[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 27. mai 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
mai 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ajalugu

Sõrve poolsaare viimased lahingud (2)
Autor: Fred Vendel
Esmaspäev, 25. november 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

19. november 1944. Moskva aja järgi kell 7.30 teavitas 109. laskurkorpus 8. armeed olukorrast rindel. Purustatud Saksa 23. ja 218. jalaväediviisi osad peavad Nõukogude poolega lahinguid.

Kogu öö tegutsenud üksikud saksa suurtükid ja miinipildujad lasevad metoodiliselt Punaarmee lahingukordi.

 Sõrve väegrupi komandör Kindralleitnant Hans Schirmer sai hommikul kell 6.00 386. grenaderirügemendilt teate, et nad on öiste rünnakutega liikunud loode suunas edasi kuni metsasihini kuid ilma rünnakkahuriteta. Sügisene märg ja pehme maastik ei võimaldanud seda. Samal ajal lasi Schirmer formeerida Sõrve väegrupi garnisoni tagalaüksuste arvelt eesrindele 6 kompaniid, isikkoosseisuga 681 meest. Kell 11.20 sai ta eesrindelt teate, et vastane on asunud pealetungile.

109. laskurkorpuse komandör kindralleitnant Ivan Alfjorov lisas rünnakusse veel kaks laskurdiviisi ja 98. tankipolgu. Nõukogude Eesti 249. laskurdiviis järgnes poolsaare lääneosas 109. diviisile. Idapiirkonnas pidid aga tegevust jätkama 64. kaardiväediviisi osad koos 131. diviisiga. Vene pool alustas intensiivset pealetungi koos tankidega ida tee, Rahuste ja Lõopõllu suunal. Eesmärk oli sakslased täielikult purustada. Mõne aja pärast pidasid Rahuste ruumis juba ümber piiratud Saksa suurtükipatareid lähidistantsil lahinguid. Sõrve väegrupi läänetiib laguneb.

Oberst Reuteri grupp pidas aga ida tee piirkonnas vihaseid võitlusi 131. diviisi ja 64. diviisi 197. polguga. Major Scharlowi grupp lõi tagasi kõik rünnakud Lõopõllu teede hargnemiskohast põhjast. 23. jalaväediviis teatab Kuramaal paiknevale 16. armee staabile, et olemasolevate jõududega ei ole võimalik vaenlase läbimurret lõunasse enam takistada, vaid parimal juhul saab seda, ainult mõneks ajaks peatada. 16. armee ülem võtab ühendust armeegrupi Nord  ülemjuhatajaga kindralooberst Schörneriga ja taotleb luba Sõrve maha jätmiseks.

Schörner teatab, et Hitleri käsu korraldusest tulenevalt ei saa ta väljastada Sõrve väegrupi evakueerumiseks luba. Saadi järgmised juhtnöörid, võitlusgrupid tõmmata tagasi Põllumaa- Viieristi-Ingelandi-Lõopõllu-teede  hargnemiskohast 1 km lõunasse ning läände Kaunispest põhja.

 Järgmisel päeval jätkusid Punaarmee rünnakud. Sakslaste rinde keskosa ja vasak tiib lagunesid. Nõukogude Eesti 249. laskurdiviis hõivamas Lõopõllu teede risti ja tungis edasi. Hauptmann Klaus Ritter püüab koos koondatud grupiga hoida veel lääne kaitset. Sõrve väegrupile saabus toetuseks mereväe laevastiku 2. võitlusgrupp, eesotsas raskeristleja Printz Eugeni ja kolme hävitajaga.

Samal ajal Nõukogude pool korraldab vahetpidamata uusi rünnakuid ja liigub aeglaselt lõuna poole. Õhtul hiljem ja öösel tõmbuvad sakslased kattegruppide varjus süstemaatiliselt uuele ,,Torkenhoffi e Torgu-kaitseliinile’’. See paiknes Türju-Torgu-Mäebe külade vahelisel alal. Keskosas korraldas kaitset ooberst von Vietinghoffi võitlusgrupp. Ida pool vastutas ooberst Reuter oma tugevdatud 386. grenaderirügemendiga. Lääne osas kaitses major Schirmeri grupp. Rünnakkahuritest 4 oli paigutatud Lülle ümbrusesse, üks Hänga külla ja 5 asusid positsioonidel Mõntu mõisast põhja pool.

 Järgmisel päeval kindralleitnant Alfjorov kuuldes oma luurajatelt sakslaste suurejoonelisest tagasitõmbumisest, arvas, et nad taganevad. Koheselt käskis ta moodustada jalaväega mehitatud tankidest ja liikursuurtükkidest eelsalgad, ning liikuda Sääre suunas. Otsesesse tegevusse suunati 109., 249. ja 131. laskurdiviiside osad. Kõiki eelsalku tervitas Torgu kaitseliinil sakslaste tihe kahuri- ja raskekuulipilduja tuli. Türju all lasti koheselt puruks Su-76 ja päeva teiseks pooleks oli Punaarmee kaotanud lisaks veel 8 tanki ja hulga jalaväge. Nõukogude Eesti 249. laskurdiviis oli saavutanud isegi mõningat edu.

Nad tungisid Iidest ja Soodevahest põhja pool sakslaste kaitsest läbi, kuid seoses ooberst von Vietinghoffi grupi kohese vasturünnakuga olid uuesti tagasi tõrjutud. Kindralleitnant Schirmer käskis rinde keskosas viia kõrgendikule 27,7 toetuseks äsja täienduseks saabunud värske 189. grenaderirügemendi 2. pataljoni.

Samal ajal toimub Saksa 16. armee staabi ja mereväe vahel aktiivne planeerimine ja ettevalmistus Sõrve väegrupi võimalikuks evakueerumiseks. Armeegrupp Nord rõhutab omalt poolt, et tuleb jätkata poolsaare kaitsmisega kuna selleks on Hitleri selge korraldus.  Samas Nordi ülemjuhataja Ferdinand Schörner lubab, et kui olukord peaks Sõrves muutuma võimatuks, võtab ta evakueerimise vastutamise enda peale. Kindralleitnant Schirmer aga rõhutab omalt poolt, et kui hiljemalt 22. novembri öösel ei saadeta Sõrve kahte tugevdatud rügemendigruppi, siis tuleb lugeda seda ööd viimaseks evakueerumise võimaluseks.

 109. laskurkorpuse komandör käskis rindel paiknevatel laskurdiviisidel ette valmistuda järgmise päeva pealetungiks. Rinde lääneosas pidi ründama 109. laskudiviis. Keskosas aga 249. diviis ja ida lõigus 131. Nõukogude pool liigutas lähemale suurtükiväge ja Katjuušasid.

 22. novembri hommikul kell 8.00 peale ettevalmistavat suurtükituld alustasid kõik kolm Punaarmee laskurdiviisi pealetungi. Kõige edukam oli 249. diviisi 925. polk. Nad suutsid tungida Vietinghoffi ja Reuteri gruppide ühenduskohast läbi ning liikuda edasi kuni 500 meetrit. Diviisi 917. laskurpolk püüdis hõivata Torgu põhjapoolset osa. Neil olid toetuseks 98. tankipolgu ja sellega eelmisel päeval liitunud 27. tankipolgu järele jäänud 7 tanki T-34. Sakslased andsid tõrjetuld kõikvõimalikest relvadest, koostöös suurtüki ja miinipildujapatareidega.

Eesrindele paigutatud 2cm ja 3,7cm õhutõrjekahurid ,,flakid’’, tulistati vaheldumisi nii maismaa kui õhusihtmärke. Sakslased olid eesrindele saatnud ka 127. flakidivisjoni noored eestlastest võitlejad, kes olid oktoobris imekombel sattunud Sõrve. Teiselpool vastas tungisid kiiludena Torgusse 917. laskurpolgu eestlastest võitlejad, kellest mõni oli alles septembris teeninud Saksa armees. Sakslastele täienduseks saabunud 435. grenaderirügemendi 1. pataljon, mis paiknes reservina Torgu kiriku juures, saadeti likvideerima läbimurret koos 4 rünnakkahuriga.

6 Nõukogude tanki lasti puruks, ning ala puhastati. Kogu päeva kestsid verised lahingud. Õhtul tungisid eestlastest koosnevad 921. ja 925. laskurpolk rinde keskosas sakslaste alasse. Lahingutegevus jätkus ööpimeduses. Vietinghoff saatis vasturünnakule 2 rünnakkahurit koos reservidega.

Hommikuks olid mõlemad soomukid saanud nii tugevaid tabamusi, et olid rivist välja langenud ja tuli teiste rünnakkahurite abiga transportida tagalasse. Öösel toimetanud Saksa mereväe praamid töid juurde laskemoona. Sõrve väegrupi suurtükkide päevane tagasihoidlik laskemoonakulu oli 4000 laengut.

Sügavat muljet avaldas ka poolsaare läänekaldal tegutsev Admiral Thiele mereväe 2. laevastikugrupp, mis oma raskekaliibriliste suurtükkide tulega toetas jalaväge. Nõukogude pool oli murest murtud, sest iga rünnaku korral tabasid nende jalaväge metoodilised tulelöögid. Kindralleitnant Alfjorov käskis luurajatel ja tulejuhtidel kindlaks määrata vastase suurtükipatareide asukohad ja need hävitada. Osaliselt see neil ka õnnestus. Näiteks tabati kahte 12,2cm välihaubitsate patareid, mille meeskonnad peale suurtükkide hävimist liideti jalaväega.

23. novembri hommikul jätkusid rinde keskosas ägedad lahingud. Kindralleitnant Alfjorovi arvates kaitses vaenlane Torgut meeleheitlikult. Nüüd käskis 8. armee juhata kindralleitnant Starikov 109. laskurkorpuse komandöril saata lahingusse ka 64. kaardiväediviis. Rinde kolmes kohas toimus sissemurrud. 109. laskurdiviis tungis mööda ida teed Tammunani. 131. diviis murdis Reuteri rügemendi paremast tiivast Mõntu sadamani. Kiiresti reageerinud sakslaste juhtkond asus koheselt rünnakkahurite toetusel ja tagalateenistusest formeeritud jalaväegruppidega vasturünnakule.

Sissemurrud likvideeriti, kuid rinde keskosas peale tunniajast ettevalmistavat suurtükituld tungis 249. diviis koos 64. kaardiväediviisiga tugevalt sakslaste alasse. Tankide toetusel edasi liikuv jalavägi kiilus kuni kirikuni ja sisenes Torgu asulasse. Kohapeal paiknev sakslaste võitlusgrupp ei pidanud enam vastu.

Kindralleitnant Schirmer teavitab 16. armeed, et  nüüd tegutseb vastane rindel 4 diviisiga ja suurim sissetung rinde keskosas. Ta lisab, et olukord kujuneb paratamatult katastroofiks.  Pataljonid puuduvad, on ainult kindlate ülemate juhtimisel koondatud grupid, kes võitlevad teatud tugipunktidel. Võitlusgruppide seisund olevat kirjeldamatu. 64. kaardiväediviis saadeti osade kaupa lahingusse.

Punaarmee tungis kuni vastase suurtükipositsioonideni, kus peatati suurtükkide ja kolme rünnakkahuri poolt. Isoleeritud sakslaste tugipunktid jätkavad aga ägedat võitlust. Ooberst von Vietinghoffi võitlusgrupi tankitõrjemeeskonnad varitsevad kõrgendikul 27,7 oma 8,8cm granaadiheitjatega Panzerschreck (RPzB 54) vastase soomukeid. Nad hävitasid 4 tanki. 249. ja 64. diviis jätkavad järjekindlalt pealetungi. Rinde keskosa tükeldatakse veelgi, see on täielikult segi. Sõrve väegrupi kaitse koosneb nüüd ainult tugipunktidest.

 Olenemata Hitleri käsust, andis Schörner nüüd Sõrve väegrupi evakueerumiseks loa. Järgnevalt kutsuti kõikide pataljonide ülemad 23. pioneerpataljoni staapi, kus saadi vastavad korraldused ja juhtnöörid. Alustati evakuatsioonioperatsiooniga, mille koondnimetuseks määrati  ,,Delfiin’’. Poolsaare lõunatippu moodustati mõtteliselt kaks koondamisliini ning kell 17.00 algas väegrupi tagasitõmbumine.

Eelisjärjekorras viidi praamidele suurtükid, õhutõrjekahurid ja 7 rünnakkahurit. Seejärel muud transpordivahendid ja jalaväevõitlusgrupid. Viimasena lahkub ooberst Reuteri grupp koos kolme rünnakkahuri meeskonna ja Sääre majakat õhkiva pioneeriohvitseriga. Samal ajal toetab merelt jalaväge raskeristleja Lützow koos saatelaevadega, tulistades maismaal paiknevaid vastase tugipunkte.

 16. armee raporti kohaselt toodi Sõrve poolsaarelt Kuramaale ööl vastu 24. novembrit 5436 meest, 693 haavatut, 30 vabatahtlikku, 26 vangi, 44 mootorratast, 10 sõiduautot, 7 rünnakkahurit, 10 õhutõrjekahurit, 6 kerget ja 2 rasket välihaubitsat.

Kokku purustasid sakslased ajavahemikul 18-24. november 42 vastase tanki, lisaks olid 25 saanud suurtükitulest tabamusi või sõitnud miini otsa. Mõlema vaenupoole elavjõu kaotused on ebaselged kuna erinevatel aegadel koostatud raportid ei ole täpsed ning on üksteisele vasturääkivad.

Nõukogude pool aga luges 18-24. november peetud lahingutes sakslaste kaotusteks 5190 langenut ja 440 vangilangenut. Leningradi rinde lahingutegevuse aruanded kirjeldava 8. armee kaotusi ajavahemikul 18-24.11.1944 7591 meest langenute, haavatute ja teadmata kadunutena. 249. laskurdiviisi 921. polgu isikkoosseis koosnes 24. novembri Sääre rivistusel ainult 73 võitlejast.

Täna loetuimad
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (6)
Ave Kirppis otsib uut omanikku (2)
Uus vallavanem valitakse kultuurikeskuses (4)
Valesti paigutatud koorem viis auto teelt välja (1)
Uue moega tänavapidu ootab kõiki lõbusõitu tegema  (7)
JUHTKIRI - Muutmine muutmise pärast
Rahvastikuregister – vajalik igas olukorras  (2)
Lugeja küsib, jurist vastab (1)
Arhitekti projekt kui ehitaja piibel
3000 m jooksu võitsid Mairo Mändla ja Eliise Hoogand
Mustjala päevakeskuse arhitektuurikonkursi võitis ideekavand “Öu”
Nädala loetavuse top 5
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (3)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (44)
Kurb kuulda ja lugeda (20)
Politsei tabas metallivarga ja purjus mopeedijuhi (3)
Fraktsioon Saarlane soovib Tiiu Arolt tagasiastumist volikogu juhi kohalt (21)
Kommentaarid
Fraktsioon Saarlane soovib Tiiu Arolt tagasiastumist volikogu juhi kohalt (21)
Ave Kirppis otsib uut omanikku (2)
Lugeja küsib, jurist vastab (1)
Uue moega tänavapidu ootab kõiki lõbusõitu tegema  (7)
Valesti paigutatud koorem viis auto teelt välja (1)
Uus vallavanem valitakse kultuurikeskuses (4)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (6)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (44)
Kool ja lapsevanemad tahavad Vanalinna kooli remonti esimesel võimalusel (18)
Taruvaras kimbutab taas Saaremaa mesinikke (6)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud