[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Kolmapäev, 27. mai 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
mai 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Arvamus

TOOMAS KÜMMEL AINULT MEIE MAAS: Kurikuulus Novitšok (2.)
Autor: Toomas Kümmel, ajakirjanik
Reede, 13. aprill 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Toomas Kümmel. FOTO: erakogu

Ei ole kahtlust, et Vil Mirzajanovil oli Novitšoki väljatöötamise kohta täielik ülevaade.

(Algus eilses lehes.)

1992. aastal esines ta koos kahe kolleegi, Vladimir Uglevi ja Lev Fjodoroviga Venemaa ajakirjanduses, kus teadlased hoiatasid N Liidus väljatöötatud uut tüüpi keemiarelva eest. OPCW ignoreeris neid hoiatusi ega lülitanud Novitšoki rühma aineid keelatud keemiarelva ainete nimekirja. (Uute keemiarelva ainete väljatöötamine on OPCW pandud kohustuste jäme rikkumine, kuid samas ühines Venemaa keemiarelva keelustamise konventsiooniga alles 1997. aastal.)

Mirzajanovi sõnul ajendas teda Novitšoki eest hoiatama teadasaamine, et katsetusi Novitšokiga jätkati Venemaal ka 1990. aastate alguses.
Pärast seda vallandati Mirzajanov instituudist ja arreteeriti süüdistatuna riigisaladuse avalikustamises. Ta istus ka eeluurimisvanglas, kuni 1994. aastal kriminaalasi tema suhtes lõpetati. 1995. aastal õnnestus Mirzajanovil USA-sse emigreeruda, kus ta asus tööle Princetoni ülikoolis.

Sajad ainete valemid

Novitšoki rühma uut tüüpi keemiarelva ainetega alustati tööd 1970. aastatel, ametliku versiooni kohaselt vastukaaluks ameeriklaste keemiarelvale VX. Teadlaste töörühma juhtis Petr Kirpitšjov, kes suri paar aastat tagasi Moskvas.

Teadlased töötasid programmi Foliant raames välja rea fosfororgaanilisi mürke. Nende ainete eripäraks oli fosfori ja lämmastiku side, mis eristab neid kõigist teadaolevatest keemiarelva mürkidest.

Pärast Novitšoki rühma ainete edukaid katsetusi võeti see 1988. aastal sõjalisse kasutusse. Teadlased töötasid välja sadu ainete valemeid ühise nimetajaga Novitšok. Õnnestunumad variandid said nimetuse K-84, seejärel A-232. Viimane neist on väga peen pulber ja just selle konkreetse variandi kasutamist peetakse kõige tõenäolisemaks Skripalide mürgitamisel Salisburys.

2008. aastal avaldas Mirzajanov Novitšoki väljatöötamisest raamatu, kus avalikustas ka selle rühma ainete valemid. Teadlase sõnul lootis ta nõnda piiri panna selle levikule ja võimalikule kasutamisele ning soovis, et see lisataks OPCW keelatud ainete nimekirja.

Mirzajanovi kinnitusel on Novitšoki puhul tegu massihävitusrelvaga, kusjuures mitmeid kordi tõhusamaga kui senised keemiarelvad. Tema sõnul ei olnud Novitšok pärast raamatu ilmumist enam saladus ning läänes oldi võimelised seda sünteesima, st saada etalonid selle aine määramiseks. Salisburys toimunu oli Mirzajanovile suur šokk.

The Belli ajakirjanikel õnnestus üles otsida ka otseselt Petr Kirpitšjovi juhitud programmis Foliant töötanud teadlane Vladimir Uglev. Üldjoontes kordab ta juba Mirzajanovi poolt esitatud ülevaadet Novitšoki loomisloost. Ta lisab siiski, et Mirzajanovi poolt 2008. aastal avalikustatud valemid olid liialt üldised ja Novitšoki konkreetseid koostisaineid seal siiski toodud ei ole.
Uglevi sõnul uurimisinstituudis terminit „Novitšok“ ei kasutatud. Samas on ta veendunud Novitšoki ainete etalonide olemasolus lääneriikides.

„Inglased, nagu ka sakslased, on head keemikud, kes ainsa vihje peale suudavad teha seda, mis Moskvas on täiesti salajane. Seda enam, et see saladus oli 1993. aastal juba 20 aastat vana. Järelikult on see küsimus spetsialistidele, kes vastutavad saladuste hoidmise eest: kas on võimalik hoida salajas taolist informatsiooni, et ei oleks ühtegi leket?” arutleb Uglev.

Uglev teeb üllatava avalduse, et vastupidiselt laialt levinud arusaamale ei eksisteeri binaarset keemiarelva ei Novitšoki ega ka ameeriklaste VX puhul. Binaarseks keemiarelvaks nimetatakse selle taolist kasutamisvõimalust, kui kahe tavalise süütu aine kokkupuutel tekib uus mürgine keemiarelva alla kuuluv aine.

Uglevi sõnul eksisteerivad Novitšoki neli väljatöötatud põhivarianti vedelal kujul ning vaid neist viimane – mida tema nimetab D-1980 ja Mirzajanov A-232 – võib olla ka pulbrilisel kujul.

Leonid Rinki juhtum


Lisaks Mirzajanovile ja Uglevile on meedias üles astunud kolmaski Novitšoki väljatöötamisega seotud keemik, Leonid Rink. Tema lugu on muutunud oluliseks aga hoopis muudel asjaoludel.

20. märtsil andis Rink intervjuu Venemaa riiklikule uudisteagentuurile RIA Novosti, kus väitis, et oli üks Novitšoki väljatöötamise programmis osalenud teadlastest ja töötas juba nimetatud instituudis 27 aastat.

Samas väidab Uglev, et kuigi Rink töötas tõepoolest instituudis, lülitus tema uurimisgrupp selle projektiga alles lõpuperioodil, kui N Liidu päevad hakkasid õhtusse vajuma ja oli selge, et olemasolevate Novitšoki ainete põhjal binaarset varianti välja töötada ei suudeta.

Rink väitis intervjuus, et Novitšok ei ole mitte mürkainete koondnimetus, vaid terve keemiarelva kasutamise süsteem. Tema sõnul võeti see Nõukogude armee relvastusse ja kandis nimetust Novitšok-5. Ilma numbrita mõistet Novitšok ei kasutatud. Seega on loogiline tuletada, et uue keemiarelva väljatöötamise ajal ei kasutatud uurimisinstituudis mõistet „Novitšok“ – see võeti kasutusele N Liidu kaitseministeeriumi poolt pärast nende ainete relvastusse lisamist.

Kuid siis, samal päeval, juhtus Rinki intervjuuga midagi kummalist. Pärastlõunaks oli intervjuu sisu muudetud!

Eelpool viidatud Rinki kinnituse asemel oli tema suhu pandud lause: „Keemiarelva väljatöötamise programm N Liidus ei kandnud nimetust Novitšok, seda nimetati teisiti. Sealjuures kasutati süsteemi enda nimetuses numbreid.” See ei olnud aga veel kõik – intervjuust oli kadunud ka Rinki info selle kohta, et Novitšok võeti N Liidus relvastusse.
See on ilmekas juhtum, mis iseloomustab Venemaa riikliku propaganda kirvemeetodeid, millega ikka ja jälle vahele jäädakse.

Kuid Rinki ümber läks lugu aina põnevamaks. 22. märtsil ilmus Venemaa ühes vähestest alles jäänud sõltumatutest väljaannetest, Novaja Gazetas ulatuslik uurimuslugu „Novitšok on juba tapnud”, kus meenutatakse Venemaa omaaegse tuntud ärimehe ja pankuri Ivan Kivelidi mürgitamist 1995. aastal. Tuletatakse meelde, et mürgina kasutati ühte Novitšoki paljudest variantidest. Mürgiga immutatud lapike oli pandud Kivelidi kabinetis telefonitorusse. Selle tulemusena surid lisaks Kivelidile mürgitusse ka tema sekretär ning lõpuks nende surnukehade lahkamist läbi viinud arst.

Novaja Gazeta selgitas toonaste uurimismaterjalide põhjal välja, et mürk oli saadud just Novitšoki väljatöötamisega tegelenud juba mainitud instituudist. Nendes materjalides olid ka Leonid Rinki ülekuulamise protokollid, kus ta seletas detailselt Novitšoki väljatöötamisega seotud asjaolusid, samuti seda, kuidas keemiarelva mürke instituudist ebaseaduslikult välja viidi ja kuidas need sattusid kriminaalsete ringkondade kätte. Selgub, et Rink jätkas väidetavalt üksi tööd Novitšoki ainete sünteesimiseks ja müüs neid kahtlastele isikutele.

Uurijad küsisid Rinkilt: „Kui te andsite oma valmistatud aine edasi /---/, kas te mõistsite, et annate selle kasutamiseks inimese vastu?”
„Jah, mõistsin, et need inimesed kavatsevad seda ainet kasutada teiste inimeste vastu,” vastas Rink.

See viib mõttele, et eluõigust omab ka brittide teine versioon Venemaa-suunalisest süüdistusest – Novitšoki ainete jätkuv tootmine Venemaal ja mürgi illegaalne sattumine teatud jõudude kätte on samuti võimalik.

Venemaa propaganda ja demagoogia

Läbi ajaloo on N Liit ja uuemal ajal kahjuks ka Venemaa õigustanud oma rahvusvahelisi alatusi, süüdistades partnereid provokatsioonis. Sellise käitumise ajalooline loetelu veniks pikaks. Eesti okupeeriti 1940. aastal provokatsioonide tõttu, Soomele mindi 1939. aastal kallale provokatsioonide tõttu...

Nüüd teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov: „Eksperdid peavad ülimalt tõenäoliseks, et sellega võis samahästi hakkama saada Suurbritannia julgeolekuteenistus. /---/ See oleks kasulik ka Suurbritannia valitsusele, kes on ennast selgelt avastanud raskest olukorrast, olles Brexiti kohta antud lubadustega valijate ees läbi kukkunud,” sõnas Lavrov.

23. märtsil küsitles BBC seoses Salisbury mürgitamisjuhtumiga Porton Downis asuva Suurbritannia kaitseministeeriumi kaitseuuringute ja tehnoloogia labori juhatajat Gary Aitkenheadi. On saatuse iroonia, et see kaitseuuringute keemialabor asub Salisburyst vaid 13 km kaugusel.

Venemaa üks paljudest süüdistustest kõlab, et ka brittidel on olemas Novitšok ja seda sünteesitakse just Porton Downis, kuhu ehitatakse uut tehast keemiarelva tootmiseks. Suurbritannia valitsus on ametlikult kinnitanud, et nad lõpetasid keemia- ja baktereoloogilise relva väljatöötamise uuringud juba 1950. aastatel ning Porton Downis tegeletakse just vahendite ja meetoditega, et end selle relva eest kaitsta.
Pole mingi saladus, et sel eesmärgil toodavad britid väga väikesel määral keemilisi ja bioloogilisi aineid.

Varem on labori kaastöötajad ajakirjandusele kirjeldanud laboris asuvat hermeetilist kambrit, kuhu lastakse erinevaid närviparalüütilisi aineid, et kontrollida seal, kui tõhusat kaitset nende eest pakuvad kasutatavad keemiakaitse kombinesoonid.

„Meil on täielik veendumus, et siit ei saanud midagi välismaailma välja lekkida,” kinnitas Aitkenhead.

Üle punase joone

Tänaseks hakkavad Skripalide mürgitamisloo tehnilised üksikasjad selgemaks muutuma. Ilmselt on tõsi, et nad said mürgituse koduukse käepidemele kantud Novitšokist. Briti meedia arvates kasutati seda geelina ja lahjendati mõju edasilükkamiseks, et Vene agendid saaksid sündmuskohalt lahkumiseks turvalise edumaa.

Eile teatas rahvusvaheline keemiarelva keelustamise organisatsioon, et nende uurimine kinnitas: Skripalid mürgitati Venemaal toodetud Novitšokiga!
Siseriiklikku publikut Venemaa valetamine muidugi ei häiri, aga väljaspool märgatakse seda vägagi. Pärast seda, kui Briti päevalehed kirjutasid Skripalide mürgitamiseks kasutatud aine valmistamise kohast, Saraatovi oblastis Šihanõs asuvast laborist, teatas Mihhail Babitš, Vene Föderatsiooni presidendi volitatud esindaja Volga-äärses föderaalpiirkonnas: „Seal ei ole mitte kunagi taolist ainet hoitud, toodetud ega utiliseeritud.”

Nüüd tähelepanu! Babitš oli aastail 2011–2016 Venemaa keemiarelva hävitamise riikliku komisjoni esimees. Seega võttis sõna inimene, kes oli vastutav sellesama keemiarelva hävitamise eest ka Šihanõs.

On tähelepanuväärne, et infoagentuur saratovnews.ru avaldas dokumendi, mille kohaselt tollane Venemaa valitsusjuht Dmitri Medvedev kirjutas 23. novembril 2012 alla korraldusele utiliseerida Saraatovi oblastis Šihanas ladustatud keemiarelv! Vene riikliku meedia poolt laialt tsiteeritud Leonid Rink räägib samuti, et töötas seal keemiarelva loomise kallal, aga nüüd on see hävitatud.

Kogu selle loo tohutu tähtsuse ja võimalike tagajärgede rõhutamiseks tuleks üle korrata Suurbritannia võimude poolt esile toodud fakt, et esimest korda pärast teist maailmasõda kasutati sõjalise otstarbega keemiarelva ühe Euroopa riigi territooriumil.

Just see on punane joon, millest Venemaa oma läänevaenulikus tegevuses üle astus ja mis on põhjustanud nii marulise vastureaktsiooni.

Täna loetuimad
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (10)
Ave Kirppis otsib uut omanikku (5)
Uus vallavanem valitakse kultuurikeskuses (4)
Valesti paigutatud koorem viis auto teelt välja (2)
Uue moega tänavapidu ootab kõiki lõbusõitu tegema  (7)
JUHTKIRI - Muutmine muutmise pärast
Rahvastikuregister – vajalik igas olukorras  (2)
Lugeja küsib, jurist vastab (1)
Arhitekti projekt kui ehitaja piibel
3000 m jooksu võitsid Mairo Mändla ja Eliise Hoogand
Mustjala päevakeskuse arhitektuurikonkursi võitis ideekavand “Öu”
Nädala loetavuse top 5
Autoga merre sõitnud kalurit ei õnnestunud päästa (3)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (45)
Kurb kuulda ja lugeda (20)
Politsei tabas metallivarga ja purjus mopeedijuhi (3)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (10)
Kommentaarid
Fraktsioon Saarlane soovib Tiiu Arolt tagasiastumist volikogu juhi kohalt (24)
Valesti paigutatud koorem viis auto teelt välja (2)
Ave Kirppis otsib uut omanikku (5)
Kool ja lapsevanemad tahavad Vanalinna kooli remonti esimesel võimalusel (19)
Hannes Sepp: näeme vaeva, et sügisel jätkata (45)
Vallavanem sai täpid viimasel hetkel kokku (10)
Lugeja küsib, jurist vastab (1)
Uue moega tänavapidu ootab kõiki lõbusõitu tegema  (7)
Uus vallavanem valitakse kultuurikeskuses (4)
Taruvaras kimbutab taas Saaremaa mesinikke (6)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud