[x]Sulge
või

Logi sisse
Kontrollkood:
meiemaa.ee
Reede, 10. juuli 2020  |  Logi sisse
Otsing
Sisesta otsingusõna
Sisukord

Reklaam
Arhiiv
eelmine kuu
juuli 2020
järgmine kuu
E T K N R L P
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Uudised

Kahel saarlasel tuvastati koroonaviirus (117)
Autor: Ahto Jakson
Neljapäev, 12. märts 2020.

Loe kommentaare | Kommenteeri

Terviseameti labor tuvastas kahel täiskasvanud saarlasel nakatumise koroonaviirusesse. Nad võisid viiruse saada Saaremaad külastanud Itaalia võrkpalluritelt.

Terviseameti Lääne regionaalosakonna juhi Kadri Juhkami sõnul võisid mõlemad nakatunud saarlased kokku puutuda märtsi alguses Saaremaad külastanud võrkpalluritega.

“Võimalik on. Asi on veel uurimisel. Konkreetset infot me välja ei anna. Peame nende inimestega stsenaariumi läbi arutama, kus nad käisid, kellega kontakteerusid, kas reisisid. See on praegu veel pooleli,” rääkis Juhkam Meie Maale.

„Ürituse korraldaja kinnitas, et Itaaliast saabunud mängijad on terved. Samuti andsime võistluse korraldajale täpsed juhised ürituse ohutuse korraldamiseks,” ütles Juhkam, kelle sõnul vastutab ürituse terviseohutuse eest korraldaja.

Andis juhised ja kontrollis

Ometi küsis Saaremaa vallavalitsus seoses koroonaviiruse kiire levikuga enne Itaalia klubi Milano Powervolley ja Saaremaa Võrkpalliklubi kohtumist edasisteks toiminguteks juhtnööre nii terviseametilt, sotsiaalministeeriumilt kui Eesti Võrkpalli Liidult.

Terviseamet ei pidanud tol hetkel turniirimängu korraldamisele piirangute seadmist vajalikuks. “Terviseamet ei keelanud ega lubanud, vaid andis juhised, mida peab tegema, et mäng võiks toimuda. Et oleksid olemas vastavad desinfitseerimisvahendid, et mängijad oleksid paigutatud eraldi hotelli ega puutuks kokku teiste hotelli külalistega ja mängijatel ei oleks otsest kokkupuudet publikuga. Samuti, et kohapeal oleksid tervishoiutöötajad. Need nõuded olid kõik täidetud, käisime neid kontrollimas,” kinnitas Juhkam.

Saaremaa vallavanem Madis Kallas ütles Meie Maale, et vald tugines terviseametile ja tegi nii, nagu sealt öeldi. „Vaatamata sellele tunnetan vastutust, mis sest, et lähtusime terviseametist,“ märkis Kallas.

Eile õhtul võttis Saaremaa vallavalitsus vastu otsuse sulgeda kõik koolid kaheks päevaks.

Vallavanem Madis Kallas ütles "Aktuaalsele kaamerale", et koolid suletakse kaheks päevaks seetõttu, et kolmapäeva jooksul on tulnud meeletu infokogus ning paljud lapsevanemad ja õpetajad on pöördunud vallavalitsuse poole, uurimaks, mida teha, kui nende lapsed on käinud seda võrkpallivõistlust vaatamas või tulnud tagasi reisilt ja neil on tekkinud teatud sümptomid.

"Tänase päeva (eile - toim.) jooksul on meeletult aktiviseerunud nende inimeste hulk, kes on soovinud täpsustada erinevaid küsimusi ja nüansse sellega seoses. Sellest lähtuvalt tahame olukorra rahulikult läbi arutada terviseameti ja haridus- ja teadusministeeriumiga, et saaksime puhveraega. Arvasime, et kõige mõistlikum on praegu kaheks päevaks võtta koolidest õppetöö välja ja koolid sulgeda," selgitas Kallas.

Mis saab järgmisel nädalal, ei osanud Kallas veel öelda, kuid uus koosolek on tema sõnul juba täna ning hiljemalt homme lõunaks on vald lubanud koolidele uue info anda, et nad saaksid plaane teha.

Kokku on Eestis praeguseks registreeritud 17 koroonaviirusesse nakatumise juhtu.

Vald keelas rahvusvahelised spordiüritused

Saaremaa vallavalitsus soovitab teenistujatel ja hallatavatel asutustel loobuda välislähetuste ja õppereiside planeerimisest ning vältida puhkusereise riskipiirkondadesse.

Saaremaa vallavalitsus otsustas eile, et Kuressaares eelolevaks nädalavahetuseks planeeritud kaks rahvusvahelist spordiüritust jäävad ära.

“Tulenevalt terviseameti soovitusest ei näe Saaremaa vallavalitsus võimalust, et sel nädalavahetusel saaksid Kuressaares toimuda rahvusvahelised spordivõistlused – mölkky Euroopa sisemeistrivõistlused (13.–15. märtsini) ning Credit24 Meistriliiga Final Four võistlused võrkpallis (13.-14. märtsil),” ütles abivallavanem Marili Niits. “Loomulikult oleme teavitanud ka võistluste korraldajaid,” lisas ta.

Võistlused lükatakse edasi vähemalt käesoleva aasta teise poolde või kuni terviseameti teistsuguste soovitusteni.

Terviseamet soovitab rahvusvaheliste ürituste korraldajatel eesseisvad üritused maailmas leviva koroonaviiruse tõttu aasta teise poolde lükata. Amet lähtub oma otsuses epidemioloogilisest olukorrast maailmas, sealhulgas Euroopa Liidus ja ka Eestis. Terviseameti väitel näitab koroonaviiruse levik Euroopa riikides, et rahvusvahelised üritused võivad viiruse kohalikku levikut soodustada.

Tuleb leida uus asukoht

Credit24 Meistriliiga tiitlit kaitsev Bigbank Tartu pidi eeloleval nädalavahetusel Kuressaares kohtuma poolfinaalis Selver Tallinnaga. Teises poolfinaalis olnuks vastakuti Saaremaa Võrkpalliklubi ja Läti klubi Jekabpilsi Luši.

Eesti Võrkpalli Liit aktsepteeris Saaremaa valla otsust ja üritab leida finaalturniiri korraldamiseks alternatiivseid lahendusi. Finaalturniiril osalevate klubide esimene valik on, et Final Four toimuks Eestis samadel kuupäevadel ehk 13. ja 14. märtsil.

“Ju on tänaseks sündmused arenenud sellisesse faasi, kus peljatakse rahvahulkade kokkusaamist,” lausus Saaremaa Võrkpalliklubi president Toivo Alt. “Oleks muidugi huvitav, kui turniir toimuks, aga kuna asjad on nii riskantsed, siis tuleb seda aktsepteerida,” viitas Alt Saaremaa valla eilsele otsusele rahvusvahelised spordiüritused ära keelata.

Ometi otsustas vallavalitsus alles üleeilsel istungil, et eraldab Saaremaa Võrkpalliklubile 7500 eurot tribüüni rentimiseks, transpordiks ja paigaldamiseks. Tribüün, mis oli kasutusel Itaalia klubiga eurosarja kohtumisel, oli plaanis jätta üles ka selle nädala Credit24 Meistriliiga oluliste mängude jaoks.

Ei taha mängida tühjade tribüünide ees

“Keegi meist ei tahaks, et turniir siin ära jääb, aga paraku on elu läinud sellist rada, et ohud iga päevaga suurenevad. Ju oli vallal terviseametiga konsulteerides põhjus olemas. Üleeile seda veel ilmselt ei olnud,” sõnas Alt.

“Kahju muidugi, oleme terve hooaja vaeva näinud, et põhiturniir võita ja tähtsad mängud tuua rahvale koju kätte ja pakkuda häid emotsioone, aga selliste force majeure’de (vääramatu jõud) vastu ei saa,” tõdes Saaremaa Võrkpalliklubi president.

Ta pidas oluliseks, et Final Four turniir ei toimuks kusagil kinniste uste taga. “Pigem võiks selle üldse ära jätta või oodata kevadeni, kui olukord on lahedamaks läinud. Sporditoode ei ole tulemus, vaid tähtis on spordi suhe rahvaga,” lõpetas Alt Raul Rebase sõnadega. “Kui suhet rahvaga ei ole, ei ole mõtet seda teha,” leidis Toivo Alt.

Mölkky EM lükkub sügisesse

Vallavalitsuse teisipäevase otsusega sai ka Kaarma Sport Management MTÜ toetust 3100 eurot, et mölkky sise-EM-võistlus Kuressaare spordihoonest seoses võrkpallimängudega ümber kolida Kuressaare tennisekeskusesse. Nüüd aga jääb võistlus üldse ära.

Võistluste korraldaja Kaarma Sport Management MTÜ juhatuse liikme Tarvo Pihlase sõnul lükatakse suurvõistlus edasi sügisesse, oktoobrisse-novembrisse.

“Üks soomlaste grupp jõudis juba praamile ja tuleb Saaremaale. Kaalume neile lohutusturniiri tegemist,” ütles Pihlas eile. Poolakaid, kes lennukiga eile Tallinna lendasid, on samuti teavitatud EM-i edasilükkamisest ning nad lubasid piirduda pealinnas ekskursiooniga.

“Olime augustist alates hingega asja juures ja Saaremaad promonud. Tegime kõike oma parimate teadmiste alusel. Eile saabusid ka lisa mistramatid kohale. Ka auhinnad on Poolast tellitud,” loetles Pihlas. Ta loodab, et selle aasta sees saab EM siiski teoks.

„Oleme otsustanud, et mölkky EM Kuressaares jääb 13.–15. märtsil ära ja lükkame suurvõistluse edasi sügisesse. Täpsema info uue aja kohta anname esimesel võimalusel ja teeme selles osas koostööd mölkky rahvusvahelise organisatsiooni IMO-ga,” märkis Pihlas.

Kohalikel üritustel tuleb järgida nõudeid

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna juhataja Martin Kadai ütles eile, et kohalikke spordiüritusi ja kultuuriüritusi koroonaviiruse tõttu ära ei keelata.

“Eestis on küll koroonaviiruse juhtumid, kuid ühelgi juhtumil ei ole täheldatud kohapealset levikut. Täna ei ole Eesti inimesele otsest ohtu, et kohapeal haigus leviks. Üritusi võib kohapeal korraldada, kuid arvestades, et praegu on viiruste levimise aeg, peavad nakkusohutuse nõuded olema nendel täidetud,” rõhutas Kadai.

*   *   *

Terviseameti nõuded avalike ürituste jaoks

Kohalike ürituste korraldajatel tuleb terviseameti avalike ürituste korraldamise juhendi kohaselt tagada nii tervishoiupersonali kohalolek kui teenindava personali isikukaitsevahendite (kaitsemask, kaitsekindad, desinfitseerimisvahendid) olemasolu. Lisaks peab vajadusel olema tagatud nakkuskahtlusega isikute kehatemperatuuri mõõtmine ning koht haigestunu ajutiseks isoleerimiseks ja läbivaatuse korraldamiseks haige raviasutusse või koju saatmiseni.

Samuti tuleb korraldajal osalejatele ürituse territooriumil tagada kiire ja mugav juurdepääs käte desinfektsiooni vahenditele nähtavates kohtades (fuajeed, koridorid, võistluste alad, riietusruumid, WC-d ja muud ruumid). Majutuse korraldamisel tuleb samast regioonist osalejad võimalusel majutada samasse kompleksi või korrusele, et lihtsustada vajadusel isiku isoleerimist. Igapäevaselt peab ürituse korraldaja tagama üldkasutatavate pindade märgkoristuse ning vajadusel desinfitseerima ukselingid, käepidemed ja söögilauad.

Tualettruumis peab alati olemas olema kätepesuvahend ning jalaga avatav jäätmekonteiner, käte kuivatamiseks tuleb kasutada paberrätikuid. Regulaarselt tuleb desinfitseerida veekraani käepidet.


Täna loetuimad
Selgusid Kaunis Kodu konkursi maakonna parimad (1)
Harry Raudvere ärritas volikogu käitumine  (9)
Kuressaare kesklinna ettevõtjate ühenduse avalik kiri (21)
Perekondlik (1)
Soela sadama teenindushoone on varsti valmis (3)
Ruumipuuduses Ouman saab tootmispinda juurde (6)
Moosikeetmise ajal süttis tahm (2)
Põllumeeste töödest, töökusest ja elu dikteerivatest ilmadest (2)
Loodusest inspireeritud Maie Meiuse tegemised
Kuressaare haigla alustab koostööd Viljandi haiglaga
Imekaunite orhideede õitsemise aeg
Saaremaal ja Muhus kõlab õigeusu muusika ilusas eesti keeles (1)
JUHTKIRI - Vaatega tulevikku  (2)
Klaaspärlimäng suvisel Saaremaal (1)
Kirikuteated
Nädala loetavuse top 5
Auto põrutas Tallinna tänaval läbi aia  (20)
Ettevõtjad nõuavad kesklinna liikluse sulgemise kohest lõpetamist (37)
MTÜ Saarte Kalandus sai uue juhatuse (10)
Liikluse sulgemine kesklinnas võidakse ümber vaadata (41)
Selgusid Kaunis Kodu konkursi maakonna parimad (1)
Kommentaarid
Harry Raudvere ärritas volikogu käitumine  (9)
Ruumipuuduses Ouman saab tootmispinda juurde (6)
Illiku laid saab ökokaardi (10)
Soela sadama teenindushoone on varsti valmis (3)
Kuressaare kesklinna ettevõtjate ühenduse avalik kiri (21)
Ettevõtjad nõuavad kesklinna liikluse sulgemise kohest lõpetamist (37)
JUHTKIRI - Vaatega tulevikku  (2)
Põllumeeste töödest, töökusest ja elu dikteerivatest ilmadest (2)
Moosikeetmise ajal süttis tahm (2)
UUS! Alates 15. juulist võib väliüritustel osaleda kuni 2000 inimest  (4)
Kasulikud viited
praamid.ee
Hiiu Leht
Saare Maavalitsus
Kuressaare linn
www.saaremaa.ee
e-riik
Ilm Kuressaares
Kuressaare Sõnumid
Ruhnlase blogi
Eesti Ajalehtede Liit
Saada vihje või teade
Tekst:
See on vajalik selleks, et veebirobotid ei saaks selle vormi kaudu meile automaatselt rämpsposti saata.
Sisesta sümbolid, mida pildil näed:
Sinu e-post (ei ole kohustuslik):
Meie Maa usaldab oma lugejaid ja ootab kõigilt vihjeid või teateid huvipakkuvate või murettekitavate sündmuste või teemade kohta. Saada vihje või teade siit ja võib-olla just Sinu info põhjal ilmub peatselt lugu Meie Maas. Vihje või teate saatja võib jääda anonüümseks.


Copyright © Saaremaa Raadio OÜ, 2020. Kõik õigused kaitstud