Autor:
Marjana Luist, Edukontori tegevjuhtNeljapäev, 29. november 2018.
Loe kommentaare |
KommenteeriStatistikaameti andmetel on Saaremaal 806 MTÜ-d. Saamaks selgust, milline on kodanikualgatuse ja vabaühenduste panus Saaremaal, kutsus Kuressaare Edukontor kodanikuühiskonna nädalale pühendatud kohvihommikule huvilisi sel teemal arutlema. 27. novembril osales kohvihommikul kümme erinevate MTÜ-dega seotud inimest. Tõenäoliselt oli kokkutulnute näol tegemist väga mitmekülgsete inimestega – vabaühendused, millega osalejad on seotud, tegutsevad 26 erinevas valdkonnas: kultuurist, ajaloost ja haridusest kuni metsa, põllu ja mereni välja. Nende vahele jääb veel mitmeid põnevaid valdkondi, sihtgruppe ja tegevusalasid. Olles kaardistanud Saaremaal tegutsevate MTÜ-de valdkonnad, joonistus välja vabaühenduste panuse mitmekesisus.
MTÜ-de panuse kohta Saaremaal tõid osalejad välja järgmisi märksõnu:
• keskkonna ja kogukonnaga seotud märksõnu: turvaline keskkond, stressivabam ühiskond, parem elukeskkond, korras ja kaunid külad, korrastatum lemmikloomade pidamine, kokkuhoidev kogukond, teadlikum kogukond, töökohad, ühtsustunne;
• osaluse ja eneseteostusega seotud mõtteid: kaasarääkimise võimalus, kodanike kaasamine, ühiste huvidega inimeste koondamine, võimalus vabatahtlikuks tegutsemiseks ja sellega seoses enese arendamine, silmaringi laiendamine, võimalused eneseteostuseks, teadmiste täiendamine, tervislikumad eluviisid, vaimsed väärtused;
• aja sisustamisega seotud märksõnu: ühistegevus, põnevad üritused, aktiivne ajaveetmine, huviharidus lastele, aktiivsed vaba aja veetmise võimalused;
• abistamisega seotud mõtteid: heategevus, üksinduse leevendamine, tugi nendele, kes ise toime ei tule.
Eelnevalt välja toodud nimekirja puhul on tegemist jäämäe tipuga ning suurem osa MTÜ-de poolt loodavast väärtusest jääb sageli nähtamatuks.
Jõudluse piiril
Vabaühendused panustavad ühiskonna hüvanguks muu hulgas ka loodud töökohtade ja vabatahtliku tööga. Siseministeeriumi andmetel on Eestis tegutsevatest MTÜ-dest palgatöölisi ligi kolmandikul. Vabaühendustes töötavad inimesed moodustavad kõigist palgatöötajatest 2%.
Tähelepanu vääriv on vabatahtlike tööga antud panus ühiskonna heaks. 2013. aastal SA Poliitikauuringute Keskuse Praxis poolt läbi viidud uuringu andmetel teeb keskmine vabatahtlik aastas 63 tundi tasuta tööd ühiskonna heaks. Vabatahtlike osakaal elanikkonnast on 31% (Euroopa keskmine on 29%). Võttes aluseks Eesti keskmise brutopalga, tegid eestimaalased 2013. aastal ühiskonna heaks tasuta tööd 144 miljoni euro eest. Vabatahtliku tegevuse majanduslik väärtus Eestis oli samal aastal umbes 1% sisemajanduse kogutoodangust (SKT-st).
Vabatahtliku tööga seotud numbrid on uskumatult suured. Kuna tasuta tehtud töötunnid ei jaotu inimeste vahel võrdselt, seisab suur osa MTÜ-dest silmitsi ülekoormuse probleemiga – vajadusi ja tööülesandeid on palju, aga kohusetundlikke ja usaldusväärseid inimesi vähe ning seetõttu on need vähesed sunnitud tegutsema oma jõudluse piiril. Sellisele järeldusele jõuti kohvihommikul, kui kaardistasime MTÜ-de väljakutseid.
Rohkem koostööd
Teise olulise murekohana toodi esile nii MTÜ-de omavahelise kui ka sektoritevahelise koostöö vähesus. Just koostöö on see teema, mille edendamise on Edukontor võtnud endale ülesandeks.
Kogukonna koostöökohtumisteks algatatud kohvihommikute sari on juba näidanud, et see täidab oma eesmärki.
Praeguseks toimunud kahel kohvihommikul oleme olnud tunnistajateks mitme koostöö algusele:
• kaasava eelarve ideede tutvustamise kohvihommiku järel tekkis Edukontori ruumides väikesi grupikesi, kus arutleti edasiste koostöövõimaluste ja plaanide üle;
• kodanikualgatusele pühendatud kohvihommikul leidis üks MTÜ eelseisvale üritusele kohvihommikul osalejate hulgast vabatahtliku;
• üks kohvihommikul esindatud MTÜ-dest leidis endale potentsiaalse rahastaja;
• erinevates organisatsioonides tegutsevad inimesed on saanud omavahel tuttavaks ja üksteise tegemistest teadlikumaks, see on alus edaspidise koostöö tekkimiseks.
See kõik on toimunud vaid ühetunnistel kohvihommikutel. Üks tund kuus on seda väärt, et tutvuda Saaremaal tegutsevate organisatsioonide ja inimestega, laiendada oma silmaringi ning leida potentsiaalseid koostööpartnereid.
Olles veendunud kohvihommikute vajalikkuses, jätkab Edukontor nende korraldamist kord kuus. Detsembrikuine koostöökohtumine on pühendatud jõulukuule kohaselt heategevusele ning see toimub 11. detsembril kell 10 Edukontoris.
Lisaks kohvihommikute korraldamisele alustab Edukontor vabaühenduste omavahelise koostöö tugevdamise eesmärgil jaanuaris arenguprogrammiga “Kovisioon kui koostöömeetod”. Programmis osalejad saavad koolituse ning osalevad praktikal, rakendades meetodit, mis tugevdab MTÜ-de omavahelist koostööd, arendab vabaühenduste juhtimispädevusi ja suurendab kodanikuühiskonna tegevusvõimekust. Põhjalikum info programmi kohta on leitav Edukontori kodulehelt.
Soovides ilusat kodanikuühiskonna nädalat, kutsun teid üles mõtisklema mittetulundussektori panusele meie kõigi elus!