Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Esmaspäev, 18. jaanuar 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
jaanuar 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Arvamus

B-kategooria sõidueksam – mis põhjustab ooteaegu? (10)
Autor: Tarmo Vanamõisa, maanteeameti eksamiosakonna juhataja
Teisipäev, 27. august 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Igal suvel leiame end jälle tuttavast olukorrast, kus B-kategooria sõidueksamile pääsemiseks tekib 1–2 kuu pikkune ooteaeg. See ei ole meie praktikas midagi uut ning põhjused, miks sellised ooteajad tekivad, on suures osas püsinud muutumatuna.

Laias laastus saame rääkida kahest asjast – mida juhtimisõiguse omandaja teha saab ning kuidas maanteeamet panustab.

Korduseksamite hulk

Tihti eeldavad noored, et asuvad autokooli õppima ning kaks kuud hiljem on juhiluba käes. Selle saavutamiseks tuleb aga pikemalt ette mõelda ning ka omaalgatuslikult juurde õppida ja harjutada –autokool annab suuna kätte ning tulevane juht tegutseb omal initsiatiivil edasi, vastasel juhul jääb protsess venima.

Seda näitab ilmekalt ka see, et sel aastal on sõidueksami esimesel korral läbijate hulk olnud vaid 47%. Pole ju kõige hullem ning võiks eeldada, et korduseksamile minnes õpitakse ja harjutatakse juurde ja teise eksami läbivusprotsent on juba kõrgem.

Paraku pole see nii. Teist korda sõidueksamile minnes läbib selle vaid 37%, kolmandat korda minejatest juba vaid 33%. Sel aastal on 761 juhti läinud neljandale katsele ja 446 juhti käinud viiendal katsel. Niiöelda rekordihoidja on õpilane, kes ei sooritanud oma 46. sõidueksamit. Sellised sariläbikukkujad ning nende suhtumine ongi esimene suurem faktor eksamite pikkade ooteaegade tekkimisel.

See, kui juhtimisõiguse saamiseks läheb rohkem kui kolm sõidueksamit, ei ole enam normaalne. Ei ole mõtet käia raha ja aega raiskamas – kui viimasest sõidukorrast on pikem vahe sisse jäänud, on targem võtta selle raha eest paar täiendavat sõidutundi ja veenduda, et oled omalt poolt positiivseks soorituseks kõik teinud. Kui ei soorita, siis ära jää ootama.

Juhtimisõiguse omandajad ei tohiks lasta end mõjutada internetis levivatel hirmujuttudel – eksamineerijad ei taha kedagi läbi kukutada. Vastupidi, võttes vastu kuus sõidueksamit päevas, ei ole midagi motivatsioonile halvavamalt mõjuvat kui mittesooritajad. Eksamite metoodika muutumise tõttu antakse praegusel ajal eksaminandile isegi varasemast rohkem võimalusi ning kui just umblollusega hakkama ei saada, lastakse neil võimalusel siiski eksamiaeg täis sõita ja ka oma tugevusi näidata.

Lisaks ei ole mõtet ka eksamimarsruute pähe õppida – isegi kui Eestis kasutataks üht kindlat marsruuti, on liiklus orgaaniline ja pidevalt muutuv protsess. Marsruudi tundmisest pole ilmselgelt kasu, kui muutujatega arvestada ja neile reageerida ei oska.

Autokooli valik

Üldise sõiduoskuse kujundamise üheks tähtsamaks faktoriks on autokooli valik. Eestis on üle 200 autokooli, kuid vaid väiksem osa neist käib aktiivselt kohtumistel, osaleb autokoolide ja -koolitajate liidu töös, küsib maanteeametilt enda kohta käivat statistikat ning tegeleb aktiivselt enda parendamisega. Teine äärmus toimib aga risti vastupidi – funktsioneeritakse kui kasumipõhine äriettevõte ning „toodetakse“ aasta jooksul mõnikümmend õpilast, kellest sõidueksami läbivad esimese korraga vaid 1–2.

Tihtilugu alustatakse autokooli valikul sõprade soovitustest, kuid siinkohal tasuks vaadata ka maanteeameti statistikat, muu hulgas läbivusprotsente.

Enne lõplikku otsust hinnake ka kooli kodulehte – on küll erandeid, kuid tihtipeale ei panusta vaid kasumile rajatud ettevõte professionaalselt tehtud kodulehte. See võib olla ilmselge, kuid ärge valige hinna järgi – tihtipeale paisuvad vaid hinda müüvate autokoolide lepinguid tehes arvud väga kiirelt väga suureks.

Arvestada tuleks ka lisakuludega – nii meie kui rahvusvaheline kogemus näitab, et riikliku sõidueksami sooritamiseks läheb keskmisel juhikandidaadil tarvis rohkem kui 30 sõidutundi. Praegu nõutav miinimum autokoolis on 23. Kulu tähendab eelkõige aega, aga juhendaja puudumisel raha.

Miks just suvi?

Eeldatakse, et suvel on sõidutingimused leebemad ja eksamit lihtsam läbida. Reaalsuses on suvel rohkem liiklust ja teetöödest tingitud ajutist liikluskorraldust ehk juhikandidaadile rohkem harjumatut olukorda, suuremad kiirused ning soojade ilmade tõttu on juhid närvilisemad – keegi ei soovi pikalt autos haududa. Talvel seevastu on kiirused väiksemad, liiklejad tähelepanelikumad ning teistega arvestavamad ja keerulisemate teeolude tõttu annavad ka eksamineerijad võibolla rohkem „andeks“.

Lisaks tasub ka arvesse võtta, et eesmärk ei ole ainult juhtimisõiguse omandamine. Seetõttu pole mõtet minna kodulinnast eemale võimalikult lihtsates tingimustes eksamit sooritama – võimaluse korral läbi eksam selles piirkonnas, kus sa ka tulevikus kõige rohkem sõitma pead. Ja kui talvistes oludes eksami sooritad, ei tohiks ka suvise liiklemisega raskusi tekkida.

Kui aga mõnes suuremas linnas on pikad ooteajad, on loomulikult optimaalsem ka teiste piirkondade õpilasi vabadele eksamiaegadele registreerima lubada. Me võtame eksameid vastu 18 piirkonnas, kuid nii mõneski neist pole eksamineerijad alaliselt kohal, vaid käivad vastavalt õpilaste hulgale. Kui me näeme, et kohalikud õpilased ei suuda aegu täita ja hakkavad näiteks Tallinnast tulema, on siiski parem jätta eksamineerija Tallinnasse eksameid vastu võtma.

Suvel lisadub ka märkimisväärne hulk juhikandidaate, kes soovivad omandada A-kategooria juhtimisõigust. Seega peab maanteeamet oma ressursid ümber jaotama, et see lisakoormus vastu võtta. Ära ei tohi unustada ka seda, et aastaringselt võtame vastu rasketehnika eksameid, kus kategooria saamine on seotud tööhõivega ja siin tuleb sageli teha eelistus nn tööinimese kasuks.

Mis veel ooteaegu paisutab

Kõrvalepõikena paisutab eksamite ooteaegu mingil määral ka force majeure – näiteks eksamineerijate haigestumine või õpilaste ilmumata jätmine. Kui tõvehooajal haigestub näiteks 20% eksamineerijaid nädalaks ajaks, tähendab see 180 eksamiaja kaotsiminekut. Sel aastal on ka 388 eksamiaega eksaminandi mitteilmumise tõttu kasutamata jäänud – see on piltlikult öeldes 10 eksamineerijat nädal aega järjest jõude seismas.

Mida maanteeamet teha saaks

Lisaks sellele, et me hoiame kõiki 18 piirkonda üle Eesti töös, siis näiteks selle aasta alguses tõime vahemikus veebruar-aprill teiste linnade eksamineerijaid Tallinnasse, sest väiksemates kohtades ei täitunud eksamiajad ning eksamineerijatel ei olnud tööd. Eelmise aasta talvel kutsusime ka meedia kaudu õpilasi eksameid sooritama.

Eksamiprotsess on muudetud õpilastega arvestavamaks ja kompetentsipõhisemaks ning eksamineerijad annavad õpilasele rohkem võimalusi oma parimaid külgi näidata. Osaleme nii Euroopa teooria- kui sõidueksami töögruppides ning tänu tihedale koostööle teiste riikidega oleme oma eksamineerimisprotsessi lihvinud tasemeni, kus kolleegid teistest riikidest käivad meil külas ja küsivad oma protsessi muutmiseks nõu. Seda peegeldab ka õpilaste kõrge rahulolu – kokkuvõttes on sõidueksami korraldusega rahul 68%, teenindusega on rahul positiivsetest sooritajatest 88%, mittesooritajatest 27%.

Suured lootused on ka eksamimääruse suuremahulisel uuendamisel. Mitmeaastase koostöö tulemusena autokoolidega oleme välja töötanud kogumi uusi harjutusi, hindamispõhimõtteid ja annaksime ka autokoolidele õppeprotsessi ülesehituses vabama valiku. Uuest aastast antakse autokoolidele ka võimalus prognooside põhjal ise oma õpilastele eksamiaegu pikalt broneerima hakata. Sama süsteem toimib praegu juba rasketehnika juhtimisõiguse omandamisel ning on end näidanud vaid positiivsest küljest.

On ka küsitud, miks maanteeamet rohkem eksamineerijaid palgale ei võta. Esiteks, ametnike arvu suurendamine ei ole otstarbekas ega vajalik. Eksamineerijate optimaalse arvu saamiseks on arvestatud uute juhikandidaatide arvuga, kaherattaliste ja rasketehnika kategooria taotlejatega ning sellega, et sõidueksam peaks olema sooritatud vähemalt teisel katsel. Kõik lisakatsed ei ole selline prioriteet, et selle arvelt ametnike arvu tõsta.

Kokkuvõtteks

Kui kõrvale jätta force majeure, on sõidueksamite pikad ooteajad tingitud peamiselt sellest, et õpilased ei planeeri juhtimisõiguse omandamist piisavalt pikalt ette ning ei täienda ennast õigeaegselt. Kui autokooli minnakse vaid juhiluba saama, on üritus juba eos läbi kukkunud. Kui sinna minnakse turvaliseks liiklejaks saama ning seeläbi ka juhtimisõigust omandama, on pilt juba palju parem.


Täna loetuimad
Viikingipealik võis otsa leida Saaremaal
Nüüdseks on selgunud Aasta Küla tiitlit püüdev koorekiht (1)
FC Kuressaare uus tegevjuht on Mikk Saarela (2)
Kalurid pole riigi otsustega rahul (2)
Pargitud autod segavad lumekoristust
Lumetõrje info teenuskeskustest
JUHTKIRI - Paluks suusarajal kultuursemalt! (1)
Riik paneb teede remonti üle miljoni
Salme laevamatusest ja Saaremaa viikingitest viimaste geeniuuringute valguses, III
Kultuuriinimesed said tunnustuse
Kristjan Kombe teeb Soomes karjääri
Siseturistid jätkuvalt ülekaalus
Ruhnus kõik soovijad vaktsineeritud
Mida kujutab endast Moderna COVID-19 vaktsiin
Tammemaa oli Poolas võidukas
Nädala loetavuse top 5
Viikingipealik võis otsa leida Saaremaal
Nüüdseks on selgunud Aasta Küla tiitlit püüdev koorekiht (1)
FC Kuressaare uus tegevjuht on Mikk Saarela (2)
Kalurid pole riigi otsustega rahul (2)
Pargitud autod segavad lumekoristust
Kommentaarid
JUHTKIRI - Paluks suusarajal kultuursemalt! (1)
FC Kuressaare uus tegevjuht on Mikk Saarela (2)
Kalurid pole riigi otsustega rahul (2)
Nüüdseks on selgunud Aasta Küla tiitlit püüdev koorekiht (1)
UUS! Valitsus pikendas öise alkoholimüügi keeldu veebruari lõpuni (9)
JUHTKIRI - Peenike pihus (8)
Saaremaa jaoks harv talv tõi kohe teelt väljasõite (25)
Valdo Randpere paneks hääletusele Saaremaa Lätile loovutamise (46)
Leisi otsib Karja kihelkonna tegu ja tegijat  (5)
Tiina Ool kõndis nädalaga ligi 200 kilomeetrit  (10)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud