[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Teisipäev, 07. juuli 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Arvamus

Kükitavad vaikselt rukkis, aga kõrvad paistavad...
Autor: Aare Rüütel
Reede, 08. veebruar 2019.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Selle aasta 24. jaanuaril lasti meile teada olevalt viimase viie kuu jooksul hukkuda juba neljandal teadmata kadunud inimesel, kelle elu oleks SA Kadunud hinnangul operatiivse tegutsemise ja kohe kogu abi kaasamisega võinud päästa.

Laupäeval toimunud sihtasutuse asutajate koosoleku oli üks küsimustest, kas patrullide või operatiivjuht võib olla rumal või kogenematu. Ükskõik kuidas seda ka ei aruta, järeldus on, et ei või olla mitte kumbagi.

Patrullide juhiks ehk välijuhiks, veel vähem operatiivjuhiks ei saa ilma töökogemuseta, mis politseinikul peab reeglina olema aastaid. Samuti ei ole võimalik, et ta ei oska tema kasutuses olevaid ressursse ehk jaoskonna territooriumil paiknevaid patrullekipaaže kasutada. Neil on töökogemus ja nad oskavad sündmuste vahel edukalt patrulle jm politsei kasutuses olevat ressurssi jagada.

Millest siis saab tulla, et välijuht, kui tal ressurssi piisavalt pole, ei kaasa lisaks sealt, kus see olemas on? Ainuke meie järeldus on see, et tal on politsei juhtkonna poolt keelatud helistada SA Kadunud OPEROG operatiivse otsingugrupi telefonile ja meie ressurssi kasutada kadunud inimese otsingul tema elu päästmiseks.

24. jaanuaril kell 20.30 saab politsei teate lähedastelt, et Harjumaal Lääne-Harju vallas Lemmaru külas on kodust lahkunud 84-aastane mees koos punast värvi Peugeot 206-ga, mille numbrimärk antakse politseile samuti teada. Lemmaru külast on mõni kilomeeter samas kõrval paiknevatesse Vasalemma ja Rummu alevisse. Kuna mehel on harjumus teha hommikuti paaritunnine ring autoga oma kodupiirkonnas ja seejärel koju tulla, siis järeldub, et ta ka sel päeval on lahkunud juba hommikul.

Kadunud on karguga käiv eakas mees koos väikeste ratastega autoga, on palju lund ja mehel pole telefoni – selle info pealt on igal välijuhil selge, et eksisteerib võimalus, et mees võis sõita lumme kinni ja selles olukorras on tal abi vaja. Kell on hommikust liikunud 20.30-ks ja välijuhil on tema otsimisega kiire. Kuidas seda lahendada?

Lääne-Harju jaoskonnas ei ole just palju patrulle, piirkond on üldistatult Padiselt Koseni ja ka kõige parema tahtmise juures ei saa välijuht kõiki patrulle Vasalemma-Rummu piirkonda koondada, sest on neljapäeva õhtu, ta on just vahetust üle võttes saanud tegelemiseks päevase info ja kutseid tuleb jooksvalt juurde. Pole ka võimalik, et Lääne-Harju välijuht ei tea midagi sellest, millest OPEROG viimased neli kuud, alates oktoobrist räägib – kaasata tuleb kohe kogu olemasolev abi, kui on tegemist elupäästega maastikuotsinguga.

Lääne-Harju teab meid väga hästi – me olime eelmisel aastal Keila-Joal korduvalt Antoninat otsinud, me leidsime septembris Naagelt Illa-Koidula, keda nad ei leidnud ja otsingu lõpetasid, nii et puhtalt nende kahe otsingu jaoskonnas analüüsidest peaks olema igale Lääne-Harju politseinikule teada, et me oleme olemas ja võimelised otsima õhtul ja öösel, kaasa arvatud otsima autot.

Kui nüüd juhtunuks, et välijuht tõesti ei tea, keda veel rakendada auto otsimisel, siis ta helistab operatiivjuhile ja küsib. Ja sealt ta kuuleks, et on võimalus helistada meile ja küsida, kas me saame. Aga nad kumbki, ei välijuht ega operatiivjuht, ei tee seda.

Tsiteerin politsei pressiteatest Lääne-Harju politseijaoskonna välijuhti. Politseinik Kaspar Mones, kes oli üks välijuhtidest ka septembris ebaõnnestunud Illa-Koidula elu päästmisel, rääkis: „Eile (24.01. – A.R.) õhtul alanud Jüri otsingud kestsid täna terve päeva, lisaks politseiametnikele kaasati otsingutesse nii PPA kui ka kaitseväe koptereid...“

Otsing lõppes sellega, et PPA järgmisel hommikul kell 9.45 välja saadetud pressiteate peale avaldas SA Kadunud otsimisteate, mille peale kell 17.02 saime kohalikult Vasalemma elanikult kõne, et teates kirjeldatud auto seisab ühe tänava lõpus metsa ääres lumes kinni ja ühed jäljed lähevad metsa suunas.

Helistasin selle teate peale välijuhile ja küsisin Kasparilt, kui kaugel on lähim patrull. Üks patrullekipaaž oli piirkonnas ja kohal vähem kui kümne minutiga ning politsei suundus kargujälgi mööda, mida millegipärast politsei oma pressiteates ei avaldanud, metsa ning leidis vales suunas, asulast väljapoole metsa läinud ja lumes hukkunud 84-aastase mehe mõnesaja meetri kaugusel autost.

Mida oleks pidanud tegema?

Politsei välijuht oleks pidanud 24.01. kell 20.30 sellise sisuga teate saamisel teavitama kohe ka muude tegevuste hulgas SA Kadunud OPEROG operatiivset otsingugruppi meie ööpäevaringsel telefonil 661 6776. Meie kontaktnumbreid uuendas PPA ennetus- ja süüteomenetluse büroo alles nädalapäevad tagasi.

Mida teeb OPEROG?

Sellise sisuga teate saamisel, kus on selge, et tegemist on elupääste otsinguga, on meil võimalik operatiivse teavituse saatmisel saada piirkonda Harjumaal 10–20 autot vabatahtlike otsijatega, nende seas maasturitega otsijaid (hooajal ka mootorratastega), kes oskavad ja on varem otsinud nii autosid kui pimedal ajal teekraavidesse jääda võinud inimesi ning suure tõenäosusega oleksime Jüri auto, mis oli tema kodust ca nelja kilomeetri kaugusel Vasalemma alevi ühe tänava lõpus, leidnud esimesel õhtul.

Juhul kui Jüri suri alajahtumisse, mida ma hetkel veel ei tea, siis riietes inimene ei hukku lumme kukkudes kohe, see aeg muidugi oleneb, kuid keha jahtumine võib võtta ka kuni kuus tundi. Loomulikult me ei tea, millal Jüri autost lahkus, kuid tõenäosus, et esimesel päeval oleks tema elu olnud päästetav, on olemas, ja mitte väike. Näiteks eelmise aasta talvel päästeti Eestis 15 tundi maastikul pikali olnud inimese elu.
Vaatamata neile oleksitele, mis ma siia kirjutama pean, on üks kindel asi sellel otsingul: politsei jättis Jüri ilma kogu olemasoleva abita.

Eestis tuleb lisaks kõnele 112 teavitada SA Kadunud OPEROG operatiivset otsingugruppi ööpäevaringsel telefonil 661 6776, kui on ära kadunud inimene.

„Kella 17 paiku leidis kohalik elanik Jürile kuuluva auto Vasalemma kandis. Auto juurest viisid jalajäljed metsa, kus Jüri surnukeha ka leiti. Praegu ei ole põhjust arvata, et surma oleks põhjustanud kuritegu. Politsei tänab kõiki, kes Jüri otsingutes aitasid, infot edastasid või olid muul moel abiks,“ lõpetab lakooniliselt pressiteate välijuht Kaspar Mones.

Miks tublid ja asjalikud välijuht ja operatiivjuht Lääne-Harjus siis ikkagi nii tegid, et jätsid Jüri ilma kogu olemasoleva abita? Järjekordselt, vaatamata meie viimase nelja kuu sõnavõttudele meedias ja allkirjade kogumisele, millega oleme jõudnud riigikokku, et kadunud inimesele ei saa keelata kohe kogu olemasolevat abi?

Ainuke seletus sellele on, et rukkist paistavad politseikindralite kõrvad.

Loen need nimed siin üles ka, sest Eesti rahvas peab teadma oma „kangelasi“, kellele ei ole grammigi korda läinud terve viimane aasta midagi sellist ette võtta ja otsustada, et kadunud 84-aastane mees ei oleks pidanud vaikselt appi hüüdes lumest enam mitte püsti saades aeglaselt surnuks külmuma...

Saagem tuttavaks nende suurte juhtidega, kes kadunud inimestele kohe kogu olemasoleva abi andmisel tee peal ees on ja kadunud inimestele ellu jäämiseks seda abi ei lase võimaldada: Raivo Küüt, Elmar Vaher, Krista Aas, Toomas Loho, Põhja prefekt Kristian Jaani, Lõuna prefekt Vallo Koppel.

Politsei esmane ülesanne on kaitsta elu.

Neid valdkondi PPA-s ei ole palju, kus elu kaitsmisega on vaja otseselt tegeleda: tapmised, enesetapud, õnnetused (liiklusavariid, tulekahjud) ja kadunuks jäänud abitus seisundis abi ootavad inimesed. Kui nüüd inimene, kes hirmsasti soovib olla suur juht politseis, ei suuda ühes neist valdkondadest tegevust nii juhtida, et inimesed ei jääks abita, siis kas poleks mitte õige võtta aeg maha ja lugeda „Kalle Blomkvisti“.

Ei ole mõtet iga hinna (ja veel millise – teiste inimeste elu hinna) eest vaikselt rukkis kükitada, kõrvad ju paistavad...


Täna loetuimad
Liikluse sulgemine kesklinnas võidakse ümber vaadata
Purjus mees sülitas politseinike suunas
Runö sõukruvi vigastas mere põhjas olnud palk
Pika tänava ohtlik auk tehakse korda
Riigigümnaasiumi ehitab Nordecon
Juunis oli praamireisijaid oluliselt vähem
Nädala loetavuse top 5
Auto põrutas Tallinna tänaval läbi aia  (13)
Mälestades vend Haljandit (2)
Uudo Sepp teeb esimesi samme maaklerina (17)
JUHTKIRI - Uus liiklusreaalsus (12)
Juu Jääbi festival pääses napilt ärajäämisest
Kommentaarid
Haigla tänas ja tunnustas kollektiivi  (15)
Rannailma ootajad peavad varuma pikka kannatust (42)
Iga kolmas elanik sooviks teenida lisasissetulekut (9)
JUHTKIRI - Uus liiklusreaalsus (12)
Sünnitajaid saab toetada pere kojusaamiseni (4)
Auto põrutas Tallinna tänaval läbi aia  (13)
Uudo Sepp teeb esimesi samme maaklerina (17)
Ohvri tuttav: teipijad olid hoopis mulle võlgu (233)
Saaremaale võib kerkida viiemeetrine Ö-märk (11)
Aia tänava läbimurre parem kui raketi ostmine (17)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud