärel Saaremaa võitis neli punkti järjest. Protokolli kirjutati 25:19 ja 1:2.

Võrdsete heitlus

Neljas geim oli kõige tasavägisem ja emotsionaalsem. Alguses sai Saaremaa jälle paremini minema. Haarati eduseis 5:3, misjärel mängiti mängu kõige pikem punkt. Mõlemad meeskonnad tegutsesid ennastsalgavalt kaitses ja palli ei lastud kummalgi poolel maha kukkuda. Lõpuks tuli punkt saarlastele sealt, kust seda väga oodata ei osanudki – sidemängija Tuschi blokist … Vaatamata emotsionaalsele süstile sai järgmised neli punkti Selver – 6:7. Seejärel lõi Pulk blokist Kuressaare spordikeskuse uue saali kõrgesse lakke, mida ka igas mängus just ei juhtu – 7:7.

Mäng jätkus vahelduva eduga. Selver asus ette 9:7, mispeale Saaremaa sai kolm punkti järjest, neist viimase blokist, kus pall kukkus Selveri küljepiirile – 10:9 Saaremaale. Seejärel sai Selver kolm punkti järjest ja asus juhtima 12:10, Pulk lõi blokist auti, millele järgnes järgmine Saaremaa blokk, misjärel pall maandus Selveri teisele küljejoonele – jälle viik 12:12.

Publik oli sillas

Pulk keeras randmega piki piiri seisuks 13:13 ja kui Tamme lõi blokist auti, mindi teisele tehnilisele vaheajale saarlaste eduseisul 16:15. Halanda viis hiljem Saaremaa ette 21:18, kuid Renet Vankeri ässpalling kahandas eduseisu minimaalseks – 21:20. Seisul 22:20 käis Saaremaa poolel servimas ka Aleksander Eerma, kuid punkt kukkus Selverile – 22:21. Seisul 24:22 ründas Halanda blokki – 24:23. Geimi lõpetas Taavi Nõmmistu serviviga. Geimid viigis 2:2.

Otsustavat geimi alustas jällegi paremini Saaremaa – esmalt lõi Hukel blokist auti, Pulk tegi 2:1, millele järgnes Tanila võimas blokk – emotsiooni kui palju! Selver tuli järele ja seisult 3:3 järgnes punkt-punkti heitlus. Halanda lõi 4:3 ja 7:7, Tamme 8:8, Tanila esimesest tempost 9:9, Tamme tõi blokist 10:9 ja pisut hiljem sokutas veel nullnurga alt palli vastaste poolele – 11:10. Siis hakkas tööle Saaremaa blokk, mis on alati emotsionaalne, liiati veel otsustava geimi otsustavatel hetkedel – Halanda blokist 12:10, Tanila blokist 13:10, Selveri lätlasest treener Austris Stals võttis aja maha, kuid see ei aidanud, sest Tanila blokk tõi seisuks 14:10.

Publik oli mõistagi sillas. Klubi mänedžer Hannes Sepp tegi väljaku ääres terve mängu head tööd ja ärgitas rahvast kaasa elama. Lõpus polnud tal seda vaja enam teha, sest terve saal seisis alates seisust 14:10 niigi püsti ja skandeeris trummipõrina saatel “Saaremaa, Saaremaa …”.

Halanda otsustas asja

Selveri auks tuleb öelda, et nad ei murdunud ja said seisult 14:10 kolm punkti järjest. Seisul 14:13 ei olnud Saaremaa vastuvõtt kõige parem, mistõttu Tuschi tõste tuli Halandale pisut selja taha … Tribüünil
hoiti neljanda matšpalli ajal püsti seistes hinge kinni, sest nurgaründaja löögiasend head ei tõotanud, kuid Halanda professionaalsus otsustas siiski asja, sest nõtke slovakk suutis siiski sellise löögi teha, mis blokist auti lendas.– 15:13 ja 3:2. Võidutants võis alata.

Saaremaa VK-l oli punktimasinaid seekord koguni neli, kõik panustasid üsnagi võrdselt – Pulk tõi 18, Tamme 17, Halanda 16 ja Tanila 13 punkti. Hukel tõi 7, esimeses geimis kaasa löönud Siim Põlluäär 4 ja Tusch 3 silma. Üleplatsimeheks oli Selveri Oliver Orav (21 punkti), märkimist väärib kindlasti ka Taavi Nõmmistu 17 punkti.

Saaremaa pallingu vastuvõtuprotsent oli 52,9, Selveril 65,1. Rünnakuid realiseeris Saaremaa 50,8-protsendiliselt, Selveril oli see näitaja 44,9.

Blokipunktid 12:11 ja ässad 10:5 olid mõlemad paremad Selveril. Mis statistika juures kõige enam silma hakkas, olid servivead. Kahe peale kokku tehti 39 serviviga – 20:19 oli selles arvestuses “parem” jällegi Selver.

*  *  *
Urmas Tali: meie ei karda kedagi

“Sellise serviga pole finaalis küll midagi teha,” ütles Rauno Tamme Kanal 12-le antud intervjuus. “Vastuvõtt peab samuti parem olema. Selver tuli hästi mängule peale, me ei saanud meeskondlikku mängu käima, aga kolmandas tuli paar õnnestumist,” lisas Tamme.

“Tõste tuli mulle üsna ebamugavalt tõesti,” kommenteeris Tomaš Halanda Meie Maale neljanda matšpalli olukorda. “Jõudsin märgata, kus blokk on, võtsin end kokku ja lõin palli nii tugevalt, kui asend võimaldas ja kui palju sel hetkel veel sees oli.”

“Meil nappis täna otsustava geimi lõpus sportlikku õnne,” ütles nukralt pingile vajunud Selveri peatreener Austris Stals vahetult peale kohtumise lõppu Meie Maale. “Kolmel korral ei suutnud me headelt positsioonidelt ära lüüa. Samas tegime esimeses geimis oma kogu seeria parima esituse,” leidis Stals üles ka minoorse noodi.

“Esimene geim jäi meil rünnaku taha, teine pallingu vastuvõtu taha,” nimetas Urmas Tali Meie Maale esimeste geimide kaotuse põhjuseid. “Viienda geimi otsustavatel hetkedel saime Nõmmistu kinni ja serviga ka enam ei eksinud,” lisas Tali.

Saaremaa VK finaalivastane selgus vastasseisust Pärnu VK – Tartu Bigbank. Võrkpalliuudistega kursis olevad inimesed teavad, et peale veerandfinaalseeria kaotust Rakverele astus Tartu loots Oliver Lüütsepp tagasi ja tartlasi juhendama asunud Andrei Ojametsa käe all on Tartu võidusoone jälle üles leidnud.

Küsimusele, ega te praegust Tartut ei karda, vastas Tali kiirelt: “Lüütsepp tegi tegelikult ka väga head tööd ja Tartul on kogu aeg hea meeskond olnud, kuid me ei karda finaalis kedagi.”

Vald püüab talle pandud kohustusest kõrvale hiilida?