Autor:
MMEsmaspäev, 25. jaanuar 2021.
Loe kommentaare |
KommenteeriKliima- ja keskkonnamuutused on viimastel aastakümnetel toonud kaasa puukide arvukuse märkimisväärse suurenemise ja Eestis on seni olnud esirinnas ka Saaremaa oma niitude ja metsadega.Soe ja päikeseline ilm toob meile soovi olla looduses, aga samas pakub ka kokkupuute puukidega. Seepärast registreeritakse järjest rohkem puukidega levivaid nakkushaigusi nii inimestel kui ka kodu- ja põllumajandusloomadel.
Eestis on teada vähemalt kolm puukidega levivat nakkushaigust - puukentsefaliit, puukborrelioos ehk Lyme’i tõbi ja erlihhioos. Inimesele võivad nende nakkuste tekitajaid üle kanda mõlemad Eestis levinud võsapuuk ja laanepuuk.
Kõige parem viis haigestumise riski vähendamiseks on hoiduda puugihammustuse eest vältides piirkondi, kus esineb puuke ning kandes heledat pikkade varrukatega kaitsvat riietust ja pikki pükse.
Ettevaatusabinõusid on veelgi ja märksõna on siin tähelepanelik ja ennast hoidev käitumine. Oleme vastutustundlikud, siis oleme ka terved. Kui oleme terved, siis oleme ka õnnelikud ja on õnnelik meie pere. Puuk on küll väike, aga ikkagi ohtlik.
25. jaanuar 2021