Kingime maski Meie Maa tellijale
[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Neljapäev, 25. veebruar 2021  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Arhiiv
eelmine kuu
veebruar 2021
järgmine kuu
E T K N R L P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Arvamus

Eesti on kõigi oma (37)
Autor: Indrek Kasela, ettevõtja
Laupäev, 06. aprill 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Lennart Meri, suurim meie suurmeestest, on võrrelnud ühiskonda merega. Saastunud vees surevad kalad. Ta kõneles Läänemerest, ja tollal oli tal selleks konkreetne põhjus. Aga ta mõttekaar oli laiem: kui saastunud meri tapab kalad, siis puhtuse puudumine informatsioonis degradeerib inimese. Ja laastab demokraatia.

Mis see puhtuse puudumine informatsioonis muud on, kui sõnadelt nende väärikuse võtmine. Alles jääb tühi sõna, vale sõna, mis lükitakse kokku pettust täis lauseteks. Vääritule sõnale ei maksa, ei saa, ei tohi võimu anda, sest selline võim degradeerib inimest. Me olemegi nüüd kõik nagu kalad, kes ahmivad õhku. Mis juhtus?

Miks lühikese ajaga on eestlaste suurim mure, kes on konservatiiv või liberaal (ja mis asi see liberaal või konservatiiv üldse on?!). Kas aborti tohib teha või ajakirjanik küsimust küsida? Käputäiel poliitikuil, mitte ainult ühest parteist, on õnnestunud tekitada tõesti hüsteeria teemadest, mis meie igapäevaelu üldse ei puuduta. Inimestel tuleb aru saada, et poliitiku relv on vastandamine – “mina olen parem kui tema” – ja kadeduse õhutamine. See vesi on nüüd nii sogaseks aetud, et keegi ei saa enam aru, mis on õige, mis vale.

Tahame öelda „Stopp!“. Võtkem aeg maha ja lõpetame selle hüsteeria õhutamise ära. Poliitikud said oma hääled kätte, aga see ei tähenda, et rahvas peaks nüüd neli aastat vaikimisi pealt vaatama ja kiruma, et jälle läks nihu.
Kõigi Eesti on juba praegu suurem kui ükspuha milline partei ja me tahame tuletada poliitikutele meelde, et Eestis võivad võimu teostada ka teised peale parteilaste. Kõigi Eesti sõnumiga on liitunud 27 000 inimest ja meie sõnum on jõudnud üle Eesti – ainuüksi sotsiaalmeedias oleme jõudnud 260 000 inimeseni, tele ja lehe kaudu kogu rahvani.

Lihtne sõnum

Kõigi Eesti sõnum on lihtne – Eesti on kõigi oma, kes siin elavad. Ja kõik peavad väljas olema ka kõige väiksema eest, ei ole halvemaid ega paremaid. See pole see õõnes Jüri Ratase “me otsime ühisosa”, vaid see riik siin on inimeste oma. Mitte poliitliste parteide. Mitte inimeste lõhestamiseks. Juhan Ulfsak ütles hästi: kui võetakse vabadus ühelt inimeselt, võetakse vabadus kõigilt. Lennart Meri ütles, et omariiklus on sarnane jalgrattasõiduga: kui seisma jääd, kukud ümber. See riik on meie kõigi asi ja vajab, et me iga päev ta eest hoolt kanname.

Liikumine Kõigi Eesti tahab, et kõigil oleks Eestis parem elada. Paremini saame siis elada, kui see ei toimu üksteise arvelt või meiega manipuleerides.
Mulle teeb üks asi veel rohkem muret kui praegune olukord – pettumus, mis tuleb mõne aasta pärast. Kõik need lubadused: kõrgem pension, madalam käibemaks, rohkem raha maale. Me ju teame, et sellest midagi ei tule viisil, nagu poliitikud seda lubavad. Niisuguseid asju saab tulla mitte ümberjagamise teel, vaid nii, et kõik võtavad hõlmad vöö vahele, teevad rohkem tööd, kuulatakse, mida arvavad eksperdid, peetakse faktidest lugu. Pension saab tõusta, kui inimesed rohkem säästavad.

Käibemaksu saab alandada kui lepime kokku, et riigiettevõtted ei ole kaudsed maksustamis- ja riigikassa dividendipumbad. Maksustame vara, aga mitte inimesi.

Rohkem raha tuleb maale, kui väärtustame oma maad, mitte ei too ministeeriumitöötajaid sinna. Olgem ausad – varaline kihistumine on ju maal suurem kui linnas. Linnas elavad inimesed ikka võrdsemalt ja nii igas riigis. Meil aga on maal “toetustemeestel” ATV-d ja džiibid, teised sõidavad bussiga. Ja need inimesed, kes tõesti lootsid, et nüüd äkki läheb paremaks ja keda “omad” alt veavad, kelle poole peavad nad siis pöörduma? Aga nagu ikka – poliitik arvab, et tema ei vastuta ja lükkab vastutuse, ütleb, et näe, see teine oli süüdi, olgu see olematu Süüria pagulane, Euroopa Liit või see teine poliitik. Ei tohi valetada ja petta inimeste lootust.

Ettevõtjana, kui ma luban rohkem kui võimalik, läheb ettevõte pankrotti. Poliitikutel peab samasugune vastutus olema. Lisaksin veel, pole see poliitik mingi imeloom – Eesti algusaastatel olid riigikogus erinevate elualade eksperdid, mitte parteide soosikud. Ma arvan, et me peame sinna tagasi minema.

Eesti on pagulaste jaoks kallis

Et aga üldisi hirme hajutada – teeks ükskord selgeks, et seda Aafrika või Araabia pagulaste tulva, millega meid hirmutatakse, ei tule siia kunagi. Pole siiani tulnud ja see on ka kõige lollim info, mida levitatakse. Ei sõltu see ei Toompeast, EKRE-st ega Euroopa Liidust.

Eesti on selliste pagulaste jaoks juba liiga kallis, nagu ka eestlaste endi jaoks. Miks peaksid nad siia tulema kolmeeurost kohvi jooma, kui Münchenis maksab see 1,5 eurot? Küll võib  meile tulla n-ö rikaste “pagulaste” tulv, nii nagu soomlased omal ajal.

Eesti riigi suurim vara on see, et meil on puhast maad ja vett palju. Kui sa elad Hongkongis või New Yorgis ehk üheksa tunni lennusõidu kaugusel, mis on maailma mastaabis väga väike vahemaa, siis kümnekonna aasta pärast on nelja aastaajaga, ilma suurte loodusstiihiate ja maavärinatevaba maalapp väga ihaldusväärne, kus teist kodu omada.

Soomlased on ikka väga vaesed inimesed võrreldes maailma suurlinnade rikastega. Me võime siiani enamikust jõgedest ja järvedest vett juua, ilma et me ära sureksime. See on ka meie võimalus – olla väga puhta loodusega maa. Luksus maailma jaoks, kättesaadav ja tasuta meile endile. Selles mõttes on Saaremaa ja Hiiumaa juba muust Eestist pikalt ees. Õppigem Šotimaalt, mis elab palju paremini kui suurem osa Inglismaast tänu oma inimtühjusele ja puhtale loodusele. Armin Kõomägi räägib õigesti, et mida vähem meid on, seda rohkem meil on jagada.

Seega see käsukorras iibe tõstmine meid kedagi rikkamaks ei tee – meie suurim varandus on see maa ja seda juurde ei toodeta. Saame ainult seda hävitada. Pole vahet, oled sa poliitik või põllumees – kui ikka loodus on tuksis, siis ei ole kellelgi meil siin midagi teha.

Autorid oleme kõik

Kõigi Eesti autorid oleme me kõik, kellele teeb muret, mis toimub. Me lihtsalt liitsime oma erinevad tegevused. Tänaseks on igapäevaselt asjaga seotud 50–100 inimest, aga tuhatkond on selliseid, kellele me saame iga päev asju delegeerida. Ja seal on kõik segamini: noori, vanu, ettevõtjaid, palgatöölisi, IT-mehi ja ajakirjanikke. 

Saaremaa inimestest on tuntumad Taxify omanikud vennad Villigud. Kui keegi küsib, et kas meil on juhtkond, ütlen ma alati, et meil on platvorm, kus inimesed saavad ennast teostada. Me tahame näidata, et valijaid saab muudmoodi ka organiseerida kui ainult poliitreklaami kaudu. Iga päev, mis ma elan siin, olen ma ju osa Eestist. See on meie kõigi asi.

14. aprillil kell 15 toimub kontsert Tallinna Lauluväljakul, kohas, kus on veel vana hea laulva revolutsiooni vaimu. See on pidu, Eesti rahva pidu. Kus me näitame, et tee edasi ei ole vastandumine ega vihakõne. Et Eesti on suurem kui parteid. Arvestades, kui paljud inimesed soovivad kaasa lüüa, olgu need siis muusikud, vabatahtlikud, näitlejad, ettevõtjad, palgatöölised jne.

See ei tule selline moodne Eesti Laulu moodi sähviv asi, vaid rõhk on sõnal ja muusikal. Eks ta natuke kodukootud tule, nagu see meie Eestimaa on, aga see-eest ausam. Saaremaa parimad lauljad on samuti tulemas.

Kontsert on alati parem kui meeleavaldus. Meelt võib ka avaldada, aga eestlased on selles mõttes tore rahvas, et nad enne proovivad ikka lauluga. Kaamerate ja ajakirjanduse jaoks on plakatid alati ju efektsemad ja eks seda on parteid ka ära kasutanud, aga ma arvan, et rahvas vajab võimalust kokku tulla ja lauluga öelda, et lõpetagem see hüsteeria.

Loodame, et tuleb ilus päev ja tore pidu. Proovime ka busside peale mõelda, et rahval oleks lihtsam tulla. Kes ise kohale tulla ei saa, siis telekanalid on lubanud hiljem seda näidata ka.

Loodame, et see on alles meie tegevuse algus. Tahame olla valvsad ja tegusad kodanikud, kes hoiavad võimul silma peal.

Täna loetuimad
Saaremaal on kõrgeim nakatumisnäit Eestis (45)
Nädala loetavuse top 5
UUS! Sõmera Kodus on juba 89 koroonaviirusesse nakatunut (66)
Saaremaal on kõrgeim nakatumisnäit Eestis (45)
President autasustas teenetemärgiga mitut saarlast (lisatud nimed) (26)
Saaremaa Aasta inimene on Dagmar Põld (11)
Nakatumine koroonasse maakonnas tõusuteel (16)
Kommentaarid
Saaremaal on kõrgeim nakatumisnäit Eestis (45)
Vald kutsus kauplusi appi maskikandmist kontrollima (105)
Koroonaviirus jõudis hooldekodusse Saaremaa Valss (26)
President autasustas teenetemärgiga mitut saarlast (lisatud nimed) (26)
Saare maakonna Aasta küla 2021 on Nasva  (4)
Harry Raudvere asutab Põliseestlaste Rahvaerakonda (89)
Praami personali seas avastatud koroonaviirus hõrendab sõidugraafikut (12)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (189)
Saaremaa kriisistaap vaatab huvihariduse ja -tegevuse piirangud üle 1. märtsil (16)
UUS! Sõmera Kodus on juba 89 koroonaviirusesse nakatunut (66)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2021. Kõik õigused kaitstud