[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Reede, 29. mai 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
mai 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Maaelu

Vana maja päevad, mis väärib pikemat rääkimist (2)
Autor: Ivar Eensoo
Neljapäev, 19. juuli 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Vana maja päev Vana-Mardi pullilaudas. Foto: Ivar Eensoo

Nagu öeldakse, kes käinud, see näinud või siis oma silm on kuningas – võtsin ja registreerisin end 06.–07.07 toimunud Vana maja päevadele. Lisaks käimisele ja nägemisele oli ka, mida kuulata.

Maa-arhitektuuri keskuse korraldatud Saaremaa Vana maja päevad koosnesid kahest intensiivsest teabejagamise ja koosarutamise päevast, kuhu mahtus kolm eraldi ettevõtmist – vana maja seisukorra hindamine ja nõustamine, ettekannetepäev, kus sai kuulda ajaloost, taradest ja energiatõhususest ning lõpetuseks praktikum kaua kasutuseta seisnud salvkaevu elule äratamisest.

Ma ei ole just kõige osavam orienteeruja. Olles ligilähedal Pöides asuvale Kakuna külale, pidin tee peal siiski juhiseid küsima, kus asub see Vana-Mardi taluõu. Vaatamata sellele, et Google Mapsis oli talu otsingusse pandud, suutsin õigest teeristist mööda sõita. Õnneks oli päevadele minejaid veelgi, nii sain end kenasti teiste autodele sappa võtta.

Kena Vana-Mardi

Ei saa salata – kohale jõudes libiseb üle huulte „vau!“. Talus on toimetatud arukalt ja oskuslikult. Perenaise Evelin Värgi sõnul on talu ehituse aasta ca 1882. Talukompleksi kuulub talu häärber, ait, viljakuivati, lambalaut-saun ja pullilaut. Perekond Värgile on talu kuulunud üle 10 aasta. 2016. aastal alustati hoonete renoveerimisega, millega kaanes ka pullilauda rekonstrueerimine huviala- ja koolituskeskuseks.

„Idee selle rajamiseks tulenes hoone väga halvast seisust, katus oli kohe sisse kukkumas. Hoonet kasutati viimati pullilaudana kolhoosiajal. Hiljem jäi unarusse ning kasvas võssa, millest tingituna hakkas lagunema.

Kuna 200 m2 hoone renoveerimine oleks käinud endale üle jõu, sai idee teostuseks abi taotletud Euroopa maaelu arengufondist, kus samal ajal oli avatud meede „Maaelu elavdamine“.

Nii sündiski mõte rekonstrueerida vanast lagunevast pullilaudast huvialakeskus, kus viia läbi huvitavaid seminare ja koolitusi, mis annaksid põnevaid teadmisi ning arendaks elu maal.

Meie suureks rõõmuks kiideti projekt heaks ning alates 2018. aastast korraldame pullilaudas koolitusi, teabepäevi ja seminare.“

Miks toimus Vana maja päev Saaremaal just Vana-Mardil? Maa-arhitektuuri keskuseni jõudvat inimesed ikka oma juttude ja probleemidega. Sageli ka läbi nõustamiste. Nii vastastikku kuulatakse, arutatakse ja kui satub olema meeldiv pererahvas ja lisaks teema, mis mõlemale poolele tähtis, kaupa tehaksegi. Täpsemalt oskab vastata ürituse korraldaja, maa-arhitektuuri keskuse koolitusprojektide juht Aune Mark.

„Kuna otsisime kohta, kus Saaremaal Vana maja päeva teha ning üks otsinguliine oli just seotud paikkonna vanade majade juures tehtavate töödega, siis kaev ja seminariruum asusid just kenasti ühel alal. Peame ju alati ilmaga arvestama – et oleks ka vihma korral varju mineku võimalus, sooja joogi ning kindlasti ka lõunasupi tegemise võimalus.

Ja värske pullilaut – see on maasikas igale, kes tahaks suuremalt mõelda! Vaata – unistamine ei maksa ju midagi.“

Näidisnõustamine objektil

Päev algas Üllar Alevi ja Laur Oberschneiferi juhendamisel toimunud vana hoone seisukorra hindamisega Kandla külas Lääne-Saaremaal.
Targad mehed mõlemad: Alev on ehitusfüüsik, Oberschneifer pärandusehituse spetsialist.

Nõustamise käigus palusid spetsialistilt omanikel esmalt põgusalt tutvustada maja ajalugu ja edasisi plaane. Selle info alusel sai peale rehemaja tüüpi eluhoone hetkeolukorraga tutvumist anda juba soovitusi maja edasisteks renoveerimistöödeks.

Vundamendi üldolukorda hinnati küll heaks, kuid osaliselt soovitati siiski see lahi võtta ja teostada tagasiladu. Vundamendil tuleb täita vuugid ja kaaluda üle krohvimist. Kambrite ja rehetoa olukord hinnati heaks ja suuri kahjustusi puitkonstruktsioonil ei tähendatud. Laudaosas täheldati suuri niiskuskahjustusi ja olukord sai hinnanguks „avariiline“.

„Üksikute puitdetailide vahetamine pole ehitustehniliselt ja ka majanduslike riskide kaalutlusel pikas perspektiivis mõttekas. Soovitus on, et võtta kõnealune hooneosa lahti ja uuesti üles laduda,“ rääkis Laur Oberschneifer. Katusekatte vahetuse peaks ette võtma lähiaastatel. Samuti antakse soovitus maja läheduses olevate põlispuude mahavõtmiseks, mis kujutavad hoonele tormituultega riski.

Tavaliselt vaatab Üllar Alev maja üle, saadud info alusel koostab omanikule kirjaliku kokkuvõtte, kus on lahti kirjeldatud majaga seotud probleemid, nende lahendamise variandid ja mõned soovitused ka renoveerimistöödeks lähtuvalt omaniku plaanidest.

„Antud juhul oli tegemist näidisnõustamisega, kuhu said tulla ka teised huvilised. Üldjuhul on tegemist nõustaja ja omanikuvahelise kokkusaamisega, mis võtab aega keskmiselt kaks tundi. Nõustajate võrgustikku koordineerib Eesti vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskus.“

Saaremaa vana maja päev

Õhtuse ürituse teemad olid enamus sellised, mida jagaksin teiega kindlasti tulevikus ka eraldi.

Esmalt oli huvitavat vaatamist, kui Heiki Pärdi näitas erinevaid fotosid majadest, et saada aimu meie taluarhitektuuri paikkondlikest eripäradest. Juurde ikka juttu, kus ja miks ja millal üks maja asub ja milline tema lugu on.

Maret Tammjärve ettekannet „Tarad suurel maal ja saarel“ oli äärmiselt nauditav kuulata. Nauditav oli eelkõige see kirg, millega Maret oma ettekannet esitas.
„See on õige küll, jah, et vanasti olid aiad mõeldud eelkõige loomadele. Aga eks nad ole olnud ka maa- ja õuepiiri märkijad. Omal ajal olid tugevad aiad ka küla- ja mõisamaade vahel. Kui loomad sattusid mõisa maale oli oort suur rahv kaelas,“ rääkis Maret.

Aga kuidas on lood aedadega tänapäeval? Kas nüüd võiks nad olla mõeldud ka inimestele? Saalist kostuski arvamus, et oleks vaja aeda inimeste kaitseks küll, sest oi kui palju on neid, kes ronivad viljapõllule moonide vahele selfisid tegema ja nii vilja ära tallavad.

Üllar Alevi ettekanne „Vana hoone energiatõhususe tõstmine“ pani kindlasti iga inimese mõtteid mõlgutama, kes sooviksid enne talve maja sisekliimat parandada, et vältida talvel ebamugavaid külmi hommikuid ja lõppematut kütmist.

Kui väljakuulutatud lõpuajast oli juba 1,5 tundi üle mindud, ei jäänud viimasele esinejale, ehitusmees Sulev Sallale just palju aega. Aune Mark tegi osavalt temaga kiire intervjuu, kust jäi kõlama, et seda meest võib usaldada! Seda sama, kes ka Vana-Mardi töid ja tegemisi on juhtinud ja vedanud. Samuti jäi kõlama, et Sulev Salla on osalemas kindlasti ka järgmistel Vana maja päevadel, saades siis juba rohkem aega oma teadmiste ja nõu jagamiseks.

Salvkaevude õppepäev

Päeva võtab alustuseks kokku Aune Mark.
„Kaevuga oli suurepärane kokkulepe – peab mahtuma aja sisse ning pakkuma elamuse. Lisaks ei tohi olla selline töö, mis päeva lõppedes pooleli jääb. Vana-Mardi kaev oli väga hea partner, kuigi kohtusime esmakordselt alles eelmisel õhtul.“

Laupäeva hommik algas pullilaudas. Esmalt rääkis Margus Lindmäe ohutusest, ettevaatusest ja mõtlemisest maa-aluste tööde planeerimisel.

Laur Oberschneider omakorda liikus kaevude ajalukku, sealt oma kogemusteni seni tehtuga ning andis ka juhiseid, kuidas planeerida uue kaevu hargi ja koogu mõõtudesse panekut, kui materjali otsima hakata. Edasi mindi juba praktikaga õues – aastaid seisnud kaev sai veest tühjaks pumbatud, välja tõsteti 25 cm setet.

„Kaevu põhja oli rammitud umbes 3 cm läbimõõduga auk, mis oli ca 240 cm sügav. Auku oli paigaldatud puidust toru. Kaevu tootlikus toimuski enamasti rammitud augu kaudu. Puhastamisel selgus, et rammitud auk on ulatunud veekihini, mis tagab kaevu tootlikuse. Seega, tegemist on läbijooksuga kaevuga, mis annab võimaluse seda praktilisel eesmärgil kasutada ka tulevikus,“ oli Laur Oberschneider positiivne kaevu edasise elu suhtes.

Päevad läksid korda!

Kas korraldaja jäi päevadega rahule? Aune on õnnelik ja hõikab, korraldaja on alati rahul, kui kohaletulnud rahule jäävad!

„Väga hea tunne on, kui pärast kirjutatakse, mis meeldis, ning tänatakse, sest on saadud tuge või abi andvat infot. Kuigi ettevõtmised saartel on osalt kallakuga ka suvesaarlaste poole, on varasem ajalehte jõudmine kindlasti kasuks. Et ka „pärismaalased“ saaksid päeva ja plaane sättida.“

Selle kinnituseks palusin tagasisidet ühelt osalejalt, Katrin Kaasikult. Naine tänab, et sai võimaluse osaleda Andrese talus näidisnõustamisel. „Väga andev ja õpetlik. Tõeliselt mõnus ja nauditav oli jälgida väga professionaalset, täpset, konkreetset ja informatiivset esinemist, aitäh! Oli inspireeriv.“

Kas Saaremaale tullakse varsti tagasi? Aune Mark arvab, et saares on siiani oldud üliharva, vaid nõustamised. „Aga see asi saab nüüd parandatud! Muidu peatusime Muhus, kuna sealne pärandikool on olnud hea kohalik koordinaator ja kogukonnavedaja. Nüüd katsume olla Saaremaal vähemasti üle aasta. Muhu ei jää ka kõrvale!“

Ühtlasi kutsub Aune Mark kõiki majaomanikke, maja soetamise plaanipidajad ja muidu huvilisi novembris ja veebruaris vabaõhumuuseumis toimuvatele Vana maamaja päevadele. Infot tuleks järgida maa-arhitektuuri keskuse ajaveebis ja nende facebooki lehel.

Täna loetuimad
Saun läks ehitusveast põlema
Perekondlik
Vallavanem Mikk Tuisk – põhimõtetega mees
Kaubamajas tuleb Rave mööbli tutvustuspäev
Lugudega asjade pood
Ühe saare naise lugu kriisi ajal (3.)
Kesklinnas lubatakse parkida kaks tundi
Neljalapselise maapere tegemiste pusle
Viikingite suvehooaeg stardib homme
Nelipüha on ristikiriku sünnipäev
Iga ruut Saaremaast on kaardistatud
Kirikud kutsuvad üle läve astuma
Sõrves päästeti võrku kinni jäänud hüljes
Hiiumaal näeb Ameerika sportautosid
Rohemeeter – maastike elurikkuse hindaja
Nädala loetavuse top 5
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (2)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (51)
Kurb kuulda ja lugeda (19)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (15)
Ave Kirppis otsib uut omanikku (12)
Kommentaarid
Reformierakond kesklinna liikluseks sulgemise eelnõu tagasi ei võta (43)
UUS! Volikogu valis Saaremaa uueks vallavanemaks Mikk Tuisu (12)
Kurb kuulda ja lugeda (19)
UUS! Politsei eest põgenenud juht sai 20 päeva aresti ja jäi autota (1)
Kõrva-nina-kurguarst Oliver Vaide alustab vastuvõtte  (3)
Õpilastele jätkub veel toidupakke (5)
Prokurör küsis toakaaslast pussitanud mehele pikka vangistust (8)
Fraktsioon Saarlane soovib Tiiu Arolt tagasiastumist volikogu juhi kohalt (31)
Kajakas haudub kesklinna parklas autode vahel mune (7)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (15)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud