[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Neljapäev, 13. august 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
november 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Maaelu

Saarlanna Aide on meie toidulauale häid kartulisorte aretanud
Autor: Vilma Rauniste
Neljapäev, 28. märts 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Vättalt Suure-Rootsi külast tuule tiibadesse saanud Aide Tsahkna on Jõgeval kartuli sordiaretusega tegelenud 46 aastat. Uurime temalt, kuidas ta selle ala juurde jõudis ja kui palju sorte on tema käe alt välja tulnud. Ja kas kartul teeb ikka paksuks, nagu paljud tänapäeval arvavad?

Aide on Eesti Taimekasvatuse Instituudi osakonna Jõgeva Sordiaretus vanemteadurina ja kartuli sordiaretajana õige inimene meie lugejaid selles osas harima.

Kui talle helistasin, ütles ta, et on kogu elu tegelenud ainult kartuli sordiaretusega. „Sorte on saanud päris palju. Paljud inimesed on kartuli söömisest loobunud põhjusel, et kartul teeb paksuks. Meie, kes me teadusega tegeleme, peame kartulit just vastupidiseks toiduks. Oleme teaduslikult põhjendanud, miks kartul ei tee paksuks, on olemas isegi kartuli-dieet. Olen kartulist erinevaid artikleid kirjutanud, sh kartuli tumenemise põhjustest,” vastas Aide mu esimestele küsimustele.

Millest ja millal sordiaretuse mõte idanema hakkas? „Lõpetasin Vaiveres 8-klassilise kooli, olin muide esimene lend, kes 8-klassilise lõpetas, varem oli kool 7-klassiline. Isa ütles, et ei ole sul vaja minna keskkooli, vaja on amet õppida. Nii läksingi Saare Kaluri kolhoosi suunamisega Räpina aiandustehnikumi, õppisin seal 4,5 aastat. Kui tehnikumi lõpetasin, töötasin natuke aega Saare Kaluri aiandis, kuna aga Aino Rand seal juba töötas, mõtlesin, et proovin Eesti põllumajanduse akadeemiasse (EPA) sisse saada. Sügisel tegin sisseastumiseksamid agronoomia teaduskonda.

EPA ajal oli mu üheks praktikakohaks Jõgeva Sordiaretusjaam. Tundsin, et see töö mulle meeldib.”

Aide meeldis ilmselt ka praktikabaasi inimestele, muidu poleks talle tehtud ettepanekut tulla pärast kooli lõpetamist sinna tööle. „Viimasel kursusel abiellusin ja läksimegi mõlemad tööle Jõgevale. Abikaasa sai töökoha rajooni täitevkomitees. See oli 1973. aasta talvel.”

Nii sirgjooneline tema tee siiski ei olnud. Neiul oli EPA kõrval mõtteis mõlkunud ka bioloogia eriala ülikoolis. Seetõttu oli ta tagala kindlustamiseks lõpetanud Räpinas õppimise ajal ka Tartu kaugõppekeskkooli. Bioloogiasse oli olnud väga suur konkurss ja Aide otsustanud agronoomi eriala kasuks.

„Kui Jõgevale tulin, alustasin kõige madalamast astmest – nooremagronoomina, siis olin vanemagronoom, nooremteadur, vanemteadur. Töö kõrvalt oli võimalik teha kandidaaditöö. Ega ma väga majandisse minna igatsenud, teadustöö tegemine oli mulle meele järgi. Ehkki sortide aretamine on natuke ka õnneasi, et sellest sort saaks, aga siiski huvitav. See töö on mulle meeldinud. Meie ajal vaadati töökohtade vahetamisele pigem halvasti, järjepidevus oli hinnas.”

Aide lisas, et aretajaks saamine võttis loomulikult aega, kohe ei saanud aru, kuidas see aretustöö päriselt käib. Algusajad tuli olla vanemaretaja kõrval, et isetegemiseks kogemusi saada.

„Teele“ nagu Vätta kandi Kopli Teele

Mis on Aide enda lemmiksort? „Praegu „Teele“. Ühe Vätta küla naise tütar oli sordi kohta öelnud, et kui „Teelele“ rätik pähe panna, on täpselt nagu Kopli Teele. See nimi on minu ema auks. Aga nii palju kui on inimesi, on ka maitseid, ühele meeldib jahusem, teisele vesisem. Mujal maailmas väga jahuseid ei tahetagi, maitsele eelistatakse kartuli väljanägemist, maitset saab ju timmida maitseainetega. Meie inimesele on aga maitse oluline.”

Kartuliaretus on Aide lennutanud paljudesse maadesse. „Olen Euroopa Kartuliuurijate Assotsiatsiooni liige, tänu sellele olen osalenud iga kolme aasta järel toimuval konverentsil, vaheaastatel kitsama ala seminaridel – agronoomilistel või aretuslikel. Ülemaailmsel kartulikongressil käisin mullu esimest korda, see toimus kartuli kodumaal Peruus. Kartulialastel konverentsidel ja kokkusaamistel olen osalenud Soomes, Saksamaal, Hollandis, Hispaanias, Itaalias, Poolas, Ungaris, Rumeenias ja mujal. Need on toredad ja arendavad kokkusaamised, kus näeb, mida ja kuidas mujal tehakse.”

Millised on tulevikuplaanid? „Tuleval aastal saab Jõgeva sordiaretus saja aastaseks. Kuigi nimesid on palju olnud, selleni tahan kindlasti töötada. Juubel tuleb ära pidada, eks siis vaata.”


*  *  *

Olulist Aide Tsahkna tööpanuses

* Aide on Akadeemilise Põllumajanduse Seltsi staažikas liige, kartuli sordiaretaja, põllumajanduskandidaat. 1989 kaitses ta kandidaadi väitekirja teemal „Kartulisortide ja hübriidide mugulate vigastuste uurimine ja nende sobivus mehhaniseeritud viljelemiseks ENSV-s”, talle omistati põllumajandusteaduste kandidaadi teaduslik kraad (nüüdseks võrdsustatud filosoofiadoktori kraadiga). Samal aastal edutati ta vanemteaduriks ja kartuliosakonna juhatajaks.

* Aretustöö tulemusel on koos kolleegidega aretanud kartulisordid: „Mats' (1992, sordikatsetusse esitamise aasta), „Ants“ (1996), „Juku“ (1997), „Piret“ (2000), „Maret“ (2003), „Reet“ (2007), „Teele“ (2013) ja „Tiina“ (2017).

* On publitseerinud 110 teadus- ja populaarteaduslikku kirjatööd, millest üks kaalukamaid on kartuli sordiaretust ja sorte käsitlev peatükk monograafias „Kartulikasvatus“ (Tartu, 2002, 560 lk, koostaja J. Jõudu) ja „Mahepõllumajanduslik kartulikasvatus“ (2008, 2010, 2018).

* Olnud kaua aega Jõgeva Sordiaretuse Instituudi ja taimebiotehnoloogia laboratooriumi EVIKA teadusnõukogu liige.

* Praktikute seas hinnatud autor, sest lisaks võõrkeelsetele on publitseerinud ka eestikeelseid töid kõigile kättesaadavais allikais, nagu ajakirjad Agraarteadus, Maamajandus, Maakodu, Horisont või Akadeemilise Põllumajanduse Seltsi (APS) toimetised, Messileht, kohapealsete konverentside kogumikud jne.

* Euroopa Kartuliuurijate Assotsiatsiooni liikmena osaleb ta rahvusvahelises koostöös teiste riikide teadlastega, võtab osa teaduskonverentsidest ja publitseerib artikleid ka assotsiatsiooni kogumikes.

* On üks vähestest praegu Jõgeval töötavatest teaduritest, kes on kasvatanud oma teadustöö jätkajaks uue inimese. Aide kaasjuhendamisel valmis Terje Tähtjärvel filosoofiadoktori väitekiri teemal „Kartuli sordiresistentsuse ja kartuli lehemädaniku tekitaja populatsiooni uuringud Eesti sordiaretuses“, mille edukas kaitsmine Eesti maaülikooli doktorinõukogu ees leidis aset 2016. aastal.

* On pälvinud APS-i aastapreemia (2001), põllumajandusministeeriumi hõbedase teenetemärgi (2015), teda on autasustatud Eesti Maaviljeluse Instituudi ja Jõgeva maakonna aukirjadega ning põllumajandusministeeriumi tänukirjadega (1997, 2008).

* Aide ja Matti Tsahknal on kaks tütart, mõlemal on nüüdseks omandatud Eesti maaülikooli diplom, Kristi veterinaarmeditsiini ja Anne toiduainete tehnoloogia erialal. Aidel on kolm lapselast. Räpina vilistlasele kohaselt on pereelamu ümber rajatud eeskujulik koduaed, kus viljapuude ja marjapõõsaste kõrval on hooldatud murul ja värviküllastel lillepeenardel kindel koht.

* Saaremaal elav venna pere „toob” aastas üks-kaks korda ta kodukohta.


Täna loetuimad
Vald tunnustas väärikaid pulmapaare (17)
Uinunud juht rammis jõepiiret  (19)
Kunstnik Endla Tuutma hukkus liiklusõnnetuses
EKRE Šveitsi juust (32)
Orissaare hoovikohvikud pakkusid erinevaid maitseid  (6)
Incapi praktikale koroonaviiruse kiuste (1)
Looduse Omnibuss toob mandrirahva looduse päevale (7)
Vilsandi tuletorni külastajad lähiajal ei pääse
JUHTKIRI - Kui kahest saab üks (3)
Kuressaares tähistatakse Eesti looduskaitse sünnipäeva
Eesti Looduse Päeva tähistatakse tänavu Saaremaal (4)
TS Laevad asub uut juhti otsima
Minister Lukas: kriisiabi on läinud Saaremaal asja ette (2)
Jacqueline Putnik sai Eesti Meistrivõistlustel 6. koha
Mihkel Poll mängis ritsikatega võidu
Nädala loetavuse top 5
Maakonnas viirus tagasi (42)
Vald tunnustas väärikaid pulmapaare (17)
Prügijama jätkub Saaremaal täie rinnaga (12)
Tänavale kostev riid võib tuua politseivisiidi (16)
Ilutulestik häiris elanikke  (12)
Kommentaarid
EKRE Šveitsi juust (32)
Vald tunnustas väärikaid pulmapaare (17)
Maakonnas viirus tagasi (42)
Looduse Omnibuss toob mandrirahva looduse päevale (7)
Saaremaa valla teespetsialistiks valiti Raivo Kahm (16)
Vald müüb kinnistu pereõele (15)
Uinunud juht rammis jõepiiret  (19)
Orissaare hoovikohvikud pakkusid erinevaid maitseid  (6)
Prügijama jätkub Saaremaal täie rinnaga (12)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (256)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud