[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 11. august 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
august 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Maaelu

Eesti tõugu noorhobuste näitus Kõljalas selgitas parima täku ja mära
Autor: Krista Sepp, EHS tegevdirektor
Neljapäev, 29. august 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Eesti hobusekasvatajate selts kutsus hobusekasvatajaid oma parimate eesti tõugu noorte hobustega möödunud nädalavahetusel Kõljalga, kus toimus nende hindamine ja parimate tunnustamine. Kohale saabus tosin hobust.

Aretuskonkursse viiakse läbi selleks, et aidata aretajatel teha valikuid, millised hobused on sobilikud tõugu parendama. Täkkude kohta teeb otsuse tõukomisjon. Parimad saavad tunnustuse ning neid võib aretuses kasutada.

Selgus, et parim noor kaheaastane eesti tõugu täkk on Läänemaal sündinud Veliir. Täkkude näitusel osales ka juba rakendispordis võistlev täkk Voore Tintin, kelle treenimist ja kasutamist rakendis tutvustas Jaanus Kallaste.

Eesti hobuse aretajad märgivad igal aastal ära ka Eesti aasta parima sugutäku, seekord tunnustati aasta 2019 täkuks Trikk 875 E, kelle kodutall on Viljandimaal.

Kolmeaastaste eesti tõugu märade ringis oli Saaremaal seekord osavõtjaid tagasihoidlikult, kuid hobused ise olid väga head. Kohale tulnud nelja mära hinnati esimese tasemega, neist esimesena sai auhinna Asva hobusekasvatuse mära Asva Aneta, keda esitas esmakordselt suurel näitusel Sonja Lember. Sonja sai Eesti hobusekasvatajate seltsi poolt parima hobuse esitaja auhinna. Nelja mära suhteliselt võrdväärses konkurentsis tunnistas komisjon parimaks nooreks eesti tõugu märaks Raplamaalt osalema toodud kollase värvusega Tessera, kes on täku Voore Tintin järglane.

Hindamiskomisjoni juhtis Andres Kallaste, komisjoni liikmed olid Reedik Kivisoo, Aili Ige, Taimi Usin ja Ann-Mari Anupõld.

„Näitus oli väga hästi korraldatud, tänud Kõljala talli meeskonnale! Noorte eesti tõugu hobuste välimiku ja liikumise üle võib rõõmu tunda. On hobuseid, keda soovitame aretuses kindlasti kasutada. Seekord jäi saarlaste roll osavõtjate seas väikeseks, seega tuleb juba nüüd mõelda järgmisele aastale,” ütles Eesti hobusekasvatajate seltsi aretustöö juhataja Andres Kallaste kokkuvõtvalt.

Hindamisele lisaks esinesid Kõljala ja Tika talli ratsutajad, kes näitasid, kui head on eesti hobused takistus- ja koolisõidus. Eesti tõugu hobuste originaaltõuraamatut peab Eesti hobusekasvatajate selts. Tõuraamatus on 1821 eesti hobust. Saaremaa vallas on neist ligi viiendik ehk 335 hobust.

*  *  *

Mõned küsimused Kajar Lemberile

Isa Aarne on hobusekasvataja, sina samuti ja nüüd siis 11-aastane tütar tunnistati parimaks hobuseesitlejaks. Kuidas nii?

Lemberite pere on hobustega tegelenud juba üle 30 aasta. Päris huvitav leid oli ühes 1991. aasta infolehes Minu Hobune, kus tagakaanel oli pilt minust 13-aastase poisina koos Laimjala kolhoosi eesti tõugu täkuga Tuljak. Seda täpselt samas kohas Kõljalas, kus nüüd 30-aastase vahega minu tütar Sonja hobust esitles. Sama infolehe esikaanel on legendaarne Saaremaa hobusekasvataja Ülo Metsmaker.

Nii et käbid ja järjepidevus...

Mõni käbi ei kuku tõesti kändudest väga kaugele. Sonja on väikesest peale olnud suur loomasõber ja ratsutamas on ta käinud juba kuuendast eluaastast. Tänaseks on ta ratsaspordiga tegelenud Tartus juba üle viie aasta. Kuna Tartu talli rahvas osaleb aktiivselt kestvusratsutamise võistlustel, on ka Sonja eelmisel aastal läbi sõitnud 34 km distantsi ja lisaks osalenud ka takistussõiduvõistlustel.

Aga pigem huvitavad teda hobused ja üleüldse loomad kui niisugused ja mitte niivõrd võistlemine. Aga eks aeg näitab.

Kuulsin sinu emalt, et Sonja esitlusele minek oli üsna viimase minuti otsus. Kas hobune oli vähemalt tüdruku treenitav?

Ei olnud. Tema enda lemmikhobune on praegu „lapsepuhkusel“. Alates jaanuarist saavad nad päriselt edasi treenida. Eks me siis vaatame, kuidas edasi.

Sinu vanematel on hästi mitmekesine ja vahva loomaaed, eks sealt see armastus loomade vastu alguse sai.

Ta on tõesti selline tüdruk, kes juuni esimestel päevadel n-ö kolib Saaremaale vanaisa-vanaema juurde ja enne kooli algust lähme pisarsilmil Tartusse tagasi. Seekord võtsime kaasa ühe lontkõrvalise küüliku, kes peaks ehk leevendama tütre igatsust loomade ja Saaremaa järele.

Küsis Vilma Rauniste

*  *  *

Meie hobusekasvatajate arvamused ja kommentaarid

Tänavuses üleriigilises noorhobuste jõudluskatsete finaalis osales 12 hobust – kaheksa täkku ja kolm mära mandrilt. Vaid üks mära oli Saaremaalt, Asva tallist, ainuke esindaja kolmelt suurelt saarelt, kus kasvatatakse arvuliselt peaaegu pool eesti tõugu hobustest. Piinlik on mandri inimeste ees, kes võtsid ette pika sõidu, aga saarlased jätsid oma nn koduõuele tulemata.

Kõljalas on alati see päev hästi ette valmistatud, iga aastaga on midagi uut, ikka paremuse poole. Tänu Kristine Järsu ja tema pere ning treeningutel käivate noorte hoole ja armastusega tehtud tööle on see suur sündmus alati sujunud tõrgeteta, vaatamata ilmale ja igasugustele ootamatustele esitusplatsidel.

Sel aastal vedas meil hea ilmaga. Mäletan, kui ühel aastal oli tugev vihmasadu, kõikjale tekkisid suured loigud. Vabahüpete platsi üks ots oli lausa vee all, hobused tõrkusid sinna minema. Silmapilk haarasid Kristine ja tema abikaasa Janek labidad ja juhtisid vee kõrvale. Tänavu juhtus nii, et noor täkuke jooksis hüpperaja piirdepostid koos lintidega maha ja need läksid ülestõstmisel keerdu. Püüti õigeks keerata, kuid ei õnnestunud. Samas jooksis Janek Järsk kohale ja seadis kiiresti kõik korda. Keerdus lintidest oleks hobune uuesti läbi jooksnud, tähelepanelik ja abivalmis mees päästis olukorra.

Kõljalas on alati valmis pandud ka tallikohad hobustele, ikka söögi-joogiga. Noored loomad rahunevad öö jooksul pärast pikka treilerisõitu. Hommikul vaatab veterinaar nad üle, mõõdetakse turjakõrgust, rinna ja kämbla ümbermõõtu.

Esimestena kutsutakse hindamiskomisjoni ette noored täkud. Need olid sel aastal heal tasemel. Kahjuks jäi arvukus napiks – neli terve vabariigi kohta on ikka väga vähe. Käekõrval esituseks oli maha märgitud suur kolmnurkne rada, mille läbimisel saab hindamiskomisjon vaadata hobuse liikumist sammus ja traavis. Enne seda paneb esitaja hobuse komisjoni ette seisma õiges poosis. Hinnatakse välimikku, tõule vastavust. Juba hobuse seisma panemise õnnestumine sõltub valmistumise tasemest. Edasine liikumisraja läbimine annab selge pildi, kas hobusega on tööd tehtud ja kas esitleja saab hakkama. Aastaid tagasi on siin nähtud lausa tsirkust, kus täkk tõuseb tagajalgadele ja tugeval meessoost esitajal oli tükk tegemist, et kapjade eest hoiduda.

Ülevaatuse teise osana toimuvad liivaplatsil galopp ja vabahüpped üle takistuste. Pealtvaatajad on ümber platsi kõrge piirdeaia taga.

Õnneks on esituse tase ja eelnev töö hobustega paranenud, kuid arenguks on veel küllalt ruumi. Väga hästi said esitusega hakkama esmakordselt seda ülesannet täitnud Dagmar Tomingas täkuga Rom ja nooruke Sonja Lember märaga Asva Anete. Ka hobused olid kuulekad.

Kõik neli noormära olid ilusad, huvitava värvusega ja ühtlase tasemega välimiku osas. Esitamine läks ladusalt ja parimaks hinnati Tessera (OÜ Key). Vaatamata hilisele saabumisele käitus ta rahulikult. Näha oli head ettevalmistust kodutallis.

Jõudluskatsed peetakse igal aastal augusti lõpus ja on aretajatele väga tähtis sündmus.

Aili Kirst

*  *  *

See oli esimene üritus, kus esitlejad ei suutnud hobuseid panna seisma ja liikuma ettenähtud skeemi järgi. Täkud liikusid suvaliselt, nagu tahtsid. Esitajad talutasid ka erinevalt, tundus, et nad ei tea reegleid. Sarrapi täkku Veliir talutati pika korde otsas, mis ei ole lubatud. Hobune ei allunud esitajale. Tiiu Tootsi täkk oli täitsa hea, korralikult ülevaatuseks ette valmistatud. Esitaja Dagmar Tomingas tegi tublit tööd. Aleksander Lasna täkk Tugev oli ka heal tasemel.

Jaan-Aleksander Rooda

*  *  *

Võrreldes viimaste aastatega oli ka täkkude tase hea. Kuid hindamise reeglid peaksid olema kindlad ja nendest peaks kinni pidama. Jäi silma vajadus esitajate koolituse järele. Eeskuju andis Jaanus Kallaste oma hobuse esitamisel. Märasid oli kahjuks vähe, kuid nad olid kõik head.

Meeldiv oli Kõljala talli kõrge tase ürituse ettevalmistamisel ja läbiviimisel. Kogu Järskude pere osales ka ülevaatuse päeval. Perepoeg Karel hoolitses, et kõigil oleks kõht täis.

Helin Kurisoo


Täna loetuimad
Maakonnas viirus tagasi (27)
Prügijama jätkub Saaremaal täie rinnaga (8)
Ilutulestik häiris elanikke  (9)
Tänavale kostev riid võib tuua politseivisiidi (14)
Postiteenus läheb üha kitsimaks (8)
Püha külas läks viljapõld leekima
Haigla pakub tasulist koroonatestimisvõimalust (4)
Saaremaal hukkus liiklusõnnetuses 71-aastane naine
Pikaaegse abielu saladus (6)
Üks nimepaneku lugu
Saaremaa valla teespetsialistiks valiti Raivo Kahm (10)
JUHTKIRI - Prügiprobleemi vaevad (9)
Mandrile suunatud patsiente COVID-testitakse nüüd kodusaarel (1)
Madu toodi puu otsast alla
Koduõuel surnud rebase peab matma kinnistuomanik
Nädala loetavuse top 5
Maakonnas viirus tagasi (27)
Prügijama jätkub Saaremaal täie rinnaga (8)
Ilutulestik häiris elanikke  (9)
Tänavale kostev riid võib tuua politseivisiidi (14)
Postiteenus läheb üha kitsimaks (8)
Kommentaarid
Prügijama jätkub Saaremaal täie rinnaga (8)
JUHTKIRI - Prügiprobleemi vaevad (9)
Täpsustus (1)
Ettevaatusabinõuna moodustatakse taas kriisistaap (4)
Saaremaal vohab sinivetikas (2)
Ilutulestik häiris elanikke  (9)
Tänavale kostev riid võib tuua politseivisiidi (14)
Saaremaa valla teespetsialistiks valiti Raivo Kahm (10)
Maakonnas viirus tagasi (27)
Postiteenus läheb üha kitsimaks (8)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud