[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 02. detsember 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
detsember 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Maaelu

Mõttevahetus ümarlaual ei tahtnud lõppeda (1.) (3)
Autor: Vilma Rauniste
Neljapäev, 27. september 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Ümarlaual oma arvamuse väljaütlejaid oli palju. FOTO: Meriliis Metsamäe

See on väga hea märk, et pärast enam kui kaks tundi kestnud teemaesitlusi tekkis nii palju mõtteid ja arvamusi, et päevajuht pidi mõttevahetuse lõppude lõpuks lihtsalt lõpetama.

Koit Kelder: Kas me oleme täiendavate vahendite saamise nimel valmis multifondirakendusega kaasa minema, avaldage kõik oma mõtteid.

Reet Kokovkin, Hiiumaa LEADER-grupp: Esmalt suur tänu, et selle ürituse korraldada võtsite. Jah, me oleme valmis võtma vastutuse, et suunata avalikke vahendeid. Selles on aga üks väike segadus – arvatakse, et LEADER-grupid hakkavad sotsiaalteenuseid pakkuma ja regionaalvahenditega maasse auke kaevama. Ei, nii see ei ole.

Kohalikud tegevusgrupid suudavad leida läbi oma strateegia meetmetele kõige sobilikumad projektid ja taotlejad, kes on valmis pakkuma teenuseid ja tegema suuremaid projekte, looma töökohti ja oma tegevusega parendama elu. LEADER-i ülesanne on ikkagi see, et me suuname neid vahendeid strateegia kaudu. Sellise elavdamistööga aitame kaasa ka seal, kus võib-olla hetkel ei ole veel tegijat, aga elavdamisega see tegija kasvab.

Ettekanded olid väga head, tänud selle eest! Olavi öeldu altpoolt tuleva initsiatiivi kohta oli väga hea ja õige. Aga initsiatiiv strateegiate ühendamisel kalandus- ja maaelufondi vahel saab tulla ainult siis, kui ministeerium ütleb, et nii on, ainult siis saab tegevusgruppidel olla vabadus otsustada. Kuni ministeerium ei ütle, et uues olukorras on nii, senikaua jätkuvad kalandusfondi hirmud.

Neid hirme ei peaks olema. 20 Euroopa riigis on saadud multifonde rakendada, meie kuulume nende kaheksa „õnneliku” hulka, kes ei ole miskipärast sellest võimalusest teadnud. See peaks olema riigi initsiatiiv – otsustada, et teeme ära.

Tahan öelda ka seda, et regionaalfond ei tegele ainult teede ehitamisega, ühenduste loomisega luuakse maapiirkonda ka turvatunne. See on koht, kus kohalik kogukond saab oma sõna sekka öelda, kuhu on teed vaja, et luua piirkonda töökohti. Sotsiaalfondi ülesanne ei ole ainult riiklike teenuste pakkumine, vaid ka see, et ärgitada sotsiaalset tegusust. Seda saab teha ainult kohaliku kogukonna kaudu, kuna me teame täpselt, kes on need noored ja mida nad vajavad. Ka heitunud inimestega saab tööd teha ainult kohalik kogukond.

Kuna maaeluministeeriumil on kogukonnameetodi rakendamisel kõige suurem kogemusi LEADER-i ja kalandusprogrammi näol, peaks ta võtma oma kanda ka juhtrolli läbirääkimistel ja teiste fondide veenmisel, et arendada Eestit mõistlikult.

Helje Pent, SA Saare arenduskeskus: Me ei saa ju ära võtta teiste fondide konsultantide tööd, saame ainult suunata inimesi ja öelda neile vajaliku fondi nime ja selle nõustaja.

Tiia Naagel, SA Saare arenduskeskus: Teeme LEADER-iga hästi tihedat koostööd. Kui nõustan klienti, kes tahab kas alustava ettevõtja toetust töötukassalt või EAS-i starditoetust, ei pruugi ta kumbagi sobituda. Kuulan inimese jutu ära ja võtan temaga seejärel läbi kõik võimalused: kalanduse, LEADER-i ja KIK-i meetmed ning suunan sinna, kuhu ta võiks sobituda. Aga see on mulle tohutu lisakoormus, sest ma ei pea seda tööd tegema. Väikese kogukonna puhul on see aga täiesti normaalne. Nõustavad organisatsioonid võiksid olla ühes majas, et inimesi mitte jooksutada.

Maire Forsel, SA Saarearenduskeskus , väikeettevõtja: Üks asi, mida olen sarnastel kohtumistel tajunud, on see, mida Hiiumaa esindajagi maaeluministeeriumilt soovis, aga tegelikult ei juhtu pärast midagi. Ma ei tea, mida peaksime otsustama, et juhtuma hakkaks.

Aado Keskpaik, Tallina ülikool ühiskonnateaduste instituut, OÜ Arenguruum: Nagu ettekannetest kuulsime, läheb Euroopa Liidus vool ühes suunas. Eesti ei ole veel otsustanud, kas läheb selle vooluga kaasa või mitte. Aga samal ajal on üsna selgelt välja pakutud võimalus, et kohapeal hakataks otsustama 10 või 15% struktuuritoetuste raha üle. Minu arust öelda piirkondlikul tasemel, et Eesti ei ole huvitatud sellest võimalusest, ei ole üldse valiku koht. Tegelikult oleme seatud hoopis selle küsimuse ette, kas seda on võimalik mõistlikult korraldada. Kui sellel perioodil oli kaheksa riiki, kes seda ei rakendanud, siis järgmisel perioodil võib olla kolm riiki, ja olla nende seas ei ole ilmselt mõistlik.
Kui aga küsitakse, kas me oleme selleks valmis, siis hetkel me ei ole valmis, aga hakkame selleks valmistuma.

Kalev Kaljuste, rahandusministeeriumi reginaalhalduse osakond: Kui vaatame suuremaid arenduskeskusi, näiteks SAPARD-i nõukogu, siis varem oli neis ka ettevõtjaid ja ehk ka kodanikuühiskonna liikmeid, kuid praegu on neis ainult poliitikud – vallavanemad, kes selle kunagi ühiste ülesannete täitmiseks lõid. See tähendab, et on ka praegu väga tugevalt omavalitsuste poolt kontrollitav üksus.

LEADER-grupis tegutsedes olen aga näinud, et sinna kuuluvad kolme erineva sektori inimesed. Meie grupis on pead tõstmas ettevõtjad, see on eriti positiivne. Nad tunnetavad läbi selle kogu ka vastutust piirkonna ees ja tahavad kogukonnas kaasa rääkida. Paljud neist ei ole toetust saanud, kuigi on väga palju ära teinud. See on üks ühendav kogu, mis liidab meid ja paneb piirkonna üle rääkima.
Täna olen siin seetõttu, et tahan siit saada teadmisi ja kogemusi oma piirkonna töörühmale.

Valdeko Haugas, Eesti LEADER Liidu juhatuse liige: Kalanduse alalt on tulnud arvamusi, et kas see on ikka hea meetod, et teisi fonde LEADER-i kaudu rakendada. Tegelikult on kalanduse spetsiifika väga kitsas, kuid mitte midagi sellega ei juhtu, kui teised fondid juurde tulevad. Pigem võivad avaneda uued võimalused. Ei ole vaja midagi karta ega hirmujutte toota. Pigem on küsimus, kuidas teised fondid ja praegused fondihaldurid on selleks valmis, et LEADER-meetodil mingit osa fondist rakendada.

Ilmi Aksil, Hiiukala juhatuse liige: Gotlandi saarel toodi selle teema kohta praktilisi näiteid. Mulle imponeeris väga see, et kui nende põhiteema on puhas vesi, et siis läbi selle meetodi, kus regionaalfondi raha on pandud võimekuse tõstmiseks, mida LEADER-i kaudu jagatakse, on üks väike küla rajanud ja korrastanud puhta joogivee ja heitvee süsteemi. Ainult LEADER-i rahast seda teha polnuks võimalik, aga koos regionaalfondi raha lisamisega oli see võimalik.

Selle taga oli kohalik initsiatiiv, vajadus ja inimeste omaosalus nende endi elukeskkonna parendamisse. Minu meelest fondide liitmise teel raha juurdetoomine keskendubki rohkem elukeskkonna parendamisse ja selle ettevalmistamisse, kui et otseste teenuste osutamisele, mis on sotsiaalfondi põhiteema.

Mulle meeldib selle näite juures eriti see, et kui kogukonnal on vajadus luua kanalisatsioonisüsteem, ei pea selle tegemiseks mitmest kohast taotlusi esitama. Kui teatud protsendi regionaal- ja sotsiaalfondi raha saab sel viisil kogukonda panustada, on selle üle kõik õnnelikud, eriti kogukond ise. Mina usun sellesse.

Tiiu Aro, Saaremaa vallavolikogu esimees: Osaledes 11. septembril koos abivallavanemaga Eesti linnade ja valdade liidu volikogus, läks aruteluks ka see, ja tundus, et informatsiooni ei olnud piisavalt. Tegin seal ettepaneku minna koju, teha endale see asi selgeks ja arutame siis uuesti.
Kutse tänasele üritusele tuli mulle taeva kingitusena. Nii palju kui sealt informatsiooni sain ja siit juurde, arvan küll, et see on suurepärane võimalus. Kui mul Tallinnas jäi segasevõitu see pool, et kõik fondid pannakse kokku ja kõikide fondide raha hakatakse teistel alustel jagama, siis siin on väga selgelt öeldud, et jutt käib teatud protsendist kohaliku kogukonnaelu arendamiseks. Julgen meie valla arvamuse liidu volikogus välja öelda.

Marili Niits, abivallavanem: Kui Eesti on üks kaheksast, kes ei ole seda veel rakendanud ja 20 on, siis tekib küsimus – miks? Mina tahaks öelda tunnustuseks Mairele, et ta ütles selle lause välja, et võib-olla tuleks struktuur üldse selle koha pealt ümber vaadata, et miks ei tehta koostööd. Sest kui on palju vastutajaid, siis teame ju kõik, et tegelikult ei vastuta mitte keegi.

Vaadates, et kalandus, SKK ja SAK on siin koos ja mida räägivad, siis mulle meenub natuke varasem aeg, kui vallad olid koos. Kõik said nagu aru, et midagi peaks muutuma, aga hirmu ja teadmatust oli väga palju. Tegelikult tahame ju kõik head ja paremat. Seega rääkimine sellel teemal on väga oluline. Mida kardetakse, mida uuendus kaasa toob, tuua välja plussid ja miinused ning leida ühiskoht. Vallavalitsus on valmis selles kaasa mõtlema. Täna ilmselt kõiki vastuseid veel ei tule, aga suur samm on tehtud.

Täna loetuimad
Riigikogu eraldab Saare maakonnale katuseraha (1)
Andres Tinno soovib reklaamimaksu kogumise lõpetamist (1)
Thule Kino pääses Europa Cinemas võrgustikku
Pildikesi Mustjala kihelkonnast
Keskerakondlased soovivad looduskaitseseaduse muutmist
Poliitika avakäikude aeg
JUHTKIRI - Kus põrsas, kus pörsas
Lugeja küsib, jurist vastab
Aasta parim mahejook on Õun Drinksi rabarberi-kuuse jook
Ouman loob eeldusi konkurentsis püsimiseks ja valgustab noori
Nädala loetavuse top 5
Kuus saarlast Eesti mõjukate edetabelis (10)
Kraavile esitatud kahtlustus on seotud Saaremaa Laevakompaniiga (14)
Lisandus üks nakatunu (8)
Maailma popkultuuri pärl Kuressaares müügil (7)
Viis roolijoodikut ja kuus metsaloomale otsasõitu (2)
Kommentaarid
Riigikogu eraldab Saare maakonnale katuseraha (1)
Andres Tinno soovib reklaamimaksu kogumise lõpetamist (1)
Imre Sooäär pääses asendusliikmena Riigikokku (20)
Laste vaktsineerimine Saaremaal väheneb (22)
Elektrilevi uuendas Sikassaare-Nasva õhuliini (3)
Ö-tähe piirkonna algus sai lõpuks kindla tähise (7)
JUHTKIRI - Terve ühiskond on rikas kogukond (16)
Orissaare spordijuhataja konkurss luhtus (7)
Kraavile esitatud kahtlustus on seotud Saaremaa Laevakompaniiga (14)
Viis roolijoodikut ja kuus metsaloomale otsasõitu (2)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud