Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Esmaspäev, 25. jaanuar 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
jaanuar 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Arvamus

Quo vadis, Kuressaare? (12)
Autor: Tuuli Org ja Hannes Koppel, arhitektid, Andres Tamm, vandeadvokaat
Kolmapäev, 23. oktoober 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Alates Eesti Vabariigi suurima valla moodustamisest on kohalikud elanikud näinud ja omavahel arutanud, et otsus teha üks ja ainus Saaremaa vald pole olnud kõige õigem ei haldusüksustele – Saaremaa endistele valdadele – ega ka Kuressaare linnale, rääkimata kohalikest elanikest.

Täpselt on tabanud Kuressaare linna elanike mured Vahur Reede oma arvamuses 7. veebruari 2019. a Saarte Hääles.

Tsiteerime teda: „Saaremaa valla tekkega kaotas Kuressaare oma ligi pool tuhat aastat tagasi saadud linnaõigused. Seda tõsiasja pareeriti väitega, et ega’s Kuressaare linnana kao, asulana on ta ikka linn. Paraku pole ka see nii. Nimelt muudeti seoses haldus­reformiseadusega kohaliku omavalitsuse korralduse seadust (KOKS) ja kirjeldati ära vallasisene linn asulana.

KOKS välistab võimaluse, et vallavanemal on ka Kuressaare linnapea esindusfunktsioon. Vallasisese linna linnapea saavad valida ainult linnakodanikud kogukondlikult. Kudjape alevik ühel pool Kuressaaret ja Nasva teisel pool, aga Kuressaare ei ole enam isegi mingi asula KOKS-i mõttes. Linnakodanikelt on võetud põhiõigus endale ise esindajaid valida.“ Meie arvates on Vahur Reedel õigus – kui kohalik valija ei saa valida kohalikku volikogu, ei saa ta valida ka kohalikku linnapead.

Ometigi, kas KOKS võimaldab valida lisaks maavanemale ka linnapea, pole käesoleva artikli autorite arvates „meie mure“, ehk küll on, aga see pole nii primaarne kui seda on kohaliku võimu (kuri)tarvitamine oma avaliku funktsiooni täitmisel endises Kuressaare linnas.

Seega on linnapea olemisel ja valimisel ka teine külg – kui pole linnapead, siis pole ka linnapea vastutust linna asjade ajamisel ning vallavanema vastutus lahustub kogu valla/maakonna peale.

Mõni kuu tagasi hakkasid endised linnaelanikud nägema, et Kuressaare linnapargis, mere pool, Kuressaare linna muinsuskaitsealal on alustatud mingisugust „suurehitust“. Uurimisel selgus, et aadressil Kalda pst 1 on ehitamisel betoonist rulapark.

Kas rulapark on osa nn Kuressaare 2020. a Euroopa spordilinnast, ei tea, aga pole ka oluline, kuid seadust peab ikkagi täitma nii linnapea kui ka vallavanem.

Rulapark on 125 m2 ehitusaluse pinnaga ehitis, mis rajatakse vanalinna muinsuskaitsealale. Selle projekteerija on Skatepark OÜ projekteerija Kristjan Lepik, kellel majandustegevuse registri andmetel vaid ehituskonstruktsioonide osa projekteerimise õigus. Puuduvad muinsuskaitse eritingimused ja muinsuskaitseametiga kooskõlastatud projektdokumentatsioon.

Kuressaare üldplaneeringu põhjal on tegemist Kuressaare mereäärse segahoonestusalaga, kus üldjuhul kehtib arhitektuurikonkursi korraldamise kohustus.

Vastavalt Kaarma valla ja Kuressaare linna ühisplaneeringu nõuetele seatakse Kuressaare rannaäärsel alal tingimused ehitiste püstitamiseks detailplaneeringuga. Detailplaneering tuleb koostada ka siis, kui ehitusõigus soovitakse anda 20–60 m2 ja kuni 5 m kõrgusele ehitisele. Ehitised on nii hooned kui rajatised. Detailplaneeringu kohustus pole kius, vaid ainus võimalus avalikkust kaasates leida ehitisele parim asukoht ja otsustada konkursi vajadus.

Kokkuvõtteks: kas skulptor Hannes Starkopfi poolt konkursi alusel tehtud Saaremaa kirjaniku ja laulumehe Albert Uustulndi kuju vahetusse lähedusse tehtav betoonist rulapark sobib kirjaniku mõttemaailma ja lauludega, on meie arvates ennustatav, kuid betoonist kolaka ehitamiseks vajalikud seadusesätted tuleb täita. Tuleb teha detailplaneering, saada muinsuskaitse eritingimused, võibolla tuleks parima lahenduse saamiseks teha arhitektuurivõistlus ning võitja saaks vastava kompetentsi omava arhitekti osalusel teha projekti.

Vallaarhitekt on Mark Grimitliht, kelle erialane kvalifikatsioon on diplomeeritud arhitekt, tase 7.

Arhitekt tase 7 on Arhitektide Liidu eeskirja järgi spetsialist, kes koostab volitatud arhitekti juhendamisel planeeringute erinevate liikide ning ehitiste ehitusprojektide arhitektuurset osa ja arhitektuurseid terviklahendusi. Diplomeeritud arhitekti tase 7 pädevuses on iseseisvalt ja omal vastutusel koostada ehitusprojekti arhitektuuri osa ehitusloa kohustuse alla mittekuuluvatele ehitistele ja kuni 9 m kõrgustele ning kuni 180 m² ehitusaluse pinnaga avalikkusele suletud ehitusloakohustuslikele hoonetele.

Kas vallaarhitekt on oma teadmiste poolest vastav olema Saaremaa valla arhitekt või mitte (Eesti Arhitektide Liidu kutsestandardist tulenevalt võib vaid volitatud arhitekt olla pädev töötama riigi ja kohaliku omavalitsuse asutustes), jääb Saaremaa valla elanike ja ajaloo otsustada, kuid nimetatud betoonist kobaka ebaseaduslikku sokutamist Kuressaare muinsuskaitsealale ja Kuressaare linnaparki Albert Uustulndi naabriks julges „vallaarhitekt“ koos vallavanemaga ilmselt üksnes põhjusel, et nii rasket betooni on väga keeruline sealt eemaldada.

Nähes, et betoonmonstrumi kohta ei esita ühtegi küsimust ka vallavolikogu, kuna ainus sõna võttev volikogu opositsiooni liige Mart Maastik enam volikokku ei kuulu, hakkas ootamatult kerkima aadressil Tori tn 4 nn merepääste hoone. Tõsi küll, see hakkas kerkima eelkõige veel osaliste peades ning ehitusteatise esitamises Saaremaa vallavalitsusele, kuid oma olemuselt ei erine see ehitusloa väljastamisest.

Kooskõlas ehitusseadusega on kuni 5 m kõrguse ehitise ehitisealuse pinnaga 20–60 m2 ehitamiseks vajalik esitada pädevale asutusele ehitusteatis ja ehitusprojekt.

Pädev asutus annab ehitusprojektile hinnangu, lähtudes eelprojektile esitatavatest nõuetest.
Tori tn 4 ehitusteatisele on lisatud vallaarhitekti poolt koostatud visand, mis ei vasta isegi eelprojektile esitatavatele nõuetele ja mille on allkirjastanud vallaarhitekt.

Pädev asutus järelevalveorganina ei saa olla samas projekteerimist teostav pädev isik, vastasel juhul on tegemist ilmse korruptsioonijuhtumiga.

Tori 4 on samuti Kaarma valla ja Kuressaare linna ühisplaneeringu järgi kohustusliku detailplaneeringu alal asuv krunt, millele ehitamiseks tuleb eelnevalt teha detailplaneering koos avalikustamisega – kas Kuressaare jahtklubi ette, restoranist mere poole sobib seebikarp või ta ei sobi sinna mitte. Ei piisa, kui Saaremaa vallavanem koos Saaremaa vallaarhitektiga arutavad kohapeal, et siia see ehk sobib.

Eelnevalt nimetatud osaliste peades sobinuks merepääste hoone koos tarastatud tehnopargi hoiualaga ka Raiekivi sääre puhkealale rannahoone lähedusse! Sinnagi oli koostatud eskiis, ilma et oleks vajalikuks peetud arutelu laiema üldsusega detailplaneeringu või muinsuskaitse ametnike seisukohtade kaudu.

Lõpuks ka paar sõna vallavalitsuse tegemistest Kuressaare avaliku ruumi parkimisprobleemi lahendamiseks.

Nagu te kindlasti mäletate, ilmus mõni aeg tagasi artikkel vallavalitsuse kokkumängust väidetava kesklinna parkimise vähempakkumise võitja, Garnisoni 15 krundi omaniku Orgemor Holding OÜ-ga.

Vald jättis meie vaide rahuldamata, leides, et elamumaale muinsuskaitsealal on võimalik rajada ajutine parkla. Lisaks muudele seaduserikkumistele, mida ta valjuhäälselt lehes kuulutas, tekib meil arvamus, et abivallavanem, kes tollal kirjutist kommenteeris, ei oska või ei soovi lugeda 5-ni.

Nimelt tegi Saaremaa vallavalitsus vähempakkumise konkursi vähemasti viieks aastaks parklakinnistu leidmiseks. Ehitusseadustiku § 3 lg 4 aga sätestab, et ajutine ehitis on lühemaks kui viieaastaseks kasutamiseks mõeldud ehitis, seega poleks nimetatud kinnistule võimalik rajada parklat vähemasti viieks aastaks.

Lehitsedes vanu kohalikke ajalehti, leidsime Saare Häälest Kerttu Kalmuse artikli 30. mai 2019. a numbrist “Garnisoni ohtliku kolemaja viimane tund on löönud”. Selles artiklis selgitab autor üksikasjalikult, et Garnisoni 15 asuvat muistset aadlielamut ei lubatud pikka aega lammutada, kuid restaureerijaid ega ka krundi ostjaid ei leidunud. Alles siis, kui 2017. a otsustati hakata ehitama Garnisoni põhikooli asemele riigigümnaasiumi, ostsid krundi ära Orgemor Holding OÜ omanikud Mart Loik ja Olari Aavik, kelle sõnade kohaselt “jääb sinna üks sile platsike”.

Tsiteerides artiklit: „2017. aasta sügisel lubasid Kuressaare linnajuhid ühtäkki kolemajade linnapildist kadumist. Toona septembris nentis linnapea Madis Kallas, nüüdne Saaremaa vallavanem, et kui Garnisoni tänavale peaks tulema riigigümnaasium, tuleb sealsed kolemajad lammutada. Ja riigigümnaasium sellele tänavale ka tuleb.“

Nii et tollal Saaremaa vallavalitsuses ringelnud kuulujutud, et juhtkond on Orgemor Holding OÜ omanikega Garnisoni 15 osas juba kokku leppinud, olid tõesed ning Orgemor võitis ilma mingi konkursita oma kinnistule rentniku.

Ka selline kokkulepe on korruptsioon. Kuhu lähed, Kuressaare?

Mark Grimitlihti vastulause homses lehes.


Täna loetuimad
Kaubikujuht rikkus Pöide suusaraja
NyxAir lendab nädalavahetustel täis lennukiga
Tamkivi pürgib vallavanemaks
Enim puuke leiti Jursi külast
Kogu maailma seksualiseerimisest
Kärla koolis kaks klassi koduõppel
Kalle Laanet saab kaitseministriks
Saaremaa Kolledž saab lisatoetust
Muhumaal räägiti Suure väina püsiühendusest
Jahimehed küttisid mullu Saaremaal 287 põtra
Kuressaare haiglas alustas tööd silmaarst
Kalastuskaartide ostmisel uus kord
JUHTKIRI - Väike, aga ohtlik
Saaremaa Nepsi ajal ehk poliitilisest elust Saaremaal
Tänak sai MM-punktide asemel karistuse
Nädala loetavuse top 5
Kaubikujuht rikkus Pöide suusaraja
NyxAir lendab nädalavahetustel täis lennukiga
Tamkivi pürgib vallavanemaks
Enim puuke leiti Jursi külast
Kogu maailma seksualiseerimisest
Kommentaarid
Vald tahab kehtestada ülesaaremaalise reklaamimaksu (16)
Koerad puresid inimest (8)
Keskerakond jääb Saaremaa koordinaatorita (24)
Perekondlik (3)
Paarisuhtest ja riigist (14)
Ruhnu lennuki jaoks valmis angaar (6)
Viikingipealik võis otsa leida Saaremaal (7)
Vastulause artiklile „Kalurid pole riigi otsustega rahul“ (13)
Jäävihm ja tuisk tõid elektrikatkestusi  (5)
Reisijad saavad praamidel toidu kontaktivabalt ette tellida (5)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud