Autor:
MMNeljapäev, 27. veebruar 2020.
Loe kommentaare |
KommenteeriKuigi Ruhnust leitud 15.–16. sajandist pärit metallnõu ehk graapen sai eksperthinnangu ja leidja kätte vaevatasu, pole haruldus veel muuseumisse jõudnud.“Muinsuskaitseameti juures tegutseva arheoloogiliste leidude eksperdikomisjon otsustas, et graapen antakse alaliseks hoiustamiseks üle Saaremaa Muuseumile, kuna seal on olemas riiklik arheoloogiakogu,” lausus muinsuskaitseameti arheoloogianõunik Maria Smirnova. “Soovi korral saab Ruhnu muuseum selle sealt oma kogusse deponeerida ja saarel vaatamiseks välja panna.”
Saaremaa Muuseumi peavarahoidja Priit Kivi ütles, et praegu graapen veel nende käes pole, kuid on täiesti mõeldav, et Saaremaa Muuseum annab selle omakorda hoiule Ruhnu, kui Rannarootsi muuseum selleks soovi avaldab.
Nimelt on Ruhnu muuseum mitte Saaremaa Muuseumi, vaid Haapsalus paikneva Rannarootsi muuseumi filiaal.
Suveruhnlane leidis 2018. aasta kevadel Ruhnu kiriku lähedalt tiigist keskaegse metallnõu ja avastas hiljem juhuslikult erialakirjandust lugedes, et tegu on keskaegse metallnõuga, mida omal ajal kasutati peamiselt söögitegemiseks.
Seda kinnitas ka möödunud aasta suvel Tallinna ülikoolis tehtud eksperthinnang.
Muinsuskaitseameti möödunud sügisel tehtud otsusega määrati leidjale ka leiutasu, 100 eurot. Kui palju graapen maksab, pole teada, sest muinsuskaitseameti kommunikatsiooninõunik Eve Rand osutas, et “rahaliselt ei ole võimalik selliseid leide hinnata”.