[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Pühapäev, 06. detsember 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
detsember 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Arvamus

Meie igapäevast natsiviha (29)
Autor: Jüri Kallas, literaat
Laupäev, 16. märts 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Alustama peaks vahest sellest, et mind on sageli nimetatud natsiks ja isegi rassistiks. Mõlemad n-ö templid olen ma külge saanud puhtalt seepärast, et ma arvan mingitest asjadest nii nagu ma arvan, et mul on seisukohad, mitte refleksid ning need seisukohad ei pruugi ühtida kehtiva peavooluga.

Ma võin vabalt nats olla, sest kellegi arvamus minust ei ole just asi, mis mu elu väga mõjutaks. Jah, kindlasti kusagil tagaselja see mind mõjutab, aga inimene ei pea ühiskondliku arvamuse peale mõtlema, vähemasti mitte niipalju, et see hakkaks elamist segama.

Natsitempliga lajatades

Viimaste valimiste järel on aga natsiviha võtnud siinmail erilised mõõtmed – natsisüüdistusi lendab igal suunal ning see tont on suurem kui kunagi varem. Sõna „nats“ on maakeeles saavutanud juba pea samasuguse tähendusvälja nagu on seda sõna „fašist“ venekeelses keeleruumis. Tegu on abstraktse ja väga vänge sõimusõnaga, mil pole enam mingit pistmist ajaloolise taustaga. Tegu on pigem sõnaga, millega pannakse keegi jäädavalt ja lõplikult paika ning see paikapanemine peaks olema hävitav.

Meenub üks ammune rahulik vestlus, kus ma pahaaimamatult küsisin, kas natsil polegi siis õigust oma arvamust avaldada ning mulle nähvati kiirelt ja konkreetselt, et ei ole. Vaat nende natsisüüdistustega on umbes samamoodi, et kui sul juba templijäljend küljes, siis kõik su tehtav on vale ning sinu suhtes kehtivad seadused valikuliselt, iseäranis muidugi sõna- ja arvamusvabadus. Otse loomulikult ei saa juttugi olla ka võrdse kohtlemise põhimõtetest ja üldse demokraatlikest väärtustest.

Valikuline vastutus

Kui inimene või organisatsioon saab külge natsisildi, siis vastutab ta automaatselt kõige halva eest, mida on korda saatnud natsid, fašistid ja kõik need teised. Holokaust, koonduslaagrid jne.

Kui inimene või organisatsioon positsioneerib end aga kusagil punasel skaalal, siis on ta lihtsalt progressiivne ning kõikvõimalikud punarežiimide kuriteod ei saa kuidagi temasse puutuda, sest need on toimunud teisel ajal ja kindlasti olid need ajutised eksimused, millele on olemas seletused ja õigustused. Teate ju küll! Suur sotsialistlik oktoobrirevolutsioon, kultuurirevolutsioon Hiinas, mõrtsukas Che, Kambodža surmaväljad jne.

Küsisin kunagi ühelt innukalt natsikriitikult, miks ta nii aplalt natsismi hukka mõistab ning miks on ta sedavõrd leige kommunismi kuritegude asjus. Viimased on meile ju hulga lähemal ja valusamad. Vastused, mis ma sain, olid päris üllatavad.

Esiteks öeldi mulle, et Hitler on puhas kurjus, ürgkurjus. Kui ma palusin tal siis selgitada, mille poolest on Hitleri kurjus suurem ja erilisem kui näiteks Stalini oma, siis rääkis kodanik, et Hitler oli metoodilisem ja järjekindlam, et natsism oli hästi organiseeritud ja efektiivne tapamasin. Ma vist hakkasin seepeale naerma ja küsisin, kas ohvri jaoks on vahet, kas ta leiab oma otsa efektiivse või lohaka hävitusrežiimi käe läbi. Vastust ma muidugi ei saanud ja loomulikult süüdistati mind hoopis natsilembuses.

Paketipõhine maailmavaade

Tunnistan, et ma suudan oma tuttavate ja sõprade puhul tolereerida ükstapuha milliseid seisukohti. Oluline oleks vaid, et inimene on oma seisukohad läbi mõelnud, läbi elanud, kas või läbi põdenud – noh, et inimesel oleks endal selge, miks ta niimoodi... Ta ei pea mulle midagi tõestama ning minul pole õigust ka selgitusi nõuda. Püüame koos eksisteerida ja ehk saame hakkama.

Aga on üks nähtus, mida ma eriti ei talu – nimetaksin seda paketipõhiseks maailmavaateks. Antud terminiga pean ma silmas, et (reeglina noor) inimene võtab omaks mingi terve paketi ideid, et kui juba üks on sümpaatne, siis peavad olema ka kõik need teised. Ja pole vahet, kas tegu on progressiivse või tagurliku paketiga.

Jah, eks mingid klotsid sobituvad omavahel paremini, aga loodushoid ei saa olla ainult vasakpoolse maailmapildi omand või näiteks ei pea rahvuslane ka kindlasti homosid vihkama. Inimesed, kes taolisi asju eeldavad, ongi minu jaoks paketipõhise maailmavaate esindajad ning minu silmis on nad lihtsalt ühed mugavad kohandujad, kel sageli pole ka probleemi oma senine maailmavaateline pakett mõne teise vastu vahetada.

Just selline paketipõhine selgrootus lubab ühel hetkel ühe partei esindajaid nimetada moraalseteks värdjateks ning siis teisel hetkel näha neis Eesti ühiskonna lunastajaid. Jah, seda kõike võib ju põhjendada reaalpoliitika või vähema kurja kontseptsiooniga, aga ka need põhjendused pädevad vaid n-ö õige vingerdaja suus, sest need teised on põhimõttelagedad võimuhullud, kelle tegevusele ei saa olla mingit õigustust.

Tõrvikud ja taimetoit

Paketipõhise maailmavaate üks tunnuseid on ka luulude automaatne ülevõtmine ning selle pinnalt süüdistuste esitamine isikule, kes neist luuludest isegi teadlik pole. Meenub näiteks, kuidas üks mu kunagine tuttav uuris ühe mu sõbra kohta, kas too on skinhead (loe: n-ö parempoolne ja vägivaldne). Ma tegin siis suured silmad, et miks ta niimoodi arvab. Ja mulle siis seletati, et mu sõbra nudi soeng ja läikimalöödud tanksaapad annavad kahtlusteks piisavalt põhjust.

Jah, tõsi ta on, et skinhead’id näevad puhtad ja kasitud välja, seda eriti võrreldes antifa (loe: vasakpoolsed riiukuked) pussakatega. Püüdsin oma tuttavale seletada, et läikimalöödud saabas on siinmail pigem korraliku koduse kasvatuse tulemus, mil pole mingit pistmist tema hirmude ja oletustega.

Tegu oli pigem n-ö kultuurikonfliktiga, kus ühe ühiskonna kokkulepped ja arusaamad kantakse automaatselt teise ühiskonda üle. Ja teeb seda isik, kes on rohkem kodus selle teise ühiskonnaga ehk elab n-ö võõras mullis.

Umbes-täpselt samasugune kultuurikonflikt on tõrvikurongkäik kui selline. Kusagil raja taga on kokku lepitud, et tõrvikurongkäik on natslik, kuna kolmandas riigis seda tehti. Ja küsimus pole üldsegi ühes siinmaises parteis. Inimesed ei mäleta või ei sobi neil mäletada, aga uue vabariigi alguses toimus ka mitmeid tõrvikurongkäike ning ka siis oli kobinat, et natslik ja puha ning et välismaa seda ei mõista. Kuid tol ajal oli vabadust rohkem, inimesed tervemad ja maailm normaalsem – keegi ütles oma arvamuse välja, võeti teadmiseks või kehitati õlgu ning elu läks edasi.

Või kui kõik Hitleri ajal toimunu ja populaarne natsluseks kuulutada, siis kuidas jääb taimetoidu, heade autoteede ja kõige muu taolisega?

Kuidas edasi?

Õhk on riiust paks! Kes palvetaks, kui oskaks. Aga õppigu siis palvetama! Keegi võtaks mürki, kui juhtub talle ebasobiv. Aga võtku siis, sest ega mürk ilmast otsas ole! Keegi lubab emigreeruda, kui... Jah, seal mujal teid muidugi vaid oodataksegi! Noored kirjutavad kirju, iduettevõtjad hoiatavad. Mida arvab rahvas? Keda see rahvas huvitab!?

Tõenäoliselt lepitakse milleski kokku ja elu läheb edasi, aga kuna mingi osa elanikkonnast ei suuda leppida tõsiasjaga, et ka ülejäänud osal elanikkonnast on õigus oma arvamusele ja valikutele, siis hakkab siin ilmselt toimuma sama, mis igal pool maailmas, kui võimule pääsevad n-ö valed. Nõndanimetatud progressiivsed jõud pigem halvavad elu, kui lepivad parlamentaarsete valikutega. Neil on õigus ja järelikult on neile kõik lubatud.


Täna loetuimad
Raudvere pani Varese sadama pidurdajad pilapilti  (6)
Saaremaa kalmistud said digitaalse kodu (8)
UUS! Saare maakonna aasta arst on Mari Soots
Saaremaa tüdruku joonistus jõuab postkaardile
JUHTKIRI - Kui käed lootusetult rüppe vajuvad (5)
Perekondlik
In memoriam Dr Elli Veskis (2. II 1928 – 29.XI 2020) (3)
Kuidas vaielda homofoobidega (19)
Tiitel „Elurohke aed” tuli Saaremaale (3)
Ametikoolis algas talvine vastuvõtt
Mait Must ja Maie Hõbenael pälvisid hõbedase teenetemärgi (4)
Vabatahtlikud aitavad luua turvalist kogukonda (2)
Muusika jõuab ka sinna, kus sõnadel pole jõudu  (3)
Kirik muutuvas ajas (15)
Disainiõpilased tõid keeruliselt kutsevõistluselt esikohad (1)
Nädala loetavuse top 5
Kuus saarlast Eesti mõjukate edetabelis (10)
Vald saatis terviseametile vigu sisaldava märgukirja (47)
Kraavile esitatud kahtlustus on seotud Saaremaa Laevakompaniiga (18)
Raudvere pani Varese sadama pidurdajad pilapilti  (6)
Lisandus üks nakatunu (8)
Kommentaarid
Laupäevast kehtivad kauplustes ja söögikohtades täiendavad piirangud  (22)
Kuidas vaielda homofoobidega (19)
Kirik muutuvas ajas (15)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (152)
Muusika jõuab ka sinna, kus sõnadel pole jõudu  (3)
Raudvere pani Varese sadama pidurdajad pilapilti  (6)
Mait Must ja Maie Hõbenael pälvisid hõbedase teenetemärgi (4)
In memoriam Dr Elli Veskis (2. II 1928 – 29.XI 2020) (3)
Tiitel „Elurohke aed” tuli Saaremaale (3)
Vald saatis terviseametile vigu sisaldava märgukirja (47)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud