[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Reede, 22. november 2019  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
november 2019
järgmine kuu
E T K N R L P
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Arvamus

TOOMAS KÜMMEL AINULT MEIE MAAS: Kurikuulus Novitšok (1.)
Autor: Toomas Kümmel, ajakirjanik
Neljapäev, 12. aprill 2018.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Kliki ja vaata suuremat pilti

Toomas Kümmel. FOTO: erakogu

Võtame vaatluse alla kurikuulsa närvimürgi Novitšok, millest kogu maailm pärast Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamist Inglismaal Salisburys viimastel nädalatel vahetpidamata räägib. Aga kõigest järjekorras.

Suurbritannia siseminister Amber Rudd teatas 8. märtsil parlamendi ees esinedes, et närviparalüütilise aine kasutamine Suurbritannia pinnal on „jultunud ja järelemõtlematu tegu”. „See oli mõrvakatse kõige julmemal ja avalikumal moel. Kui tahame olla täpsed selles uurimises, peame vältima spekulatsioone ja võimaldama politseil jätkata uurimist,” ütles ta.

Samuti teatas Rudd, et Briti võimud reageerivad mõrvakatsele otsustavalt ja vastavalt – niipea, kui on välja selgitanud, kes on selle taga. „Oleme täis otsustavust teha kõik, mis võimalik, et võtta süüdlased vastutusele – kes iganes nad olid ja kus iganes nad asuvad,” ütles Rudd.

Skripali ja tema tütre mürgitamisjuhtumit avalikkusele kommenteerides keeldus minister aga närviparalüütilise mürgi kohta täpsemaid andmeid avaldamast.

Peaminister May: Venemaa kannab vastutust

10. märtsil teatas The Times, et Briti võimud peavad konsultatsioone liitlastega koordineerimaks ühiseid vastusamme, mis viidaks ellu juhul, kui peaks lõplikult kindlaks tehtama, et mürgitamisskandaali taga on Moskva.
12. märtsil parlamendis esinedes teatas peaminister Theresa May, et Skripalide mürgitamise eest kannab vastutust Venemaa, kasutades ettevaatlikku sõnastust „suure tõenäosusega”.

„Täna hommikul oli mul kohtumine rahvusliku julgeoleku nõukogus, kus hindasime informatsiooni, mis meil praeguseks on. Nõukogule oli esitatud viimane luureraport ja info uurimise kulgemise kohta. Absoluutselt täpselt on kindlaks määratud, et Skripal ja tema tütar mürgitati sõjalise otstarbega närviparalüütilise ainega, mis on välja töötatud Venemaal. See kuulub närviparalüütiliste ainete gruppi Novitšok,” teatas peaminister.

Edasi põhjendas May argumente, mis annavad alust süüdistada Venemaad.
Esiteks: May sõnul tehti maailma juhtivate ekspertide abil Inglismaal asuvas teaduslike ja tehnoloogiliste uuringute sõjalises laboris Porton Downis täpselt kindlaks, et mürgitamiseks kasutati ainet Novitšok.

Teiseks: Briti võimudele on teada, et Venemaa on tootnud seda ainet ja võib seda toota ka praegu.

Kolmandaks tõi May välja varem Venemaa poolt sooritatud taolised mõrvad, kus riik on olnud kuritööde otsene sponsor.

Venemaa püüab uurimise juurde pääseda

Venemaa reaktsioon brittide teadaandele, et Skripalide mürgitamiseks kasutati sõjalist keemiarelva koondnimetusega Novitšok oli äärmiselt närviline. Välja lõi sündroom „meid ei ole seal, kus me oleme, me ei teinud seda, mida tegime”.

Olgu öeldud, et siiani ei ole lõplikult selge, kas nimetust Novitšok kasutas algselt N Liidu sõjavägi või hakati N Liidus välja töötatud uut tüüpi keemiarelva rühma aineid esmalt sedasi nimetama hoopis Läänes. Kuid see polegi väga tähtis, sest kõik asjasse pühendatud saavad aru, millest käib jutt.

Venelaste närviline reaktsioon tugines väidetele, et igasugune uurimine peab toimuma nende osalusel ja Suurbritannia on rikkunud keemiarelvade keelustamise organisatsiooni (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) põhikirja.

Seejärel kutsus Suurbritannia kohale OPCW eksperdid ja andis neile üle ka kõik kogutud tõendid sõjalise keemiarelva kasutamise kohta Salisburys. OPCW andis materjalid omakorda üle nende poolt litsentseeritud sõltumatutele laboritele. Tulemused võivad selguda juba selle nädala lõpuks või järgmiseks nädalaks.

BBC-le antud intervjuus ütles OPCW juht Ahmet Üzümcü, et ekspertiisi tulemused antakse üle Suurbritanniale, kelle võimuses on otsustada, mis teabega edasi teha – kas avalikustada see või mitte.

BBC küsimusele, kas Venemaa süüdistustel, et Suurbritannia on rikkunud OPCW põhikirja, on alust, vastas Üzümcü: „Põhikirja punkt 8 annab organisatsiooni liikmetele õiguse küsida OPCW-lt tehnilist abi ja seda Suurbritanniale anti. Teine punkt annab liikmesriigile õiguse pöörduda konsultatsioonideks teise riigi poole. See on see, millest räägib Venemaa. Suurbritannia võis põhikirja punkti 9 alusel pöörduda otse teise riigi poole, kuid Suurbritannia eelistas pöörduda otse OPCW sekretariaadi poole.”

Järgnenud otsesele küsimusele, kas Suurbritannia ei rikkunud siis OPCW põhikirja, nagu süüdistas Venemaa, vastas Üzümcü: „Absoluutselt.”

Stalini-aegse hõnguga etendus

21. märtsil anti Venemaa välisministeeriumis tõeline Stalini-aegset hõngu levitanud etendus. Kohale olid kutsutud lääneriikide saadikud, kellele tutvustati Venemaa seisukohti Skripalide mürgitamise ja Novitšoki suhtes.

Välisministeeriumi relvastuskontrolli ja -leviku tõkestamise osakonna juhataja Vladimir Jermakov süüdistas räigel ja ebadiplomaatilisel moel lääneriike provokatsioonis Venemaa vastu. Kuid peamine oli see, et Venemaa andis Jermakovi suu läbi selgelt mõista, et ei tunnista OPCW ekspertiisi tulemusi ning ainult koostöös Venemaaga teostatud uuringud annavad neile aluse mingiteks järeldusteks.

1. aprilli Rossiiskaja Gazetas kordas sama seisukohta ka Aleksandr Šulgin, Venemaa esindaja OPCW juures.

„Võin vastutustundega väita – olenemata sellest, milliseid keemikuid praegu tsiteeritakse –, et Venemaal ei olnud mingit programmi Novitšok, samuti pole tehtud mingeid selliseid teaduslikke töid ja katsetusi,” teatas Šulgin.
Tema sõnul töötati N Liidus alates 1970. aastatest uute närviparalüütiliste mürkide loomise kallal, kuid sama olevat tehtud ka lääneriikides USA-s ja Suurbritannias.

Venelaste mure OPCW ekspertiiside suhtes on arusaadav. Näiteks Venemaa poolt Süürias toetatud Assadi režiimi vägede keemiarelva kasutamise tuvastamine mõjus hoobina Venemaa vastupidistele väidetele ja nad ei nõustunud OPCW uurimistulemustega.

Viimasena mõtlesid venelased välja operatsiooni „Vennatütar”. Ei tea kust kargas välja Sergei Skripali vennatütar Viktoria Skripal, kes rääkis algul, et mürgituse said Skripalid kala süües. Veel levitas ta absurdset juttu Julia Skripali ämma kättemaksust. Lõpuks andis Viktoria aga teada soovist Inglismaale sõita ning Julia Salisbury haiglast koju Venemaale tuua.

Kõike seda demonstreeris Venemaa propagandistlik riigimeedia. Julia Skripali tervenemine sai niimoodi küll avalikuks, kuid Suurbritannia ei andnud Viktoriale viisat. Selgus, et Viktoria on töötu ja tal ei olnud ette näidata vajalikku rahasummat pangaarvel. Loomulikult teatas Venemaa saatkond Londonis kohe, et võtab enda kanda kõik Viktoria Inglismaal viibimisega seotud kulud.

Ilmselt ei soovi aga Julia Skripal Venemaa võimudega kontakte, veel vähem kohtumist tüütu sugulasega.

N Liidus välja töötatud võimas keemiarelv


Vene võimude väide, et neil ei ole mingit pistmist Novitšoki väljatöötamisega ja üleüldse ei tea nad sellest midagi, on naeruväärne. Eriti selles valguses, et mitmed Novitšoki väljatöötamises otseselt osalenud teadlased on sellest Lääne ja Vene meediale avameelselt rääkinud.

Venemaa põeb sama haigust, mis oli iseloomulik N Liidule – see on arulage valetamine, kui on põhjustatud järjekordne rahvusvaheline skandaal. Valetamisega on paraku häda, et ametnikud ei suuda kinni pidada ühtsest versioonist ja räägivad end lihtsalt sisse. Jälgi püütakse segada veel sellegagi, et riigitruu Vene meedia on paisanud avalikkuse ette üle 30 erineva versiooni Skripalide mürgitamise kohta.

Kuid andkem sõna teadlastele.
Esimesena leidis meedia üles USA-s New Jerseys elava Vil Mirzajanovi. Ta on sündinud 1935. aastal Baškiirias ja rahvuselt tatarlane. 1985. aastal kaitses mees keemiadoktori kraadi.

Mirzajanov töötas nõukogude ajal Moskvas riiklikus orgaanilise keemia ja tehnoloogia teaduslikus uurimisinstituudis. Just seal töötati välja salajase keemiarelva Novitšoki rühma kuuluvad ained. Uurimistöö toimus instituudi kolmes keskuses: peamajas Moskvas Entusiastide tänaval, instituudi filiaalis kinnises linnas Šihanõs Saraatovi oblastis ja Nukusi katsepolügoonil Usbekistanis Karakalpakis.

Mirzajanov ise ei osalenud vahetult töörühmas, kes töötas välja Novitšoki mürkide rühma aineid, ehkki meedia on talle seda külge pookinud. Ta juhtis instituudis osakonda, kus tegeleti vastumõju leidmisega Novitšoki ainetele, samuti nende ainete ohutusega.

Teistel andmetel kuulus teadlase kompetentsi ka vastumeetmete väljatöötamine, et uue keemiarelva saladused ei lekiks Lääne luureteenistustele.

(Järgneb homses lehes.)

Täna loetuimad
Kuressaares avastati kanepikasvatus (35)
Mees lõi isale kahvliga selga (7)
Saaremaal kütiti rekordsarvedega punahirv  (8)
Taimetoitluse propagandast kõrini (9)
Vald tunnustas südamega tehtud töö tegijaid (9)
Saare maakonnas elab neli saja-aastast  (2)
Õnneonn soovib vallalt üürikulude toetust
Vallakohtud luubi alla
SÜG-i nimekonkursi võitis Saaremaa Ühiskolleegium (14)
Mustjalast toodud Kuressaare jõulupuu sai paika (8)
Kaubamajast sai stilistide mängumaa (1)
Rehvipõlengu risk Kuressaares on lõplikult maandamata (2)
Saare Arenduskeskus viis laevaehitajad Amsterdami messile (5)
Saare maakonna koorilaulupäev Valjala rahvamajas
Ave Alavainuga luule- festivalist ja niisama elust (1)
Nädala loetavuse top 5
Kuressaares avastati kanepikasvatus (35)
Perearst loobus Ruhnu sõidu pärast nimistust  (28)
Kool sai elektri ja vee tõttu vallalt märgukirju (27)
Kus lõpeb nali? (12)
Omanik laskis oma kasside pihta õhupüssist (9)
Kommentaarid
Mees lõi isale kahvliga selga (7)
Kuressaares avastati kanepikasvatus (35)
Kool sai elektri ja vee tõttu vallalt märgukirju (27)
Vald tunnustas südamega tehtud töö tegijaid (9)
Taimetoitluse propagandast kõrini (9)
Kuressaares käivad Kaitseliidu tagalakeskuse ehitustööd (9)
SÜG-i nimekonkursi võitis Saaremaa Ühiskolleegium (14)
Saaremaal kütiti rekordsarvedega punahirv  (8)
Mustjalast toodud Kuressaare jõulupuu sai paika (8)
Saare Arenduskeskus viis laevaehitajad Amsterdami messile (5)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.
Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2019. Kõik õigused kaitstud