Autor:
Angela RandmetsEsmaspäev, 10. veebruar 2020.
Loe kommentaare |
KommenteeriMTÜ Robootika ja Tartu ülikool korraldasid laupäeval Kuressaare gümnaasiumis (KG) FIRST LEGO League (FLL) seitsmenda eelvooru, millel osales 16 meeskonda üle Eesti.Tänavustes FLL eelvoorudes tuli kuni kümnest 9–16aastasest koolinoorest koosnevatel meeskondadel ehitada robot, mis suudaks etteantud robotimängu väljakul lahendada erineva keerukusega ning hooaja teemaga „Linnalooja“ seotud missioone. Samuti pidi iga meeskond uurima mõnd avaliku ruumiga seotud probleemi ning selle kõrvaldamiseks innovatiivse lahenduse välja pakkuma.
Lahendused linnaruumi
Kuressaare gümnaasiumi noorte robootikute juhendaja Olle Arak ütles, et robotimängus oli meeskondade ehitatud robotitel võimalik täita 14 missiooni, millest valiti välja jõukohasemad ning kiiremini ja lihtsamini täidetavad
„Robotimängu ülesanded olid seotud ehitamise, arhitektuuri, linnakeskkonna ning säästva arenguga. Raskemad ülesanded olid üldjuhul ikka need, mille täitmiseks pidi robot võistlusväljakul kõige pikema tee läbima,“ rääkis Arak.
Linnaruumi ja selles olevate inimestega seotud probleemidele innovatiivseid lahendusi pakkuvate projektide raames tõid meeskonnad välja kõnniteede, ehitiste, ehitusprotsessis loodussäästlike vahendite kasutamise, parkimise ja meelelahutusega seotud probleemid.
„Üks silmapaistvamaid oli Lümanda põhikooli meeskonna Pingud projekt, mis tõi välja avalike tualettide vähesusega seotud probleemid mõnedes suurlinnades. Lahenduseks pakuti kodumajutus- ja sõidujagamisteenustele sarnanevaid rakendusi,“ tunnustas Arak.
Enim esikohti KG-sse
Araku sõnul oli saarte eelvooru registreeritud 16 võistkonnast üks Hiiumaalt, üks Muhumaalt, üks Lääne-Virumaalt ja 12 Saaremaalt.
Finaali pääsesid võistkonnad Mõlk, KG Magnet ja KG Triibud Kuressaare gümnaasiumist ning Roboküpsised Kuressaare Vanalinna Koolist.
Võistluse auhindadeks olid Lego klotsidest valmistatud karikad. Kui robotimängu võitjaauhind välja arvata, võis iga võistkond saada ainult ühe karika.
Meistrikarika saaja - võistkond Mõlk Kuressaare gümnaasiumist, keda juhendasid ja abistasid KG gümnaasiumiklasside õpilased Anna-Terese Nurk, Sten Kongas ning Ervin Kubits, krooniti ka võistluse võitjaks.
Innovatsiooniprojekti esikoha pälvis võistkond Pingud Lümanda põhikoolist, keda juhendas Janno Tuulik.
Põhiväärtuste parimaks osutus võistkond Roboküpsised Kuressaare Vanalinna Koolist Andrus Naulaineni juhendamisel.
Roboti disainis sai esikoha võistkond KG Magnet Kuressaare gümnaasiu-
mist, kelle juhendajateks olid Kristin Lauri ja Olle Arak.
Robotimängu esikoha võttis võistkond KG Triibud Kuressaare gümnaasiumist, juhendaja Olle Arak.
TÜ Teaduskooli eritunnustuse pälvis võistkond Rakke Robootikud Rakke Koolist, kus juhendajaks Leelo Ambos
Võistlust toetasid Euroopa Liit läbi Euroopa Regionaalarengu Fondi, Tartu Ülikool, Robomiku, AHHAA Teaduskeskus, Büroomaailm, Corny, Kuressaare Gümnaasium.
Peakorraldaja oli MTÜ Robootika
Saarte eelvoor oli viimane seitsmest FLL Eesti eelvoorust, mis läbi jaanuari ja veebruari erinevate nädalavahetuste tõid robootikahuvilisi kokku Tartusse, Tallinnasse, Haapsallu, Parkseppa, Rakkesse ning Kuressaarde. Kokku osales eelvoorudes rekordiliselt 177 meeskonda ning enam kui 1000 õpilast. Üritusi aitas läbi viia üle 60 vabatahtliku.