[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 27. mai 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
mai 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Arvamus

Kuressaare Soojuse müügist (12)
Autor: MM
Laupäev, 30. november 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Meie Maa küsis kõikidelt praegustelt Saaremaa vallavolikogu liikmetelt: „Mida arvate Kuressaare Soojuse müügist? Kas hääletaksite poolt või vastu ja millest otsus sõltub?“

Viljar Aro
Kuressaare linna aegses volikogus pidasime soojafirma linna käes hoidmist omaette saavutuseks. Olen jätkuvalt seda meelt. Kui aga müümiseks on väga head ja loogilised argumendid ning enamik volikogust usub müümise mõistlikusse, võin ka meelt muuta. Elame, näeme.

Koit Voojärv
Dokument, kus oleks mõjuanalüüs, mis on lähtuv avalikest huvidest ja sõltumatu töögrupi poolt esitatud, ei ole tänaseks ilmavalgust näinud, sellest johtuvalt olen Kuressaare Soojuse müügi vastu.

Taavi Rauniste
Mina ei toeta Kuressaare Soojuse müüki ja hääletan volikogus müügi vastu.
Tahan volikogu liikmena seista selle eest, et meie soojuse hind oleks ka edaspidi üks Eesti soodsamaid. Olen rääkinud mitmete inimestega sel teemal – paari ettevõtjaga, kolme korteriühistu esimehega ja mitmete linnakodanikega. Keegi ei mõista, miks peaks ettevõtte maha müüma.

Andrus Raun
Ma ei näe ühtegi kaalukat põhjust, miks toimiv ja seni maksumaksja raha toel heas korras hoitud ettevõte on vaja maha müüa. Ühekordne tulu müügist ei kaalu üles soojuse hinna tõusu, mille lõpptarbijad peavad pikemas perspektiivis kinni maksma, sest uus omanik soovib ilmselgelt omapoolse investeeringu tagasi teenida.

Kalle Laanet
Enne, kui ei ole lugenud hindamisakti, ei ole mul seisukohta.

Priit Penu
Otsus sõltub hinnast ja müügitingimustest.

Anti Toplaan
Kuressaare Soojuse müügi otsustab lõplikult volikogu, kuid ajakirjandust lugedes jääb mulle mulje, et müügiga on juba alustatud. Kuressaare Soojuse nõukogu, kes seda teemat peaks esmalt käsitlema, koguneb esimest korda seda küsimust sisuliselt arutama 9. detsembri hommikul. Ilma hindamisakte nägemata ei saa otsustada, kas „ei“ või „jah“. Seega kujundan oma otsuse dokumentidega tutvumise ja ettevõtte juhatuse liikmete arvamuse ärakuulamise järel.

Jaen Teär
Olen vastu, kuna teenus läheb kallimaks.

Vello Runthal
Ei ja veel kord ei! Täna ei ole minule teada ühtegi tõsiseltvõetavat infokildu, mis tekitaks sügava teadmise, et tarvidus on hädasti maha müüa meie Kuressaare Soojus. Mis me siis järgmiseks küll maha müüme, kui on nii suur kihu just midagi maha müüa? Kuressaare haigla, Ida-Niidu lasteaed, Vanalinna kool, Lossi tänav, Kudjape kalmistu? Valikut on!
Kuressaare Soojuse müügi tulemus mõjutab kaudselt iga saaremaalast, sest suuresti on lasteaiad, koolid, haigla, vallavalitsus jm asutused Kuressaare Soojuse kliendid. Nii et  Saaremaa vald oma eduka ettevõtte mahamüümisel peab tulevikus ikka tarbima Kuressaare Soojuse teenuseid ning palehigis maksma kallist ja uue omaniku kehtestatud küttehinda. Ja loomulikult maksavad ka korteriomanikud hääd uut hinda, sest nemad ei saa kuidagi loobuda Kuressaare Soojuse teenustest.
Kõike ei ole vaja maha müüa, sellest on aru saanud ka meie lähinaabrid, nt Riias ja Helsingis müüvad soojusenergiat munitsipaalettevõtted.

Raimu Aardam
Otsus sõltub Kuressaare Soojuse tegelikust väärtusest ja soovitusest edasise suhtes, mille peab välja selgitama eksperthinnang. Positiivse hinnangu puhul olen müügiga nõus.

Silvi Teesalu
Võin arvata, et kui Kuressaare Soojuse väärtust selgitatakse, siis on see suurem küsimus – energia tootmise tulevik Saaremaal. Kuidas edasi minna?
Küsimus ei olegi vahest üksi soojuses, vaid ka elektris. Tehnoloogilised võimalused on mitmesugused. Mis on rentaabel? Milleks jätkub tehnilist oskusteavet siinsamas saarel, millega hätta jääme? Mis on jõukohane rahalises mõttes? Süsteemide kaasajastamine või ka uute energialiikide arendamine nõuab suuri investeeringuid. Me peame nendele küsimustele sisu saama. Kui analüüsi alustuseks on vajalik ettevõtte hetkeväärtuse hindamine, siis nii on.

Urve Tiidus
Huvitav küsimus. Jääme siiski faktide juurde. Volikogule pole sellesisulist eelnõu esitatud. Mis tahes vastus oleks spekulatsioon. Kas omavalitsus tahab elutähtsat infrastruktuuri ettevõtet müüa? Minu teada hetkel mitte. Kas keegi soovib osta? Kuressaare linnale (nüüd Saaremaa vallale) kuuluva soojaettevõtte vastu on ajaloos huvi tuntud. See huvi on raugenud, kuna müügisoovi pole olnud.
Selleks, et otsustada kas või teoreetiliselt, kas poolt või vastu, peavad laual olema väga konkreetsed argumendid – sotsiaal-majanduslikud mõjud, info üha laienevast taastuvenergia rollist sooja- ja elektritootmisel Saaremaal, turu nõudluse perspektiiv, ettevõtte tulevaste investeeringute vajadus jpm. Isegi kui mandril ja lähiriikides on soojatootjad koondunud suurfirmade omandisse, asume meie saarel ja see asetab meid väga erinevasse, st erilisse olukorda.

Jaanus Tamkivi
Hääletamistulemusest volikogus selle teema puhul on täna veel väga vara rääkida, kui see müügiotsus üldsegi peaks otsustamiseks volikogu lauale jõudma. AS-i Kuressaare Soojus võimalik müük on ju üsna mitu korda teemaks olnud ka varasematel aastatel, paraku pole see siiani kordagi volikogule otsustamiseks jõudnud ja ettevõte on jäänud omavalitsuse omandissse edasi.
Otsus müügi poolt või mitte sõltub sellise ettevõtte puhul väga mitmetest asjaoludest. Alustades muidugi hinnast ja lõpetades tulevikuprognooside ning avaliku arvamusega. Esimese etapina tuleb lasta audiitoritel teha ära oma töö ja anda hinnang ettevõtte tegelikule väärtusele

Tiina Luks
Enne kui ma pole näinud argumente müügi poolt ja vastu, ei saa ma ilmselgelt lõplikku seisukohta anda. Küll võin öelda, et hetkel oleksin pigem ettevaatlik. Aga veel kord – kõik oleneb infost ja argumentidest, mis volikogu lauale pannakse.

Heiki Hanso
Ma pole teemaga absoluutselt kursis ega oma kaugeltki arvamuse kujundamiseks piisavalt infot. Ju need arutelud on alles ees ja eks siis aeg näitab.

Mihkel Undrest
Sellist küsimust ei ole arutatud. Jään vastuse võlgu.

Tambet Kikas
Kiire vastus on, et käesoleval hetkel ei arva midagi, kuna sellist otsuse eelnõugi ei ole koostama hakatud. Opositsiooni esindaja vastab juba praegu kindlasti, et on vastu, see on poliitilise elu paratamatus.
Kui nüüd tõsisemalt rääkida, siis enne kui üldse mingi otsustamise koht saab tekkida, on vaja teha pikk ja sisuline analüüs pikemas vaates. See sisaldab endas väga palju erinevaid komponente, näiteks, millisel ajahetkel on vajalikud järgmised suuremad investeeringud ettevõttesse, milline on kliimamuutuste sisuline mõju ettevõttele 10+ aasta perspektiivis, tarbimise üldine vähenemine (majade soojustamine, uued tehnoloogiad soojuspumpade, päikesepaneelide jne näol) jne jne, neid muutujaid on mitmeid ja mitmeid veel, mis kõik ettevõtte käekäiku mõjutavad.
Ehk siis võimalikud otsused peavad olema läbi kaalutud just tuleviku vaates, mitte tänasest hetkeseisust lähtuvalt, kus kõik on laias laastus päris hästi.
Kui analüüs on tehtud ja läbi arutatud, alles siis saab otsustamise juurde asuda, emotsioonide pealt otsuseid teha on mugav, aga lühinägelik.

Ly Kallas
Minu teada on valitsus tellinud auditi, et selgeks teha Kuressaare Soojuse väärtus ning seetõttu pean oluliseks ära oodata kõik poolt ja vastu argumendid. Hetkel aga arvan, et mõistlik on Kuressaare Soojus jätta valla omandisse.

Liilia Eensaar
Kuna Kuressaare Soojuse teemat ei ole volikogule tutvustatud, siis ainult ajakirjanduses kirjutatu põhjal ma oma arvamust ei saa kujundada. Selle kohta on vaja väga põhjalikku arutelu ja analüüsi.

Aare Martinson
Kuressaare Soojust kui hästi toimivat ettevõtet ei peaks müüma. Hääletaksin vastu. See on minu isiklik arvamus.

Aarne Toomväli
Mina isiklikult ei poolda müüki.

Küsimusele ei vastanud: Enn Eesmaa, Andres Hanso, Boris Lehtjärv, Kairit Lindmäe, Mart Mäeker, Meelis Juhandi, Tõnu Teder.

Täna loetuimad
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (7)
Ave Kirppis otsib uut omanikku (3)
Uus vallavanem valitakse kultuurikeskuses (4)
Valesti paigutatud koorem viis auto teelt välja (1)
Uue moega tänavapidu ootab kõiki lõbusõitu tegema  (7)
JUHTKIRI - Muutmine muutmise pärast
Rahvastikuregister – vajalik igas olukorras  (2)
Lugeja küsib, jurist vastab (1)
Arhitekti projekt kui ehitaja piibel
3000 m jooksu võitsid Mairo Mändla ja Eliise Hoogand
Mustjala päevakeskuse arhitektuurikonkursi võitis ideekavand “Öu”
Nädala loetavuse top 5
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (3)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (44)
Kurb kuulda ja lugeda (20)
Politsei tabas metallivarga ja purjus mopeedijuhi (3)
Fraktsioon Saarlane soovib Tiiu Arolt tagasiastumist volikogu juhi kohalt (21)
Kommentaarid
Ave Kirppis otsib uut omanikku (3)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (7)
Fraktsioon Saarlane soovib Tiiu Arolt tagasiastumist volikogu juhi kohalt (21)
Lugeja küsib, jurist vastab (1)
Uue moega tänavapidu ootab kõiki lõbusõitu tegema  (7)
Valesti paigutatud koorem viis auto teelt välja (1)
Uus vallavanem valitakse kultuurikeskuses (4)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (44)
Kool ja lapsevanemad tahavad Vanalinna kooli remonti esimesel võimalusel (18)
Taruvaras kimbutab taas Saaremaa mesinikke (6)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud